شاهین‌شهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شاهین‌شهر
کشور  ایران
استان اصفهان
شهرستان شاهین شهر و میمه
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی شاهین شهر، امیرآباد
سال شهرشدن ۱۳۵۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۴۳٬۳۰۸ در سال ۱۳۹۰[۱]
رشد جمعیت ۱/۵ درصد
تراکم جمعیت ۱۴۲ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای طبیعی
مساحت ۶۶/۵۴۰۹ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۹۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۵
میانگین بارش سالانه ۲۱۰
روزهای یخبندان سالانه ۶۶
اطلاعات شهری
شهردار آقای عباس امیری
پیش‌شماره تلفنی 031452 [۱]
تابلوی خوش‌آمد به شهر
به شهر زیبای شاهین شهر خوش آمدید

شاهین‌شَهر همسایه شمالی شهر اصفهان و به عنوان شهری نوبنیاد در آستانه اصفهان بزرگ می‌باشد که در شهرستان شاهین‌شهر و میمه قرار دارد. این شهر در سالهای بسیار دور قبل از کاربری مسکونی به مزرعه امیرآباد شهرت داشته و دارای کاربری کشاورزی بوده و یکی از مزارع تحت مالکیت آقا محمد خان برومند، از خوانین منطقه تاریخی گز بُرخوار بوده‌است. شاهین شهر را می‌توان اولین شهر جدید و از پیش طراحی شده در ایران نامید که در ۱۹ کیلومتری شمال شهر اصفهان و میان آزادراه معلم و بزرگراه آزادگان و حد فاصل منطقه بختیاردشت و امیرآباد که از دو جهت جاده اصفهان را به تهران متصل می‌کند، واقع شده‌است. به علت اینکه نقشه آن به صورت یک شاهین بود، شاهین شهر نامیده شد.

با جدایی بخش‌های برخوار و میمه از شهرستان اصفهان و شکل گیری شهرستان جدید برخوار و میمه در سال ۱۳۶۸ شاهین شهر به لحاظ موقعیت، جمعیت و اهمیت ویژه‌ای که دارا بود به عنوان مرکز شهرستان برگزیده شد و در دی ماه ۱۳۸۶ نیز پس از جدایی بخش برخوار به عنوان مرکز شهرستان شاهین شهر و میمه انتخاب گردید.

شاهین شهر آب و هوای خشکی دارد. هوای شاهین شهر با وجود قرار گرفتن در مجاورت نیروگاه شهید منتظری، پالایشگاه و پتروشیمی و... آلودگی نه چندان زیادی دارد. ارتفاع از سطح دریای شاهین شهر ۱۵۹۵ متر می‌باشد.

صنعت[ویرایش]

با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی مالک اشتر و نیز هواپیماسازی ایران (هسا)، پالایشگاه و پتروشیمی اصفهان، نیروگاه شهید منتظری، گروه توسعه سرمایه‌گذاری انتخاب و شهرک صنعتی مورچه خورت و دهها مجتمع صنعتی بزرگ دیگر در مجاورت این شهر هستند، شاهین‌شهر از قطبهای صنعتی و فنی استان اصفهان به‌شمار می‌آید.

مردم[ویرایش]

حدود نیمی از مردم شاهین‌شهر اصالتاً از استان خوزستان و پس از جنگ ایران و عراق و مابقی از سایر مناطق ایران به این شهر مهاجرت کرده‌اند. ارامنه مسیحی نیز از اقلیتهای قومی این منطقه به‌شمار می‌آیند.[نیازمند منبع]

هنرمندان[ویرایش]

هنرمندان بیشماری در این شهر مشغول به فعالیت هستند انجمن خوشنویسان انجمن شعرای شاهین شهر انجمن موسیقی دانان از جمله مهران و کامران ترکیان. پژمان شیرازی. نوید یاوریان. خانم خاطره بخشی. استاد بیهقی. محمد رضا نامدارپور. فرزان ریاحی و ...

دانشگاه‌ها[ویرایش]

در شاهین شهر شش دانشگاه در رشته‌های مختلف فعالیت می‌کنند که عبارتند از:

  1. دانشگاه فنی و حرفه‌ای - آموزشکده فنی شاهین شهر
  2. دانشگاه صنعتی مالک اشتر
  3. دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهین شهر
  4. دانشگاه پیام نور واحد شاهین شهر
  5. مؤسسه آموزش عالی بنیان (غیرانتفاعی)
  6. مؤسسه آموزش عالی عقیق (غیرانتفاعی)

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 

پیوند به بیرون[ویرایش]