فهرست جاده‌های ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کشته‌شدگان تصادف در دهه ۸۰ بر پایه جنسیت[۱]

  زن (۲۰٪)
  مرد (۸۰٪)

راه‌های ایران بر حسب نوع در سال ۱۳۸۹[۱]

  اصلی و فرعی (۴۰٪)
  روستایی (۶۰٪)

فهرست جاده‌های ایران پیرامون بررسی در رابطه با جاده‌های ایران است. در پایان حکومت قاجاریه طول راه‌های ایران حدود ۳۹۰۰ کیلومتر بود. در دوران حکومت رضاشاه طول راه‌ها به ۲۴ هزار کیلومتر رسید. در آغاز انقلاب سفید محمدرضا شاه ایران دارای ۳۵۰۰۰ کیلومتر راه بود. با اجرای برنامه‌های عمرانی اول تا چهارم قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ طول راه‌ها به ۴۲ هزار کیلومتر و در برنامه عمرانی پنجم قبل از انقلاب به ۴۶۰۰۰ کیلومتر راه افزایش یافت. ایران در سال ۱۳۸۷، دارای ۱۴۶۵ کیلومتر آزادراه، ۵۴۶۸ کیلومتر بزرگراه بود.[۲]

ایران در سال ۱۳۸۹ دارای ۲۰۰٬۰۰۰ کیلومتر راه اصلی، فرعی و روستایی بود که از این مقدار ۸۰٬۰۰۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۱۲۰٬۰۰۰ کیلومتر راه روستایی بود.[۳] در سال ۱۳۹۱، ایران دارای ۱۰٬۷۸۹ کیلومتر بزرگراه بود که در سال ۱۳۸۸، ۱٬۵۴۵ کیلومتر و در سال ۱۳۸۹ ۱٬۶۰۸ کیلومتر و در سال ۱۳۹۰، ۱٬۸۴۸ کیلومتر بزرگراه احداث شده بود.[۴] در دهه ۸۰، ۲۴۱٬۲۳۶ نفر در ایران بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست داده‌اند. استان تهران با ۲۸٬۴۰۸ کشته بیش‌ترین کشته در ایران را به خود اختصاص داده‌است که پس از آن خراسان با ۲۴٬۴۱۶ نفر و فارس با ۱۸٬۰۰۶ نفر در رتبه‌های بعدی بیشتری کشته‌ها در ایران هستتند.[۱]

بیش‌ترین فصل کشته‌ها در ایران، تابستان و بیش‌ترین ماه کشته‌ها بر اثر تصادف، شهریور است. فصل زمستان دارای کم‌ترین کشته در اثر تصادف است و همچنین ماه بهمن نیز به عنوان کم‌ترین ماه کشته‌های تصادف رانندگی در دهه هشتاد خورشیدی است.[۱]

۸۰٪ از آمار کشته‌ها در رانندگی در ایران برای مردان است.[۱]

پر ترددترین راه‌های ایران به ترتیب آزادراه کرج – تهران، آزادراه قزوین – کرج، آزادراه تهران – کرج، آزادراه کرج – قزوین، آزادراه قزوین - زنجان، آزادراه ساوه - تهران، جاده مخصوص کرج - تهران، جاده قائمشهر - ساری و محور چناران - مشهد هستند.[۵]

تاریخچه شماره گذاری راه‌های ایران[ویرایش]

اولین سابقه برای شماره گذاری راه‌ها در ایران به سالهای ۱۳۴۰ تا ۱۳۵۰ برمیگردد، پس از اینکه در قالب تعهدات بین‌المللی و با اخذ وام از بانک جهانی بازسازی یا بهسازی بخش‌های اصلی راه شرقی-غربی بازرگان (نقطه عبورمرزی ایران/ ترکیه)- تبریز- زنجان- قزوین- تهران- آمل- ساری- گرگان- بجنورد- مشهد- فریمان- تربت جام- دوغارون (نقطه عبور مرزی ایران/ افغانستان) ارتباط کشور ترکیه به افغانستان و نیز راه شرقی-غربی خسروی (نقطه عبور مرزی ایران/ عراق)- کرمانشاه- همدان- قزوین- تهران- قم – اصفهان – نائین – یزد- کرمان- بم – زاهدان- میرجاوه- میل ۷۲ (نقطه عبورمرزی ایران / پاکستان) ارتباط کشور عراق به پاکستان، فراهم ساخت. کمیسیون اقتصادی و اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل متحد در بانکوک راه‌های مذکور را به عنوان بخشی از راه‌های آسیائی که اروپا را از طریق ترکیه و ایران به افغانستان و پاکستان متصل ساخت و خاورمیانه عربی را از طریق عراق به ایران و پاکستان مرتبط نمود، انتخاب کرد. متعاقب آن برای اولین بار شماره راه مطرح شد و راه‌های مذکور به ترتیب 1A و 2A شماره گذاری گردید و وزارت راه نسبت به نصب تابلو شماره راه در مسیر راه‌های مذکور اقدام نمود. در اسفند ماه سال ۱۳۴۴ اداره کل آمار و بررسیها و در سال ۱۳۵۲ اداره کل طرح و برنامه وزارت راه اقدام به چاپ نقشه راه‌های ایران نمودند در این نقشه‌ها برای محورهای سراسری کشور شماره راه تعیین گردید، ضمناً شماره گذاری مذکور تابع قاعده خاصی نمی‌باشد.

در سال ۱۳۵۶ وزارت راه و ترابری قرارداد مطالعاتی " طرح ایمنی راه‌ها " با شرکت انگلیسی به نام «دبلیو اس اتکینز اینترنشنال ترافیک- مشاور ایران» منعقد نمود. شرکت بر اساس قرارداد مذکور بخش‌های زیر را مورد مطالعه قرار داده‌است:

 • بخش ۱- سیستم شماره گذاری راه‌ها
 • بخش ۲- آئین‌نامه علائم راه
 • بخش ۳- گروه عملیاتی برای نصب علائم
 • بخش ۴- تأسیسات جانبی راه‌ها
 • بخش ۵- دستورالعمل سرویس کمکهای اولیه
 • بخش ۶- سیستم عوارض راه و طرح ایستگاه‌های مربوط
 • بخش ۷- سازمان ایمنی، رفاه و پلیس راه‌ها
 • بخش ۸- برنامه‌ریزی طرحهای ایمنی راه‌ها

ملاحظه می‌شود یکی از موارد منظور در شرح خدمات «شماره گذاری راه‌ها» است. شرکت مذکور فقط نسبت به شماره گذاری راه‌های سرتاسری اقدام می‌نماید. سیستم طراحی شده مبتنی بر ویژگی‌های زیر بوده‌است:

 • شماره گذاری به روش مشبک
 • شماره راه دو رقمی انتخاب شده‌است
 • راه‌های غرب به شرق زوج می‌باشند
 • راه‌های شمال به جنوب فرد می‌باشند
 • شماره‌های زوج از شمال به جنوب و شماره‌های فرد از غرب به شرق افزایش می‌یابد.

طرح شماره گذاری ارائه شده بوسیله مهندسین مشاور اتکینز برای اولین بار بر روی نقشه راه‌های ایران که وزارت راه و ترابری در سال ۱۳۵۷ بوسیله شرکت آمریکائی HNTB به چاپ رسانید درج گردید. با گسترش راه‌های کشور پس از انقلاب اسلامی و عدم جوابگویی طرح شماره گذاری انجام شده در سال ۱۳۵۶ و ضرورت پیاده کردن شماره گذاری راه‌ها در مسیرهای مختلف شبکه راه‌ها کمیته برنامه‌ریزی راه‌ها درخواست انجام مطالعه شماره گذاری راه‌ها را در سالهای ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ به مرکز تحقیقات وزارت راه و ترابری ارائه داشت و متعاقب آن گروه کارشناسی عهده‌دار انجام این مهم شدند، در این مطالعه برای انواع راه‌ها شامل آزادراه، راه اصلی و راه فرعی شماره راه تعریف شد. شماره گذاری انجام شده برای مدتی اجرائی نشده و آثار این طرح بر روی نقشه راه‌های ایران در سال ۱۳۶۸ وجود ندارد. نقشه هائی که حاوی اطلاعات شماره راه می‌باشند عبارتند از:

 • ۱- نقشه موقعیت بنادر-فرودگاه‌ها-راه‌ها – معاونت ساخت و توسعه بنادر و فرودگاه‌ها وزارت راه و ترابری- چاپ سازمان نقشه‌برداری کشور ۱۳۷۶
 • ۲-نقشه راه‌های استان آذربایجان شرقی-چاپ اداره کل راه و ترابری استان آذربایجان شرقی ۱۳۷۷
 • ۳-درکتابچه راهنمای رانندگان خارجی که به زبان انگلیسی است نقشه مسیرهای ترانزیتی با ذکر شماره راه ارائه شده‌است.

در سالهای ۱۳۶۶ و ۱۳۶۷ مطالعات مربوط به شماره گذاری راه‌های کشور از طریق مرکز تحقیقات وزارت راه و ترابری انجام شده‌است و برای اجراء به سازمانهای مربوط در وزارت راه و ترابری ابلاغ گردید. شماره راه‌های ارائه شده در طرح، در نقشه راه‌های کشور و در کتاب مخصوص رانندگان خارجی که در حمل و نقل ترانزیتی فعالیت دارند اعمال گردید و ادارات کل راه و ترابری در اولویت اول نسبت به تهیه تابلو شماره راه برای محورهای ترانزیتی و نصب در محلهای لازم اقدام نمودند.

ویژگیهای این طرح که به عنوان نقاط قوت تلقی می‌شوند به اختصار می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 1. انتخاب روش مشبک
 2. شماره گذاری آزادراه‌ها
 • ۳- تخصیص شماره‌های دو رقمی از ۱۱ تا ۹۹ برای بزرگراه‌ها و راه‌های اصلی (شریانهای اصلی)
 • ۴- تخصیص شماره‌های سه رقمی از ۱۱۱ تا ۹۹۹ برای راه‌های فرعی
 • ۵- حذف شماره‌های دارای صفر، از سیستم طرح شده
 • ۶- برای راه‌های اصلی شرق به غرب شماره‌های زوج از ۱۲ تا ۹۸ منظور شده‌است
 • ۷- برای راه‌های اصلی شمال به جنوب شماره‌های فرد از۱۱ تا ۹۹ منظور شده‌است
 • ۸- برای راه‌های فرعی شرق به غرب شماره‌های زوج از ۱۱۲ تا ۹۹۸ منظور شده‌است
 • ۹- برای راه‌های فرعی شمال به جنوب شماره‌های فرد از۱۱۱ تا ۹۹۹ منظور شده‌است
 1. طراحی تابلوهای مورد نیاز طرح شماره گذاری
 2. تعیین محلهای نصب تابلو به صورت محدود شماره گذاری مذکور روی برخی از راه‌های شریانی کشور پیاده شده و تابلوهای لازم مطابق طراحیهای ارائه شده در مطالعه مذکور تهیه و نصب شده‌است.
 3. در نظر گرفتن شماره راه جهت تعدادی زیادی از راه‌های در دست ساخت یا در مرحله مطالعه در زمان تهیه دستورالعمل شیوه شماره گذاری موجود.
 4. در نظر گرفتن شماره راه خالی در محلهای مناسب جغرافیایی برای توسعه آینده شبکه راه‌ها.
 5. ارائه روش شماره گذاری برای مسیرهای منطبق شده بر یکدیگر.
 6. ارائه روش شماره گذاری برای مسیرهای ارتباطی متصل شونده بر یکدیگر.
 7. ارائه شماره راه برای راه‌های کمربندی و همچنین روش شماره گذاری برای کمربندیهای مختلط نظیر کمربندی تهران (از آزادراه کرج تا جاده سمنان).
 8. راه‌های که قسمتی از آنها شرقی- غربی و قسمتی دیگر شمالی- جنوبی می‌باشد بر حسب آن نوع از مسیر که اکثریت طول راه را شامل می‌شود شماره گذاری می‌گردد.
 9. اخذ شماره راه فرعی از راه اصلی مربوط و توجه به راه اصلی ذیربط.
 • ۱۹-وجود ۵۸۰ شماره باقیمانده جهت اعمال شماره گذاری درآینده در راه‌های فرعی.
 • ۲۰-اعمال روش شماره گذاری جهت راه‌های کوتاه آنتنی در شهرها (از شماره ۱ به بالا) که اندازه و رنگ تابلوهای آنها با علائم سایر راه‌های فرق می‌کند.
 • ۲۱-اعمال شماره گذاری راه‌ها ۱ تا ۹ با توجه به زمان ساخت که با توجه به متفاوت بودن رنگ تابلوهای اطلاعاتی آزاد راه‌ها با بقیه راه‌ها میتوان شماره

آزادراه‌ها را از ۱۱ به بعد ادامه داد.

همچنین در نقشه راه‌های کشور ویا اطلس راه‌های ایران که در سالهای اخیر بوسیله وزارت راه و ترابری و بخش خصوصی به چاپ رسیده شماره گذاری مذکور عیناً درج گردیده‌است. در ذیل نمونه ای از بخشی از اطلس راه‌های ایران ارائه گردیده‌است. مواردی که به عنوان نقاط ضعف طرح شماره گذاری موجود می‌توان به اختصار ذکر نمود عبارتند از:

 • ۱- گسترش راه‌ها طی دو دهه اخیر به ویژه در احداث آزاد راه، بزرگراه و راه اصلی (راه‌های شریانی) و راه‌های فرعی یا انجام عملیات بهسازی محورهای مختلف مانند تبدیل راه روستائی به راه فرعی و راه‌های فرعی به راه‌های اصلی و همچنین راه‌های اصلی به بزرگراه موجب گردیده‌است که شماره گذاری موجود جوابگوی کلیه راه‌ها نشده وبازنگری آن ضرورت یابد.
 • ۲- تخصیص شماره ۱تا ۹ برای آزادراه‌ها کافی نیست و نیاز به تغییر دارد.
 • ۳-شماره گذاری آزادراه‌ها باتوجه به زمان ساخت و شروع بهره‌برداری از آنها از شماره ۱ آغاز می‌شود و به شماره ۹ ختم می‌گردد اما در اجرا، این رویه پیشنهادی در طرح انجام نشده‌است.
 • ۴-جزئیات مربوط به طراحی شماره راه و علائم اطلاعاتی مربوط (شامل ارتفاع حروف، عرض نوار حاشیه، فواصل استاندارد و…) ارائه نگردیده‌است.
 • ۵-صحیح نبودن طرح برخی علائم و شماره راه‌ها نظیر طرحهای زیر: -در طرحهای ۳ و ۶ تعداد پیام‌ها و شماره راه‌های ارائه شده زیاد می‌باشد و رانندگان فرصت خواندن پیامها را ندارند. -اعمال شماره راه و طراحی تابلوی ۷، ۱۰، طرحهای ادامه پل کلاک و طرح ۱۳ صحیح نمی‌باشد. -طرح تابلوی شماره ۱۵ به دلیل زیاد بودن تعداد پیامها و شماره راه‌های ارائه شده صحیح نمی‌باشد.
 1. جهت علائم تأیید کننده شماره راه در آزادراه‌ها و راه‌های فرعی ابعاد و اندازه ای ارائه نگردیده‌است.
 2. با توجه به نصب علائم پیش آگاهی قبل از تقاطع‌ها و ارائه شماره در این تابلوها به تابلوهای تأیید کننده شماره راه (علائم ساده شماره گذاری) قبل از تقاطع‌ها نیازی نمی‌باشد.
 • ۸- عدم انتخاب یک شماره برای یک محور سرا سری، برای مثال برای محور سرا سری بازرگان – سرخس سه شماره منظور است، بخش اول بازرگان – تهران شماره ۳۲ و بخش دوم تهران – مشهد شماره ۴۴ و مشهد – سرخس شماره ۲۲ که ضمن ایجاد مشکل برای رانندگان موجب مصرف بی‌رویه شماره‌ها نیز می‌گردد.
 1. در کریدورهائی که دو نوع راه به موازات هم موجود است (آزاد راه و راه اصلی) تکلیف شماره راه مشخص نیست.
 2. راه‌های ترانزیتی در شماره گذاری لحاظ نشده‌است.
 3. راه‌های آسیائی در قلمرو ایران در شماره گذاری لحاظ نشده‌است.
 • ۱۲- افزایش شماره فرد و زوج از شمالی‌ترین نقطه در جهت شمال به جنوب برای شماره‌های فرد و در جهت غرب به شرق برای شماره‌های زوج میباشد. این نزدیکی شماره‌ها موجب اشتباه برای تردد کنندگان است. در کشورهای توسعه یافته برای راه‌های غرب به شرق افزایش شماره از جنوب به شمال انتخاب میگردد. با توجه به سوابق ارائه شده در خصوص شماره گذاری راه‌های برون‌شهری ایران، شمارههای فرد (۱۱ تا ۹۹) به مسیرهای شمالی جنوبی و شمارههای زوج (۱۲–۹۸) به مسیرهای شرقی غربی اختصاص یافته‌است و شماره معابر از شرق به غرب و همچنین از جنوب به شمال افزایش مییابد.[۶]

آزادراه‌ها[ویرایش]

نشان شماره جاده مسافت
(کیلومتر)
شهر مبدأ شهر مقصد شهرها تقاطع‌های مهم نگاره
Azadrah1-IR.png آزادراه ۱ ۱۸۳ قزوین رشت لوشان، منجیل، رودبار جاده ۴۹ Rasht - Qazvin freeway.jpg
Azadrah2-IR.png آزادراه ۲ ۶۰۰ تهران تبریز کرج، قزوین، زنجان بزرگراه محمدعلی جناح، جاده ۳۲، جاده ۵۹، آزادراه ۱، جاده ۴۹، جاده ۳۵، جاده ۲۴ Tehran Karaj Rd.jpg
Azadrah3-IR.png آزادراه ۳ تهران چالوس
Azadrah5-IR.png آزادراه ۵ ۴۱۵ تهران سربندر پردیس، پرند، ساوه، اراک، شازند، خرم‌آباد، اندیمشک، دزفول، شوشتر، ملاثانی، اهواز، بندر امام خمینی بزرگراه آزادگان، جاده ۴۸، جاده ۵۶، جاده ۳۷، جاده ۳۹، جاده ۴۱، جاده ۹۶

Khorramzal-superhighway-lorestan-01.JPG

Azadrah6-IR.png آزادراه ۶ ۱۷۵ ساوه همدان آزادراه ۵، جاده ۶۵، جاده ۴۸، جاده ۴۷
Azadrah7-IR.png آزادراه ۷ ۴۶۵ تهران مبارکه قم، کاشان، نطنز، نجف‌آباد. زرین شهر. مبارکه. بزرگراه کاظمی، بزرگراه آزادگان، بزرگراه شمالی بهشت زهرا، جاده ۷۱، جاده ۶۵، جاده ۴۷، جاده ۶۲، جاده ۵۱
Azadrah9-IR.png آزادراه ۹ ۳۲ شاهین شهر اصفهان جاده ۶۵
Azadrah16-IR.png آزادراه تبریز - ارومیه ۱۶۷ تبریز ارومیه
Azadrah51-IR.png آزادراه ذوب آهن ۲۸ اصفهان زرین شهر آزادراه کنارگذر غربی اصفهان

جاده‌ها و بزرگراه‌ها[ویرایش]

نشان شماره جاده مسافت
(کیلومتر)
شهر مبدأ شهر مقصد شهرها موقعیت نگاره
Iran First Level Road 11.png جاده ۱۱ ۳۲۵ جلفا بانه خوی، سلماس، ارومیه، مهاباد، سردشت Road 11 (Iran).jpg
Iran First Level Road 12.png جاده ۱۲ ۵۷۲ پلدشت بیله سوار جلفا، پارس‌آباد Road 12 (Iran).jpg
Iran First Level Road 14.png جاده ۱۴ ۴۶۰ مشگین‌شهر سلماس اهر، تبریز، شبستر Road 14 (Iran).jpg
Road15.png جاده ۱۵ ۳۷۵ کرمانشاه سقز روانسر، پاوه، مریوان Road 15 (Iran).jpg
Iran First Level Road 16.png جاده ۱۶ ۴۲۸ آستارا سرو اردبیل، سراب، تبریز، ارومیه Road 16 (Iran).jpg

Lake Urmia bridge 2010.jpg

Iran First Level Road 17.png جاده ۱۷ ۲۵۲ اسلام‌آباد غرب مهران ایوان، ایلام Road 17 (Iran).jpg
Iran First Level Road 18.png جاده ۱۸ ۲۶۸ مراوه تپه بندر گز کلاله، گنبد کاووس، آق‌قلا، بندر ترکمن، بندر گز Road 18 (Iran).jpg
Iran First Level Road 19.png جاده ۱۹ ۱۷۳ پل دختر اسلام‌آباد غرب Road 19 (Iran).jpg
Iran First Level Road 21.png جاده ۲۱ ۹۷۸ ایلام جلفا مرند، تبریز، بناب، میاندوآب، بوکان، سنندج، کرمانشاه، سرابله Road 21 (Iran).jpg
Iran First Level Road 22.png جاده ۲۲ ۱٬۳۲۷ سرخس خلخال مشهد، بجنورد، گرگان، ساری، چالوس، رشت Road 22 (Iran).jpg Golestan jungle.jpg
Iran First Level Road 23.png جاده ۲۳ ۳۹۰ همدان میاندوآب بهار، بیجار، تکاب Road 23 (Iran).jpg
Iran First Level Road 24.png جاده ۲۴ ۱۴۲ هشترود بناب هشترود، مراغه، بناب Road 24 (Iran).jpg
Iran First Level Road 26.png جاده ۲۶ ۱۵۱ میاندوآب پیرانشهر مهاباد، پیرانشهر Road 26 (Iran).jpg
Iran First Level Road 27.png جاده ۲۷ ۲۴۵ خمارلو تبریز کلیبر، اهر Road 27 (Iran).jpg
Iran First Level Road 31.png جاده ۳۱ ۵۳۹ پارس‌آباد خلخال Road 31 (Iran).jpg
Iran First Level Road 32.png جاده ۳۲ ۸۸۰ تهران بازرگان کرج، قزوین، تاکستان، زنجان، تبریز، مرند، ماکو Road 32 (Iran).jpg
Iran First Level Road 33.png جاده ۳۳ ۱۵۵ اردبیل بیله سوار گرمی Road 33 (Iran).jpg
Iran First Level Road 35.png جاده ۳۵ ۴۹۴ زنجان خرم‌آباد بیجار، قروه، سنقر، نورآباد Road 35 (Iran).jpg
Iran First Level Road 36.png جاده ۳۶ ۳۳۰ بردسکن تایباد تربت حیدریه، کاشمر، خلیل‌آباد Road 36 (Iran).jpg
Iran First Level Road 37.png جاده ۳۷ ۱٬۴۷۰ تاکستان خرمشهر همدان، ملایر، بروجرد، خرم‌آباد، اندیمشک، شوش، اهواز Road 37 (Iran).jpg
Iran First Level Road 38.png جاده ۳۸ ۱۵۸ تهران خرمدشت شهریار، بوئین‌زهرا Road 38 (Iran).jpg
Iran First Level Road 39.png جاده ۳۹ ۱۲۳ اندیمشک آبادان Road 39 (Iran).jpg
Iran First Level Road 41.png جاده ۴۱ ۵۲۷ خرمشهر اندیمشک اهواز، شوشتر، دزفول Road 41 (Iran).jpg
Iran First Level Road 43.png جاده ۴۳ ۷۸ ماهشهر رامهرمز رامشیر Road 43 (Iran).jpg
Iran First Level Road 44.png جاده ۴۴ ۸۶۰ مشهد تهران سمنان، دامغان، شاهرود، سبزوار، نیشابور Road 44 (Iran).jpg
Iran First Level Road 45.png جاده ۴۵ ۱۹۴ رامهرمز بندر دیلم بهبهان Road 45 (Iran).jpg
Iran First Level Road 46.png جاده ۴۶ ۳۰۰ همدان مریوان همدان، سنندج Road 46 (Iran).jpg
Iran First Level Road 47.png جاده ۴۷ سلطانیه شاهین شهر Road 47 (Iran).jpg
Iran First Level Road 48.png جاده ۴۸ ۶۰۴ ساوه خسروی همدان، اسدآباد، بیستون، کرمانشاه، اسلام‌آباد غرب، کرند غرب، سرپل ذهاب، قصر شیرین Road 48 (Iran).jpg
Iran First Level Road 49.png جاده ۴۹ ساوه آستارا بوئین زهرا، قزوین، منجیل، رشت، رضوانشهر، تالش، آستارا Road 49 (Iran).jpg
Iran First Level Road 51.png جاده ۵۱ ۱۵۰٫۵ اصفهان گهرو فلاورجان، زرین‌شهر، شهرکرد Road 51 (Iran).jpg
Iran First Level Road 53.png جاده ۵۳ ۶۲ شهرکرد بروجن Road 53 (Iran).jpg
Iran First Level Road 55.png جاده ۵۵ ۵۴۷ بوشهر اصفهان نورآباد (فارس)، یاسوج، بروجن، مبارکه Road 55 (Iran).jpg
Iran First Level Road 56.png جاده ۵۶ ۲۴۸ قم بروجرد اراک Road 56 (Iran).jpg Road56-Qom-Arak.JPG
Iran First Level Road 58.png جاده ۵۸ ۲۲۰ کاشان الیگودرز دلیجان، محلات، خمین Road 58 (Iran).jpg
Iran First Level Road 59.png جاده ۵۹ ۱۶۰ کرج چالوس Road 59 (Iran) 2.jpg Chalus road.JPG
Iran First Level Road 62.png جاده ۶۲ ۶۵۵ جندق دورود نایین، اصفهان، نجف‌آباد، تیران، داران، الیگودرز، ازنا، Road 62 (Iran).jpg
Iran First Level Road 63.png جاده ۶۳ ۱۲۸ شهرضا یاسوج سمیرم Road 63 (Iran).jpg
Iran First Level Road 64.png جاده ۶۴ ۲۷۱ مهران اندیمشک دهلران، مهران Road 64 (Iran).jpg
Iran First Level Road 65.png جاده ۶۵ ۱٬۲۰۸ تهران سیراف اسلام‌شهر، ساوه، دلیجان، میمه، شاهین‌شهر، اصفهان، شهرضا، آباده، مرودشت، شیراز، فیروزآباد، جم Road 65 (Iran).jpg
Iran First Level Road 67.png جاده ۶۷ ۸۰۷ یاسوج بندرلنگه اردکان، شیراز، جهرم، لار، بستک Road 67 (Iran).jpg
Iran First Level Road 68.png جاده ۶۸ ۶۹۶ اشکذر بیرجند طبس Road 68 (Iran).jpg Road 68 Iran Yazd Tabas Birjand.JPG
Iran First Level Road 71.png جاده ۷۱ ۱٬۲۴۴ تهران بندرعباس قم، کاشان، نطنز، یزد، شهربابک، سیرجان Road 71 (Iran).jpg
Iran First Level Road 72.png جاده ۷۲ ۵۰۳ شهرضا اهواز بروجن، شهرستان ایذه، رامهرمز Road 72 (Iran).jpg
Iran First Level Road 77.png جاده ۷۷ ۲۰۰ تهران محمودآباد رودهن، آمل Road 77 (Iran).jpg
Iran First Level Road 78.png جاده ۷۸ ۶۴۷ یاسوج راور اقلید، ابرکوه، یزد Road 78 (Iran).jpg
Iran First Level Road 79.png جاده ۷۹ ۲۴۷ رودهن قائم‌شهر فیروزکوه، پل سفید، قائم‌شهر Road 79 (Iran).jpg
Iran First Level Road 81.png جاده ۸۱ ۴۹۴ دامغان خرانق جندق، خور Road 81 in Iran.jpg
Road82.png جاده ۸۲ ۲۸۵ مهریز شهر بابک تنگ چنار، مروست ، هرات Road 82 (Iran).jpg
Iran First Level Road 83.png جاده ۸۳ ۲۱۱ بخش داشلی‌برون شاهرود گنبد کاووس، آزادشهر Road 83 (Iran).jpg
Iran First Level Road 84.png جاده ۸۴ ۸۲۴ میرجاوه انار زاهدان، بم، ماهان، کرمان Road 84 (Iran).jpg
Iran First Level Road 86.png جاده ۸۶ ۱٬۲۴۸ شیراز اهواز دوگنبدان، بهبهان Road 86 (Iran).jpg
Iran First Level Road 87.png جاده ۸۷ ۳۱۶ بجنورد بردسکن اسفراین، سبزوار Road 87 (Iran).jpg
Iran First Level Road 88.png جاده ۸۸ ۲۸۰ سیرجان جیرفت شهرستان بافت Road 88 (Iran).jpg
Iran First Level Road 91.png جاده ۹۱ ۱٬۷۲۰ فیض آباد جاسک فردوس، راور، کرمان، جیرفت، کهنوج، میناب Road 91 (Iran).jpg
Iran First Level Road 92.png جاده ۹۲ ۱٬۱۲۴ فسا ایرانشهر فسا، داراب، حاجی‌آباد، شهرستان کهنوج، ایرانشهر Road 92 (Iran).jpg
Iran First Level Road 93.png جاده ۹۳ ۶۹۷ نرماشیر چابهار بم‌پور، نیک‌شهر Road 93 (Iran).jpg
Iran First Level Road 94.png جاده ۹۴ ۹۰۵ اهرم میناب اهرم، فراشبند، فیروزآباد، خنج، لار Road 94 (Iran).jpg
Iran First Level Road 95.png جاده ۹۵ ۱٬۶۳۶ مشهد چابهار تربت حیدریه، بیرجند، زاهدان Road 95 (Iran).jpg
Iran First Level Road 96.png جاده ۹۶ ۱٬۱۵۰ شلمچه بندرعباس خرمشهر، آبادان، ماهشهر، بندر گناوه، برازجان، اهرم، خورموج، کاکی، بندر کنگان، عسلویه، بندر لنگه Road 96 (Iran).jpg
Iran First Level Road 97.png جاده ۹۷ ۲۰۰ مشهد تایباد فریمان، تربت جام Road 97 (Iran).jpg
Iran First Level Road 98.png جاده ۹۸ ۴۹۳ جاسک گواتر چابهار Road 98 (Iran).jpg
Iran First Level Road 99.png جاده ۹۹ ۹۴۰ سرخس جاده ۹۵ زابل، هامون، لوتک Road 99 (Iran).jpg

بزرگراه‌های آسیایی[ویرایش]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ «مرگ ۲۴۱ هزار تن در جاده‌های کشور در دهه 80». ایسنا. ۳ سپتامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۳ سپتامبر ۲۰۱۳.
 2. «راه‌های ایران، کاستی‌ها و ظرفیت ها». آفتاب. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۳.
 3. «طول راه‌های ایران چقدر است؟». تابناک. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۳.
 4. «امسال چند کیلومتر بزرگراه در کشور به بهره‌برداری می‌رسد؟». شبکه ایران. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۳.[پیوند مرده]
 5. «جاده‌ها خلوت شدند». عصر ایران. دریافت‌شده در ۲۲ سپتامبر ۲۰۱۳.
 6. مطالعات کدگذاری معابر و طراحی تابلوهای هدایت مسیر شهر تهران - اداره کل مهندسی و ایمنی ترافیک

منابع[ویرایش]

«نقشه راه‌های ایران». دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۳.
«مرکز مدیریت راه‌های کشور». iran141.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ اوت ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۱ اوت ۲۰۱۳.

پیوند به بیرون[ویرایش]