آزادراه ۲ (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آزادراه تهران-تبریز
آزادراه تهران-کرج
اطلاعات مسیر
طول: ۶۰۰ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
 

Road32.png جاده ۳۲


Road59.png جاده ۵۹


Road1.png آزادراه ۱ (ایران)
Road49.png جاده ۴۹


Road35.png جاده ۳۵


Road24.png جاده ۲۴
موقعیت
استان‌ها: استان تهران، استان البرز، استان قزوین، استان زنجان، استان آذربایجان شرقی
شهرستان‌ها: تهران، استان تهران
, کرج، استان البرز
قزوین، استان قزوین
تاکستان، استان قزوین
زنجان، استان زنجان
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

آزادراه ۲ آزادراهی است در ایران که از تهران به سوی شمال غرب تا شهر تبریز می‌رود. این بزرگراه تقاطع بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری بابزرگراه آزادگان در غرب تهران را به جاده ۱۴ در غرب فرودگاه بین‌المللی تبریز متصل می‌کند. همچنین حدفاصل مشهد تا باغچه در شمال شرق ایران به طول ۴۰ کیلومتر در نقشه‌ها با شماره ۲ مشخص گردیده است. آزادراه ۲ از مهمترین خطوط ترانزیت کشور ایران است[۱][۲] که در جهتی شرقی-غربی از پایتخت این کشور، شهر تهران، به بزرگترین مرکز اقتصادی شمالغرب این کشور، تبریز، وصل شده‌است. در برنامه توسعه این بزرگراه قرار است این بزرگراه تا مرز ایران با ترکیه امتداد یابد. این بزرگراه در مسیر خود از شهرهای زنجان، قزوین، و کرج عبور می‌کند.

آزادراه تهران کرج[ویرایش]

اتوبان تهران-کرج آزادراهی است که با پهنای ۳ باند در هر مسیر در زمان محمدرضا شاه پهلوی و با نظارت مستقیم نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا ساخته شد. هدف از این راه ایجاد ارتباط آسان تهران و حومه غربی خود و سکونت جمعیت مازاد تهران در حومه غربی است.

این آزادراه در ۲۰ آذر ۱۳۹۴ چهل و نهمین سال‌روز تأسیس خود را تجربه می‌کند، در ۴۹ سال پیش کل هزینهٔ ساخت این آزادراه ۶۰ میلیون تومان شد. در این مسیر سه پمپ بنزین وجود دارد که دو تا از این پمپ بنزین‌ها در یک طرف مسیر و تقریباً در میانه‌های آن استقرار یافته و پمپ بنزین دیگر در مسیر شرق به غرب حوالی گرمدره قرار دارد. ادامه این اتوبان به قزوین رسیده که در ادامه مسیر دو شاخه می‌شود یک مسیر به رشت و دیگری به تاکستان و زنجان. احداث پل جدید فردیس در بهمن سال۱۳۹۳ شروع شد وهم چنان ادامه دارد

آزادراه کرج قزوین[ویرایش]

آزادراهی است میان دو استان البرز و قزوین و بخشی از آزادراه ۲ است. این آزادراه پرتصادفترین آزادراه کشور می‌باشد.[۳]

آزادراه قزوین زنجان[ویرایش]

آزادراه قزوین زنجان بخش سوم آزاد راه شماره ۲ کشور می‌باشد که با متصل کردن دو استان قزوین به زنجان از شهرهای قزوین - تاکستان - ابهر - خرمدره - زنجان رد شده وبه اتوبان زنجان - تبریز متصل می‌شود

آزادراه زنجان تبریز[ویرایش]

آزادراه زنجان-تبریز بخش چهارم این بزرگراه است که از شهر زنجان تا تبریز ادامه می‌یابد و در نزدیکی تبریز به کمربندی جنوبی این شهر، بزرگراه شهید کسایی، متصل شده و پس از عبور از منطقه صنعتی غرب تبریز به جاده ۱۴ ایران متصل می‌شود.

تقاطع با جاده ۳۵

طرح توسعه[ویرایش]

در طرح توسعه بزرگراه شماره دو مسیر توسعه پیش بینی شده‌است. در بخش شرقی بزرگراه پایتخت ایران، تهران، را به شهر مشهد، مرکز اقتصادی شمالشرق ایران، متصل خواهد نمود. در بخش غربی این بزرگراه تبریز را به مرز ایران و ترکیه متصل خواهد نمود.

منابع[ویرایش]