جاجرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جاجرم
Jajarm.jpg
کشور ایران
استانخراسان شمالی
شهرستانجاجرم
بخشمرکز
نام(های) دیگرججرم(به گویش محلی)
نام(های) قدیمیجاگرم
سال شهرشدن۱۳۳۲
مردم
جمعیت۲۵۲۰۵
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۱۰۰۰
اطلاعات شهری
تأسیس شهرداری۱۳۳۲
ره‌آوردابنبات_پسته_خربزه_کلاه پشمی(کرکی)_
پیش‌شماره تلفنی۰۵۸_۳۲۲۷
شناسهٔ ملی خودرو۲۶ق
به شهر مهد اندیشه و تمدن خوش آمدید
پانویستعدادی از مکانهای تاریخی:مسجد جامع.مسجد شیخ ادم.قلعه جلال الدین جاجرم.نارین قلعه.حسینیه بزرگ.سردابه.تپه حیدران.تپه پهلوان.ارگ کاظم خان.ارامگاه خواجه علی بن مهزیار.حمام صفوی.باغ و بنای کوشک.کارخانه پنبه تعدادی از مشاهیر:طالب جاجرمی .بدرالدین جاجرمی.ایت الله موسوی جاجرمی.سید محم حسینی(مجتهد جاجرمی).بدر جاجرمی.مرحوم حجت‌الاسلام حسینی فایق.شاعر معاصر مهدی میرابی مرد هفت هنر.

جاجَر۫م۫، شهری در استان خراسان شمالی و مرکز شهرستان جاجرم است. بزرگترین معادن بوکسیت خاورمیانه در این شهر جای گرفته است و قطب تولید الومینا در خاور میانه نیز میباشد. کارخانه شمش الومینیوم نیز در اسفند ۹۷نیز راه اندازی شده است که امید میرود با راه اندازی دیگر صنایع پایین دستی و مرتبط این شهر قطب صنعت استراتژیک الومینای کشور شود و اشتغال جوانان تحصیلکرده و بیکار این شهر نیز حل شود. درسالهای اخیر باغات پسته و مزارع زعفران با توجه به کم ابی منطقه رو به افزایش است که در سالهای اینده ثمره تلاش کشاورزان این شهر ؛ارزش افزوده زیادی را عاید مردم منطقه خواهد کرد.

مردم‌شناسی[ویرایش]

اهالی آن از طوایف متعددی تشکیل شده‌اند. صالحی‌ها تیره‌هایی از محولاتی‌ها هستند که در زمان آقا محمد خان قاجار به اینجا کوچ کرده‌اند. گنجه‌ای‌ها یا همان نایب‌ها یکی از بزرگترین طوایف جاجرم هستند((گرایلی)) که به تبعیت از بزرگِ طایفه‌ی خود حاج دوست محمد توسط نادرشاه از منطقه گنجه و قره‌باغ به جاجرم کوچ اجباری داده شدند. این طایفه بعدها به دلیل به دست گرفتن مناصب حکومتی مثل نایب الحکومه‌ی جاجرم به نایب‌ها معروف شدند.

ازبکها(اقابکها) از خوارزم و شاکری‌ها نیز از بخارا به این منطقه آمده‌اند. به جز این طوایف گروه‌هایی از رمضانلوها و مقصود(ی)ها در این شهر ساکن‌اند.

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]

هاشم جوادزاده (۱۳۸۰خراسان، ص. ۱۸۵–۱۸۶