بافت (زبان‌شناسی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

منظور از بافت[۱] یا کانتکست (به انگلیسی: Context) در زبان‌شناسی عبارت از محیط، متن، حالات و شرایطی است که در آن به بیان کلام[۲] اقدام گردیده است.

مغلطهٔ یک کلمه، یک معنی[ویرایش]

معانی کلمات، همواره، در حال تغییر و جابجایی است. معمولاً، مردم این را از دید بدشانسی نگاه می‌کنند، چرا که، خود همین می‌تواند به تفکر نادقیق و نیز سردرگمی ذهنی برخی از انسان‌ها بینجامد. به منظور مرتفع نمودن این مشکل، ممکن است عده‌ای بیندیشند که خوب است همهٔ آدم‌ها توافق کنند که هر کلمه در زبان تنها یک معنی داشته باشد، و آن کلمه همیشه و توسط همگان به همان معنای توافق‌شده به‌کار رود.

قدم بعدی عبارت از تلاش در راستای کسب اطمینان از حسن اجرای چنین توافقی‌ست، که همواره عدم امکان آن در عمل پیش خواهد آمد، حتی اگر که، کمیته‌ای از واژه‌گزینان و لغت‌نویسان تشکیل دهیم تا با سخت‌ترین شیوه‌های دیکته نمودن، همهٔ دفاتر روزنامه‌ها را سانسور کرده، و در هر خانه‌ای یک ضبط صوت قرار دهیم.[۳]

اصالت جوهر در زبان‌شناسی[ویرایش]

مقالهٔ اصلی: اصالت جوهر در زبان‌شناسی

معمولاً، اصالت جوهر در زبان‌شناسی را به معنای اعتقاد به وجود یک معنای صحیح برای هر کلمه، و نیز، قدرت و توانایی ما بر تعریف دقیق و عینی[۴] اطلاعات نهایی پیرامون ذات و جوهر شیئی است که آن واژه بدان دلالت دارد.

پانوشته‌ها[ویرایش]

  1. «بافت» [زبان‌شناسی] هم‌ارزِ «کانتکست» (به انگلیسی: context)؛ منبع: گروه واژه‌گزینی. جواد میرشکاری، ویراستار. دفتر پنجم. فرهنگ واژه‌های مصوب فرهنگستان. تهران: انتشارات فرهنگستان زبان و ادب فارسی. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۷۵۳۱-۷۶-۴ (ذیل سرواژهٔ بافت ۲)
  2. Discourse
  3. LANGUAGE IN ACTION, A Guide to Accurate Thinking, p. 64
  4. Objective

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • Hayakawa, S(amuel) I(chiye)، LANGUAGE IN ACTION, A Guide to Accurate Thinking، به کوشش Leo Hamalian and Geoffrey Wagner.، New York: Harcourt, Brace & World

پیوند به بیرون[ویرایش]