جاجرم

مختصات: ۳۶°۵۷′۰۶″شمالی ۵۶°۲۲′۲۶″شرقی / ۳۶٫۹۵۱۸°شمالی ۵۶٫۳۷۴۰°شرقی / 36.9518; 56.3740
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
جاجرم
جاجرم
خواجه مهزیار جاجرم.jpg
کشور ایران
استانخراسان شمالی
شهرستانجاجرم
بخشمرکز
نام(های) دیگرججرم(به گویش محلی)
نام(های) پیشینجاگرم
مردم
جمعیت۲۵،۲۰۵
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۰۰۰
جاجرم بر ایران واقع شده‌است
جاجرم
روی نقشه ایران
۳۶°۵۷′۰۶″شمالی ۵۶°۲۲′۲۶″شرقی / ۳۶٫۹۵۱۸°شمالی ۵۶٫۳۷۴۰°شرقی / 36.9518; 56.3740

جاجَرم، شهری در استان خراسان شمالی و مرکز شهرستان جاجرم است. جاجرم در فاصله ۱۷۵ کیلومتری از بجنورد و ۱۸۳ کیلومتری از سبزوار قرار دارد. شهر جاجرم تنها و مهمترین شهر این خطه از ۴۰۰ سال پیش تا گذشته‌های دور بوده است.

مردم‌شناسی[ویرایش]

اهالی آن از طوایف متعددی تشکیل شده‌اند. صالحی‌ها تیره‌هایی از محولاتی‌ها هستند که در زمان آقا محمد خان قاجار به اینجا کوچ کرده‌اند. مقصودی‌ها و رمضانلوها دو طایفه بزرگ و قدیمی جاجرم هستند که برطبق اسناد تاریخی در زمان نادرشاه از استرآباد به جاجرم مهاجرت کردند.(۱) گنجه‌ای‌ها یا همان نایب‌ها «گرایلی» یکی از بزرگترین طوایف جاجرم هستند که به تبعیت از بزرگِ طایفه‌ی خود حاج دوست محمد توسط نادر شاه از منطقه گنجه و قره باغ به جاجرم کوچ اجباری داده شدند. این طایفه بعدها به دلیل به دست گرفتن مناصب حکومتی مثل نایب الحکومه‌ی جاجرم به نایب‌ها معروف شدند. طایفه ادهم (دهقانها_دوقونا) یکی بزرگترین طایفه‌های جاجرم می‌باشند که متشکل از طوایف محمودی ،ادهمی ،خواجه ، بشارتی، طالبی، بهرامی، قانع و چند فامیل دیگر میباشد و شغل اجدادی آنها نیز کشاورزی بوده است.

سادات طایفه بزرگ شیخ الاسلامی یکی از قدیمی‌ترین و بزرگترین طایفه‌های جاجرم می‌باشند که متشکل از فامیلهای شیخ الاسلامی ، اسلامی ، سیدی ، صداقت ، رضائیان و چندین فامیل دیگر می‌باشد ، شغل اجداد این طایفه تجارت ، مکتبداری ، دامداری و کشاورزی بوده است (۱)(منبع: کتاب تاریخ جاجرم،نوشته حسین علیزاده جاجرم) ازبکها از خوارزم و شاکری‌ها نیز از بخارا به این منطقه آمده‌اند.

نمایی از شهر

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

هاشم جوادزاده (۱۳۸۰خراسان، ص. ۱۸۵–۱۸۶