آزادراه ۲ (ایران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
IRN-Fwy 2.svg
IRN-EN-Fwy 2.svg
Freeway in Iran.svg
آزادراه ۲
آزادراه تهران-تبریز
آزادراه تهران-کرج
آزادراه تهران-مشهد
آزادراه حرم تا حرم
اطلاعات مسیر
طول۷۵۸ کیلومتر (۴۷۱ مایل)
۳۰ کیلومتر (۱۹ مایل) from تبریز is Under Construction
تقاطع‌های بزرگ
از
 Road32.png جاده ۳۲
Road59.png جاده ۵۹
Road1.png آزادراه ۱ (ایران)
Road49.png جاده ۴۹
Road35.png جاده ۳۵
Road24.png جاده ۲۴
Road44.png جاده ۴۴
Road22.png جاده ۲۲
Road95.png جاده ۹۵
موقعیت
استان‌هااستان تهران، استان البرز، استان قزوین، استان زنجان، استان آذربایجان شرقی، استان خراسان رضوی استان قم، استان مرکزی
شهرهای بزرگتهران، استان تهران
کرج، استان البرز
قزوین، استان قزوین
زنجان، استان زنجان
تبریز، استان آذربایجان شرقی
مشهد، استان خراسان رضوی
قم، استان قم
سامانه بزرگراهی
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

آزادراه ۲ آزادراهی است در ایران که از تهران به سوی شمال غرب تا شهر تبریز می‌رود. این بزرگراه تقاطع بزرگراه شیخ فضل‌الله نوری با بزرگراه آیت الله مهدوی کنی در غرب تهران را به جاده ۱۴ در غرب فرودگاه بین‌المللی تبریز متصل می‌کند. همچنین حدفاصل مشهد تا باغچه در استان خراسان رضوی به طول ۴۰ کیلومتر در نقشه‌ها با شماره ۲ مشخص گردیده است. در صورت تکمیل نیمه شرقی این آزادراه ارتباط نیمه شرقی و غربی کشور به صورت مستقیم برقرار میشود. آزادراه ۲ از مهم‌ترین خطوط ترانزیت کشور ایران است[۱][۲] که در جهتی شرقی-غربی از پایتخت کشور، شهر تهران، به بزرگترین مرکز اقتصادی شمال غرب کشور، تبریز و دومین شهر ایران مشهد، وصل شده‌است. در برنامه توسعه این بزرگراه قرار است این بزرگراه تا مرز ایران با ترکیه امتداد یابد. این بزرگراه در مسیر خود از شهرهای زنجان، قزوین، و کرج عبور می‌کند. آزاد راه مشهد - تهران درحال ساخت است، آزاد راه تبریز - ارومیه نیز در ۵ قطعه در حال ساخت است که به ادامه آزادراه ۲ متصل خواهد شد. قطعه ۱ و ۲ این آزادراه افتتاح شده و قطعه چهار در مراحل اتمام ساخت قرار دارد. به تازگی نیز قطعه ۶ این آزادراه به تصویب رسیده است.

آزادراه تهران کرج

خروجی آزادراه از تهران به سوی کرج
بمباران ازاد راه تهران کرج مقابل شهرک اکباتان، توسط عراق در شروع جنگ ایران و عراق

]]

اتوبان تهران-کرج آزادراهی است که با پهنای ۳ باند در هر مسیر در زمان محمدرضا شاه پهلوی و با نظارت مستقیم نخست وزیر وقت امیرعباس هویدا ساخته شد. هدف از این راه ایجاد ارتباط آسان تهران و حومه غربی خود و سکونت جمعیت مازاد تهران در حومه غربی است.

این آزادراه در ۲۰ آذر ۱۳۴۵ تأسیس گردید، در آن سال کل هزینهٔ ساخت این آزادراه ۶۰ میلیون تومان شد. در این مسیر سه پمپ بنزین وجود دارد که دو تا از این پمپ بنزین‌ها در مسیر غرب به شرق و تقریباً در دو سر آن استقرار یافته و پمپ بنزین دیگر در میانه‌های مسیر در منطقه ورداورد قرار دارد. ادامه این اتوبان به قزوین می‌رسد که در ادامه مسیر دو شاخه می‌شود یک مسیر به سمت رشت رفته و دیگری از تاکستان ، ابهر و زنجان به سمت تبریز می‌رود.

آزادراه کرج قزوین

آزادراهی است میان دو استان البرز و قزوین و بخشی از آزادراه ۲ است. این آزادراه پرتصادف‌ترین آزادراه کشور می‌باشد.[۳]

آزادراه قزوین زنجان

آزادراه قزوین زنجان بخش سوم آزاد راه شماره ۲ کشور می‌باشد که با متصل کردن دو استان قزوین به زنجان از شهرهای قزوین - تاکستان - ابهر - خرمدره - زنجان رد شده و به اتوبان زنجان - متصل می‌شود.

آزادراه زنجان تبریز

آزادراه زنجان-تبریز بخش چهارم این بزرگراه است که از شهر زنجان تا تبریز ادامه می‌یابد و در نزدیکی تبریز به کمربندی جنوبی این شهر، بزرگراه شهید کسایی، متصل شده و پس از عبور از منطقه صنعتی غرب تبریز به جاده ۱۴ ایران متصل می‌شود.

آزادراه تبریز ارومیه

آزادراه تبریز ارومیه بخش پنجم این بزرگراه است که از تبریز تا ارومیه ادامه می‌یابد. این آزادراه هم‌اکنون در حال ساخت مراحل پایانی آن می‌باشد. و قطعه‌های ۱ و ۲ از سمت ارومیه تکمیل شده و قطعه ۴ نیز در مراحل پایانی می‌باشد. قطعه ۳ نیز شامل یک تونل به طول ۴.۵ کیلومتر است که در جزیره اسلامی در حال حفاری می‌باشد.

آزادراه تهران مشهد

اجرای آزادراه حرم تا حرم در مهر ماه سال ۸۹ باهدف اتصال قم و تهران به خراسان رضوی از مسیر استان سمنان در دستور کار قرار گرفت. بر اساس قرارداد دولت و قرارگاه خاتم‌الانبیاء ، سهم بخش دولتی در این پروژه ۷۰ درصد و سهم بخش خصوصی ۳۰درصد پیش‌بینی‌شده بود. طرح آزاد راه حرم تا حرم به منظور گسترش شبکه آزاد راهی کشور در بستر BOT (مشارکت بخش خصوصی) با همکاری قرار گاه سازندگی خاتم الانبیا از سال ۹۱ از قم به گرمسار آغاز شد و در مدت دو سال اولین قطعه آن در مسیر قم - گرمسار به طول ۱۵۰ کیلومتر بهره برداری رسید . هم اکنون با فعالیت جهادی متخصصان ، مرحله دوم آزاد راه حرم تا حرم در مسیر گرمسار-سمنان در دست اجراست.[۴]

نگارخانه ها

طرح توسعه

در طرح توسعه بزرگراه شماره دو مسیر توسعه پیش‌بینی شده‌است. در بخش شرقی بزرگراه پایتخت ایران، تهران، را به شهر مشهد، دومین شهر بزرگ ایران و مرکز اقتصادی شمال، شمال شرق و شرق ایران، متصل خواهد نمود. در بخش غربی این بزرگراه تبریز را به مرز ایران و ترکیه متصل خواهد نمود.

منابع

  1. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ اکتبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۳.
  2. http://www.sabairan.com/fa/pages/?cid=13123
  3. «پرتصادف‌ترین جاده کشور کجاست؟-دنیای اقتصاد چهارشنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۱». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ ژوئیه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۴ ژوئیه ۲۰۱۲.
  4. 10 (۲۰۱۵-۰۶-۰۸). «آغاز عملیات اجرایی آزادراه حرم تا حرم با حضور وزیر راه در مشهد». ایرنا. دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۲-۰۶.