باقر پرهام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باقر پرهام
زادهٔ۹ تیر ۱۳۱۴
رودبار، گیلان
درگذشت۷ خرداد ۱۴۰۲ (۸۷ سال)
کالیفرنیا، آمریکا
محل زندگیگیلان، تهران، کالیفرنیا
ملیتایران
شهروندیتهران، کالیفرنیا
تحصیلاتدکترای جامعه‌شناسی
محل تحصیل
فرزندان۱
پیشینه علمی
شاخه(ها)جامعه‌شناسی، فلسفه
پایان‌نامهبازسازی مناطق زلزله‌زدهٔ فردوس (۱۳۵۲)
استاد راهنماآلن تورن
باقر پرهام
باقر پرهام (عکس از مسعود کیمیایی)

باقر پَرهام (۹ تیرِ ۱۳۱۴ – ۷ خردادِ ۱۴۰۲) مترجم و پژوهشگرِ جامعه‌شناسی و فلسفه بود. وی از سال ۲۰۰۰ میلادی در ساکرامنتو، کالیفرنیا سکونت داشت.

زندگی[ویرایش]

باقر پرهام در خانوادهٔ تنگدستی در رودبارِ گیلان زاده شد. پدرش دهقانی بی‌زمین بود. تحصیلاتش را از مکتب شروع کرد. به همین سبب آغاز تحصیلات رسمی او در مدرسه از کلاس دوم شروع شد؛ یعنی چون خواندن و نوشتن را در مکتبخانه آموخته بود او را در کلاس دوم پذیرفتند. تحصیلات ابتدایی را در دبستان سیروس رودبار گذراند. چون پدرش که کارمند شرکت نفت شده بود به رشت منتقل شد، او نیز با خانواده به رشت رفت. پایه ششم را ابتدا در مدرسه مژدهی رشت شروع کرد ولی چون می‌خواست در رشته ادبی تحصیل کند به دبیرستان نوربخش رشت منتقل شد. ششم ادبی را در سال ۱۳۳۵ به پایان رساند و به تهران رفت تا برای شرکت در امتحان ورودی دانشسرای عالی آماده شود. در امتحان ورودی دانشسرای عالی در دو رشته قبول شد: رشته زبان فرانسه و رشته فلسفه و علوم تربیتی که دومی را انتخاب کرد. در سال‌های ۱۳۳۵ تا پاییز ۱۳۳۸، در دانشسرای عالی تحصیل کرد. پس از دریافت لیسانس در رشتهٔ فلسفه و علوم تربیتی، برای اجرای تعهد پنج سال دبیری به کاشان رفت و در دبیرستان‌های آن شهر مشغول تدریس شد.

پیش از آن که به کاشان برود، چند ماهی در پژوهشی در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی شرکت کرده بود. در سال ۱۳۴۳ وارد این مؤسسه شد. در سال ۱۳۴۶ بورس تحصیلی دولت فرانسه را دریافت کرد. اوایل پاییز سال ۱۹۶۷ به پاریس اعزام شد و در حومهٔ شمال غربی پاریس به دانشگاه نانتر پاریس رفت و در رشته جامعه‌شناسی برای دورهٔ دکترا ثبت نام کرد. اما مدتی بعد بورسیه را رها کرد و به ایران بازگشت. در آغاز سال تحصیلی ۱۳۵۰ با یک بورس تحصیلی دیگر مجدداً عازم پاریس شد و در مدرسه عالی مطالعات علوم اجتماعی پاریس ثبت نام کرد. آلن تورن استاد راهنمایش بود. پس از بیست و شش ماه از رساله دکترایش با موضوع «بازسازی مناطق زلزله‌زده فردوس» دفاع کرد و در مقابل هیئت داوران دانشگاه دکارت پاریس در اواسط زمستان ۱۳۵۲ با اخذ درجه ”بسیار خوب” تحصیلاتش را به پایان رساند و به ایران بازگشت.

شورای استادان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تصویب کرد که او به سمت استادیار جامعه‌شناسی در آنجا منصوب شود. درخواست دانشکده برای کسب موافقت به شورای دانشگاه تهران فرستاده شد. دانشگاه نیز موافقت کرد ولی ساواک با انتصاب او در آن سمت مخالفت کرد.

فعالیتِ سیاسی[ویرایش]

پرهام گرچه با حزب توده ایران سر سازگاری نداشت ولی او را به اتهام مرام اشتراکی محکوم کرده و به زندان قصر فرستادند. پرهام از اعضای کانون نویسندگان ایران بود.[۱][۲] باقر پرهام، هم به‌‌خاطر ترجمه‌های مهمش، از جمله ترجمه آثاری از بزرگان فلسفه و علوم اجتماعی و هم به ‌دلیل فعالیت‌هایش، در زمره روشنفکران تاثیرگذار ایران از دهه چهل به این‌سو بود. فرج سرکوهی، منتقد ادبی و روزنامه‌نگار چپ‌گرای ایرانی، در واکنش به خبر درگذشت این پژوهنده فارسی‌زبان از او به‌عنوان یکی از «خوش‌فکرترین و خلاق‌ترین روشنفکران ایران»، «از چهره‌های موثر کانون نویسنده‌گان» و «از بهترین مترجم‌های متون دشوار و مهم به زبان فارسی» یاد کرده است. ماشاالله آجودانی، نویسنده و منتقد، فرشین کاظمی‌نیا، پژوهشگر، و محسن یلفانی، نمایشنامه‌نویس و عضو هیات دبیران کانون نویسنده‌گان ایران، نیز او را «شجاع و سالم»، «روشنفکر تمام‌عیار» و «توانا و هوشیار» خوانده‌اند.

درگذشت[ویرایش]

باقر پرهام ۷ خردادِ ۱۴۰۲ در ۸۷ سالگی در ساکرامنتو، کالیفرنیا درگذشت.[۳][۴][۵]

کتاب‌شناسی[ویرایش]

ترجمه[ویرایش]

تألیف[ویرایش]

  • گسترش مدارس غیرانتفاعی و شهریه‌بگیر در تهران ۱۳۷۳–۱۳۷۴ (پایان‌نامه)
  • با نگاه فردوسی
  • باهم‌نگری و یکتانگری: مجموعهٔ مقالات (قبل و بعد از سال 57 : تا پایان سال 1378 خورشیدی)تهران: سپهرخرد* 1402*432 صفحه.
  • جامعه و دولت

منابع[ویرایش]

  1. «پرهام، باقر». Foundation for Iranian Studies. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۲۹.
  2. "Parham, Bagher". تاریخ شفاهی بنیاد مطالعات ایران (به انگلیسی). 2021-05-10. Retrieved 2023-05-29.
  3. «باقر پرهام درگذشت». ایسنا. ۲۰۲۳-۰۵-۲۹. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۲۹.
  4. «باقر پرهام مترجم و پژوهشگر فلسفه درگذشت». عصر ایران. ۱۴۰۲-۰۳-۰۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۲۹.
  5. نیوز، باغستان (۲۰۲۳-۰۵-۲۹). «علت فوت باقر پرهام مترجم و پژوهشگر فلسفه ایرانی چه بود؟». سایت باغستان نیوز. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۶-۱۰.