بازرگان (ماکو)

مختصات: ۳۹°۲۲′۴۲″شمالی ۴۴°۲۸′۱۹″شرقی / ۳۹٫۳۷۸۳°شمالی ۴۴٫۴۷۲°شرقی / 39.3783; 44.472
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
بازرگان
بازرگان
کشور ایران
استانآذربایجان غربی
شهرستانماکو
بخشبازرگان
نام(های) پیشینبزیرجان
سال شهرشدن۱۳۷۵
مردم
جمعیت۹٬۹۷۹ نفر در سال ۱۳۹۵
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن[۱] ۰۴۴–۳۴۳۷
وبگاه
بازرگان بر ایران واقع شده‌است
بازرگان
روی نقشه ایران
۳۹°۲۲′۴۲″شمالی ۴۴°۲۸′۱۹″شرقی / ۳۹٫۳۷۸۳°شمالی ۴۴٫۴۷۲°شرقی / 39.3783; 44.472

بازرگان یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی ایران است. این شهر در بخش بازرگان شهرستان ماکو جای دارد و گذرگاه مرزی بازرگان در یک کیلومتری آن قرار دارد.

زبان مردم بازرگان زبان مردم آذری است.[۲][۳][۴][۵][۶][۷][۸] در جلد چهارم کتاب «فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)» نیز زبان مردم بازرگان، کردی کرمانجی و مذهب آن‌ها سنی ذکر شده‌است.[۹]

شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو و در ۱۵ کیلومتری شمال آن قرار گرفته‌است. بازرگان به عنوان نقطه خروجی مرز ایران و ترکیه در دامنه کوه آرارات واقع شده‌است؛ و نام دروازه اروپا را به خود گرفته‌است شهر مرزی بازرگان در شمال غربی ایران و شمالی‌ترین نقطه آذربایجان غربی قرار گرفته و ازنظر موقعیت جغرافیایی واقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است[۱۰] زیرا از طرف شمال در یک کیلومتری کشور ترکیه و از طرف شمال شرقی با جمهوری خود مختار نخجوان هم مرزاست. گذرگاه مرزی بازرگان، مهمترین گمرک زمینی کشور در این شهر قرار دارد و بعنوان دروازه اروپا یا پیشانی ایران بشمار می‌رود که روزانه صدها مسافر داخلی و خارجی (توریست و گردشگر) و صدها کامیون ترانزیتی و سواری از این شهر مرزی و قدیمی[۱۱] دیدن و تردد می‌نمایند.

از جمله افرادی که به این شهر وارد شده و در سفر نامه خود از شهر بازرگان نام برده اوژن فلاندن سیاح معروف فرانسوی است که در زمان قاجاریه و در زمان حیات علی خان سردار ماکو به ایران سفر کرده و از بازرگان در کتاب خود یاد کرده‌است.[۱۲]

بازرگان که از سال ۱۳۶۵ از طریق نمایندگی شهرداری و زیر نظر شهرداری شهر ماکو اداره می‌شد. با توجه به موقعیت حساس مرزی بودنش و گسترش عمران در این محل نمایندگی تکافوی نیاز منطقه نبود، بهمین علت به جهت دارا بودن ظرفیت‌های بالقوه و قرار گرفتن مهمترین گمرک زمینی کشور در این منطقه و عبور جاده ترانزیت از وسط بازرگان و همچنین مکاتبات مکرر از سوی اهالی شریف منطقه، نمایندگی شهرداری بازرگان در نیمه دوم سال ۱۳۷۵ با مجوز رسمی وزارت کشور ایران به شهرداری مستقل با درجه ۲ شهرداری فعالیت خود را رسماً آغاز نمود و در سال ۱۳۷۸ به دلیل گسترش فعالیتها و حجم زیاد پروژه‌های عمرانی از درجه ۲ به درجه ۵ ارتقاء یافت.[۱۳]

بر پایه سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهر برابر با ۹٬۹۷۹ نفر بوده‌است.[۱۴] گمرک بازرگان منبع اصلی درآمد مردم این منطقه بحساب می‌آید.

اقتصادی[ویرایش]

اقتصاد شهر بازرگان بر اساس گمرگ ایران و ترکیه است. همچنین تعدادی زیادی از جمعیت این شهر در مرز کار می‌کنند.

منابع[ویرایش]

 1. «پیش‌شماره شهرهای استان آذربایجان غربی». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ اكتبر ۲۰۱۸. دریافت‌شده در ۸ اوت ۲۰۰۹. تاریخ وارد شده در |archive-date= را بررسی کنید (کمک)
 2. http://www.irancities.ir/showcity.aspx?code=64&code2=11
 3. اسکندری‌نیا، ابراهیم. ساختار سازمان ایلات و شیوة معیشت عشایر آذربایجان غربی. بندرانزلی: 1366، ص 52-62؛ توحدی، کلیم‌الله. حرکت تاریخی کرد به خراسان. مشهد: 1364، ص 2/176-177؛ لطفی پاشا. تواریخ العثمانی. استانبول: 1341ق، ص 323؛ نیز نک: سومر، فاروق. نقش ترکان آناطولی در تشکیل و توسعة دولت صفوی. ترجمة احسان اشراقی، محمدتقی امامی، تهران: 1371، ص 94-95. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان. ص 130. سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده 1377، جمعیت عشایری دهستان‌ها. تهران: 1378، ص 23، 27-28. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان‌جا. سرشماری اجتماعی، اقتصادی عشایر کوچنده 1377، نتایج تفصیلی. تهران: 1378، ص 15. اسکندری‌نیا، ابراهیم. همان. ص 132.
 4. KURDISH TRIBES
 5. منابع: پژوهشنامه تاریخ تمدن اسلامی سال پنجاه و دوم پاییز و زمستان 1398 شماره 2 doran_County
 6. منصورینام=مسعود (زمستان ۱۳۸۱). «بررسی مقایسه ای زمینه‌های تولید در گروه‌های عشایری و گرایش آنان به تغییر و تحول در شیوه تولیدی عشایری؛ مطالعه موردی ایل جلالی شمال غرب کشور». علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز (با همکاری گروه اقتصادی دانشگاه ارومیه). پیاپی ۳۷. ۱۹ (۱).
 7. اسکندری نیا، ابراهیم: ساختار و سازمان ایلات و شیوه معیشت عشایر آذربایجان غربی
 8. [۱]
 9. رزم‌آرا، حاجعلی (۱۳۳۰)، فرهنگ جغرافیائی ایران (آبادیها)؛ جلد ۴: استان ۳ و ۴ آذربایجان، تهران: انتشارات سازمان جغرافیایی کشور، انتشارات دایره جغرافیائی ستاد ارتش.
 10. تروریسم در بازرگان[پیوند مرده]
 11. رئیس شورای اسلامی بازرگان:بافت قدیمی شهر بازرگان ساماندهی می‌شود[پیوند مرده]
 12. «شهر بازرگان در یک نگاه». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۰۹.
 13. «شهرداری بازرگان». بایگانی‌شده از اصلی در ۱ اوت ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۶ اوت ۲۰۰۹.
 14. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.