خرمدره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خرّم‌درّه مشهور به :دارالعلم
Moallem square.jpg
کشور ایران
استانزنجان
شهرستانخرمدره
بخشمرکزی
نام(های) پیشینجوزستان، نه دژ
مردم
جمعیت۵۵٬۳۶۸ تن در سال۱۳۹۵[۱]
اطلاعات شهری
شهردارامیر هوشنگ نوری آرا(۱۳۹۹)
ره‌آوردمحصولات کشاورزی و شرکت مینو شهرستان خرم‌دره
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۴
شناسهٔ ملی خودرو»د۹۷
کد آماری۱۵۲۹

خُرَّم‌دَرّه یکی از شهرهای استان زنجان و مرکز شهرستان خرمدره است، این شهر با تمدن هشت هزار ساله به نگین سبز شمالغرب و دارالخیرین شهرت دارد و مطابق سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت آن برابر با ۵۵۳۶۸ نفر می‌باشد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهرستان خرم‌دره در ۴۹ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۵ دقیقهٔ طول شرقی نصف‌النهار مبدأ و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰دقیقهٔ شمالی خط استوا قرار گرفته‌است.

فاصله این شهر از تهران ۲۴۵ کیلومتر، تبریز ۳۸۹، رشت ۱۸۴ کیلومتر و تا قزوین حدود ۹۰ کیلومتر می‌باشد.[۲]

موقعیت راهبردی خرّمدرّه در کشور:

با توجه به این که شهرستان خرمدره بین آزادراه قزوین به تبریز قرار دارد و دارای ایستگاه راه‌آهن بوده و یک فرودگاه درحال احداث (حوالی استادیوم فوتبال) دارد می‌تواند بیش از این برای کشور ایران مورد استفاده واقع شده و ثمر بخش باشد.

نام برخی مناطق و محلات آن شامل ناوک ، قلعه سر ، یان یان ، حسین حصاری ، قلیچ خرابه ، قویا و… است

جاذبه‌های دیدنی[ویرایش]

تپه خالصه با قدمتی حدود هشت هزار سال آثار باستانی ای است که در چند سال اخیر مورد اکتشاف قرار گرفته و از این جهت می‌توان گفت خرّمدرّه قدیمی‌ترین شهر استان است. از جاذبه‌های بکر و دیدنی این شهرستان می‌توان به باغهای وسیع میوه بویژه محمودآباد، جاده بین مزارع داسداران، کوچه باغهای قدیمی، جنگلهای شاه باغی، ارتفاعات همجوار الوند، پلاس و ویستان، دریاچه کوچک سدهای خلیفه لو و شویر، مسجد بهمن حجت کاسانی و غار بهمن حجت کاشانی بعنوان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اشاره کرد.

صنایع فعال در شهر[ویرایش]

خرمدره نسبت به شهر همجوار برخورداری کمتری نسبت به صنایع دارد، اما چند شرکت مستقر در آن از بزرگ‌ترین شرکت‌های شمال غرب کشور محسوب می‌شوند، گروه صنعتی مینو که در سال ۱۳۳۸ خورشیدی توسط آقای علی خسروشاهی بنیان نهاده شد و در ۱۶ آبان همان سال فعالیت تولیدی خود را با تأسیس شرکت صنعتی پارس مینو آغاز کرد. در دهه ۵۰ خورشیدی و با تأسیس کارخانه خرمدره (که طرح آن از اروپا آورده شد)، مینو به یکی از بزرگترین صنایع غذایی خاورمیانه تبدیل شد. در این دهه تعداد کارکنان این گروه صنعتی به بیش از ۲۰۰۰ نفر رسیده بود.[۳]

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره در محدوده‌ای به وسعت حدود ۱۱۲۵ هکتار در شهرستان خرمدره قرار دارد. این شرکت در چهار زمینه «دامپروری»، «زراعت»، ـ «باغبانی» و «مرغداری» فعالیت می‌کند. واحد دامپروری دارای ۷۵۰۰ رأس دام و تولید روزانه ۱۲۵ تن شیر می‌باشد. سطح باغات ۳۰۰ هکتار و سطح اراضی تحت کشت ۶۰۰ هکتار می‌باشد که سالیانه ۳ هزار تن انواع میوه و ۱۵ هزار تن انواع محصولات زراعی تولید می‌کند.[۴]

سوغات خرمدره

سوغات خرم دره انگور و انواع محصولات آن مثل شیره، آبغوره و بیسکویت ساقه طلایی و ویفر گروه صنعتی مینو این شهر می‌باشد، که شهره کشوری دارد

  1. «نتایج سرشماری سال۵۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران). ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. «فاصله خرمدره از دیگر شهر ها». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.
  3. «شرکت مینو». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.
  4. «مجتمع کشت و صنعت خرمدره». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.