جوزپه ماتزینی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جوزپه ماتزینی
Giuseppemazzini.jpg
جوزپه ماتزینی
رهبر سیاسی عقیدتی جنبش «ریسورجیمنتو»
اطلاعات شخصی
زاده۲۲ ژوئن ۱۸۰۵
جنوا، جمهوری لیگوریان
درگذشته۱۰ مارس ۱۸۷۲ (۶۶ سال)
پیزا، پادشاهی ایتالیا
ملیت ایتالیا
پیشهآزادیخواه و سیاستمدار
تخصصروزنامه‌نگار فعال برای اتحاد ایتالیا

جوزپه ماتزینی (به ایتالیایی: Giuseppe Mazzini) (زاده ۲۲ ژوئن ۱۸۰۵ در جنوا - درگذشته ۱۰ مارس ۱۸۷۲ در پیزا) آزادیخواه ایتالیائی و رهبر سیاسی عقیدتی جنبش «ریسورجیمنتو» (اتحاد ایتالیا) بود.

او در سال ۱۸۳۱ در فرانسه تشکیلات مخفی «ایتالیای جوان» را بنا نهاد و در سال ۱۸۳۴ با سازمان مشابه‌ای ادغام و به نام «اروپای جوان» اعلام موجودیت نمود. او در دهه‌های ۱۸۳۰ و ۱۸۴۰ از رهبرانی بود که سهم مؤثری در هماهنگی بین قیام‌های مردمی ایتالیا داشت.

ماتزینی از جمهوریخواهان تندرو و یک بشمار می‌آید. او همگام با جوزپه گاریبالدی در سال ۱۸۴۹ فرماندهی و دفاع از شهر رم را در مقابل تهاجم فرانسویان به عهده داشت و پس از کاپیتولاسیون به انگلستان فرار کرد و اقدام به تشکیل کمیته مرکزی دموکرات‌های اروپا نمود.

او با اتحاد ایتالیا به عنوان شاهنشاهی مخالفت نمود و اندکی پیش از مرگ به میهنش بازگشت. او تعداد زیادی مقاله و رساله در باب مسائل سیاسی منتشر نموده‌است.

یادداشت

  1. ^  به معنی رستاخیز (به ایتالیایی: Risorgimento) و نماینده دوره‌ای از تاریخ ایتالیا بین ۱۸۱۵ و ۱۸۷۰ میلادی است. دوره‌ای که سرشار از تلاش مبارزاتی مردم برای وحدت و بازیابی فرهنگ ایتالیا بود. این اسم از نشریه‌ای به همین نام که کاوور در تأسیس آن همکاری داشت و در سال ۱۸۴۷ (میلادی) منتشر شد، گرفته شده‌است.

جستارهای وابسته

منابع

  • Bibliographisches Institut & F. A. Brockhaus AG, ۲۰۰۵