امور خیریه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
نگاره‌ای از نیکوکاری

خیریه یا نیکوکاری هرگونه یاری‌رسانی به افراد یا موجودات نیازمند آن است. کمک مالی و دادن پول یا دیگر کمک‌های مادی به تهیدستان با انگیزه‌های انسان‌دوستانه نیز نیکوکاری است. نیکوکاری در ادیان و مکاتب فکری مختلف، کاری پسندیده و سفارش‌شده است.

نیکوکاری در ادیان[ویرایش]

همازوری و گاهَنبار[ویرایش]

همازور نام بخشی از سرود اوستای کُشتی در خُرده اَوستا و از نیایش‌های مزدیسنا است. در این سرود در می‌یابیم که سرایندهٔ سرود، از شنوندگان و باشندگان خواستار است و آرزو می‌کند تا نیکوکاری گسترش یابد و بداندیشی و کژروی نابود گردد؛ بنابراین سرودِ همازوری را می‌توان سفارشِ هم‌بستگی، هم‌باوری، هم‌پیمانی، هم‌راهی، هم‌دلی و هم‌اندیشی نامید.[۱] گهنبار نیز از با شکوه‌ترین و مهم‌ترین جشن‌های مردمی مزدیسنان است و برجسته‌ترین هدف آن، بار دادن یعنی بخشش و دادودَهش و ایجاد همبستگی و همازوری و پی بردن زرتشتیان از وضع یکدیگر در جامعه و یاری هم‌وندان خود است. مفاهیمِ اَشوداد، اَهُلوُداد و روانیگان نیز در راستای هم‌یاری هستند.

دانَه[ویرایش]

نیکوکاری در ادیان هندی همچون بودیسم، هندوئیسم و جاینسم با نام دانه تعریف شده‌است و به معنای سخاوت و بخشش است.[۲][۳]

زکات[ویرایش]

در اسلام با مفهوم زکات توضیح داده شده و از ارکان اسلام شمرده شده‌است.[نیازمند منبع]

زِدَکَه[ویرایش]

در یهودیت با واژهٔ عبری زِدَکَه از آن نام برده شده‌است و در لغت به معنی عدالت است[۴] اما معمولاً به معنی خیریه و به تعهد مذهبی و "انجام آنچه درست است" معنا می‌یابد.[۵]

وقف[ویرایش]

وقف سنتی کهن است که مردم ایران پس از ورود اسلام به این کشور با آن آشنا شدند. در زبان پهلوی واژه‌های اَشوداد، اَهُلوُداد و روانیگان کم‌وبیش چنین کاربردی دارند. همچنین وقف به‌معنای هدیهٔ ابدی برای خدمت عمومی یا نگه داشتن اصل چیزی و جاری بودن منفعت آن در جهت خیر و نیکی و رضای خداست. به تعریف دقیق (ماده ۵۵ قانون مدنی) وقف عبارت است از این‌که «عین مال حبس و منافع آن تسبیل شود.». جمع این واژه اوقاف است و به مال و زمین وقف شده، موقوفه گفته می‌شود.[نیازمند منبع]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «همازور یعنی چه؟». وبگاه کوروش نیکنام؛ پژوهندهٔ فرهنگ ایران باستان. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۸.
  2. William Owen Cole (1991), Moral Issues in Six Religions, Heinemann, ISBN 978-0-435-30299-3, pages 104-105
  3. Krishnan & Manoj (2008), Giving as a theme in the Indian psychology of values, in Handbook of Indian Psychology (Editors: Rao et al.), Cambridge University Press, ISBN 978-81-7596-602-4, pages 365–366.
  4. Rabbi Hayim Halevy Donin; "To Be A Jew". Basic Books, New York; 1972, pp. 48.
  5. Tzedakah vs The Myth of Charity; by Yanki Tauber; Retrieved 03-11-2012.