گناباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
گناباد
کشور ایران
استانخراسان رضوی
شهرستانگناباد
بخشمرکزی
نام(های) دیگرگون آباد، جناباد
سال شهرشدن۱۳۱۶
مردم
جمعیت۴۰٬۷۷۳ نفر (۱۳۹۵)
رشد جمعیت۱۲٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۱۵۰ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه۱۶۶میلی‌متر[۱]
اطلاعات شهری
شهردارمهران حسین‌زاده
ره‌آوردزعفران
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۵۱
شناسهٔ ملی خودرو ایران۳۲-ق
کد آماری۱۳۸۵

گُناباد مرکز شهرستان گناباد واقع در جنوب استان خراسان رضوی است. این شهر از کهن‌ترین شهرهای ایران است و قدمت بلدیه و شهرداری در آن به سال ۱۳۱۶ بر می‌گردد. بر اساس آمار سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، جمعیت شهر گناباد ۴۰،۷۷۳ نفر بوده‌است. این شهر از نظر جمعیت ۲۱۵ اُمین شهر کشور و ۱۳ اُمین شهر استان خراسان رضوی می‌باشد. شهر گناباد از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۹۰، رشد جمعیت ۵/۲۲٪ داشته‌است.[۲]

عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات جهان (قنات قصبه) در گناباد قرار دارد.[۳] این قنات از دورهٔ هخامنشیان[نیازمند منبع] تاکنون، عامل تولید و حیات در شهر گناباد بوده‌است. این قنات به شماره ۵۲۰۷ در یونسکو در سال ۱۳۹۵ ثبت شده‌است.[۴]

تاریخ[ویرایش]

نام‌شناسی[ویرایش]

گناباد را در منابع عربی و اسلامی جَنابد و کَنابد و ینابد نیز ثبت کرده‌اند.[۵]

در موردریشه و وجه تسمیه این شهر اقوال مختلفی مانند گیوآباد - گناه آباد - گون آباد - گَوَن آباد- کن آباد مطرح است که برخی از آن‌ها عبارتند از:

 • گُن به معنای دیو باشد و گناباد را از آن جهت گناباد گفته‌اند که حفر قنات قصبه کار انسان‌های عادی نبوده‌است.
 • گنابد جمع گنبدها بوده زیرا که در شهر گنابادِ قدیم، تمام منازل به صورت گنبدی ساخته می‌شده‌است.
 • گناباد در اصل گُون آباد بوده و گون در ترکی به معنای خورشید می‌باشد و از آن جا که طبق علم نجوم قدیم، ربع مسکون به هفت اقلیم تقسیم گشته و اقلیم چهارم منسوب به خورشید بوده‌است و گناباد در همین اقلیم است از این رو به گون آباد که معنای آن خورشید آباد می‌شود مشهور شده‌است.[۵]
 • در اصل گَوَن آباد بوده، گُون یا گَوَن گیاهی است که در منطقه گناباد زیاد می‌روید از این رو آن را گون آباد نامیده‌اند که بر اثر کثرت استعمال به گناباد تغییر یافته‌است.[۵]
 • گناباد در اصل کن آباد بوده به دلیل کناتها و کندن قنات (لباف خانیکی)
 • گناباد در اصل گیو آباد بوده زیرا گیو و گودرز مدتی حاکم منطقه بوده‌اند و در جنگ دوازده رخ و جنگ پشن نیز ساکن در منطقه بوده‌اند. (استرآبادی در بحیره و حمدالله مستوفی) کل منطقه ای که در دوره اسلامی قهستان نامیده شده و بعد به قاینات مشهور گردیده را در عهد قدیم گنابد می‌گفته‌اند چنانچه سیاه کوه و رشته کوه قهستان را هم در دوره ای کوه گنابد گفته‌اند.
 • گناباد در اصل گناه آباد بوده به دلیل اینکه در جنگ دوازده رخ بر خلاف میل کیخسرو، پیران ویسه کشته شد و کیخسرو امپراتور ایران بسیار ناراحت شد و آن را گناهی بزرگ شمرد و پیران را دشمنی خردمند و دانا نامید که نباید کشته میشدبه کفاره این گناه دستور کندن چند کاریز در گناباد داد. (یاحقی - تابنده)
 • مطابق با کتب قدیمی نام قدیم گناباد بعد از اسلام جنابد بوده که به معنی جن آباد است. جن معادل کلمه دیو در زبان فارسی قدیم است. پس نام قدیم گناباد دیوآباد بوده و علت آن این است که حفر قنات عظیم قصبه در توان انسان‌های معمولی نمی‌دیدند و آن را به دیو‌ها نسبت می‌دهند. قبرستان گَبرها در زیبد و قبرهای گبر‌ها در قصبه شهر دلیل اصلی این عقیده است. دین گبرها دیویسنا بوده و این آيينی است که قبل از زرتشت در ایران حاکم بوده است و در برخی منابع مرکز دین دیویسنا را گناباد دانسته‌اند.(وجود آبادی‌هایی با اسامی قدیمی‌تر از زدتشت نیز موئد این نکته است)

این شهر دارای تعداد بسیار زیادی کاریز است: قنات قَصَّبه شهر، عمیق‌ترین و پر آب ترین قنات‌های ناحیه خراسان در این منطقه قرار دارد. قسمت مرکزی گناباد را در دوره ای قصبه شهر می‌نامیدند. (مجله سیمرغ و دریای پارس، «جنگ دوازده رخ درسها و عبرتها»، محمد عجم) .[۶]

تاریخچه[ویرایش]

دوازده بار در شاهنامه ی فردوسی، در بعضی نسخه‌ها کنابد، در بعضی جنابد و گنابد یاد شده بطوریکه زیبد و گناباد را محل جنگ‌های توران و ایران دانسته‌اند.[۲][۷] به گفتهٔ شاهنامه، «پیران ویسه» وزیر کاردان افراسیاب در گناباد به خاک سپرده شده و مدفن او هم‌اکنون در گناباد است.[۸]

از دیگر مواردی که می‌توان اشاره نمود، گذر ناصرخسرو از بخش کوهستانی کاخک و روستای کلات و کوهپایه‌های سلسله جبال قهستان که دارای درختان پسته کوهی فراوان بوده‌است و در سفرنامهٔ خود به آن اشاره نموده‌است.

در کتاب تاریخ حافظ ابرو، خراسان در سده‌های ۸ و ۹ هجری قمری به دوازده ولایت تقسیم گردیده‌است که گناباد، مرکز ولایت قهستان بوده‌است.[۹] سه رویداد تاریخی قبل از اسلام یعنی حادثه جنگ ۱۲ رخ و فرار یزدگرد سوم به گناباد و ساخت قلعه زیبد و ایوان درب صوفه(ناتمام ماندن آن در اثر کشته شدن یزدگرد سوم در زیبد و در نتیجه به پایان رسیدن حکومت ساسانیان)و حرکت بهرام شاه در گناباد روی داده و در دوره اسلامی جنگ‌های مهم تاریخی علیه اسماعیلیان بنام جنگ ملاحده در قلعه‌های اسماعیلی گناباد و قاین روی داده‌است. .[۱۰] در شهر گناباد آب انبارهای عظیمی وجود داشته‌است که حداقل سه مورد آن‌ها در توسعهٔ شهری تخریب شده‌است. آب‌انبار مرکز گناباد (آب‌انبار حسینیه گناباد)در خیابان سعدی (شریعت سابق) تا سال ۱۳۶۳ فعال و مورد بهره‌برداری مردم بود. در زمستان آب برف و یخ را روانهٔ این آب انبار می‌کردند و در تابستان آب سرد و خنک می‌نوشیدند و به این آب انبار یخچال خانه هم می‌گفتند. گویا در تابستان‌های قدیم به مردم، یخ هم می‌فروخته‌اند.

آثار تاریخی و گردشگری[ویرایش]

تا اوایل سال ۱۳۴۰، بافت این شهر خیلی قدیمی بود و علاقهٔ وافر اهالی به نوسازی شهرشان، سبب خراب شدن بعضی از آثار تاریخی شد که از آن میان باید از یک یخدان عظیم که ارتفاع گنبد مخروطی آن در حدود بیست متر بود و در نزدیکی مظهر قنات علی‌آباد قرار داشت، نام برد.

مسجد جامع شهر گناباد

مهم‌ترین آثار تاریخی، باستانی و گردشگری این شهر عبارت است از:

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۴۰٬۷۷۳ نفر (در ۱۲٬۰۳۷ خانوار) بوده‌است.[۱۱]

جمعیت تاریخی
سالجمعیت±%
۱۳۴۵۸٬۱۵۲—    
۱۳۵۵۱۰٬۶۱۰+۳۰٫۲٪
۱۳۶۵۲۱٬۳۵۹+۱۰۱٫۳٪
۱۳۷۰۲۴٬۷۰۸+۱۵٫۷٪
۱۳۷۵۳۰٬۱۴۹+۲۲٪
۱۳۸۵۳۴٬۵۶۳+۱۴٫۶٪
۱۳۹۰۳۶٬۳۶۷+۵٫۲٪
۱۳۹۵۴۰٬۷۷۳+۱۲٫۱٪

جغرافیا و شرایط جوی[ویرایش]

شهر گناباد، در جنوب استان خراسان رضوی و در فلات براکوه قرار دارد. این شهر بر روی فلات هموار قرار داشته و با رشته کوه براکوه ۲۴ کیلومتر فاصله دارد. بلندترین قله براکوه کوه تیرمهی یا کوه زیبد نام دارد. شهر گناباد در اقلیم خشک و نیمه صحرایی حاشیه کویر قرار دارد. شهر گناباد در طول سال‌های اخیر، به صورت جدی با بحران خشک سالی مواجه بوده‌است.

.[۱۰] شهر گناباد با بسیاری از روستاهای پیرامون خود همچون باغ آسیا، مِند، خیبری، دلویی، بهاباد و حتی شهر بیدخت و شوراب در هم تنیده شده‌است و این نواحی نیز تحت پوشش سازمان تاکسی رانی شهرداری گناباد قرار دارند. شهر گناباد در دشت و فلات سیاه کوه یا رشته کوه قهستان واقع شده‌است. رشته کوه قهستان در منطقه گناباد بیشتر به براکوه و سیاه کوه و کوه زیبد معروف است. قنات‌های گناباد همگی از دامنه براکوه ریشه می‌گیرد براکوه تمامی دهستان زیبد و بخش کاخک را در برمی گیرد که آب و هوای کوهستانی و سرد دارد و از دشت یا فلات گناباد سردتر است.[۱۲]

در جدول زیر فاصله مرکز شهر گناباد تا برخی از شهرهای مهم دیده می‌شود:

نام شهر فاصله (کیلومتر)
مشهد ۲۷۰
تهران ۹۱۰
اصفهان ۹۰۰
زاهدان ۶۵۰
بیرجند ۲۱۰
یزد ۶۴۰

بافت شهری[ویرایش]

گناباد جزء شهرهای قدیمی می‌باشد و به همین دلیل قسمت زیادی از نواحی مرکزی شهر را بافت قدیمی تشکیل می‌دهد که البته به مرور زمان، با نوسازی‌هایی همراه بوده‌است اما هم چنان ساختار کلی خود را حفظ کرده‌است.

نام محله مکان کنونی
جویمند ابتدای خیابان‌های سعدی، غفاری، ناصرخسرو و قسمت‌های اطراف
نوقاب خیابان‌های قائم، ۲۲ بهمن، وحدت و انقلاب
بالای ده انتهای خیابان‌های غفاری و شوریده
سرتراز قسمتی از خیابان‌های المهدی، ایثار و سعدی
قصبه شهر کوی شرقی (خیابان بهار و قسمتی از خیابان ناصرخسرو) و خیابان پروفسور پاکدامن
صد دستگاه خیابان ناصرخسرو
۱باغ بالا - کوچه نخل ۲قنبرآباد ۱قسمتی از خیابان‌های غفاری، شوریده و حافظ ۲ انتهای خیابان‌های سلمان فارسی، عدالت و امامت

رشد شهر در دهه‌های اخیر بیش تر به سمت غرب بوده و بیش ترِ فازهای مسکونی فرهنگیان و هم چنین مسکن مهر در نواحی غربی قرار گرفته‌است.

ورود و اقامت[ویرایش]

راه‌های ورودی[ویرایش]

جاده‌ای[ویرایش]

 • از سمت شمال، از طریق جاده مشهد - تربت حیدریه - گناباد
 • از سمت غرب، از طریق جاده بجستان - گناباد
 • از سمت جنوب شرق، از طریق جاده بیرجند - قاین - گناباد
 • از سمت جنوب غرب، از طریق جاده طبس - فردوس - گناباد
پایانه مسافربری[ویرایش]

پایانه مسافربری شهرداری گناباد در میدان امام رضا این شهر (ورودی گناباد از سمت مشهد) قرار گرفته و همه روزه به مقاصد مشهد، تهران، کرج، بیرجند و چابهار حرکت اتوبوس موجود است.

ریلی[ویرایش]

نزدیک‌ترین ایستگاه راه‌آهن در نزدیکی شهر بجستان و در فاصله ۵۰ کیلومتری گناباد قرار دارد. البته نقل قول‌هایی مبنی بر تصویب مسیر پیشنهادی راه‌آهن مشهد - زاهدان وجود دارد که از گناباد خواهد گذشت.

هوایی[ویرایش]

فرودگاه گناباد در حال احداث می‌باشد و گفته می‌شود این فرودگاه موفق به اخذ مجوز مسافری نیز شده‌است. [نیازمند منبع]

مکان‌های اقامتی[ویرایش]

در شهر گناباد، هتل پاسارگاد برای اقامت مسافران وجود دارد. هم چنین در شهر بیدخت در فاصله ۵ کیلومتری گناباد نیز مهمان سرای جهانگردی، پذیرای مسافران می‌باشد. همچنین پارک‌های شیرین، بسیج، شهر، دانشگاه و ملت از جمله پارک‌های نسبتاً مناسب برای شب مانی مسافران است.

آموزش و فرهنگ[ویرایش]

آموزش عالی[ویرایش]

شهر گناباد را می‌توان دانشجویی‌ترین شهر استان خراسان رضوی دانست. بنا بر آمار غیررسمی نزدیک به ۳۰٪ از جمعیت این شهر (معادل حدود ۱۲٬۰۰۰ نفر) را دانشجویان بومی و غیر بومی تشکیل می‌دهند.[۱۳]

مهم‌ترین مراکز آموزش عالی شهر گناباد:

 • دانشکده سما گناباد
 • مؤسسه آموزش عالی پارس رضوی گناباد
 • آموزشکده فنی دختران و پسران

کتابخانه‌های عمومی[ویرایش]

 • کتابخانه شهید مطهری
 • کتابخانه حاج عبداللهی نوقاب
 • کتابخانه امام جعفر صادق
 • کتابخانه شهید ابدی شهری

مراکز فرهنگی و هنری[ویرایش]

 • مجتمع فرهنگی هنری گناباد
 • انجمن سینمای جوان گناباد
 • سینما شهر گناباد (دومین سینمای مدرن خراسان رضوی)
 • سینما پنج بُعدی پارک دانشگاه
 • بنیاد فرهنگی علامه بهلول گنابادی
 • انجمن ادبی پروین گنابادی
 • خوانه داستان حسین آتش پرور
 • کانون فرهنگی هنری کودکان و نوجوانان
 • کانون‌های مساجد
 • کانون خبرنگاران و روزنامه نگاران گناباد
 • سالن ارشاد
 • خانه خیرین گناباد
 • کانون هنر گناباد

[۱۴]

بهداشت و درمان[ویرایش]

شهر گناباد با توجه به وجود دانشگاه علوم پزشکی، از امکانات بسیار مناسبی در این زمینه برخوردار است و برخی شهرهای اطراف خود را نیز پوشش می‌دهد. این دانشگاه، دانشکده پزشکی نیز دارد. در این شهر دستگاه‌های MRI و سی تی اسکن اسپیرال موجود است و به واسطه تدریس یا عضویت هیئت علمی دانشگاه، متخصصین فراوانی در تخصص‌های مختلف پزشکی مشغول به فعالیت هستند.

بیمارستان‌ها[ویرایش]

بیمارستان علامه بهلول[ویرایش]

بیمارستان ۳۲۰ تختخوابی علامه بهلول با ۲۵ هزار متر مربع و در شش طبقه ساخته شده و در بهار ۱۳۹۶ با حضور وزیر بهداشت به بهره‌برداری رسید و شامل بخش‌های داخلی، اطفال، زنان، گوش و حلق و بینی، چشم، جراحی، ارتوپدی، اورولوژی، زایشگاه، دیالیز، اتاق عمل، CCU ,ICU، رادیولوژی، اعصاب و روان و درمانگاه تخصصی است.[۱۵] این بیمارستان به دلیل قرار گرفتن در منطقه جنوب خراسان و شرق کشور مورد توجه ویژه دولت بوده و روند توسعه آن به سرعت در حال انجام است.

بیمارستان ۱۵ خرداد نیز در شهر بیدخت و در پنج کیلومتری مرکز شهر گناباد قرار دارد.

کلینیک‌ها و درمانگاه‌ها[ویرایش]

کلینیک‌های تخصصی دانشگاه علوم پزشکی و جهاد دانشگاهی، درمانگاه تأمین اجتماعی و چند درمانگاه خصوصی در شهر گناباد فعال هستند. کلینیک فوق تخصصی بیمارستان بهلول گنابادی در شهریور ماه نود و هفت همزمان با حضور وزیر بهداشت افتتاح گردیده‌است.

اقتصاد شهری[ویرایش]

صنایع[ویرایش]

از مهم‌ترین صنایع فعال شهرستان گناباد که سهم به سزایی در رشد صنعت و اشتغال جوانان این شهرستان ایفا نموده‌اند می‌توان به شرکت فرآورده‌های دیرگداز ایران(۱۳۶۴)، شرکت صنایع چینی تقدیس(۱۳۸۴) و شرکت تولیدی الیاف سیمرغ(۱۳۸۷) اشاره نمود. علاوه بر این‌ها وجود پتانسیل‌های بیشمار معدنی به گسترش کارخانجات متعدد سنگ و مصالح ساختمانی در شهرک صنعتی انجامیده و نیز به دلیل تعداد فراوان دامداری‌ها و مرغداری‌ها شاهد کارخانه‌های خوراک دام و طیور و نیز صنایع لبنی و غذایی در گناباد می‌باشیم.

خدمات[ویرایش]

با توجه به دانشگاهی بودن شهر گناباد، خدمات متعددی مرتبط با این حوزه نیز در گناباد به وجود آمده‌است. هم چنین در زمینه حمل و نقل جاده‌ای، این شهر سهم به سزایی در شرق کشور دارد.

گل زعفران در گناباد

با توجه به کشت گسترده زعفران در گناباد، فعالان مربوط به این محصول کشاورزی نیز حضور پر رنگی در گناباد دارند.

محصولات کشاورزی[ویرایش]

قسمت زیادی از مردم گناباد به خصوص در بافت‌ها و محلات قدیمی شهر، به کار کشاورزی مشغول هستند و وجود قنات‌های متعدد علی‌رغم خشک سالی‌های پی در پی باعث حیات نسبی کشاورزی در این شهر کویری شده‌است. طبق اعلام کارشناسان کشاورزی سماق تولیدی این شهر از بهترین گونه‌های موجود در دنیاست و قابلیت صادراتی دارد.

با توجه به اقلیم منطقه، محصولات کشاورزی که در این شهر به عمل می‌آید عبارتند از:

زعفران، انگور (و در کنار آن کشمشانار، زیره سبز، گندم، جو، زرشک، انجیر، عناب، پسته، پنبه[۱۶]

هنرها و صنایع دستی[ویرایش]

گوشه ای از تاریخ هر سرزمین بیان‌کننده هنر و استعداد مردم آن می‌باشد. مردمی که گویا واسطه ای برای انتقال تجربیات هنر گذشتگان خویش بوده‌اند. در کنار دیگر مردم شهرهای کشور ایران، مردم شهرستان گناباد از دیرباز به حرفه‌ها و مشاغل مختلفی مشغول بوده‌اند که برخی از این هنرها و مشاغل سنتی کماکان از رواج نسبی برخوردار و اکثر آن‌ها به دست فراموشی سپرده‌است. در هر نقطه از روستای این شهرستان هنرهای مختلفی از جمله سبدبافی، سفالگری، قالی باقی، نمدبافی و صنایع دستی گوناگون به چشم می‌خورد.

ورزش[ویرایش]

در شهر گناباد، هیئت‌های ورزشی مختلف و گروه‌های ورزشی (نظیر کوهنوردی) فعال هستند. در سال‌های اخیر هیئت ورزش‌های همگانی و هیئت دوچرخه سواری توانسته‌اند تا حد زیادی در بهبود فرهنگ شهروندی در زمینه ورزش موفق باشند. همچنین هنرستان تربیت بدنی امیرالمؤمنین در گناباد فعال است.[۱۷] ورزش‌های رزمی در این شهر حائز جایگاه‌های کشوری هستند و توجه ویژه به ورزش بانوان شده‌است.

اماکن ورزشی[ویرایش]

در شهر گناباد، مهم‌ترین فضاهای ورزشی عبارتند از:

 • مجموعه ورزشی انقلاب
 • سالن ورزشی تختی
 • زمین چمن آزادی
 • استخر سرپوشیده آزادی
 • محوطه ورزشی ملت
 • سالن ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی گناباد
 • سالن ورزشی دانشگاه علوم پزشکی گناباد
 • سالن ورزشی دانشگاه پیام نور (در شرف تأسیس)
 • سالن ورزشی نوقاب
 • استادیوم خاکی اتحاد نوقاب
 • گود باستانی مرتضی علی
 • گود باستانی شهید زارع
 • سالن ورزشی بانک ملت
 • سالن ورزشی اداره بهزیستی گناباد
 • سالن ورزشی آموزش و پرورش گناباد[۱۸]

رسانه‌ها[ویرایش]

نشریات مکتوب[ویرایش]

دو نشریه نامه گناباد و مژده گناباد در این شهر به صورت هفته‌نامه منتشر می‌شوند. هم چنین مجله باران کویر نیز با گستره منطقه‌ای و در قالب ماهنامه منتشر می‌شود. مجله فرهنگی - اجتماعی گناپا نیز به صورت دو هفته‌نامه و با گستره توزیع خراسان بزرگ منتشر می‌شود. شریعت‌نامه نیز به عنوان اولین و تنها نشریه سیاسی فرهنگی در جنوب خراسان است که از پنجم آبان ۱۳۹۶ شروع به انتشار کرده‌است. این ماهنامه در حوزه شهرستان‌های گناباد و بجستان فعال است. در کنار این نشریات، تعداد زیادی کانال مجازی و وب سایت‌های مختلف، اخبار و رویدادهای شهرستان را پوشش خبری می‌دهند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی در این شهر دارای دفتر دائم بوده و پوشش کامل رسانه ای رویدادهای این منطقه را برعهده دارد.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. «تاریخچه شهرستان گناباد». اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۲ اوت ۲۰۱۵.
 2. «شهر تاریخی گناباد از مراکز مهم فرهنگی و دانشگاهی خراسان است». اسرارنامه.
 3. «پرونده قنات قصبه به یونسکو ارسال شد». خبرگزاری مهر. ۳ خرداد ۱۳۹۳.
 4. UNESCO, Qanats of Gonabad
 5. ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ «وجوه تسمیه گناباد». پایگاه اطلاع‌رسانی بهلول گنابادی.[پیوند مرده]
 6. «قنات میراث علمی، اقتصادی و فرهنگی ایرانیان». مجله دریای پارس. دریافت‌شده در ۵ مارس ۲۰۱۶.
 7. «اسطوره دوازده رخ (شاهنامه)». گنجور.
 8. «منطقه ییلاقی درب صوفه». اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد. بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۲ اوت ۲۰۱۵.
 9. «جغرافیای تاریخی شهرستان گناباد». گناباد نیوز.
 10. ۱۰٫۰ ۱۰٫۱ «دوازده رخ زیبد». مجله دریای پارس. دریافت‌شده در ۵ مارس ۲۰۱۶.
 11. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از اصلی (اکسل) در خرداد ۱۳۹۶.
 12. [Geography , tribes and minorities in khorasan,Mohammad Ajam, research published 1992,university of Imam Sadegh,Tehran.]
 13. «تعداد دانشجویان گناباد بنا بر آمار غیررسمی». ندای گناباد.
 14. Behnegarsoft.com (۲۰۱۸-۰۴-۰۳). «ایبنا - از مکتب‌های ادبی تا «خوانه داستان حسین آتش‌پرور»». خبرگزاری کتاب ایران (IBNA). دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۷-۰۹.
 15. «تکمیل بیمارستان بهلول به اعتبار نیاز دارد». گناپا.
 16. قنات میراث فرهنگی علمی ایرانیان، همایش ملی قنات، گناباد1383، دکتر عجم.[۱] آفتاب
 17. «هنرستان غیردولتی تربیت بدنی در گناباد افتتاح شد». خبرگزاری مهر.
 18. «اماکن ورزشی گناباد». وب گاه فرمانداری شهرستان گناباد.

منابع آنلاین[ویرایش]

 • زمانی، عباس. سه اثر تاریخی زیبد. مجله بررسی‌های تاریخی، شماره ۴۱، مهر و آبان ۱۳۵۱ (۲۴ صفحه - از ۴۳ تا ۶۶)[۳]
 • واژه یاب،گویش گنابادی[۴]
 • شاهنامه آنلاین. جنگ دوازده رخ [۵]
 • قلعه زیبد محل سکونت یزدگرد و گودرز مجله دریای پارس [۶]
 • قنات میراث علمی اقتصادی و فرهنگی ایرانیان همایش ملی قنات در گناباد 1383.[۷]
 • اولین مراسم بزرگداشت فردوسی در محل واقعه جنگ دوازده رخ در زیبَد گناباد [۸]
 • بزرگداشت فردوسی در محل واقعه جنگ دوازده رخ [۹]
 • روزنامه مردم سالاری، قنات گناباد میراث علمی و فرهنگی ایرانیان (ویژه نامه 44) 29/11/1394 [۱۰][پیوند مرده]
 • روزنامه همشهری، دومین همایش ۱۲ رخ در زیبَد گناباد [۱۱]
 • روزنامه عصر اقتصاد23/2/97 [۱۲]
 • نسخه آنلاین کتاب تاریخ و جغرافیای گناباد[۱۳]
 • عجم، محمد (۱۳۹۷). جغرافیای جنگ دوازده رخ. مشهدفصلنامه ایران‌شناسی سال 5 شماره 9: دانشگاه فردوسی. از پارامتر ناشناخته |[http://sanad2.um.ac.ir/index.php?option= صرف‌نظر شد (کمک)

منابع برای مطالعه بیشتر[ویرایش]

 • تابنده، حاج سلطان‌حسین. تاریخ و جغرافی گناباد. انتشارات حقیقت، چاپ دوم، ۱۳۷۹ خورشیدی
 • مجتبوی، سیدحسین. جغرافیای تاریخی گناباد. انتشارات مرندیز، ۱۳۷۴ خورشیدی
 • موسوی شهری، سید رضا. فرهنگ واژگان گویش گنابادی به همراه (اتیمولوژی برخی واژه‌ها).انتشارات ایرانا ۱۳۹۷ خورشیدی
 • نصراللهی، محمود. بر کران زندگی (گزیده‌ای از آداب رسوم باورها و مثل‌های دیار گناباد). انتشارات مرندیز، ۱۳۸۶ خورشیدی
 • هجرتی، محمدحسن. جغرافیا توسعه روستایی بررسی منطقه گناباد. انتشارات ابا، ۱۳۷۹ خورشیدی
 • هجرتی، محمدحسن. گناباد از فرود تا فردا. انتشارات گناباد، ۱۳۸۶ خورشیدی
 • پورابراهیم، حسین. جغرافیای گناباد. انتشارات مرندیز، ۱۳۷۱ خورشیدی
 • زمانی، عباس. گناباد پیر تاریخ. انتشارات مرندیز، ۱۳۷۳ خورشیدی
 • لباف خانیکی، رجبعلی. گناباد خاستگاه حماسه‌های پنهان. انتشارات میراث فرهنگی کشور، ۱۳۸۳ خورشیدی
 • اسدی پور، محمد. سیمای طبیعت گناباد. انتشارات آوای کلک، ۱۳۸۷ خورشیدی
 • نشریه پنجره خرداد ۱۳۹۱
 • هفته‌نامه پیک خورشید شماره ۳۳ اسفند ۱۳۹۴
 • خراسان روزنامه صبح ایران، مصاحبه با دکتر عجم ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ شماره ۱۹۱۹۶
 • - جغرافیای تاریخی مرو - مهدی سیدی ۱۳۸۸۶
 • - عبدالحی حبیبی، تاریخ افغانستان بعد از اسلام صفحهٔ ۱۱۵
 • - طبقات ناصری از منهاج الدین سراج جوزجانی، درست گردانی از آقای عبدالحی حبیبی. جلد اول و دوم