کهنوج

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کهنوج
کهنو
46798389.jpg
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان کهنوج
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی قنات نو
مردم
جمعیت ۴۳٬۹۷۷ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۵۰۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۲۶ درجه
میانگین بارش سالانه ۱۸۸ میلیمتر
روزهای یخبندان سالانه ۱
اطلاعات شهری
شهردار عباس عطاپور وزیری
ره‌آورد خرما، مرکبات
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴۹
وبگاه فرمانداری کهنوج
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به دیار شهسواران خوش آمدید

کَهنوج (نام در محل: کَهنو) از شهرهای استان کرمان در جنوب شرقی ایران است. شهر کهنوج مرکز شهرستان کهنوج است. جمعیت شهر کهنوج بنابر سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۰ مرکز آمار ایران ۴۳٬۹۷۷ نفر بوده است.

وجه تسمیه[ویرایش]

نام کهنو (ج) را به معنای کَهن نو (قنات نو) دانسته‌اند. قنات اصلی این آبادی، قنات شیخ‌آباد بوده و قنات نو پرآب در کنار قلعه قدیمی که به کلات مشهور بوده واقع شده و باعث پیشرفت این آبادی شده؛ کهنوج از دو واژه (کهن) و (نو) (قنات نو) تشکیل شده‌است و چون عامل آبادانی و پیشرفت آنجا فردی بنام «ملک دینار صفاری» بوده به «کهنوج دینار» هم معروف است. در مرکز این شهر قلعه ضرغام وجود دارد که هسته اولیه تشکیل این شهرستان بوده‌است. ودر حال حاضر قسمتی از آن هنوز وجود دارد.

موقعیت جغرافیایی[ویرایش]

شهر کهنوج از شمال با جیرفت، از جنوب به منوجان، از شرق به قلعه گنج و رودبار جنوب و از غرب به فاریاب محدود می‌شود.

آب وهوا و اقلیم[ویرایش]

آب و هوای کهنوج گرم و خشک است و این شهر تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی نسبتاً معتدل و تا حدودی سرد دارد.

نواحی کوهستانی اطراف شهر[ویرایش]

وجود کوه‌های نسبتاً مرتفع دارارتفاع متوسط۲۰۰۰ متر درجنوب غربی درشمال وشمال غربی درشمال شرقی که همانند دیواری اطراف آن رافراگرفته‌است ار تفاعات این منطقه دنبالهٔ رشته کوه‌های زاگرس و کوه‌های پراکنده مرکزی است که از شمال به جنوب از ارتفاعات شهرستان می‌توان، کوه‌های جبال بارز در شمال شرقی را نام برد. همچنین می‌توان کوههای کلمرز و گرم و کوه شهری و کوه شاه نیز نام برد؛ که ارتفاع متوسط آن‌ها به ۲۰۰۰متر می‌رسد به دلیل نفوذ توده‌های گرافیتی در بخشی از این ارتفاعات معادن کرومیت ایجاد شده‌است.

رودخانه‌ها[ویرایش]

اکثر رودخانه‌هایی که در کهنوج جریان دارند فصلی هستند و تنها رود دایمی این شهرستان هلیل رود است که پس از مشروب نمودن قراء جیرفت وارد شهرستان کهنوج می‌شود و از جلگه رود بار گذشته وبه جازموریان که واقع در انتهای خاوری شهرستان کهنوج است منتهی می‌شود و یکی از رودهای دائمی است از ارتفاعات پا سفید سر گریچ و کوه شاه در شهرستان کهنوج و اسفندقه در جیرفت سرچشمه می‌گیرد.

معدن تیتانیوم[ویرایش]

معدن تیتانیوم کهنوج که هنوز در دست مطالعه‌است در ۲۵ کیلومتری جنوب کهنوج در بند کوه واقع است که یکی از معادن بزرگ جهان می‌باشد وسعت این معدن حدود ۳ کیلومتر مربع وعمق کانسارهای ان از ۲ الی ۱۰ متر می‌باشد. کانسنگ این معدن ۴۲ میلیون تن می‌باشد والیمنیت ان ۲/۲ میلیون تن برآورد شده‌است. کانی اصلی این معدن ایلمنیت منییت ووایاد یوم است.

منابع تأمین انرژی[ویرایش]

نیروگاه گازی کهنوج و در آینده نیروگاه سیکل ترکیبی کهنوج از منابع تأمین انرژی این منطقه هستند.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی[ویرایش]

  • دانشگاه پیام نور کهنوج
  • دانشگاه آزاد اسلامی واحد کهنوج
  • دانشگاه علمی کاربردی فرمانداری کهنوج
  • پردیس دانشگاه کشاورزی علمی کاربردی جهاد کشاورزی کهنوج
  • حوزه علمیه شهرستان کهنوج

آثار تاریخی[ویرایش]

وی علاوه بر احداث چند رشته قنات قلعه‌ای نیز بنا نهاد که اکنون ویرانه‌های آن به قلعه ضرغام معروف است. از آثار تاریخی این شهر قلعه تاریخی می‌باشد که مرکز حکومت ضرغام از طایفه خوانین می‌باشد، بر جای مانده‌است. شده‌است.قلعه ضرغام

محصولات کشاورزی[ویرایش]

با توجه موقعیت آب و هوایی منطقه زمین‌های کهنوج، بیشتر برای پرورش محصولات کشاورزی، از جمله مرکبات مانند پرتقال، لیموترش و نارنگی که در اطراف روستاهای شهر تولید می‌شود و در کنار مرکبات، نخل خرما که اکثریت مردم به این شغل توجه خاصی دارند. محصولات زمینی مانند خیار، سیب زمینی، پیاز و گوجه فرنگی، هندوانه، ذرت و لوبیا سبز که اکثریت مردم روستا به دلیل حاصل خیز بودن زمین به آن اشتغال دارند.

سوغات[ویرایش]

از مهم‌ترین سوغات کهنوج می‌توان به مرکبات، هندوانه و خرما و انبه و خیارسبز اشاره کرد.

اماکن زیارتی معروف[ویرایش]

زیارت بی بی طیبه ازلی - زیارت ابوالفضل زه - زیارت شاه مردان - زیارت شاهزاده بچه

اماکن گردشگری[ویرایش]

تنگه تنگاری - تنگه زرچین -تنگه آب باریک - باغ شاه نازدشت - مورکردی (چاه زیارت) - کوه کوردیالو (ازلی) - روستای دهکهان - تنگه و کوه میجان - پارک بزرگ شوباد

منابع[ویرایش]

  • بختیاری، سعید. اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران. چاپ یکم. تهران: مؤسسه جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خورشیدی. شابک: ‎۹۶۴–۳۴۲–۱۶۵–۱‏. 
  • آمار و اطلاعات جهاد کشاورزی شهرستان کهنوج سال ۱۳۸۳
  • آمار و اطلاعات روابط عمومی بخشداری کهنوج سال ۱۳۸۳
  • جامعه‌شناسی روستایی، مؤلف: نعمت الله تقوی چاپ دانشگاه پیام نور.