سلفچگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلفچگان
کشور ایران
استانقم
شهرستانقم
بخشسلفچگان
سال شهرشدن۱۳۸۷
مردم
جمعیت۱۳۹۰ نفر (سرشماری ۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۳۸۵ متر

سلفچگان یکی از شهرهای استان قم است که در بخش سلفچگان شهرستان قم واقع شده‌است.

سلفچگان در سال ۱۳۸۷ در سفر رئیس‌جمهور وقت، محمود احمدی‌نژاد به قم و همچنین پیگیری‌های ناظمی اردکانی استاندار وقت قم و نمایندگان مجلس به شهر تبدیل و به عنوان شهر سلفچگان شناخته شد.[۱]

جمعیت[ویرایش]

این شهر با داشتن ۱۳۹۰ نفر جمعیت(۴۴۹خانوار) مرکز بخش سلفچگان می‌باشد.

این شهر دارای اهمیت ارتباطی بسیار زیادی است. به طوریکه راه‌آهن سراسری شمال-جنوب و راه‌آهن تهران-شرق کشور از این شهر می‌گذرند.

همچنین آزادراه‌های تهران-ساوه-اصفهان و تهران-اراک همگی از درون این شهر عبور می‌کنند.

تأمین آب از لرستان[ویرایش]

آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) مورد نیاز شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات و قم از سرچشمه‌های دز در شهرستان الیگودرز تأمین می‌شود.[۲][۳][۴] به گفته فتاح وزیر وقت نیرو این آب یکی از بهترین آب‌های دنیا است.[۵]

اما انتقال آب از شهرستان الیگودرز به شهرهای ذکر شده باعث اعتراض مردم الیگودرز شده‌است. از اثرات انتقال آب، پایین رفتن شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن بیش از ۶۰ حلقه چاه و کم‌آب شدن ۱۷۱ حلقه چاه دیگر در شهرستان الیگودرز بوده‌است.[۶] خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌های شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کرده باعث از بین رفتن مجتمع‌های پرورش ماهی در این شهرستان شده‌است.[۷]

منابع[ویرایش]

  1. http://www.sh-salafchegan.ir/HomePage.aspx?TabID=4626&Site=DouranPortal&Lang=fa-IR شهرداری سلفچگان
  2. «نماینده قم: طرح انتقال آب'دز'، رؤیای مردم این استان را محقق می‌کند». خبرگزاری ایرنا. ۲۷ فروردین ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ‌۲ اردیبهشت ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  3. «آب رودخانه دز به قم رسید». وب‌سایت جام‌جم آنلاین. ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ‌۲ اردیبهشت ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  4. «آب شیرین به قم رسید». واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی ایران. ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ‌۲ اردیبهشت ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  5. «طرح انتقال آب به ۴۰ شهر و روستای قم». جام جم آنلاین. ۱۶ آبان ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ‌۴ اردیبهشت ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)
  6. «اینجا روزی رودخانه بود». روزنامه اعتماد ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸.
  7. «الیگودرز قربانی طرح انتقال آب به قمرود». آبنمانیوز۲ اردیبهشت ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ‌‌۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۰. تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید= را بررسی کنید (کمک)