شاهین‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
شاهین‌شهر
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین‌شهر و میمه
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی شاهین شهر
سال شهرشدن ۱۳۵۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۲۵۶٬۰۰۰ در سال ۱۹۶۳[۱]
تراکم جمعیت ۱۴۲ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۶/۵۴۰۹ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۹۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۵
میانگین بارش سالانه ۲۱۰
روزهای یخبندان سالانه ۵ روز در سال
اطلاعات شهری
شهردار مهندس عیسی بهمنی
تابلوی خوش‌آمد به شهر

شاهین‌شَهر همسایه شمالی شهر اصفهان و به عنوان شهری نوبنیاد در آستانه اصفهان بزرگ می‌باشد که در شهرستان شاهین‌شهر و میمه قرار دارد. این شهر محل سکونت خانواده ارتش آمریکا و ارتش ایران بوده‌است. دلیل این محل سکونت ؛ ساخت هسا و فعالیت بل هلیکوپتر بوده‌است. این شهر در سالهای بسیار دور قبل از کاربری مسکونی به مزرعه امیرآباد شهرت داشته و دارای کاربری کشاورزی بوده و یکی از مزارع تحت مالکیت آقا محمد خان برومند، از خوانین منطقه تاریخی گز بُرخوار بوده‌است. شاهین شهر را می‌توان اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران نامید که در ۱۹ کیلومتری شمال شهر اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است. به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد.

با جدایی بخش‌های برخوار و میمه از شهرستان اصفهان و شکل‌گیری شهرستان جدید برخوار و میمه در سال ۱۳۶۸ شاهین شهر به لحاظ موقعیت، جمعیت و اهمیت ویژه‌ای که دارا بود به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شد و در دی ماه ۱۳۸۶ نیز پس از جدایی بخش برخوار به عنوان مرکز شهرستان شاهین‌شهر و میمه انتخاب گردید.

شاهین شهر آب و هوای خشکی دارد. هوای شاهین شهر با وجود قرار گرفتن در مجاورت نیروگاه شهید منتظری، پالایشگاه و پتروشیمی و… آلودگی نه چندان زیادی دارد. ارتفاع از سطح دریای شاهین شهر ۱۵۹۵ متر می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه اصفهان و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب و اسنوا وگیتی پسند و شهرک صنعتی مورچه خورت و شهرک صنعتی محمودآباد و ده‌ها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌شهر از قطبهای صنعتی و فنی استان اصفهان به‌شمار می‌آید. با وجود داشتن این مراکز صنعتی و همچنین مجاورت با شهرک صنعتی مورچه خورت بسیاری از جوانان شاهین شهری بیکار می‌باشند.

مردم[ویرایش]

بیشتر مردم شاهین‌شهر اصالتا از آباداني هاي مهاجر زمان جنگ ايران وعراق طي سالهاي ١٣٦٠ تا ١٣٦٨خوزستان و مابقی از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند. ارامنه مسیحی نیز از اقلیت‌های قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند.اخيرا عده زيادي بختياري از استان خوزستان طي سالهايي ١٣٨٦تا ١٣٩٧به شاهين شهر مهاجرت كرده اند. شاهین شهر از جمله شهرهای بازنشسته ایران می‌باشد، مناطق تفریحی و گردشی ندارد قالبا مردم شهر برای سرگرمی به خیابان فردوسی که یکی از پر ترددترین خیابان‌های شهر می‌باشد مراجعه می‌کنند (این خیابان قدیمی‌ترین خیابان و پنجشنبه شب‌ها شلوغی منحصر به فردی دارد) بهشت معصومه شاهین شهر جوانان بسیاری را در دل خود جا داده زیرا که درصد مرگ و میر به نسبت جوانان در این شهر گسترده می‌باشد. از دیگر خیابان‌های پرتردد شاهین شهر می‌توان به خیابان مخابرات، سعدی، حافظ، عطار و رازی وگلديس اشاره کرد. همچنین این شهر به دلیل داشتن پارک‌های فراوان در خود معروف است که بزرگ‌ترین پارک این شهر، پارک بانک استان می‌باشد. خوزستاني‌ها بزرگترین اقوام شهر هستند. علاوه بر این؛ اقوام لر، عرب، کرد، ترک، بلوچ و ترکمن نیز در شاهین شهر سکونت دارند که به تنوع قومی شهر افزوده‌است.

دانشگاه‌ها[ویرایش]

در شاهین شهر شش دانشگاه در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند که عبارتند از:

  1. دانشگاه فنی و حرفه‌ای - آموزشکده فنی شاهین شهر
  2. دانشگاه صنعتی مالک اشتر دانشگاه مهندسی وزارت دفاع و پژوهشکده زیر سطحی
  3. دانشکده پدافند هوایی ارتش
  4. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
  5. دانشگاه پیام نور واحد شاهین شهر
  6. مؤسسه آموزش عالی بنیان (غیرانتفاعی)
  7. مؤسسه آموزش عالی عقیق (غیرانتفاعی)
  8. مرکز آموزش علمی کاربردی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال 1393». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]