آزادراه ۶ (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

Freeway in Iran.pngRoad6.png

آزادراه 6
6 آزادراه
Karbala Freeway
آزادراه کربلا
اطلاعات مسیر
طول: ۱۷۵ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از: شمال ساوه، استان مرکزی
AB-Kreuz-blau.svgFreeway in Iran.pngRoad5.pngآزادراه ۵ (ایران)
  Road65.png جاده ۶۵
Road48.png جاده ۴۸
Road47.png جاده ۴۷
به: ۲۵ کیلومتر شمال همدان، استان همدان
AB-Kreuz-blaugrün.svgRoad37.pngRoad48.pngجاده ۳۷جاده ۴۸
موقعیت
استان‌ها: استان مرکزی، استان همدان
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

آزادراه ۶ نام آزادراهی در مرکز ایران در استان‌های مرکزی و همدان است. طول این آزادراه در حدود ۱۷۵ کیلومتر است که ساوه را به همدان وصل می‌کند. این آزادراه در زمستان ۲۰۱۳، به طور کامل بازگشایی خواهد شد. برنامه‌هایی وجود دارد که آزادراه را به سمت غرب گسترش داده و به کرمانشاه و مرز عراق وصل شود.

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری ایتالیایی "کولانای" که قرار است ساخت آزادراه کربلا(همدان-سنقر-کرمانشاه-خسروی) را برعهده داشته باشد، گفت: این آزادراه مسیر خود را در کشور عراق به سمت کربلا ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا) منطقه کرمانشاه، دومنیکو بتی در حاشیه بازدید از مسیر آزادراه همدان-کرمانشاه با بیان اینکه "کولانای" و "کالیرونا" دو شرکت معتبر اروپایی در زمینه انجام پروژه‌های عمرانی مانند ساخت فرودگاه، پالایشگاه، بیمارستان و سد هستند‌، گفت: دو سال و نیم است که پیگیر انجام پروژه آزادراه همدان-کرمانشاه هستیم.

وی با بیان اینکه شرکت کولانای مجوز ساخت فرودگاه کربلا را از دولت عراق دریافت کرده است، گفت: با گرفتن مجوز اجرای این پروژه ما به این فکر افتادیم که اجرای پروژه آزاد راه همدان-کرمانشاه می‌تواند یک مسیر ارتباطی مناسب بین کشور ایران و عراق برقرار کند.

بتی افزود: در سفرهایی که به عراق و ایران داشتیم و با توجه به مطالعاتی که انجام دادیم متوجه شدیم اهمیت شهر کربلا و مرقد امام حسین(ع) برای مردم این دو کشور بسیار بالاست و همین علت با توجه به تعداد بسیار زائران که هر ساله به کربلا می‌روند ما را برای ساختن این مسیر ارتباطی قانع کرد.

وی اظهار کرد: به همین علت ما تنها به احداث آزادراه مسیر همدان-سنقر-بیستون- کرمانشاه اکتفا نکرده و این آزادراه را تا مرز خسروی ادامه می‌دهیم.

مدیرعامل شرکت"کولانای" افزود: همچنین مسیر این آزادراه را در کشور عراق از مرز خسروی تا شهر کربلا ادامه می‌دهیم و برای ما ساخت این مسیر افتخاری است، زیرا ارتباط آسان‌تر دو کشور مسلمان ایران و عراق را فراهم می‌کنیم و دسترسی مسلمانان این دو کشور به شهر کربلا که بسیار حائز اهمیت است تسهیل می‌شود.

بتی اظهار کرد: در حال حاضر بعد از دو سال و نیم به فاز مذاکرات بر روی قرارداد نهایی پروژه رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه آزاد راه کربلا از سه فاز تشکیل شده، گفت: فاز اول این آزاد راه مسیر همدان-سنقر-بیستون-کرمانشاه خواهد بود و در فاز دوم ادامه مسیر آزاده راه از کرمانشاه تا خسروی خواهد بود و در فاز سوم آزادراه از مرز خسروی تا شهر کربلا ادامه داده خواهد شد.

بتی با بیان اینکه تنها هدف اجرای این پروژه ساخت یک آزادراه مدرن و ایمن نیست، گفت: تلاش ما این است ساخت این آزادراه توسعه را برای استانهای در برگیرنده آن به ارمغان بیاورد و مو جب اشتغالزایی در آنها شود.

مدیرعامل شرکت "کولانای" اظهار کرد: برای تحقق هدف اشتغالزایی، در این آزادراه علاوه بر ایجاد ایستگاه‌های پلیس و پمپ بنزین، ساخت بیمارستان، هتل و مراکز خرید و نیز استراحتگاه ویژه مسافران و سیستم‌های امنیتی برای ترافیک آزادراه را هم خواهیم داشت.

وی اظهارکرد: قطعا وجود این آزادراه با توجه به اهمیت آن افتخاری نه تنها برای منطقه غرب، بلکه برای کشور ایران خواهد بود. [۱]

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Freeway 6 (Iran)»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۰ اوت ۲۰۱۳).