میرجاوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
میرجاوه
میرجاوا
کشور  ایران
استان سیستان و بلوچستان
شهرستان میرجاوه
بخش بخش مرکزی بخش لادیز وبخش ریگ ملک
نام(های) دیگر میرجاوا
نام(های) قدیمی ميرجاه
سال شهرشدن ۱۳۳۱
مردم
جمعیت ۶۵۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۸۲۹ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۰تا۴۰
میانگین بارش سالانه 6mm
روزهای یخبندان سالانه ۴۰روز
اطلاعات شهری
شهردار عزیز احمدریگی
پیش‌شماره تلفنی ۰۵۴۱۳۵۲۲۰۸۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر

میرجاوه مرکز شهرستان میرجاوه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان ایران در ۷۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر زاهدان واقع است. بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن (۲٬۳۵۰ خانوار) ۱۳٬۵۹۰ نفر بوده است.[۱] از زمانی که میرجاوه به عنوان شهر تصویب شده آقای بشیر احمد ریگی شهردار این شهر بوده و در حال حاضر پسر ایشان اقای عزیز احمد شهردار می باشد.

میرجاوه تنها مرز قانونی در جنوب شرق کشور است که رفت آمد سیاحان خارجی و داخلی از این معبر صورت می‌گیردواز طریق راه اهن ایران را به شبه قاره هند متصل می گردد ویکی از قدیمی ترین گمرکات کشور گمرک میرجاوه می باشد که قدمت ان بیش از صد سال می باشد که در ان صادرات و واردات صورت می گیرد.

نام[ویرایش]

میرجاوه (میرجاه)یعنی جای که محل زندگی میر

در کتاب اقوام مهاجر ایران زمین آمده که: چهار دسته از قوم میر از عربستان به جنوب شرق ایران کنونی مهاجرت کردند و مدتی در این محل سکونت ورزیدند به همین علت به آن میر جاوه میگویند یعنی جایگاه میر سپس ۲ دسته از آنها در ایران کنونی مستقر شدند و ۲ دسته دیگر به سمت شرق ایران کنونی رهسپار شدند

پانویس[ویرایش]

  1. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 

منابع[ویرایش]