بومهن

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
بومهن
Boumehen.jpg
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان پردیس
بخش بخش بومهن
نام(های) قدیمی «بوم هند» (به‌معنی سرزمین زلزله)[نیازمند منبع]
سال شهرشدن ۱۳۷۵
مردم
جمعیت ۹۱٬۰۳۴ نفر[۱]
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۳۸۶ میلی‌متر
اطلاعات شهری
شهردار سعید علی بخشی
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۱
وبگاه شهرداری بومهن
تابلوی خوش‌آمد به شهر

بومِهِن شهری در شرق استان تهران و جزو شهرستان پردیس است. در دهستان ده بومهنِ این شهر امامزاده سلطان مطهر قرار دارد که قدمت تاریخی دارد.

وجه تسمیه[ویرایش]

واژهٔ «بومهَن» به‌معنای زلزله است. اشپیگل در کتاب عصر آریایی، ص ۶۸۸، کلمه را مرکب از «بوم» (زمین) + «مَثنه» (حرکت) دانسته؛ یعنی حرکت زمین. (از فرهنگ شاهنامه، از حاشیهٔ برهان قاطع، به‌کوشش محمد معین):

یکی بومهن خیزد از ناگهانبر و بومشان پاک گردد نهان

(شاهنامهٔ فردوسی).[۲]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این شهر براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ ایران برابر با ۵۳٬۴۵۱ نفر (۱۵٬۷۲۹ خانوار) شامل ۲۷٬۴۷۰ مرد و ۲۵٬۹۸۱ زن است.[۳] در سالیان اخیر نرخ رشد سواد در این شهر بسیار قابل توجه بوده که از دلایل آن می‌توان رشد تعدادمدارس و دانشگاه‌ها را ذکر کرد.بومهن از تنوع قومی بسیار زیادی برخوردار میباشد و اقوام مهاجر دیگر طوایف در آن ساکنند.کارشناسان معتقدند به دلیل این تنوع باید توجه بسیاری به وضع فرهنگی این شهر شود از جمله کمک گیری از روانشناسان ومراکز مشاوره از جمله این موارد اند.بومهن در سال‌های اخیر با نرخ بالای بیکاری و مهاجرت توام درگیر بوده,زیر سازه‌های این شهر یا فرسوده بوده یا فاقد آن میباشد,نبود کتاب خانه جامع عمومی,فضای سبز گسترده از جمله مشکلات این شهر نیم میلیون نفری است.

امکانات[ویرایش]

بزرگ‌ترین مجموعهٔ ورزشی شهر بومهن، «مجموعهٔ ورزشی امام رضا» نام دارد.[۴] این شهر همچنین دارای یک ایستگاه زمینی ارتباطات ماهواره‌ای است.[۵]بومهن دارای چندین پارک از جمله پارک بهار,میباشد.گسترش آموزشگاه‌های خصوصی,اقدام برای ساخت دانشگاه,مجاورت با مناطق صنعتی از یک سو همسایگی با استان مازندران و نقش ترانزیتی این منلقه از سوی دیگر بر اهمیت این شهر در شرق پایتخت افزوده است.

منابع[ویرایش]

  1. نتایج سرشماری ۱۳۹۵ وبگاه مرکز آمار ایران
  2. علی‌اکبر دهخدا و دیگران، سرواژهٔ «بومهَن»، لغت‌نامهٔ دهخدا (بازیابی در ۲۱ فوریهٔ ۲۰۱۸).
  3. ننایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران
  4. http://weblog.zendehrood.com/comments.aspx?WeblogID=NEWS&MemoID=6054
  5. http://www.ict.gov.ir/newsdetail-fa-495.html