پرش به محتوا

هشتگرد

مختصات: ۳۵°۵۷′۱۰″شمالی ۵۰°۳۶′۲۵″شرقی / ۳۵٫۹۵۲۸°شمالی ۵۰٫۶۰۶۹°شرقی / 35.9528; 50.6069
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هشتگرد
کشور ایران
استانالبرز
شهرستانساوجبلاغ
بخشمرکزی
نام(های) پیشینهشتکرد، هشگرت، هشتجرد، هَشتگُرد
مردم
جمعیت۵۵٬۶۴۰ (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاعاز ۱۲۴۰ تا ۱۳۰۰ متر از سطح آبهای آزاد
اطلاعات شهری
شهردارداریوش یگانه[۱]
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۲۶۴۴۲۲، ۰۲۶۴۴۲۳ ، ۰۲۶۴۴۲۱ ، ۰۲۶۴۴۲۴
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۷۸ ط ، ۲۱ ص
هشتگرد بر ایران واقع شده‌است
هشتگرد
روی نقشه ایران
۳۵°۵۷′۱۰″شمالی ۵۰°۳۶′۲۵″شرقی / ۳۵٫۹۵۲۸°شمالی ۵۰٫۶۰۶۹°شرقی / 35.9528; 50.6069

هَشتگِرد شهری در استان البرز ایران است.[۲]

هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ است و در بخش مرکزی این شهرستان قرار گرفته‌است. شهرجدیدِ مهستان به فاصلهٔ ۱کیلومتری این شهر و در شمال و شمال شرقی آن قرار دارد.[۳]

پیشینه و نام[ویرایش]

شهرها و روستاهای فراوانی در ایران وجود دارد که پسوند «گِرد» به معنای شهر در آن به کار رفته‌است. هشتگرد در قدیم هشت دژ بوده‌است، که به معنی هشت پارچه آبادی است.

می‌دانیم که یکی از طایفه‌های ایل بزرگ بهارلو با نام سکیز (سگیز، سقیز) شناخته می‌شود که به معنای هشت در زبان فارسی است، و از آنجایی که در گذشته در محل سکونت این ایل واژه ترکی ساوجبلاغ نیز وجود دارد، نظر دیگر درباره نام هشتگرد این است که این نام برگرفته از نام طایفه سکیز بوده، چنانچه مردمی بومی منطقه به زبان ترکی تکلم می‌کنند، از این نظر نام هشتگرد فارسی شده عبارت شهر سگیز(ها) می‌تواند باشد.

در لغت‌نامه دهخدا در مورد هشتگرد آورده شده‌است: دهی است از بخش شهرستان کرج که دارای ۸۰۹ تن سکنه، آب آن از رود کردان و محصول عمده اش غله، صیفی، انگور و لبنیات است. امامزاده‌ای دارد که بنای آن قدیمی است.[۴]

حاجی‌علی رزم‌آرا نخست‌وزیر ایران در سال ۱۳۲۹ در کتاب خود یعنی فرهنگ جغرافیایی ایران از هشتگرد تحت نام هشجرد چند مورد یاد کرده‌است.[۵]

هشتگرد در دوره پهلوی[ویرایش]

زمین‌های هشتگرد قبل از سال ۱۳۲۰ خورشیدی به‌طور خالصه از طرف دولت عرضه شد. سپس شخصی به نام گورگیان که از ارامنه بود و به این محل آمده بود، زمین‌ها را به مبلغ ۹۰۰/۰۰۰ ریال خریداری نمود. املاک خریداری شده توسط این فرد شامل ۶ آبادی خالصه از جمله هشتگرد بود که نام‌برده در سال اول پول خود را از عواید این زمین‌ها مستهلک نمود و در سال‌های بعد شروع به فروش زمین‌ها به خرده مالکین به ویژه کردهای مهاجر از شهرستان صحنه نمود. به همین دلیل است که غالب زمین‌های این منطقه در مالکیت خرده مالکین کرد است.[۶][۷][۸][۹]

زبان[ویرایش]

اهالی بومی هشتگرد به گویش کرجی صحبت می‌کنند.[۱۰]

محله‌ها و مناطق شهر هشتگرد[ویرایش]

طبق روایات موجود، هستهٔ نخستین شهر هشتگرد در گذشته، در محل تپه باستانی چال تپه هشتگرد که در جنوب غربی شهر قرار دارد و اکنون به اسم کرد کُردآباد شناخته میشود، شکل گرفته بود. که در اثر سانحه (احتمالاً سیلاب) سکونتگاه مذکور به محل دهکدهٔ هشتگرد واقع در محلهٔ کُردآباد و بعدها هستهٔ مرکزی شهر به سمت جادهٔ قدیم تهران-قزوین و مسجد جامع فعلی کشیده شده‌است.[نیازمند منبع]

بافت شهری و محله‌ها[ویرایش]

از نظر بافت شهری شهر هشتگرد را می‌توان به مناطق زیر تقسیم‌بندی نمود:[۱۱]

 1. منطقه جنوب غربی شامل محله‌های کُردآباد (دهکده هشتگرد) و وحدت پایین (تُرک‌آباد پایین) است. اکثر ساکنان این محله‌ها ریشه در شهرستان‌های صحنه، آذربایجان شرقی (هشترودکردهای کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی (تکاب) دارند.
 2. مناطق اطراف جاده اصلی که در این قسمت به تبعیت از خیابان اصلی بافت شهر منظم‌تر می‌شود و خیابان‌ها به صورت موازی یا منشعب از خیابان اصلی قرار می‌گیرد. در این محلات وسعت مساکن بیشتر شده است و از نظر نقشه ساختمانی نیز کیفیت بهتری پیدا می‌کند. مسجد جامع و بازارچه‌های شهر در این محل قرار دارند.
 3. مناطق شمال شهر که شهرک ولی عصر را شامل می‌شود. در این شهرک بافت شهری به صورت منظم و شطرنجی بوده و زمین‌های این قسمت توسط زمین شهری در قطعات ۲۰۰ و ۲۵۰ متری به ساکنان واگذار شده‌است.
 4. مناطق شمال غربی شهر، شامل شهرک بعثت و کوثر که جدیدترین و نوسازترین بخش مسکونی شهر هشتگرد را تشکیل می‌دهد. در این شهرک که بعد از سال ۱۳۷۵ خورشیدی توسعه پیدا کرده ساختمان‌ها عمدتاً سه یا چهار طبقه با پیلوت می‌باشد. توسعه فعلی شهر در حال حاضر به این سمت می‌باشد.
 5. مناطق شرقی شهر که محله‌های والفجر، محله پارک مادر و شهرک دانش را شامل می‌شود، که محله‌های فوق حول خیابان اصلی شهر در سمت شرقی شهر جای گرفته‌است. بیشتر اهالی رزن همدان که به شغل مصالح ساختمانی و موزاییک و دیگر کارهای ساختمان و عمرانی مشغول هستند، ساکن این منطقه می‌باشند.
 6. مناطق جنوب شهر که اصلی‌ترین محله‌های آن خیابان مدرس جنوبی (دخانیات) است. در قسمت پایینی محله باغ‌های انگور و باغ‌های مالکین و ساکنان وجود دارد و دارای یک کارخانه قدیمی دخانیات است. نام محله نیز از همین کارخانه قدیمی برگرفته شده‌است.
 7. محله‌های سفیدارک، خیابان مصلی و طالقان محله که جزو مناطق غربی شهر محسوب می‌شوند.
 8. مناطق شمال شرقی شهر که عمدتاً شامل سایت نوساز اداری شهر هشتگرد می‌باشد که در مسیر توسعه شهر بسیار کار آمد بوده‌است.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

موقعیت جغرافیایی شهر هشتگرد در میان دو شهر قزوین و کرج است و منطقه ای نیمه خشک و کمی سرد دارد.

منابع[ویرایش]

 1. «خبرگزاری فارس - شهردار شهر هشتگرد منصوب شد». خبرگزاری فارس. ۲۰۲۰-۰۸-۰۵. دریافت‌شده در ۲۰۲۳-۰۵-۰۹.
 2. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.
 3. عزیزی علیرضا، جغرافیای ساوجبلاغ (با تأکید بر ویژگی‌های انسانی)، نشر رهام اندیشه، ۱۳۸۶.
 4. دهخدا، علی‌اکبر، قسمت ه 1345، ص219
 5. رزم آرا، فرهنگ جغرافیایی ایران، استان مرکزی، جلد اول
 6. طرح هادی هشتگرد، مطالعات فیزیکی ۱۳۶۴
 7. جغرافیای ساوجبلاغ. عزیزی. بخش هشتگرد
 8. آیت محمدی. سیری در تاریخ سیاسی کرد. انتشارات پرسمان. ۱۳۸۲
 9. گردشگری استان کرمانشاه، بازدید: فوریه ۲۰۰۹.
 10. رضا آقازاده، گویش کرجی، ۸۸.
 11. عزیزی علیرضا، جغرافیای ساوجبلاغ (با تأکید بر ویژگی‌های انسانی)، نشر رهام اندیشه، ۱۳۸۶.
 • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.
 • حسین عسگری، کتابشناسی ساوجبلاغ، نشر رهام اندیشه، ۱۳۸۳، صص ۳۶–۳۸.

جستارهای وابسته[ویرایش]