خرمدره

مختصات: ۳۶°۱۵′شمالی ۴۹°۱۵′شرقی / ۳۶٫۲۵°شمالی ۴۹٫۲۵°شرقی / 36.25; 49.25
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خرّم‌درّه
Moallem square.jpg
کشور ایران
استانزنجان
شهرستانخرمدره
بخشمرکزی
نام(های) پیشینجوزستان، نه دژ
مردم
جمعیت۵۵٬۳۶۸ تن در سال۱۳۹۵[۱]
اطلاعات شهری
شهردارامیر هوشنگ نوری آرا(۱۳۹۹)
ره‌آوردمحصولات کشاورزی و شرکت مینو شهرستان خرم‌دره
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۴
شناسهٔ ملی خودرو»د۹۷
کد آماری۱۵۲۹
خرّم‌درّه بر ایران واقع شده‌است
خرّم‌درّه
روی نقشه ایران
۳۶°۱۵′شمالی ۴۹°۱۵′شرقی / ۳۶٫۲۵°شمالی ۴۹٫۲۵°شرقی / 36.25; 49.25

خُرَّم‌دَرّه یکی از شهرهای استان زنجان و مرکز شهرستان خرمدره است، این شهر با تمدن هشت هزار ساله به نگین سبز استان زنجان و دارالخیرین شهرت دارد و مطابق با سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن برابر با ۵۵۳۶۸ نفر می‌باشد. طبیعت بکر و زیبای این شهر در استان زنجان معروف است.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان خرم‌دره در ۴۹ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۵ دقیقهٔ طول شرقی نصف‌النهار مبدأ و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰دقیقهٔ شمالی خط استوا قرار گرفته‌است.

فاصله این شهر از تهران ۲۴۵ کیلومتر، تبریز ۳۸۹، رشت ۱۸۴ کیلومتر، زنجان ۷۵ کیلومتر و تا قزوین حدود ۹۰ کیلومتر می‌باشد.[۲]

موقعیت راهبردی خرّمدرّه در کشور:

شهرستان خرمدره بین آزادراه قزوین به تبریز قرار دارد و دارای ایستگاه راه‌آهن بوده و یک فرودگاه درحال احداث (حوالی استادیوم فوتبال) دارد.

جاذبه‌های گردشگری

تپه خالصه با قدمتی حدود هشت هزار سال آثار باستانی ای است که در چند سال اخیر مورد اکتشاف قرار گرفته و از این جهت می‌توان گفت خرّمدرّه قدیمی‌ترین شهر استان است. از جاذبه‌های بکر و دیدنی این شهرستان می‌توان به باغهای وسیع میوه بویژه محمودآباد، جاده بین مزارع داسداران، کوچه باغهای قدیمی، جنگلهای شاه باغی، ارتفاعات همجوار الوند، پلاس و ویستان، دریاچه کوچک سدهای خلیفه لو و شویر، مسجد بهمن حجت کاسانی و غار بهمن حجت کاشانی بعنوان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اشاره کرد.

صنایع فعال در شهر

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره در محدوده‌ای به وسعت حدود ۱۱۲۵ هکتار در شهرستان خرمدره قرار دارد. این شرکت در چهار زمینه «دامپروری»، «زراعت»، ـ «باغبانی» و «مرغداری» فعالیت می‌کند. واحد دامپروری دارای ۷۵۰۰ رأس دام و تولید روزانه ۱۲۵ تن شیر می‌باشد. سطح باغات ۳۰۰ هکتار و سطح اراضی تحت کشت ۶۰۰ هکتار می‌باشد که سالیانه ۳ هزار تن انواع میوه و ۱۵ هزار تن انواع محصولات زراعی تولید می‌کند.[۳]

منابع

  1. «نتایج سرشماری سال۵۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران). ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «فاصله خرمدره از دیگر شهر ها». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.
  3. «مجتمع کشت و صنعت خرمدره». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.