هشتپر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Hashtpar
هشتپر
Head 8par.png
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان طوالش
بخش مرکزی
نام(های) دیگر تالش
نام(های) قدیمی کرگانرود، هشتپر طوالش
سال شهرشدن دهه سی
مردم
جمعیت ۵۴٬۱۷۸ نفر [۱][۲] [۳]
جغرافیای طبیعی
مساحت ۱۴ کیلومتر مربع
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۵ درجه سانتی‌گراد [۴]
میانگین بارش سالانه ۱٬۳۰۰ میلی‌متر[۵]
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی محمود شکری
شهردار رامین بابایی
ره‌آورد

ابریشم
ماهی
برنج
کیوی
نان حلوایی

صنایع دستی مانند:

چموش دوزی
چوخا،
انواع محصولات چوبی
مبلمان
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۳
وبگاه http://taleshgard.ir/
شناسهٔ ملی خودرو ایرانایران س ۵۶[۶]
تابلوی خوش‌آمد به شهر
پانویس هشتپر ، بهشت ایران

هشتپر یا هشتپر طوالش و بصورت رسمی شهرتالش با آب هوای معتدل خزری پنجمین شهر استان گیلان ، بزرگترین شهر تالش نشین ایران، مرکز شهرستان طوالش با مردمانی از بازماندگان قوم کادوس هستند . این شهر نزدیک به ارتفاعات تالش و در سرزمینی جلگه ای قرار دارد؛ اطراف آن را مزارع برنج و باغ های کیوی احاطه کرده‌است. رود «کرگانرود» از ناحیهٔ شمالی شهر عبور می‌کند و شهر را به دو قسمت تقسیم میکند. قله خشپال با ۳۶۰۰ متر بلندی در مرتفع‌ترین نقطهٔ کوه‌های تالش در باختر هشتپر واقع است. جنگل‌های انبوه منطقهٔ تالش، بیشتر در همین کوهستان است.

تاریخچه[ویرایش]

دیدار شاه با سران تالش در هشتپر

الکساندر خودزکو ، کنسول روس در گیلان در کتاب معروف خود در باره آن می نویسد : مرکز کرگانرود آبادی هشتپر و والی آنبالاخان است که فرمانده قشون تالش محسوب می شود و سراسر این ایالت بطور موروثی به وی به تیول واگذار شده است . چهار دهه بعد نصرت اله خان سردار امجد نوه بالاخان در اواسط دوره ناصرالدین شاه قاجار عمارت اطاقسرا را با معماری اروپایی بنا نمود که نماد و سمبل هشتپر ( شهر تالش فعلی ) گردید . هشتپر و سایر مراکز حکومتی در تالش از ساحل دریا فاصله داشتند . به همین خاطر مراکز بازاری و بنادر کوچکی مانند : کرگانرود ، شفارود ، آلالان و حویق در مصب رودهای تالش ایجاد شدند که اهالی طوالش از این طریق با بنادر روسیه داد و ستد می نمودند . بنابراین در قرن ۱۹ میلادی مراکز سیاسی و اقتصادی[[ تالش از یکدیگر جداافتادند و بهمین خاطر شهر تمام عیاری در این ناحیه شکل نگرفت از اینرو تا انقلاب مشروطه هشتپر بعنوان مرکز سیاسی خمسه طوالش از بازار ساحلی کرگانرود فاصله داشت . رابینو در این زمینه چنین می نویسد : (( …. بازار(کرگانرود) نزدیک دریا ، شامل ۶۰ دکان و در حدود ۱۵ کلیه چوبی است و محل اقامت خانها در هشتپر ( تالش ) می باشد .)) در سال ۱۲۸۶ بر اثر وقایع انقلاب مشروطه عمارت اطاقسرا و ابنیه پرامون آن به آتش کشیده شد و به حکومت خانهای کرگانرود پایان داده شد و شهر هشتپر تا سه دهه بعد محلی متروکه بود در عوض بازارهای ساحلی نقش اداری ناحیه را نیز به عهده گرفتند. بنا به نظر محمدتقی رهنمایی استاد جغرافیای دانشگاه تهران، این منطقه بر اساس نوشته‌های یک سیاح آلمانی در قرن هفدهم میلادی یکی از بزرگترین مراکز تجاری گیلان و شاهد جنگ‌های بسیار زیادی بوده‌است.[۷] تا زمان جنگ جهانی دوم بندرگاه و مرکز اولیه شهرستان طوالش ساحل قرار داشته‌است و بخش عمده‌ای از مبادلات تجاری بین سواحل ایران و روسیه از این بندر انجام می‌شد. تلگراف خانه ، گمرک خانه ، مدرسه، بندر، امنیه ، بلدیه و دیگر دستگاههای دولتی و حکومتی در آن فعالیت گسترده‌ای داشت. ساختمانهای گمرک آن تا سال ۱۳۳۶ برپا بود. پس از اشغال شمال ایران بدست ارتش شوروی در جریان جنگ دوم جهانی ( شهریور ۱۳۲۰ ) روسها جاده ای بین انزلی ، آستارا از میان هشتپر احداث کردند تا بهتر تدارکات جنگی متفقین را از جنوب ایران به جبهه جنگ آلمان انتقال دهند . در این ارتباط ساختن پل بر روی کرگانرود در هشتپر موجب برتری موقعیت مکانی آن نسبت به بازار ساحلی کرگانرود گردید ، بطوریکه در طی ۴ سال بازار ساحلی کاملاً متروکه گردیده و ادارات دولتی آنجا نیز به هشتپر منتقل شدند . بدنبال این تحولات شهرستان طوالش در ۲۲ مرداد ۱۳۲۳ با مرکزیت بازار شفارود به شهرستان تبدیل شده بود هسته اولیه شهر هشتپر از یک ردیف دکان و خانه های چوبی طبقه بالا و یا پشت آن تشکیل شده بود که در دو سوی پل امتداد جاده احداثی روسها مستقر شده بودند.اندکی بعد گسترش و تنوع فعالیت های بازار ، خیابان های مسگران ، گلسرخ و سدساحلی بوجود آورد و بتدریج بافت شهری در امتداد جنوبی جاده و به سمت شرق گسترش یافت بدین ترتیب بود و در سال ۱۳۲۶ خورشیدی مرکز شهرستان طوالش رسماً از بازار شفارود به هشتپر انتقال یافت و نخستین فرماندار طوالش به نام شمس امیری بعنوان فرماندار این شهر تعیین گردید . همچنین در بررسی‌های باستان‌شناختی، در ساحل دریا یک کشتی تاریخی شناسایی شده است که به‌نظر می‌رسد به دورهٔ قاجار متعلق است. طول بدنهٔ این کشتی تقربیا ۳۰ متر و عرض آن را بین ۱۰ تا ۱۲ متر است. [۸]

نام[ویرایش]

چون در محل کاخی معروفی (کاخ سردار امجد) با هشت درب بزرگ وجود داشته و از آنجائیکه در زبان تالشی درب را «بًر» می‌گویند، شهر جدید را هشتبر نام نهادند که به مرور زمان و بر اثر تکرار به هشتپر معروف شد و تغییر نام پیدا کرد و در سالهای اخیر این نام نیز عوض شد و آن را «تالش» نامیدند ولی مردمان بومی و منطقه همچنان هشتپر گفته میشود.[۹] بخاطر گذشته شهر هشتپر اکثر خاندان بزرگ در بخش مرکزی و تالش پسوندهای کرگانرودی دارند.

مردم[ویرایش]

جمعیت[ویرایش]

شهر در شب

هشتپر دومین شهر تالش نشین بعد از لنکران و پنجمین شهر گیلان بعد از رشت، بندر انزلی، لاهیجان و لنگرود می‌باشد در سال ۱۳۸۳ مساحت شهر هشتپر به ۱۳/۱۲ کیلومتر مربع افزایش یافته و جمعیت آن نیز در سال ۱۳۸۵ به ۴۱۴۸۶ نفر افزایش پیدا کرده که تراکم جمعیت آن به ۳۴۳۴ نفر رسیده‌است. تحولات میزان جمعیت این شهر طی دورهٔ پنجاه ساله ۱۳۹۵–۱۳۳۵ بدین قرار است:

اقوام و مذهب[ویرایش]

عروسی تالشی

شهر هشتپر بزرگترین شهر تالش نشین ایران می‌باشد که اقوام آذری، گیلک و کرد نیز آنجا زندگی می‌کنند، هشتپر نیز بسان بقیه مناطق تالش نشین از شیعیان جعفری و اهل تسنع شافعی تشکیل شده‌است و مساجد جامع ،عباسیه،قاسمیه، صاحب زمان،ناله تربه، زینبه،امام سجاد و مسجد محمدیه که مربوط به اهل سنت منطقه میباشد از معروفترین مساجد شهر می باشد. بقعه ی متبرکه خیابان قرق بنام سید نیکی در غرب شهر هشتپر شهرستان تالش واقع است. امروزه این امام زاده را فرزند امام موسی کاظم می شناسند. بنای این بقعه به مساحت حدود ۸۴ متر از آجر است و نمای جلوی بقعه کاشی کاری با طرح کتیبه ی عالی است. ضریح مشبک از جنس استیل و آهن بر مرقد امام زاده نصب است. این بقعه حدود ۲ هکتار زمین دارد و قبرستان بزرگ شهر محسوب می شود. مسجدی نیز در نزدیک بقعه احداث نموده اند.

شخصیت ها[ویرایش]

جغرافیا[ویرایش]

هشتپر در ۴۸ درجه و ۹۰ دقیقه طول شرقی و ۳۷ درجه و ۸۰ دقیقه عرض شمالی و فاصله ۱۱۵ کیلومتر رشتو ۴۲۴ کیلوکتری تهران در فاصله ۵۴ متری از سطح آب‌های آزاد قرار دارد.[۱۳] همچنین شهر رشت با مساحت ۱۸۰ کیلومتر مربع در زمینی مسطح و هموار به ارتفاع به‌طور میانگین رشته کوه تالش در قسمت غربی شهر هشتپر واقع شده و نزدیک‌ترین قله بلند به شهر رشت (بکرو داغ) به ارتفاع ۳٬۳۰۰ متر است. نزدیک‌ترین شهرستان به هشتپر رضوانشهر است که در فاصلهٔ ۴۵ کیلومتر ی در جنوب آن قرار دارد. هشتپر از شمال به جوکندان و ، از غرب به کوههای تالش، از جنوب به بخش اسالم و از شرق به حیان و جولندان و نهایتا به دریای خزر محدود است.

آب و هوا[ویرایش]

آب هوای هشتپر چهار فصل با میانگین بارش بیش از هزار میلیمتر در سال یکی از شهرهای پرباران حوزه معتدل خزری می‌باشد.رودخانه دائمی کرگانرود از مرکز شهر به دریای کاسپین ملحق میگردد.[۱۴]

کرگانرود

اقتصاد[ویرایش]

مردمان منطقه تالش از دیرباز کشاورز و دامدار بودند بعد از رشد شهرنشینی و تشکیل شهرها، در کنار کشاورزی، صیادی و دامداری مردم هشتپر بطرف بازار مسکن، تولیدات صنعتی و کشاورزی مثل چوب بری، برنجکوبی، صنایع بسته‌بندی و تأسیس شرکت‌های بازرگانی و سردخانه تغییر شغل دادن و در حال حاضر هشتپر مرکز صادرات برنج، ازگیل، کیوی، ماهی، مبلمان، عسل، پنیر و شیر به شهرهای ایران و کشورهای همسایه می‌باشد. در حال حاضر رشد خوب ساخت و ساز در شهر حاکی از تأثیر بزرگ و رونق اقتصادی در این منطقه است.تالش تا سال ۱۳۹۵ دارای سه مجتمع تجاری بنام های به نام‌های خاطره،آریس و پردیس و پاساژهای دکتر موئدی،اسلامی، یوسفی،راستاد،نجفی وعباس پور میباشد.


فرهنگ[ویرایش]

فرهنگ هشتپر برگرفته از فرهنگ تالشی و ایرانی است. زبان تالشی، لباس‌های زیبا و رنگارنگ تالشی که در عروسی‌ها می‌پوشند، موسیقی زیبای تالشی، زندگی شیعه و سنی کنار هم، همزیستی مسالمت آمیز دیگر اقوام ایرانی در کنار تالشی‌ها جز بارزترین فرهنگ این شهر است.مردم شهر هشتپر از دیرباز به زبان نیاکان خود تالشی و به گویش تالشی کرگانرودی صحبت می‌کنند البته با مهاجرت از خلخال، اردبیل و انزلی دیگر شهرهای ایران زبان آذری، گیلکی و کردی نیز در هشتپر صحبت می‌شود.

نشریات[ویرایش]

 • تالش ماهنامه مجله تالش
 • بهار تالش ماهنامه مجله بهار تالش
 • تیلار هفته نامههفته نامه تیلار
 • صدای تالش دو هفته نامهماه نامه صدای تالش
 • تحقیقات تالش فصلنامه فصلنامه تالش
 • هفته نامه اطهردوهفته نامه اطهر
دختر تالشی در کنار کاخ سردار امجد

آموزش و پرورش[ویرایش]

بعد از انتقال شهر از بازار کرگانرود به شهر جدید هشتپر در سال ۱۳۲۱ طوالش بصورت نمایندگی آموزش وپرورش واز سال۱۳۲۹ به صورت ادارهٔ آموزش وپرورش مستقل دایر گردید.اولین دبیرستان شهر هشتپر در ۱۳۲۵ تأسیس شود. یکی از معروفترین مدرسه در منطقهٔ تالش دبیرستان هلاکو رامبد در هشتپر بود که بعد از انقلاب به دبیرستان شریعتی و بعدها به طالقانی تغییر نام داد.

کتابخانه[ویرایش]

 • کتابخانه ۱۷ شهریور(پارک شهر)
 • کتابخانه امام رضا(ع) (میدان امام)

دانشگاه[ویرایش]

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد تالش
 • دانشگاه پیام نور مرکز تالش
 • دانشگاه علمی کاربردی تالش

سینما[ویرایش]

اولین و تنهاترین سینمای هشتپر در سال ۱۳۴۵ در خیابان پهلوی ،اول سرپایینی توسط خانواده آسوبار تاسیس شد و بعد از انقلاب به سینمای انقلاب معروف شد . بدلیل مشکلات مالی سینما در اوایل دهه هفتاد برای همیشه تعطیل شد و به مرکز تجاری تبدیل شد. در حال حاضر شهرستان تالش فاقد سینما می‌باشد.اجرای طرح سینما سلام با هدف آشتی مردم با هنر سینما با نمایش فیلم های روز سینمای ایران در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تالش آغاز شده است.مجتمع سینمایی تالش متشکل از چند طبقه تجاری، سینما، شهر بازی، رستوران های سنتی و مدرن، تالار نجوم و محلی برای نمایش تابلوهای هنرمندان توسط بخش خصوصی در حال احداث میباشد.:[۱۵]

بهداشت و درمان[ویرایش]

بیمارستان[ویرایش]

 • بیمارستان شهید نورانی تالش
اولین بیمارستان هشتپر

تنها بیمارستان دولتی و عمومی شهرستان تالش وابسته به دانشگاه علوم پزشکی گیلان واقع در خیابان شهید دکتر بهشتی شهر تالش می باشد که احداث این بیمارستان در زمینی به مساحت۷۷۰۰ متر مربع و زیربنای ۴۷۰۰ متر مربع در سال ۱۳۵۱ آغاز و از سال۱۳۵۴ تحت نام بیمارستان شیر و خورشید با ۵۰ تخت و بخش های اورژانس، کودکان، داخلی-جراحی زنان، داخلی-جراحی مردان، اتاق عمل، زایشگاه شروع به فعالیت نمود. باشندبا پیروزی انقلاب اسلامی در سال در ۱۳۶۵ نام شیر و خورشید حذف گردید و به نام شهید مهندس نورانی تغییر نام یافت. در سال۱۳۶۹ بخش دیالیز، در سال۱۳۷۶ بخش CCU، در سال۱۳۸۱ درمانگاه تخصصی و در سال ۱۳۸۵بخش ICU این بیمارستان افتتاح گردید. [۱۶]

 • بیمارستان خصوصی دکتر طاهری

تنها بیمارستان خصوصی غرب گیلان که در سال ۱۳۷۰ توسط دکتریدا... طاهری طالش در خیابان جعفر طیار هشتپر با ۳۸ تخت افتتاح گردید [۱۷]

درمانگاههای شبانه روزی[ویرایش]

 • درمانگاه شبانه روزی تامین اجتماعی
 • درمانگاه شبانه روزی فرهنگیان
 • درمانگاه شبانه روزی شفا

اماکن تفریحی[ویرایش]

پارک ها[ویرایش]

 • پارک شهر
 • پارک قدس
 • پارک سد ساحلی
 • پارک سیاهداران
 • پارک ساحلی قروق
 • سورتمه
نمای شهر از پارک سیاهداران

مراکز اقامتی[ویرایش]

 • هتل بزرگ تالش
 • هتل لیوادور
 • هتل راستین
 • هتل نگین

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

میدان اصلی شهر

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]


 1. «فهرست شهرهای ایران بر پایه جمعیت». 
 2. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 3. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲. 
 4. سازمان هواشناسی ایران
 5. الگو:دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو
 6. شماره پلاک خودروهای شهرهای مختلف - Incars.ir
 7. «نتایج سرشماری ۱۳۸۵» (اکسل). درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲. 
 8. http://isna.ir/fa/news/92093020658/کشف-یک-کشتی-احتمالا-قاجاری
 9. http://www.gilanmiras.ir/talesh.htm
 10. http://taleshen.ir/category/mashahir/
 11. http://taleshen.ir/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%87%DB%8C%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%B4
 12. http://www.doctop.ir
 13. مختصات رشت(guilan.irib)
 14. الگو:دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب وزارت نیرو
 15. http://isna.ir/fa/news/92093020658
 16. http://www.gums.ac.ir/noorani
 17. http://www.gums.ac.ir/darman/tab-2539/%D8%A8%DB%8C%D9%85%D8%A7%D8%B1%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A7%D9%87%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D9%84%D8%B4.aspx