خرمدره

مختصات: ۳۶°۱۵′شمالی ۴۹°۱۵′شرقی / ۳۶٫۲۵°شمالی ۴۹٫۲۵°شرقی / 36.25; 49.25
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
خرّم‌درّه
Moallem square.jpg
کشور ایران
استانزنجان
شهرستانخرمدره
بخشمرکزی
نام(های) پیشینجوزستان، نه دژ
سال شهرشدن۱۳۱۶ خورشیدی
مردم
جمعیت۶۶۵۴۵ نفر [۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۵۷۰ ،۱ متر
اطلاعات شهری
شهردارامیر هوشنگ نوری آرا(۱۳۹۹)
ره‌آوردمحصولات کشاورزی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۴
وبگاه
شناسهٔ ملی خودرو» د۹۷
کد آماری۱۵۲۹
خرّم‌درّه بر ایران واقع شده‌است
خرّم‌درّه
روی نقشه ایران
۳۶°۱۵′شمالی ۴۹°۱۵′شرقی / ۳۶٫۲۵°شمالی ۴۹٫۲۵°شرقی / 36.25; 49.25

خُرَّم‌دَرّه یکی از شهرهای شمالغرب ایران و مرکز شهرستان خرمدره است، این شهر با تمدن هشت هزار ساله و قدیمی ترین شهر استان زنجان به نگین سبز زنجان و دیارخیرین شهرساز است جمعیت آن برابر با ۶۶۵۴۵ نفر می‌باشد.

این شهر سومین شهر پرجمعیت استان زنجان پس از زنجان و ابهر است که در حدود ۵ کیلومتری شرق شهر هیدج و حدود ۴/۳۰ کیلومتری غرب شهر ابهر در دشت مرتفعی در ارتفاع حدود ۵۷۰ ،۱ متر در کنار ابهررود قرار دارد. ارتفاعاتی‌از شمال و جنوب آن را احاطه کرده‌است. بیشترین دمای آن °۳۹ در مرداد و بیشترین برودت آن °۱۴- در بهمن و میانگین بارش سالانه آن ۵ر۲۲۹ میلیمتر ثبت شده‌است. راه تجارتی تهران ـ تبریز ـ ترکیه از آن می‌گذرد. راه‌آهن تهران ـ تبریز در حدود پنج‌کیلومتری شمال آن ایستگاه دارد.[۲] در شهر خرّمدره، کارخانه کبریت‌سازی «اقتصاد» (تأسیس در ۱۳۲۴ش) و کارخانه‌های شرکت صنعتی مینو خرّمدره (احداث‌در۱۳۵۱ش، بهره‌برداری در ۱۳۵۳ش) دایر است که موجب جذب نیروی فعال ناحیه به‌ویژه شهر خرّمدره شده‌است.[۳] خرّمدره در ۱۳۱۶ش، شهر شد.[۴][۵][۶]

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهرستان خرم‌دره در ۴۹ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۴۸ درجه و ۵۵ دقیقهٔ طول شرقی نصف‌النهار مبدأ و ۳۶ درجه و ۲۵ دقیقه تا ۳۶ درجه و ۱۰دقیقهٔ شمالی خط استوا قرار دارد و این شهر در منطقه آذربایجان ایران؛ قرار گرفته‌است و این شهر در سال ۱۳۲۴ الی ۱۳۲۶ در حکومت خودمختار آذربایجان قرار داشت که توسط کشور ایران دوباره باز پس گرفته شد.

فاصله این شهر از تهران ۲۴۵ کیلومتر، تبریز ۳۸۹، رشت ۱۸۴ کیلومتر، و تا قزوین حدود ۸۵ کیلومتر می‌باشد.[۷]


شهرستان خرمدره بین آزادراه قزوین به تبریز قرار دارد و دارای ایستگاه راه‌آهن بوده و یک فرودگاه درحال احداث (حوالی استادیوم فوتبال) دارد.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

تپه خالصه با قدمتی حدود هشت هزار سال آثار باستانی ای است که در چند سال اخیر مورد اکتشاف قرار گرفته و از این جهت می‌توان گفت خرّمدرّه قدیمی‌ترین شهر استان است. از جاذبه‌های بکر و دیدنی این شهرستان می‌توان به باغهای وسیع میوه بویژه محمودآباد، جاده بین مزارع داسداران، کوچه باغهای قدیمی، جنگلهای شاه باغی، ارتفاعات همجوار الوند، پلاس و ویستان، دریاچه سدهای خلیفه لو و شویر، مسجد بهمن حجت کاسانی و غار بهمن حجت کاشانی بعنوان جاذبه‌های طبیعی و تاریخی اشاره کرد.

صنایع فعال در شهر[ویرایش]

مجتمع کشت و صنعت و دامپروری و مرغداری دشت خرمدره در محدوده‌ای به وسعت حدود ۱۱۲۵ هکتار در شهرستان خرمدره قرار دارد. این شرکت در چهار زمینه «دامپروری»، «زراعت»، ـ «باغبانی» و «مرغداری» فعالیت می‌کند. واحد دامپروری دارای ۷۵۰۰ رأس دام و تولید روزانه ۱۲۵ تن شیر می‌باشد. سطح باغات ۳۰۰ هکتار و سطح اراضی تحت کشت ۶۰۰ هکتار می‌باشد که سالیانه ۳ هزار تن انواع میوه و ۱۵ هزار تن انواع محصولات زراعی تولید می‌کند.[۸]

مشاهیر[ویرایش]

صدرالدین شجره ( بازیگر و کارگردان )

هلن‌ ( خواننده ایرانی )

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال۵۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران). ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بایگانی‌شده از اصلی در ۲ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۹ اردیبهشت۱۳۹۲. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. آقامحمدی، ص135، 137
  3. همان، ص 137؛ فخیمی، ص 95
  4. رجوع کنید به ایران. وزارت کشور. معاونت سیاسی، 1382ش، همان‌جا
  5. رجوع کنید به مرکز آمار ایران، 1385ش، همان‌جا
  6. نام کتاب: دانشنامه جهان اسلام نویسنده: بنیاد دائرة المعارف اسلامی جلد: 1 صفحه: 7007
  7. «فاصله خرمدره از دیگر شهر ها». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.
  8. «مجتمع کشت و صنعت خرمدره». ۳۱ مارس ۲۰۲۰.