پارس‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پارس‌آباد
کشور  ایران
استان اردبیل
شهرستان پارس‌آباد
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی موغانلی
سال شهرشدن ۱۳۷۰ خورشیدی
مردم
جمعیت ۸۸،۹۲۴ نفر در سال ۱۳۹۰ [۱]
رشد جمعیت 1.3%
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۳۲ متر
اطلاعات شهری
شهردار احمد داداشی
ره‌آورد ورنی، جاجیم
پیش‌شماره تلفنی ۴۵(۰۰۹۸)
وبگاه فرمانداری پارس‌آباد
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر تلاش و کوشش خوش آمدید

پارس‌آباد یا پارساآباد[۲] یکی از شهرهای استان اردبیل در شمال غربی ایران است. این شهر بزرگ‌ترین شهر منطقهٔ مغان و نیز، مرکز شهرستان پارس‌آباد می‌باشد. نام این شهر از کلمه پارسا ، که نام خانوادگی مدیرعامل شرکت شیار آذربایجان که در سال 1330 شمسی این شهر را بنیان نهاد، برگرفته شده امّا بعدها به دليل اشكال در تلفّظ دو حرف آ بصورت پشت سرهم يكي از الفها حذف و شكل نوشتاري پارس‌آباد صورت امروزي خود را يافت.[۳]

شهر پارس آباد منطقه ای مرزی است که در جلگه ای هموار با آب و هوايی معتدل تا گرم قرار دارد . فاصله آن تا اردبيل ۲۲۰ کيلومتر ميباشد. جلگه پارس آباد مستعد ترين خاک و مطلوب ترين شرايط آب و هوايی را برای زراعت دامپروری و باغداری داراست. شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان بزرگترين شرکت در نوع خود در کشور و در خاورميانه با حجم عمليات زراعی، دامی و صنعتی در همين شهرستان داير است همچنين وجود کارخانه قند، کمپوت سازی، مرباسازی، پنبه پاک کنی و کارگاه توليد لبنيات رونق خاصی به اين شهرستان داده است. پوشش گياهی منطقه بيشتر بصورت علفهای مرتع مرغوب می باشد و عشاير ائل سئون که بقايای ۳۲ طايفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنتهای خويش هنوز در دشت مغان به حيات خويش ادامه می دهند . از محصولات کشاورزی و دامی مغان میتوان به پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم،برنج هاشمی، حبوبات، دانه های روغنی، کنجد، و ميوه جات اشاره کرد.

در تاریخ[ویرایش]

در کتاب مسالک و ممالک تالیف ابواسحق ابراهیم اصطخری در قسمت مربوط به ذکر دریای خزر چنین آمده است: «جانب شرقی دریای خزر بهری از دیلمان، طبرستان، گرگان و حدود آن و بهری از بیابان خوارزم دارد. و جانب غربی آذربایجان، موقان (مغان)، حدود سریر، دریای خزر، بهری از بیابان غزیه و… و اما از جانب دست چپ دریا از برابر آبسکون تا زمین دریای خزر همه آبادانی و پیوسته است از آبسکون بر حدود گرگان و طبرستان و دیلمان بروند. انگه در حدود آذربایجان بیله سوار (در فاصله ۵۵ کیلومتری جنوبی) شوند و چون موقان بگذرند تا دربند دو روز راه ولایت شروان شاه است و از آنجا گفته شد تا به سمندر چهار روزه راه است و تمام و…»

مقدسی نیز می‌نویسد: «موغان شهری است که دو نهر به دور آن است. پیرامون آن باغهای زیبا است که گویی دشت را بهشت ساخته برای رحاب در کشور اسلام فخرآور هستد…. حومه‌اش خشک و دلگشا و دو نهر آن روان است، روی مردمش همچون لؤلؤ و مرجان است بخشاشگر و کریمند. حمدالله مستوفی در ذکر دیار آران موغان می‌نویسد: «هوایش گرمسیر است و به عفونت مایل و حدودش با ولایات ارمن، شیروان، اذربایجان و دریای خزر پیوسته است. حقوق دیوانیش در عهد اتابکان زیاد از ۳۰۰ تومان این زمان بوده است و اکنون ۳۰ تومان و ۳۰۰۰ دینار است که بر روی دفتر آمده.» مستوفی، با جروان و بزرند را دیه‌های معمور نوشته و می‌گوید: «برزند هوایش به گرمی مایل است و حاصلش غله می‌باشد.

صنایع دستی[ویرایش]

فرش بافی مهم ترين صنايع دستی منطقه است . عشاير و روستاييان منطقه مغان در استان اردبيل ورنی های نفيسی توليد می ‌كنند که نقش و نگارهای زيبای روی بدنه‌ آن ها بيش ‌تراز طبيعت منطقه و شيوه زندگی عشيره‌ای آن ها الهام گرفته است.

جمعیت[ویرایش]

بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت این شهر ۸۸۹۲۴ نفر ذکر شده است .[۴]

آموزش عالی پارس آباد[ویرایش]

پارس آباد شامل یک دانشکده دولتی[۵]، دانشگاه پیام نور[۶]، موسسه آموزش عالی غیرانتفاعی مغان[۷]، دانشگاه آزاد اسلامی[۸]، دانشکده سماء[۹]، دو مرکز جامع علمی کاربردی 1[۱۰] و 2 می باشد. اما با توجه به ظرفیت های عظیم منطقه در حوزه کشاورزی ضرورت ارتقای دانشکده دولتی به دانشگاه کشاورزی انکار ناپذیراست.

فرودگاه پارس آباد[ویرایش]

پارس آباد به جهت حاصل خیز بودن منطقه و آمد و شد کارشناسان مختلف و توریست ها فرودگاهی احداث شده که پروازهای هفتگی به تهران و بالعکس را دارا میباشد. این فرودگاه به عنوان قدیمی ترین فرودگاه استان اردبیل در سال ۱۳۵۲ تاسیس و در سال ۱۳۸۱ از شرکت کشت و صنعت و دامپروری مغان منفک و تحویل شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور شد. که سند آن پس از 12 سال، در سال 1392 به نام این شرکت ثبت شد.

منابع[ویرایش]