سرابله

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سرابله
کوردی سراوڵە
کشور ایران
استانایلام
شهرستانچرداول
بخشمرکزی
سال شهرشدن۱۳۴۳
مردم
جمعیت۱۲٬۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۰۵۰ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه۵۰۰تا۷۰۰ میلی لیتر
اطلاعات شهری
ره‌آوردبرنج عنبربو
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۸۴۳
کد آماری۱۵۰۷

سَرابله (به کوردی: سراوڵە) شهری است در استان ایلام در غرب کشور ایران.این شهر مرکز شهرستان چرداول است و در بخش مرکزی این شهرستان جای گرفته‌است.

وجه تسمیه[ویرایش]

واژه «سرابله» از سراب+له تشکیل شده که پسوند له از واژه کردی وله به معنای تلالو نشات گرفته و معنای این ترکیب آبی که تلالو دارد می‌باشد. این واژه که در زبان کردی به صورت (سه‌راوله، Serawle) تلفظ می‌شود در مرکز شهر قرار گرفته و اکنون این سراب به یک مجتمع تفریحی تبدیل شده که باعث زیبای شهر سرابله شده. اسم محلی سرابله (سراوله) می‌تواند ریشه‌ای دیگر هم داشته باشد، (سراو) به معنی سراب و (له) که علاوه بر توضیح متن بالا می‌تواند ریشه دیگری هم داشته باشد، مثلاً:(له) احتمالاً ابتدا (لا: به معنی، کنار) بوده و در گذر زمان مانند خیلی از کلمات دیگر دچار تغییرات شده‌است. سراب'له بر گرفته از حاصل اسم مصدر چشمه‌سرابی (سراب_سراو) است، که در کوه‌پایه برندک کوهی با نام (لنه) که حرف (.. ن..) اسم لنه با استفاده از تصغیر و اسم مصدر خورده شده (له) و در آخر این ویرایش زبانی حاصل شده، در واقع مالکیت یا همان تعلق داشتن سراب به برندکی‌ست که (لنه) نام دارد، و همین شناساندن سراب با کوه برندک لنه را نشان می‌دهد، و در پایان موجب نام‌گذاری سراب+له (سرابله) به این نام شده‌است.

وجه تسمیه شهرستان چرداول[ویرایش]

نام چرداول بیش از۹۵۰ سال قدمت دارد که به معنی سرزمین آباد است و علت نامگذاری چرداول به این نام این است که کلمه چرداول از چهاردول گرفته شده که دول در زبان کردی فیلی به معنی سرزمین آباد و هموار است که بعبارت دیگر چرداول از چهار دول ۱- دول آسمان آباد ۲- دول زنجیره تا سرابله ۳- دول ریزه‌وند تشکیل شده‌است.

اقتصاد[ویرایش]

عمده کار مردم این شهر کشاورزی است و بیشترین کشاورزی آنان را کشت گندم، جو، نخود، عدس و کشت برنج تشکیل می‌دهد. برنج سرابله به نام برنج عنبربو (خوش‌بو) معروف است.

زبان[ویرایش]

زبان ساکنین سرابله کردی است [۱][۲][۳][۴]

ارتفاع[ویرایش]

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای این شهر کوهستانی است.

جمعیت[ویرایش]

طبق سایت آمار ایران جمعیت این شهر ۲۰٬۰۰۰نفر است که ترکیب آن‌ها از ایل خزل و ایلات مختلف هستند..

آثار تاریخی[ویرایش]

۱- مقبرهٔ امامزاده قاسم(ع) بایگانی‌شده در ۴ مارس ۲۰۱۶ توسط Wayback Machine، از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)- مربوط به سده‌های آغازین دورهٔ اسلامی ۲-آتشکده موشکان که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد.

منابع[ویرایش]

  1. «شهر سرابله - جاهای دیدنی ایران». جاهای دیدنی ایران. ۲۰۱۴-۰۸-۲۰. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۱۲-۱۰.
  2. «زبان».
  3. «زبان».
  4. «زبان».
  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسهٔ جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.