پرند (تهران)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پرند
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان رباط کریم
سال شهرشدن ۱۳۷۳
مردم
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه گرم ومرطوب
اطلاعات شهری
شهردار سعید آگشته
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۱

پرند، شهری تازه تأسیس در شهرستان رباط کریم، استان تهران است که در زمان ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد با عنوان مسکن مهر گسترش یافت و باعث رشد جمعیتی این شهر شد، شهر پرند ۶ فاز دارد. فازهای ۰ و ۱ اکثرا شخصی ساز و همواره گرانقیمت تر از سایر فازهای مسکونی پرند است. میدان استقلال مرکز شهر پرند است و مرکز خرید و پاساژها و بازار اصلی هم در میدان استقلال واقع شده که در فاز ۲ پرند قرار دارند. مرکز خرید های-سی هم در میدان چمران واقع در فاز ۳ پرند قرار دارد.

این شهر در ۳۰ کیلومتری جنوب‌غربی تهران و در مسیر آزادراه تهران ـ ساوه واقع شده‌است. [۱]

احداث نیروگاه پرند در سال ۱۳۸۳ توسط شرکت مپنا شروع شد و آخرین واحد آن در سال ۱۳۸۵ سنکرون گردید. این شهر دارای خط مستقل راه آهن بوده و روزانه قطار شهری تا ایستگاه راه آهن تهران تردد می نماید.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهر پرند در سرشماری سال ۱۳۹۵ برابر با ۹۷٬۴۶۴ نفر (۳۱٬۶۹۳ خانوار) می‌باشد که از این تعداد ۴۸٬۹۷۷ نفر مرد و ۴۸٬۴۸۷ نفر زن می‌باشند.

این شهر در سال ۱۳۹۰ دارای ۲۸٬۷۳۳ نفر جمعیت (۸۱۰۷ خانوار) بوده‌است، که از این تعداد شامل ۱۴٬۹۹۳ نفر مرد و ۱۳٬۷۴۰ نفر زن می‌شده‌است. جمعیت شهر پرند در سال ۱۳۸۵، ۵٬۷۹۱ نفر (۱٬۶۰۳ خانوار) بوده‌است.[۲] شهر جدید پرند در سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۹۷٬۴۶۴ نفر را شامل شده و بیشترین رشد جمعیتی در بین شهرهای ایران را داشته‌است.که هم اکنون جمعیت این شهر بسیار بیشتر از آماری که در سال ۱۳۹۵ ارایه شد می باشد.

منابع[ویرایش]

  1. «بی‌مهری با ثروت ملی». دریافت‌شده در ۹ بهمن ۱۳۹۰.
  2. نتایج سرشماری ۱۳۹۰ وبگاه مرکز آمار ایران