تاکام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تاکام
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان ساری
بخش کلیجان‌رستاق
دهستان تنگه سلیمان
نام محلی تاکوم
نام‌های قدیمی توکوم
مردم
جمعیت ۱۵۳ نفر (سرشماری ۹۵)
کد آماری ۰۱۹۷۴۱
جملهٔ خوش‌آمد بر تابلوی ورودی روستا به روستای تاکام خوش آمدید.

این روستا در دهستان تنگه سلیمان قرار داشته و براساس آخرین سرشماری مرکز آمار ایران که در سال ۱۳۸۵ صورت گرفته، جمعیت آن ۱۷۱نفر (۵۳خانوار) بوده‌است. برخی مردم نقل می‌کنند که تاکام برگرفته از نام توم کوه است که محلی‌ها به مکانی می‌گفتند که کوه به اتمام رسیده است. اما در زبان بیگانه تاکام به معنای ایستاده چون عقاب می‌باشد.

روستای تاکام بنابر قرائن و شواهد و آثار تاریخی موجود به زمان پیش از اسلام بر می‌گردد. قبرستان معروف به پیرسر قبرستانی است که متعلق به گبریان یا زرتشتیان است.

اهِ سر که در ضلع شرقی روستا واقع شده است متعلق به دوران ساسانیان است اگرچه گفته‌ها و داستانهای محلی سالخوردگان می‌گوید که اینجا متعلق به دوران میترائیسم در ایران است. اما مستندات بجا مانده نشان می‌دهد که مکانی بوده از سلسله قلعه‌های آن منطقه که در زمان ساسانیان یا هخامنشیان برای ایجاد پایگاه نظامی یا قلعه حفاظتی بنا شده است. از طرفی شاید یک معبد میترایی هم در کنارش داشته است.

در کنار قلعه هنوز از نیزه‌های جنگی که قطعاتی فرسوده از آن می‌باشد که در استخوان شخصی فرورفته نیز پیدا شده است. اما در زیر این قلعه که راه‌هایی در جنگل دارد پناهگاه و انبار بوده است.

آش قل نیز مکانی است مربوط به دوران پیش از اسلام که باقی مانده بناهایی در آن و در زیر خاک پیدا شده است. دیگر بازمانده‌های تاریخی در بالا بند تاکام که در فاصله‌ای نزدیک از روستا قرار دارد واقع شده است. در واقع در آنجا قلعه‌ای بوده است.

حمام تاکام که متعلق به دوران صفویان است نیز از آثار تاریخی این روستا است که در حال از بین رفتن می‌باشد.

امامزاده یحیی نیز در نزدیکی رودخانه لاجیم رود و در جنوب ساری نیز منتسب به اولاد ائمه اطهار است که از اماکن مذهبی تاکام است.

تاکام از سه مسیر متفاوت به جاده ساری - کیاسر متصل می‌شود: جاده اصلی آسفالته، شیشار راه و تپه سرراه. تاکام در ۲۵ کیلومتری ساری واقع شده است و سد بزرگ بتنی دوقوسی سلیمان تنگه در این ناحیه احداث گردیده است.

مردم تاکام غالباً تحصیلات آکادمیک دارند و در دانشگاه‌های معتبر دولتی در ایران و اروپا تحصیل کرده‌اند. در حال حاضر بیشتر مردم به شهرستانها کوچ کرده‌اند اما در روستا هنوز دامداری و کشت شالی، گندم و جو، غلات، ارزن، باقلا، سبزیجات، شبدر، میوه جات سیاه ریشه، کلزا و غیره مرسوم است.

اهالی تاکام در زمان جنگ تحمیلی رزمندگان بسیاری را به جبهه‌های جنگ اعزام داشتند که در این بین ۹ شهید نیز تقدیم کردند.

منابع[ویرایش]