آبیک

مختصات: ۳۶°۰۳′شمالی ۵۰°۳۲′شرقی / ۳۶٫۰۵°شمالی ۵۰٫۵۳°شرقی / 36.05; 50.53
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آبیک
کشور ایران
استانقزوین
شهرستانآبیک
بخشبخش مرکزی شهرستان آبیک
مردم
جمعیت۶۰٫۱۰۷ نفر (۱۳۹۵)
اطلاعات شهری
شهردارعباس دادخواه عسکرانی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۸۳۲۸
وبگاه
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۸۹ د
کد آماری۱۵۳۵
شناسه کد ملی : ۵۰۸
آبیک بر ایران واقع شده‌است
آبیک
روی نقشه ایران
۳۶°۰۳′شمالی ۵۰°۳۲′شرقی / ۳۶٫۰۵°شمالی ۵۰٫۵۳°شرقی / 36.05; 50.53


آبیِک (تلفظ: Abi'yek) شهری در شهرستان آبیک، استان قزوین ایران است.

وجه تسمیه آبیک بدلیل آب بسیار گوارایی بوده که در سالیان گذشته از قناتی به همین نام و از مناطق شمالی شهر (احتمالا از منطقه طالقان) به سمت شهر وارد شده و در ادامه نیز به روستاهای پایین دست (مانند قشلاق و...) ادامه داشته است. در اواسط دهه شصت خورشیدی، کماکان چاههای قنات در سطح شهر و ادامه آنها در اراضی جنوبی به سمت بشاریات قابل مشاهده بود که متاسفانه در حال حاضر آثار چندانی از آنها بر جای نمانده است.

با توسعه شهر نشینی در منطقه آبیک و عدم تکافوی آب شرب قنات، استفاده از آب لوله کشی شهری رواج یافت که بدلیل استخراج این آبها از محل چاههای زیرزمینی، از یک سو به خشک شدن چاههای قنات منجر شد و از سوی دیگر نیز چاههای بلااستفاده توسط ساکنین پر شده و در برخی از موارد مدفون گردیدند.

در چهار دهه گذشته، به مرور و با کاهش سطح آبهای زیرزمینی و شور شدن این آبها، نه تنها نام آبیک بر این شهر زیبنده نبود، بلکه آب بسیار نامطبوع و غیر قابل استفاده ای داشت که ساکنین شهر را به استفاده از دستگاههای تصفیه آب یا استفاده از آبهای مناطق حاشیه ای برای شرب مجبور نموده بود.

پس از سالها تلاش مسئولین و اعتراضات مردمی برای بهبود وضعیت آب شرب شهر، در سال 1401 همزمان با ایام محرم (تیرماه) طرح آبرسانی از سد طالقان که سالها در انتظار افتتاح بود، اجرایی شده و آب شرب طالقان به شهر آبیک وارد شد و مجدداً نام «آبیک» زیبنده این شهر گردید. آبی بسیار گوارا، خنک و دارای کیفیت مناسب که جان انسان را روحی دوباره میبخشد.

قبل از وقایع سال 1372 و منفک شدن قزوین، تاکستان، بوئین زهرا . آبیک و الموت از استان زنجان، شهرستان آبیک در منتهی الیه شرقی استلان زنجا ن وبعنوان یکی از شهرستانهای استان زنجان بود.

پس از وقایع سال 1372 و اعتراضات مردمی، شهرهای فعلی استان قزوین به عنوان بخشی از استان تهران درآمده و تا سال 1377 نیز جزء استان تهران بودند. این شرایط موجب شده بود تا شهر آبیک از یک شهر مرز استانی بودن رهایی یابد و اوضاع نسبتاً مناسبرتی یابد.

پس از استقلال استان قزونیو تشکیل استانداری قزوین، مجدداً شهرستان آبیک به لحاظ موقعیت جغرافیایی در منتهی الیه شرقی استان قزوین واقع شده و با تشکیل استان البرز، مرز بین استان البرز و قزوین را شکل داده است.

این شهر مرکز شهرستان آبیک با سه بخش مرکزی، بشاریات و کوهپایه است که در شرقی ترین نقطه شهرستان واقع شده است. قرار داشتن شهر آبیک در کنار بزرگراه تهران قزوین، راه اصلی کرج قزوین و راه آهن سراسری تهران- مراغه باعث گردیده، شهر بسیار پویا باشد.

البته این امکانات و نزدیکی به شهرهای بزرگی چون قزوین و کرج و تهران و دسترسی راحت به اتوبان وراه آهن، باعث شده که هیچوقت سیستم حمل و نقل بین شهری مناسبی در آبیک مستقر نگردد و این شهر همچنان بدون ترمینال می باشد.

وجود دو شهر صنعتی کاسپین یک و کاسپین دو و نزدیکی این مناطق صنعتی به مرکز کشور (تهران و کرج)، باعث استقبال بینظیر صاحبان صنایع و شرکتهای بزرگی شده و کارخانجات عظیمی در این دوشهر صنعتی شروع به کار نموده اند. همین امر و عدم تکافوی نیروی کار بومی، باعث جذب نیروی کار قابل توجهی نیز شده به نحوی که در بسیاری از کارخانجات این شهر، نیروهای بومی از شهرهای مجاور مشغول به کار می باشند. همچنین علاوهبر مردان، بانوان بسیاری نیز از ظرفیتهای خالی مشاغل استفاده نموده و در این دو شهر صنعتی مشغول به کار شده اند.

شهری است زلزله‌خیز که در مسیر توسعه آتی مترو کرج - تهران قرار دارد. آزاد‌راه تهران _ تبریز و آبیک به چرمشهر و خط راه‌آهن تهران _ تبریز نیز از کنار شهر آبیک می‌گذرد. محله‌های تازه‌ساز شهر آبیک عبارت‌اند از شهرک خرم، شهرک قدس، کوی فرهنگیان، محله اداره برق و محله سپاه، شهرک بعثت، کوی سازمانی آمادگاه اصلی و عمومی آبیک (مسکن مهر قدیم و جدید)[۱] و همچنین شهرک فردوس (راه‌آهن).

اماکن دیدنی[ویرایش]

از جمله اماکن دیدنی شهر آبیک می‌توان از مقبره رئیس‌المجاهدین و امام‌زاده علی شکرناب و امام زاده زکریاباقر آباد برد. [۲] شهر آبیک به علت قرار گرفتن در دامنه کوه، در فصول مختلف سال دارای آب و هوای متنوع و مناظر بکر طبیعی می‌باشد. [۳]. به دلیل مجاورت آبیک با منطقه طالقان بالا و طالقان پایین در شمال شهر و قرار گرفتن شوره زارهای منتهی به دشت اشتهارد در جنوب منطقه، تنوع جغرافیایی قابل توجهی در این منطقه ملاحظه می شود.

باغهای سرسبز و رودخانه های پرآب منطقه طالقان و زیاران از یک سو و کوههای سربه فلک کشیده منطقه طالقان در شمال و دشتهای سرسبز و حاصلخیز واقع در روستاهای جنوبی و تالاب فصلی صالحیه (قارپوزآباد) نیز از چشم اندازهای دیدنی این شهر می باشند.

روستای احمد آباد مصدق در چند کیلومتری جنوبی شهر که میزبان دکتر محمد مصدق و خانه تاریخی ایشان می باشد نیز از سایر مناطق دیدنی این شهر است.

این شهرستان دارای روستا های خوش آب و هوای بسیاری در شمال و شمال غربی خود، مثل زیاران، بهجت آباد، وندر، فالیزان، شکرناب، چناسک و... است.

آموزش عالی[ویرایش]

  • دانشگاه غیاث الدین جمشید کاشانی
  • دانشگاه بصیر
  • دانشگاه دانش البرز
  • موسسه آموزش عالی آبا
  • موسسه آموزش عالی مولانا

آلودگی هوا[ویرایش]

شهر آبیک در نتیجه فعالیت کارخانه سیمان آبیک و نیروگاه برق شهید رجایی آلودگی شدید هوا (در برخی موارد حتی۵ برابر استاندارد) را تجربه می‌کند.[۴][۵]

جمعیت[ویرایش]

جدول زمانی جمعیت شهر آبیک
سال ۱۳۵۵ ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ ۱۳۹۰ ۱۳۹۵
جمعیت ۲٬۵۶۸ ۱۷٬۰۷۴ ۳۲٬۸۴۳ ۵۵٬۷۷۹ ۶۰٫۱۰۷

رشد جمعیت شهر آبیک از دههٔ ۱۳۵۵ تا ۱۳۶۵ برابر ۶۶۰٪ و از سال ۱۳۶۵ ۱۳۷۵ برابر ۱۹۰٪ اعلام شده‌است.[۳] این شهرستان از قطب‌های کشاورزی استان قزوین به‌شمار می‌آید و بالغ بر ۲۴ هزار هکتار کشت محصولات مختلف زراعی از جمله گندم، جو، ذرت (دانه‌ای و علوفه‌ای)، کلزا، یونجه و سایر محصولات دیگر در این شهر به عمل می‌آید. علاوه بر این، یکی از مراکز مهم برای پرورش دام و طیور در استان و حتی کشور به‌شمار می‌رود. کارخانه اکسیژن طاها نیز در سال ۱۳۸۴در این شهر پایه‌گذاری و در نیمه دوم سال ۱۳۸۶به بهره‌برداری رسید. این شهرستان از لحاظ ورزشی بیشتر در زمینهٔ کشتی موفق می‌باشد. وجود سد انتقالی اب طالقان به این شهرستان در دوران گذشته موجب شده‌است این شهرستان به عنوان یکی از قطب‌های کشاورزی استان قزوین و کشور تبدیل شود‌. از دیگر قابلیت‌های این شهرستان وجود شهرک صنعتی کاسپین و واحدهای صنعتی ممتاز کشور مستقر در این شهرستان و وجود واحدهای پرورش طیور که موجب شده شهرستان آبیک بیش از ۸ درصد تخم مرغ و گوشت سفید مورد نظر کشور را تأمین کند. شهرستان آبیک در بحث اطلاع‌رسانی نسبت به شهرستان‌های استان قزوین و همجواز در زمینه اطلاع‌رسانی و چاپ توزیع مطلبوعت محلی جایگاهی را به خود اختصاص دهد که وجود فعالیت دفتر خبری صدا و سیما مرکز قزوین از ابتدای سال ۸۴ شمسی با ۴ خبرنگار. گزارشگر و تصویر بردار و فعالیت ۴۵ خبرنگار حرفه‌ای در مطبوعات کشوری از دیگر ویژگی‌های این شهرستان می‌باشد.

پانویس[ویرایش]

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۶ فوریه ۲۰۰۷. دریافت‌شده در ۱۶ فوریه ۲۰۰۷.
  2. [۱] بایگانی‌شده در ۷ اکتبر ۲۰۰۷ توسط Wayback Machine، امام‌زاده ابراهیم و قزقلعه[۲][پیوند مرده].
  3. «معرفی دیدنیهای آبیک قزوین». معرفی جاهای دیدنی ایران و جهان. ۲۰۱۹-۰۴-۱۸. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۶.
  4. گرد و غبار هوای شهرستان آبیک 5 برابر حد استاندارد است![پیوند مرده] (ایسنا، ۶ مرداد ۱۳۸۷)
  5. 3148 (۲۰۲۱-۰۱-۱۶). «آلودگی هوا در آبیک قزوین و شناسایی متهمان ردیف اول». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۲-۰۲-۰۶.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]