خشکبیجار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خشکبیجار
خشکبجار
Khoshkebijarpic.jpg
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان رشت
بخش خشکبیجار
نام(های) دیگر خوش بیجار
مردم
جمعیت ۴۶۷۳۹ نفر[۱]
رشد جمعیت ۳٫۲
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۲۸- متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۷ درجه سانتیگراد
میانگین بارش سالانه ۲۶۵۹ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۳۴ روز
اطلاعات شهری
شهردار ابراهیم اثنی عشری
ره‌آورد برنج محلی
ماهی سفید
نان برنجی
ترب سیاه
بالنگ ترش و شیرین
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۳
تابلوی خوش‌آمد به شهر

خشکبیجار شهری ساحلی در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی رشت که در کنار دریای خزر قرار دارد. این شهر واقع در بخش خشکبیجار در شهرستان رشت واقع در استان گیلان است.

سواحل زیبای این شهر زبانزد است. سواحل زیبای حاجی بکنده،امیر بکنده، امین آباد و... در مجاورت این شهر توریستی قرار دارند. طول سواحل این شهر بیش از ۱۵ کیلومتر است که در واقع در محدوده منطقه آزاد جایی مناسب برای سپری کردن اوقات فراغت و بازی‌های دریایی در فصول گرم سال است. در تاریخ معاصر سواحل این شهر محل تجمع‌ها در مراسم تفریحی است ازجمله سیزده بدر

جمعیت[ویرایش]

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت خشکبیجار ۴۶۷۳۹نفر بوده‌است. برآورد جمعیتی برای این شهر جمعیت آن را در سال ۱۳۹۰ به بیش از ۴۹۰۰۰ نفر تخمین می‌زند.[۲]

سابقه تاریخی خشکبیجار[ویرایش]

سابقه خشکبیجار به حدود ۸۰۰ سال پیش بر می‌گردد. در زمان حمله مغول در سال ۷۰۶ هجری قمری این شهر به دست سربازام مغول غارت شد و سلطان این بخش (سالوک) که مردی شجاع بوده مجبور به تسلیم می‌گردد. دردوره صفویه ودر زمان شاه طهماسب صفوی- حومت گیلان بیه پس (گیلان به دو قسمت بیه پس وبیه پش تقسیم شده بود) در سال ۹۷۵ هجری به جمشید خان پسر سلطان محمود بخشیده شد. جمشید خان نیز در سال ۹۸۹ هجری قمری بوسیله وزیرش به قتل می‌رسد. دو پسر جمشید خان به نامهای ابراهیم خان و محمدامین خان بر سر قلمرو پدر به ستیز با یکدیگر بر می‌خیزند. ابراهیم خان در پناه امیران فومن ومحمد امین خان در پناه امیران لاهیجان قرار می‌گیرند. محمد امین خان پایگاهش را در خشکبیجار قرار می‌دهد.... بنا به نوشته ه-ل رابینو در کتاب ولایات دارالمرز گیلان در حدود ۱۰۰ سال پیش خشکبیجار دارای ۱۶۰۰ باب خانه وهمچنین بازارهای هفتگی در روزهای دوشنبه وپنج شنبه بوده‌است. در اواخر دوره قاجار گیلان که یکی از ۱۲ ولایت ایران بود, به نوزده بخش تقسیم شده بود؛ بخشهای بزرگتر مانند موازی، که به تازگی از ادغام چهار بخش رشت،خشکبیجار ، کوچصفهان و کهدم نشکیل شده بودند.

وجه تسمیه خشکبیجار[ویرایش]

خشکبیجار که سابق بر این خشکبجار تلفظ و نوشته می‌شد. از دو کلمه خشک وبیجار به معنی شالیزار ترکیب یافته‌است. با توجه به اطلاعات و بررسی اطلاعات بدست آمده در گذشته پدیده کم آبی از مشکلات عمده این منطقه بوده. دوری از سفید رود عدم دسترسی به این رود عظیم مشکلات فراوانی را در امر کشاورزی ایجاد می‌کرد. بطوری که در سالهای کم باران بعلت استفاده مرازع بالا دست به کمبود آب دچار می‌شد. بر این اساس به خشکبیجار یعنی مزارع کم آب و خشک نامیده می‌شد.

خشکبیجار قدیم[ویرایش]

خشکبیجار در قدیم شامل سه دهستان نوشر، حاجی بکنده، کته سر و روستاهای زیادی بود که از این بخش جدا شدند. مساحت تقریبی این منطقه در حدود۱۶۷ کیلومتر مربع بود که به ۹۵ کیلومتر مربع تقلیل یافت. صنایع دستی فراوانی در این شهر ساخته می‌شد که می‌توان از ابریشم بافی یاد کرد. این صنایع به دلیل اقتصادی نبودن رفته رفته برچیده شدند.

مطالب ویژه توپو گرافی[ویرایش]

دریای خزر در شمال شهر خشکبیجار از ویژگی‌های مهم طبیعی منطقه بوده و بدون تردید دریا و اختصاصات ویژه آن در زندگی ساکنان تاثیر عمیقی می‌گذارد. در این منطقه حاشیه ساحلی دریا را یک نوار جنگلی از اشکوب درختان توسکا و غیره پوشانده که مناظر زیبایی را به وجود آورده‌است.

آب و هوا[ویرایش]

خشکبیجار با آب وهوای ویژه گیلان در اقلیم مرطوب و معتدل واقع بوده و دارای باران فراوان ۹۷۴/۳ میلیمتر در سال و رطوبت میانگین ۸۹ درصد و تعادل گرمایی متوسط ۱۶/۶ درجه‌است. حداکثر حرارت مطلق ۲۸/۵ و حداقل حرارت مطلق ۷/۵ درجه در فصول مختلف سال است. متوسط گرمترین ماههای سال تیر ۳۷/۵ و مرداد ۳۸ درجه و متوسط سردترین ماههای سال بهمن ۱۴ و اسفند۱۵ درجه می‌باشد. پر باران ترین ماههای سال بهمن با ۲۷۴/۵ و آذر با ۲۲۱ میلیمتر و کم باران ترین ماهها فروردین با ۵۰ و دی با ۴۶/۵ میلیمتر و تعداد روزهای بارانی سال ۱۳۶ روز می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

مساحت خشکبیجار ۹۵ کیلومتر مربع و طول جغرافیایی آن ۴۹ درجه و ۴۶ دقیقه و عرض جغرافیایی آن ۳۷ درجه و ۲۲ دقیقه‌است.

مکان‌نگاری[ویرایش]

خاک منطقه خشکبیجار[ویرایش]

خاک بخش خشکبیجار تماماً جلگه‌است. این گروه از خاک که معمولاً از رسوبات رود خانه‌ها بوجود آمده و دارای پستی و بلندی‌های اندکی است و بدلیل دارا بودن مواد آلی و سابقه جنگلی منطقه و ریزش سالها برگان درختان به رنگ قهوه‌ای متمایل به سیاه خاکستری بوده بهترین محل برا کشت انواع گیاهان متداول بخصوص برنج است.

رودخانه‌های خشکبیجار[ویرایش]

مهمترین رودخانه خشکبیجار رودخانه گیشه دمرده‌است. این رود که از ورودی شهر می‌گذرد جلوه‌ای خاص به این شهر بخشیده. افسانه‌ای قدیمی بیان می‌کند که یک عروس وداماد خشکبیجاری در حین عبور از روی یک پل چوبی رودخانه، به علت شکستن پل در رود افتاده و عروس خانم جانش را از دست می‌دهد. این واقعه در روز عروسیشان اتفاق افتاده‌است مناظر زیبای اطراف رود چشم هر بیننده‌ای را می‌رباید رودهای دیگر خشکبیجار عبارتند از:

 • نوره
 • خشکبیجاری
 • بازاری

نفت در خشکبیجار[ویرایش]

مخازن نفتی فراوانی درمنطقه خشکبیجار کشف شده که در فاز پالایشگاهی میدان عظیم سردار جنگل در این منطقه نیز استخراج نفت آغاز می‌شود

مکانهای دیدنی[ویرایش]

 • بازار روزمحلی با قدمت صد ساله در روزهای دوشنبه وپنجشنبه در مرکز شهر
  بازار روزخشکبیجار
  پارک شهر خشکبیجار
 • سل(مرداب) جکتاج دارای نیزار -آبگیر ومحل تجمع پرندگان
 • حمام تاریخی ملک با قدمت نزدیک به یک قرن
 • سواحل بخش مکانی تفریحی بکروزیبا
 • پارک شهر خشکبیجار

دانشگاه پیام نور واحد خشکبیجار[ویرایش]

در سال تحصیلی ۸۶ افتتاح شد. البته در مکانی موقت در دهستان نوشر. قرار است در زمینی به وسعت ۵۰۰۰ متر ساختمان جدید این دانشگاه بنا شود. در انتهای بلوار امام رضا بعد از میدان نوشادل. این واحد در حال حاضر با ۲۰۳ دانشجو در رشته الهیات دو گرایش (تاریخ فرهنگ ملل و مبانی فقه و حقوق) و علوم تربیتی دو گرایش (مدیریت برنامه ریزی و راهنمایی و مشاوره) در حال فعالیت است.

اردوگاه دانش آموزی خشکبیجار[ویرایش]

لحاظ شدن اردوگاه دانش آموزی خشکبیجار در زمره ارودگاه‌های ملی کشوری.. اردوگاه ذکر شده در نوار ساحلی بخش خشکبیجار واقع شده‌است.

مجتمع تجاری الماس شهر[ویرایش]

اولین وبزرگترین مجتمع تجاری بخش خشکبیجار شامل شصت ویک واحد تجاری واقع در مرکز شهر می باشد.

چهره های ماندگار[ویرایش]

 • دکتر حبیب الله نورانی خجسته(خشکبیجاری) عضو تیم نخستین جراحی پیوند مغز واستخوان و چهره ماندگار "هماتولوژی -آنکولوژی" کشور در سال1386-عضو انجمن سرطان شناسی امریکا - مولف کتاب"آشنایی با شیمی درمانی و سرطان ها" و بیش از چهل مقاله علمی, همچنین عضویت در هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دکتر علی اکبر نجاتی اولین پزشک بومی خشکبیجار که پس از فارغ تحصیلی از سال 1363 در این شهر مشغول طبابت وخدمت به مردم است.
 • استاد کاسعلی اکبرپوراسطلخی هنرمند فقید موسیقی گیلان و ایران آهنگساز خوانندگانی همچون ایرج, سیما بینا, عهدیه, سیمین غانم, مرجان, مهرداد کاظمی و همچنین تعدادی آهنگ بدون کلام از جمله "گیشه دمرده" و "دوره گرد قصه گو" نیز در کارنامه فولکلور ایشان دیده می شود.
 • محمد (شباب) گلچین خشکبیجاری هنرمد عکاس و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان و برنده ده ها جایزه بین المللی (رشته عکاسی) از جشواره های آساهی شیمبون ژاپن- جایزه ویژه سازمان یونیسکو در چند سال متمادی -مدال طلای بهترین عکاس خاورمیانه-مدال طلای مسابقات جهانی ایتالیا و...
 • دکتر محمدرضا اقدامی دکتری تخصصی انسان شناسی زیستی-عضوهیات علمی دانشگاه گیلان
 • مظفر تقوا بلسی هنرمند نقاش وعضو هیات علمی دانشگاه آزاد تهران ومدیر گروه طراحی و نقاشی موسسه جهاد دانشگاهی تهران- برگذاری ده ها نمایشگاه و کارگاه آموزشی در نقاط مختلف کشور, همچنین تالیف کتاب "مبانی کاربردی هنرهای نجسمی" درسال1390 که به عنوان کتاب منتخب نوزدهیم جشنواره کتاب سال دانشجویی در بخش هنر معماری برگزیده شد.
 • حسین (فرهاد) نورعلی, دوبلور و بازیگر تلوزیون و تئاتر -فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بازیگری وایفاگر نقش محمدرضاشاه در سریال "معمای شاه" به کارگردانی محمد رضا ورزی- از دیگر آثار وی به عنوان دوبلور میتوان به سریال پر مخاطب جومونگ و سریال پلیسی حوادث و ایفای نقش در چندین فیلم تئاتر اشاره نمود.

ورزشکاران نامی[ویرایش]

 • سید جلال حسینی خشکبیجاری بازیکن تیم ملی فوتبال ایران حضور در بازیهای آسیایی,جام ملتهای آسیا ,جام جهانی وعنوان مرد سال فوتبال ایران در سالهای 86و87 همچنین کسب چهار عنوان قهرمانی در لیگ برتر ایران
 • محمد همرنگ بازیکن تیم ملی فوتبال ایران در رده های نوجوانان و جوانان وحضور در جام ملتهای آسیا و جام جهانی نوجوانان
 • رسول(مسعود)همرنگ تملی قهرمان کاراته آسیا .نایب قهرمان امیدهای جهان و مقام سوم پلیس‌های جهان
 • بابک صبح خیز قهرمان کاراته آسیا ومقام سوم نوجوانان جهان
 • هادی حسینی قهرمان پاورلیفتینگ نابینایان جهان
 • صادق حسنی مقام سوم پاراالمپیک لندن در رشته فوتبال هفت نفره
 • افشین پور محمد قهرمان چهار دوره پرورش اندام باشگاههای ایران ودارنده مدرک درجه یک مربیگری از فدراسیون پرورش اندام ایران
 • مسعود فلاح داور بین المللی AFC,مدرس وناظر فدراسیون فونبال ایران و رئیس کمیته داوران استان گیلان

پیست کارتینگ گیلان[ویرایش]

پیست تفریحی کارتینگ تنها پیست استاندار شمال کشور در فضایی به مساحت ۶۰۰۰ متر مربع در شمال شرقی بخش خشکبیجار(روستای چپرپرد) و در کنار خط ساحلی قرار دارد. این پیست برای زنان و مردان قابل استفاده می‌باشد و با توجه به وجود ماشین‌های کوچکتر برای افراد بالای ۱۱ سال نیز قابل استفاده است.

تیم فوتبال ساحلی لسمان مروارید خزر خشکبیجار[ویرایش]

تیم فوتبال ساحلی لسمان با کوشش وتلاش بازیکنان بومی منطقه خشکبیجار پس از موفقیت در لیگ گیلان و به عنوان اولین تیم گیلانی موفق به حضور در لیگ برتر ساحلی ایران شد و بیش از پنج سال است که در بالاترین سطح فوتبال ساحلی کشور حضور دارد.

"جکتاجینان سَل" موقعیت ویژه گردشگری در قلب خشکبیجار[ویرایش]

یادداشتی از محمد تقی پوراحمد جکتاجی – مدیر مسئول ماهنامه تخصصی گیلانشناسی "گیله وا"

مرداب خشکبیجار

یکی از ثروت های خدادادی در هر شهر و دیاری, آبگیرها و استخرهای طبیعی اطراف آن است که در گیلان به آنها "سَــل sal" می گویند که سابق بر این تعدادشان بسیار زیادتر از امروز بود و روستاییان اغلب از آنها استفاده زراعی می کردند. وسعت "سَل"ها گاهی به چندین هکتار می رسد و آب آن ها یا از چشمه هایی که در درون خود دارند تامین می شود یا از آب باران و نزولات جوی بهره می گیرند, در برخی موارد هم ممکن است آب رودخانه کوچکی به آن بریزد. بعضی "سَل"ها بسیار بزرگ و در حد یک تالاب و دریاچه اند و جزو ثروت ملی محسوب می شوند و سازمان محیط زیست و منابع طبیعی بر آن ها کاملا نظارت دارند. از این "سَل"ها که در محدوده شهر هاست بگذریم, صدها "سَل" کوچک و بزرگ در گیلان وجود دارد که به حال خود رها شده اند. البته این ها همه در شرایط طبیعی است, اگر انسان به حد و حدود آنها تجاوز نکند و برای توسعه مزارع و خانه سازی خشکشان نکند, کاری که بعد از انقلاب به کرات اتفاق افتاده و اغلب آن ها بر اثر اعمال یک سری تصمیم گیری های عجولانه و غیر کارشناسی و ظاهرا انقلابی خشک و تبدیل به مزارع برنج یا واحدهای مسکونی شده اند. خسارات ناشی از این عمل بعدها متوجه کشاورزی و محیط زیست منطقه شده و معلوم شد که اگر انسان به طبیعت دست اندازی کند, ضرر آن اول از همه و بیش از همه بر خود او وارد می شود. از هزاران "سَل"ی که در گیلان وجود داشته, اکنون تعداد کمی مانده است که البته بیشتر آن ها در مناطق دور از مراکز جمعیتی واقع شده اند, تنها تعداد معدودی در جوار شهرها و مراکز جمعیتی قرار دارند که در این صورت باید علاوه بر استفاده های سنتی نظیر آبیاری باغ و مزرعه و صید و شکار, بهره های بهتر و تازه تری در زمینه توریسم و گردشگری از آن ها برد. خوشبختانه یکی از این "سَل"های کنار شهری "جکتاجینان سَل" است که با وسعت چند هکتار, در فاصله بسیار نزدیکی از شهر خشکبیجار, در ابتدای مسیر جاده لاله دشت قرار دارد. سالیان سال آب آن مورد استفاده روستاییان قرار گرفته و حتی در مواقع خشکسالی هم بخش عمیق و میانی آن دارای آب زلال و روشن است. از زیباترین جاذبه های طبیعی "جکتاجینان سَل" این است که در هنگام پاییز و زمستان محل فرود انواع مرغان هوایی است. به همین منظور گهگاه کومه های صیادی هم در آن برپا می شود, همچنین ماهیگیری اندکی هم به صورت تفننی در آن صورت می گیرد. "سَل جکتاج" به صورت سه استخر در کنار یکدیگر قرار دارد و قسمت عمده دور تا دور آن با نی و "لی" پوشیده شده که همچون حفاظی آبگیر را احاطه کرده اند و "سَل" را کوچکتر نشان می دهد. اگر این "سَل" که از نظر محیط زیست فراوان جای توجه دارد, از طریق شهرداری خشکبیجار پاکسازی شود, نیزارهای خشکیده آن برچیده و کناره های آن لایروبی شود, وسعت آن دو چندان خواهد شد. اگر شهرداری بتواند در اطراف آن درخت و درخچه های جنگلی مناسب بکارد, راهروی ورودی به سمت "سَل" را سنگفرش کرده و پیاده روی مناسبی در اطراف آن ایجاد کند, اگر به دور از محیط فرود پرندگان, پارکینگ و مکان استقرار گردشگران ایجاد شود و هم زمان چند قایق تفریحی در آن قرار دهد و روشهایی جهت حفاظت از محیط زیست در نظر گرفته شود, خیلی زود به یکی از بهترین تفرجگاههای گیلان بدل خواهد شد. با توجه به نزدیکی خشکبیجار به مرکز استان و قرار گرفتن در مسیر جاده خمام به آستانه و همینطور نزدیکی با مراکز جمعیتی کوچصفهان و لشت نشاء, بدون شک پذیرای گردشگران بیشمار بومی و غیر بومی خواهد بود و طبیعی است که در دراز مدت به عنوان یکی از ویژگی های توریستی خشکبیجار در خارج از استان هم معرفی و مطرح شده و پای مسافران زیادی به این منطقه باز خواهد شد و بدین وسیله ثروت هنگفتی برای شهرداری خشکبیجار و مردم این شهر کوچک ساحلی به همراه خواهد آورد. استفاده از این فرصت طلایی می تواند یکی از نشانه های معرفی خشکبیجار در کشور باشد و بهره آن اول از همه عاید خود اهالی بومی منطقه خواهد شد که هم اکنون با مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراوانی روبرو هستند. اگر شهرداری و شورای اسلامی شهر خشکبیجار بتوانند از طریق نمایندگان مجلس این استخر طبیعی را به فرمانداری شهرستان و استانداری تعرفه کنند تا در سطح استان به عنوان یک منطقه جدید گردشگری معرفی شود, می توان به جلب بودجه های دولتی و سازمانی نیز امیدوار بود که طی مدتی بعد از هزینه اولیه برای عملیات زیرساختی, به بهره دهی اقتصادی رسید, به شرطی که همه چیز کارشناسی و از روی اصول فنی چنین پروژه هایی باشد و با مدل های گرشگری جهانی مطابقت داشته باشد, زیرا هدف اصلی این طرح, تامین منافع عمومی شهرداری, ایجاد اشتغال برای اهالی بیکار منطقه و پدید آوردن فرصتی برای جذب توریست و گردشگرانی است که برای انبساط خاطر روحی و روانی از چنین محیط زیبا و بکری استقبال می کنند. من شک ندارم که شهرداری خشکبیجار و اعضای شورای شهر از وجود چنین آبگیر و استخر طبیعی در کنار شهر خود بی خبرند, چون اگر خبر دارند ولی تاکنون کاری انجام نداده اند, پس باید گفت آدم های بی تفاوت و منفعلی هستند که قدر چنین گوهری را نمی شناسند, مطمئنا حتی سازمان محیط زیست و سازمان گردشگری استان نیز از این استخر طبیعی و از این حوزه آبی کوچک اما غنی و زیبا بی خبر است, چون در غیر این صورت این "سَل" به حال خود رها نمی شد و بلا استفاده نمی ماند. در سالهای دور, استخر طبیعی دیگری معروف به "زر بیجار" اَملش نیز چنین شرایطی داشت, ولی خوشبختانه با توجه برخی مسئولین متخصص و دلسوز, که به تلاش رسانه ای دوستداران رشد و ترقی آن منطقه پاسخ مثبت دادند, از طریق نمایندگان و مسئولان, توانستند با تبدیل آن به یکی از مراکز تفریحی و دیدنی شهر املش, نام شهر خود را به عنوان یکی از شهرهای دیدنی به سر زبانها بیاندازند. بازسازی "جکتاجینان سَل" و استقرار واحدهای توریستی پیرامون آن و ایجاد زیرساخت های لازم, شاید با توجه به بودجه های فرار شهرداری میسر نباشد, که در این صورت می توان از سرمایه گذاران بخش خصوصی دعوت کرد و با نظارت کارشناسانه و مسئولانه به ثمر رسیدن پروژه را تسریع بخشید تا منافع حاصل از آن عاید همگان شود. این استخر طبیعی می تواند مانند آنچه برای "سَل زربیجار املش" یا "سَل پاشوران سیاهکل" اتفاق افتاد, خود موجبات تعریض جاده های پیرامون یا احداث کمربندی شهر شود تا "سَل" زیبایی خود را بهتر به عابران و مسافران نشان دهد. برای اینکه خشکبیجار خود را از این انزوای اقتصادی بیرون بکشد, باید مواهب طبیعی خود را بشناسد و از آنها بهره ببرد. ساحل دریا و مرزی بودن این منطقه خود مزیت دیگری است که حتم دارم برای عموم مردم ناشناخته است و از اهمیت سیاسی اقتصادی آن بی خبرند. شرح "جکتاجینان سَل" یک نمونه کوچک از این ثروت الهی است که ناشناخته مانده. وقتی خنکای نسیم باد گیله وا بر گستره این "سَل" بوزد و صدای موج های ریز و کوچک آب بر کرانه های آن به گوش آید, خطر دَر کردن تیر و انداختن قلاب به آب در کار نباشد و جلوی هرگونه آلودگی به آب و محیط اطراف گرفته شود, دسته های پرندگان سفید و خاکستری نیز آسوده خاطر بر فراز "جکتاجینان سَل" بال و پر می گشایند و چه بسا که به غریزه طبیعی خود آن را به محلی برای جوجه آوری سالانه خود تبدیل کنند و همه ساله مهمان اهالی منطقه شوند. بدین سان تالاب کوچک دیگری بر تالاب های استان افزوده می شود, سازمان محیط زیست گیلان می تواند نام تالاب کوچک دیگری را در آمار تالاب های تحت حمایت خود جای داده و ثبت کند, سازمان گردشگری گیلان می تواند مکان دیدنی دیگری را در بولتن ها و بروشورها و سایت های توریستی قرار دهد و از این پس گردشگران گیلان در جستجوی اماکن توریستی و زیبای استان گیلان, نام شهر خشکبیجار را هم در لیست سفرهای خود قرار دهند, شهرها به این طریق با ایده های نو و بجا توسعه می یابند. برگرفته از مجله شماره 2 گیله وا (ویژه خشکبیجار)

شهرها[ویرایش]

 • خشکبیجار

دهستان‌ها[ویرایش]

 • نوشر
 • حاجی بکنده

روستاهای خشکبیجار[ویرایش]

 • فهرست روستاهای بخش خشکبیجار به مرکزیت شهر خشکبیجار سرشماری سال۱۳۸۵
ردیف نام محله نام بخش نام دهستان جمعیت فاصله تا خشکبیجار
۱ امير بكنده خشکبیجار حاجی بکنده ۳۸۴نفر ۱۳ کیلومتر
۲ روستای امين اباد خشکبیجار حاجی بکنده ۶۸۱ نفر ۹ کیلومتر
۳ روستای باغ امير بكنده خشکبیجار حاجی بکنده ۵۷۵ نفر ۱۲ کیلومتر
۴ روستای گيلوا محله خشکبیجار حاجی بکنده ۴۷۳ نفر ۶ کیلومتر
۵ روستای بلسكله امام جمعه خشکبیجار حاجی بکنده ۳۱۱نفر ۸ کیلومتر
۶ روستای پير علي ده خشکبیجار حاجی بکنده ۶۰۴نفر ۹ کیلومتر
۷ روستای تازه اباد خشکبیجار حاجی بکنده ۲۹۳ نفر ۴ کیلومتر
۸ روستای جير كويه خشکبیجار حاجی بکنده ۱۲۱۵ نفر ۴ کیلومتر
۹ روستای چپرپرد خشکبیجار حاجی بکنده ۹۲۵ نفر ۱۵ کیلومتر
۱۰ روستای چپرپرد زمان خشکبیجار حاجی بکنده ۸۵۹ نفر ۱۴کیلومتر
۱۱ روستای چوكده خشکبیجار حاجی بکنده ۳۱۷ نفر ۶ کیلومتر
۱۲ روستای سرخشكي خشکبیجار حاجی بکنده ۸۵۷ نفر ۸ کیلومتر
۱۳ روستای حاجي بكنده خشکبیجار حاجی بکنده ۸۳۹ نفر ۹ کیلومتر
۱۴ روستای سيا اسطلخ سقطالملك خشکبیجار حاجی بکنده ۴۲۲ نفر ۸کیلومتر
۱۵ روستای شهرستان خشکبیجار حاجی بکنده ۸۷۵ نفر ۷کیلومتر
۱۶ روستای طالش محله خشکبیجار حاجی بکنده ۳۴۵ نفر ۱۱ کیلومتر
۱۷ روستای آلمان خشکبیجار نوشر ۲۶۲ نفر ۳ کیلومتر
۱۸ روستای باغچه بنه خشکبیجار نوشر ۳۴۷ نفر ۴ کیلومتر
۱۹ روستای بسته ديم خشکبیجار نوشر ۳۹۷ نفر ۱ کیلومتر
۲۰ روستای بلسكله سيد ابوالقاسم خشکبیجار نوشر ۱۱۰ نفر ۴ کیلومتر
۲۱ روستای تمل خشکبیجار نوشر ۱۷۲۰ نفر ۵کیلومتر
۲۲ روستای جوركويه خشکبیجار نوشر ۷۴۴ نفر ۵کیلومتر
۲۳ روستای جير سر ويشكا خشکبیجار نوشر ۵۶۶ نفر ۴ کیلومتر
۲۴ روستای رفوه چاه خشکبیجار نوشر ۳۹۰ نفر ۳کیلومتر
۲۵ روستای رود پشت خشکبیجار نوشر ۸۲۲ نفر ۶ کیلومتر
۲۶ روستای سياه اسطلخ ميرزا ربيع خشکبیجار نوشر ۴۶۰ نفر ۷ کیلومتر
۲۷ روستای شيشه گوراب خشکبیجار نوشر ۴۷۹ نفر ۷ کیلومتر
۲۸ روستای فرشم خشکبیجار نوشر ۶۵۹ نفر ۴ کیلومتر
۲۹ روستای كوريجان خشکبیجار نوشر ۱۲۴ نفر ۸ کیلومتر
۳۰ روستای گلبازو خشکبیجار نوشر ۱۰۹ نفر ۸ کیلومتر
۳۱ روستای ماشال اعلم خشکبیجار نوشر ۲۰۲ نفر ۳کیلومتر
۳۲ روستای مريدان خشکبیجار نوشر ۶۶۴ نفر ۴کیلومتر
۳۳ روستای نوشر خشکبیجار نوشر ۸۳۳ نفر کیلومتر
۳۴ روستای نيساچاه خشکبیجار نوشر ۶۰۱ نفر ۷کیلومتر
۳۵ روستای ويشكا خشکبیجار نوشر ۱۱۵۷ نفر ۴کیلومتر
۳۶ روستای يوسف اباد خشکبیجار نوشر ۳۲۶ نفر ۲کیلومتر
۳۷ روستای يوسف محله خشکبیجار نوشر ۱۲۳ نفر ۱کیلومتر

منابع[ویرایش]

الگو:Khoshkebijar.com

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 2. درگاه ملی آمار ایران