مرزن‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مرزن‌آباد
مرزن آوا
Valasht2.jpg
کشور  ایران
استان مازندران
شهرستان چالوس
بخش مرزن‌آباد
نام(های) دیگر مرزان آباد
نام(های) قدیمی مرزبان آباد
مردم
جمعیت ۲۰۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۵۰۳ متر
اطلاعات شهری
نمایندهٔ مجلس شورای اسلامی قاسم احمدی لاشکی
شهردار مهندس کیانوش ردایی
ره‌آورد کلوچه، نان محلی
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۱
تابلوی خوش‌آمد به شهر


مَرزَن‌آباد از شهرهای استان مازندران در شمال ایران است. این شهر، در بخش مرزن آباد شهرستان چالوس قرار دارد.

جغرافی[ویرایش]

شهر مرزن آباد که در کوهپایه‌های زیبای البرز در محل تلاقی دو رودخانه چالوس و براررود در دامنه تپه‌های کم ارتفاع منطقه بیرون بشم و کوهستان بخش مرزن آباد شهرستان چالوس قرار دارد به واسطه شرایط خاص اقلیمی و آب و هوایی از گذشته بسیار دور محل سکونت بوده‌است در کتاب البلدان در حدود ۱۲۰۰ سال قبل به شهر سعیدآباد مابین کلار ورویان اشاره شده‌است.

تاریخ[ویرایش]

مرزن در زبان فارسی به معنای موش بزرگ است، واژه‌ای که در لغت مرزنگوش هم دیده می‌شود.[۱] سعدآباد نام قدیمی شهر مرزن آباد بوده که در حال حاضر نام یکی از محلات شهر می‌باشد این نام برگرفته از نام حاکم عرب دوران عباسی این منطقه به نام سعید بن دعلج بوده‌است که به نام سعید آباد نامگذاری شده بود که به سعدآباد تغییر نام یافت، همچنین در کتاب تاریخ طبرستان، رویان، مازندران نوشته سید ظهیرالدین بن نصرالدین المرعشی و کتاب حبیب اسیر فی اخبار افراد بشر نوشته غیاث الدین بن همام، حسن بن زید بن اسماعیل از فرزندان امام حسن مجتبی (ع) که در ری زندگی می‌کرد به دعوت مردم رویان جهت دادخواهی و مبارزه با حکومت عباسی که با مردم منطقه بدرفتاری می‌کردند در سال ۲۵۰ هجری قمری در سعدآباد با نمایندگان اهالی کلار و رویان طبرستان بیعت نمودند و در طول بیست سال حکومت علویان طبرستان اعتبار فراوانی کسب کرد بر دیلمان، ری و گرگان دست یافت. در طول دوران ۱۰۰۰ ساله مرزن آباد به واسطه قرار داشتن در مسیر جاده باستانی شمال ایران همواره محل توفق و سکونت بوده‌است. به واسطه وجود امامزاده خلیل که راه قدیمی از کنار آن می‌گذشت همواره مورد توجه قرار داشته. در دوران معاصر از حدود سال ۱۳۰۰ هجری شمسی تا سال ۱۳۱۰ هجری شمسی با احداث جاده زیبای چالوس و عبور آن از مرکز مرزن آباد و همچنین تأسیس پادگان بر اهمیت استراتژیک شهر افزوده شد در سال ۱۳۳۵ با پیشگامی عده‌ای از بزرگان با تلفیق محله‌های قدیمی مرزبان آباد- سعدآباد (سیدوامحله)، بابوده، کشک و کوهستان محله شهر مرزان آباد تأسیس گردید. جمعیت شهر در زمان تأسیس حدود ۳۰۰۰ نفر بوده. «مرزان آباد» با تغییر زمان به «مرزن آباد» تبدیل شد در حال حاضر جمعیت شهر ۷۳۴۵ نفر می‌باشد که در سال ۱۳۸۹ با تشکیل کمیته‌ای تحت عنوان کمیته توسعه و آبادانی، تحت حمایت شورای اسلامی دوره سوم و شهرداری مرزن آباد طرح بخش شدن مرزن آباد را به تصویب هیئت دولت رساند و از آذر ماه ۱۳۸۹ بخش مرزن آباد مشتمل بر دو دهستان بیرون بشم به مرکزیت «گویتر» و کوهستان به مرکزیت «طویر» به مرکزیت شهر مرزن آباد تشکیل گردید در حال حاضر جمعیت بخش مرزن آباد حدود ۲۰ هزار نفر می‌باشد.[۲]

گردشگری[ویرایش]

مرزن آباد با داشتن کوه‌هایی زیبا در اطراف خود یکی از جاذبه‌های گردشگری می‌باشد. مسجد مرزن آباد و نقاط کهن و باارزش دیگری مانند دریاچه ولشت و زمین‌های کشاورزی اطراف شهر در کنار امام زاده‌ها از نقاط عطف شهر می‌باشند. از امام زاده‌های دیگر در این بخش می‌توان به امام زاده شاه علمدار که در شمال غربی بخش مرزن آباد وجود دارد و هم‌مرز با روستای گلامره و روستای مجل شهرستان کلاردشت می‌باشد. شجره نامهٔ این امامزاده در ادارهٔ او قاف استان مازندران موجود نمی‌باشد. این امامزاده در ارتفاع ۲۵۰۰متری از سطح دریا قرار دارد؛ و همه روزه پذیرای کوهنوردان از مناطق مخلف استان و کشور می‌باشد که در همجواری با کوهای کیتو مله؛ و روستاهای مجل و گلامره بوده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. لغتنامه دهخدا: مدخل مرزن.
  2. سایت شهرداری مرزن آباد