فلاورجان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۲°۳۴′ شمالی ۵۱°۲۹′ شرقی / ۳۲.۵۷° شمالی ۵۱.۴۹° شرقی / 32.57; 51.49 فَلاوَرجان معرب پلورگان پارسی شهری است در شهرستان فلاورجان استان اصفهان ایران.

شهرستان فلاورجان دارای دو بخش مرکزی و گرکن شمالی است. شامل شهرهای فلاورجان، قهدریجان ، ‍کلیشاد و سودرجان، شهر ابریشم و ایمانشهر می‌باشد. همچنین روستاهای دهستان بوستان، هویه، قهدریجان، زازران، شرودان نیز جزء این شهرستان می‌باشد.

نامدیگر فلاورجان پلورگان یا پلورگون است که بدلیل پل قدیمی و تاریخی ان است.

لارگان، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان فلاورجان در استان اصفهان ایران است که در سال 1387 با روستاهای لارگیچی ،حاجی آبادی و درچه عابد ادغام شد و به نام بوستان تغییر نام داد. روستای هویه در حد فاصل شهر درچه و فلاورجان قرار دارد که منطقه ای ساحلی به حساب می آید و درحال تبدیل به منطقه صنعتی می باشد.

این منطقه از استان اصفهان {فلاورجان} جزء معدود مناطقی است که هم دارای بافت جنگلی و هم ناحیه ای ساحلی (که در کنار رودخانه زاینده رود واقع شده) میباشد. همچنین میتوان از محله های بختیار نشین فلاورجان ب نام های محله انصار،ولیعصر،جمال آباد،جعفر آباد نام برد. از اصیلترین فامیل های این شهرستان می توان به نیکان و شمس و شفیعی نام برد و بقیه اقوام بعدا وارد این شهرستان شده اند. یکی از مهمترین اتفاق های شهرستان فلاورجان جتگ داخلی با شهر قهدریجان به مدت 72ساعت بوده که باعث دستگیری سید مهدی هاشمی داماد آیت الله منتظری بودهو بر اساس این اتفاق آیت الله منتظری از نایب رهبری کنار گذاشته شده است.

شخصیتهای فرهنگی تاریخی و چهره های ماندگار[ویرایش]

از معروف ترین شخصیت های این شهر به فاضل هندی اشاره کرد که ایشان در سن هجده سالگی به مقام مرجعیت شیعه رسیده اند. آیت الله شریعت فلاورجانی که از شاگردان و از یاران خمینی بوده و از مجاهدان زمان عصر بود.

منابع[ویرایش]

اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳خ.