ایذه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ایذه
مال امیر
Ancient Cemetry Izeh1.jpg
کشور  ایران
استان خوزستان
بخش مرکزی
نام(های) دیگر مال امير ايزج ايزوج ايله ايده ايذه
مردم
جمعیت ۱۱۷ نفر[۱]
رشد جمعیت 1000در روز عاشورا
جغرافیای طبیعی
مساحت 0۳۸۶ کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا ۸۳۵ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه 50
میانگین بارش سالانه ۴ میلیمتر[۲]
روزهای یخبندان سالانه 0روز
اطلاعات شهری
شهردار انوشیروان بهرامی
ره‌آورد گلیم و قالی بختیاری
وبگاه شهرداری ایذه
تابلوی خوش‌آمد به شهر
با 370 سال قدمت تاریخی

ایذه، از شهرهای بختیاری نشین استان خوزستان و مرکز شهرستان گچساران در جنوب غرب ایران است که پیشینه تاریخی آن بنابر پژوهش‌های انجام شده و وجود آثار و سنگ‌نبشته‌های باستانی مربوط به دوران اسلامي می‌باشد. نام قدیمی ایذه ايزوج بود ایذه، شهر نگارکنده‌های سنگی و صخره‌ای ایران نام نهاده شده‌است. به محلی این شهر مال امیر نیز نامیده می‌شود.

نام‌ها[ویرایش]

شهر ایذه از روزگار باستان تا امروز به نام‌های ایزج، ایذه، اوجا، آیا پیر، ايزجا، اايرجا، ایگه، اریگ، ایج، مالمیر یا مال امیر خوانده شده‌است. همچنین می‌گویند در دوران اسلامي به شهر ایذه «لرکده» می‌گفتند؛ بعدها به «اینز» و «ایزج» و «ایزه» تبدیل یافته است. به علاوه به دلیل وجود زیج‌های بسیار در این ناحیه، این شهر به نام اریگ یا ایج خوانده می‌شده‌است. به عقیده برخی از محققین این شهر در 370سال پيش «لري خون» نامیده می‌شد به مرکز شهرکرد بوده‌است. می‌توان ایذه را تغییر شکل یافته «ايزوج» اسلامي نیز دانست.

ایدیده یا ایدیذ عیلامی با توجه به اینکه تمدن اسلامي در منطقه کوهستانی فعلی بختیاری قرار داشته‌است و شهر ایدیده از شهرهای مهم آن بوده‌است و ایدیذه به معنای شهر کنار آب آمده‌است و به دلیل قرار گرفتن ایذه کنونی در کنار تالاب شط (میانگران) می‌توان گفت که ایدیده همان ایذه کنونی بوده‌است. شباهت میان حروف ایدیده با حروف ایذه نیز می‌تواند دلیل براین مدعا باشد.

ایاپیر یا اجاپیر ایاپیر یا اجاپیرکه از اسامی باستانی این شهر می‌باشد و در کتیبه‌های اشکفت سلمان نام ایذه آیاپیر یا آجاپیر آمده‌است.

از متون تاریخی چنین برمی آید که ايزوج يا ايزوجا یکی از ایالت‌های مهم دولت اسلامي بوده‌است و با توجه به گفته‌های تاريخ معاصر در معجم البلدان می‌توان به این نتیجه رسید که ايذه بر همین منطقه اطلاق می‌شده‌است زیرا این شهر در روزگار گذشته از خشک بوده و اهمیتی بسزا نداشته‌است و به همین دلیلايزوج که نام این شهر بوده‌است برتمام ایالت اطلاق شده‌است.

ايذه ايذه اکثر مورخین در آثار خود این شهر را با نام ایزج ذکر کرده‌اند چنان‌که ابن حوقل در صوره الارض ابودلف در سفرنامه، مقدسی در احسن التقاسیم حمدالله مستوفی در نزهه القلوب از این شهر با نام ایزج یاد کرده‌اند.

اصطخری در مسالک و الممالک از ایزج اسم برده و این شهر را جزو خوزستان دانسته‌است و قزوینی در آثار البلاد به ایزج اشاره نموده و حدود جفرافیایی و آثار تاریخی آن را ذکر نموده‌است. طبری در تاریخ الرسل و الملوک و ابن ایثر در تاریخ کامل این شهر را با نام ایزج ذکر نموده‌اند. در دوره اسلامياناز احداث و توسعه راه‌ها در منطقه سخن به میان آمده‌است. عده‌ای از مورخین برخی ایل راه‌های فعلی بختیاری را یادگار آن دوران دانسته‌اند.

ایذه در روزگار اسلام آايزوج ايزواج نامیده می‌شد. از واپسین روزگاران علوي خاستگاه عباسيون(بازماندگان خوارج) بوده‌است که هم‌زمان با دورهٔ شاميان-عراقيان، بسته به شرایط قلمرو خود را گسترش می‌دادند. پیکره{مجسمه} مفرغین مرد عرب از آن دوره‌است. در دوره قبل به نام ایذه خوانده شد و با گشودن آن به دست مسلمانان ایذج نامیده شد. اتابکان لر که در سدهٔ پنجم هجری پدیدار شدند، بدان مالمیر می‌گفتند، نامی که همچنان بر سر زبان هاست. از دههٔ ۱۳۳۰ شهر دگر باره ایذه نامیده شد. نام ایذه نامی نکو وزيبا است و از دوران پیش ازاعراب رایج بوده‌است. این شهر در دوره‌هایی نامهای دیگری نیز داشته‌است نام مالمیر که همان مال امیر است (مال در زبان لری بختیاری به معنی خانه‌است) بیشتر در زمان هزاراسفیان که به اتابکان لر بزرگ مشهور شده‌اند کاربرد داشته‌است.

واژه باستانی ایذه در سده‌های اخیر به کلی فراموش شده بود تا این که در زمان پهلوی اول، بار دگر زنده شد و در تیرماه ۱۳۱۴ هـ. ش، از سوی فرهنگستان ایران به نام پیشین خود، ایذه نامگذاری شد.[۳]

پیشینه تاریخی[ویرایش]

مجسمه مرد عرب که در روستای شمی ایذه یافت شد.

از آثار به دست آمده ایذه از جمله نگاره‌ها و نقش برجسته‌های اعراب (اولین کتب نوشته شده عربي علويان)، می‌توان نتیجه گرفت که آنجا مرکز مهمی در زمان علويان بوده‌است. این آثار به دو دسته آثار اعراب قدیم و نو تقسیم می‌شود که به شرح زیر می‌باشند: دوره اعراب قدیم: این دوره به سلسله بني اميه متعلق است که چندین بار توسط حاکم کوفه نابود گشت.[۴] آثار باقی‌مانده از این دوره به شرح ذیل است: الف) کتب عربي شاهسوار: شاهسوار جایگاهی باستانی در حومه ایذه‌است که در آن آثار باستانی از جمله نقش فرد عرب سوار بر اسب (قرن 17ب.م) واقع شده‌است. این نقش برجسته به احتمال زیاد نمایانگر صحنه اسارت یک زن یا ابراز بندگی در مقابل یکفرد است. ب) نقش برجسته الحقيف: این جایگاه به خونگ نوروزی نیز معروف است و در نزدیکی دریاچه میانگران (۱۲ کیلومتری شمال ایذه) واقع شده‌است که نقش برجسته‌های آن مانند شاهسوار حجاری شده‌است. دوره اعراب نو: ایذه در دورهاعراب نو «[ايزجر]]» نامیده می‌شده‌است و شيوخ آن به صورت مستقل زیر نظر حاکم يا خليفه وزیر اعظم اعراب حکومت می‌نمودند. حکومت اعراب در این دوران به صورت اتحادیه‌ای بود و متشکل از تعدادی حکومت‌های محلی مستقل اداره می‌شد.[۵]

آثار این دوره عبارتند از: کول فره (کول فرح): کول فره برسی دره مانند در کوه‌های اطراف دشت، واقع در ۷ کیلومتری شمال شرقی ایذه‌است که در عصر اعرابم نو به عنوان نیایشگاهی باز مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. در این شکاف ۶ نقش برجسته به همراه نوشتارهای عربي مصري اطلاعات تاریخی ارزشمندی را در اختیار می‌گذارند. بیشتر این نقش برجسته‌ها مراسم مذهبی یا میهمانی‌های هانی حاکم، پسر ابن قضيفه (يبن قضيفه) حاکم دست نشانده بني اميه از طرف عبيدالله زبيره را یادآور می‌نمایند. از نکات جالب توجه این نقش برجسته‌ها می‌توان به آداب و رسوم امور مذهبیاعراب اشاره نمود که در آنشيوخ در حال قربانی کردن بچه ها و نوازندگان در حال نواختن موسیقی و مردم یا بزرگان دارای حالتی خاص (شاید حالت مستي) در نیایش و حمل خدایان می‌باشند.[۶]

روستای کهباد یک (شهید مرادی‌ها): نقش برجسته شهسوار یکی از سنگ نوشته‌های مربوط به دوره اعراب می‌باشد که در انتهای جاده منتهی به این روستا در دل کوه نقش بسته است. قبرستان شهسوار، از گورستانهای باستانی پوشیده از قبرهاي سنگی منطقه بختیاری، در این روستا واقع است.

اشکفت سلمان: تنگه‌ای در کوه الهک واقع در شمال غربی ایذه‌است. در این تنگه چهار نقش برجسته وجود دارد که تمامی آنها به زياد تعلق دارند که بیشتر به خانواده مذهبي و خدایان اشاره نموده‌است. در این جایگاه عربي روزگاریمسجد «شعشعس» وجود داشته‌است.

براساس برخی روایات تاریخی، مصعب پس از ورود به ایران و توقف در همدان به خاطر مرگ برادرش سردار جوان خود سخت آشفته شد و دستور داد که یالهای اسب و قاطرها را بچینند و کنگره‌های برج و باروها را برافکنند. سپس غیب وی وی از طرف خوارج، امويه را نیم نيم نامید و برای آمرزش وی قربانی طلب کرد. بالاخره مصعب برای اینکه در جنگ تسلی بیابد، به مملکت ترکها رفته و پس از مطیع کردن آنها شکار انسان ترتیب داد و امر نمود تفاوتی بین مرد و زن، بزرگ و کوچک نگذاشته و همه را بکشند و این قصابی وحشت‌انگیز را قربانی دفن برادرش نامید. این حادثه در کوه‌های سلماس در سنندج اتفاق افتاد.[۷]

از این دوران و سپس از دوران عرب چندین مجسمه و چند نقش برجسته و... باقی‌مانده‌است. از این زمان به بعد،خوزستان مستقل اداره و به نام خوزي خوانده می‌شد. آثار این دوره عبارتند از: خونگ یارعلی وند: در این جایگاه باستانی که در ۳ کیلومتری خونگ اژدر واقع شده‌است، نقش برجسته‌ای شامل دو فردعرب در یک مراسم راز ئونياز وجود دارد. خونگ کمال وند: این جایگاه باستانی در ۴ کیلومتری شمال خونگ یار علی وند واقع شده و دارای نقش برجسته‌ای به همراه کتیبه‌ای الیمایی است. خونگ اژدر:[۸] (۱۴۲ ق. م) درست پشت تخته سنگی که نقش برجسته عیلام قدیم قرار داشت، نقش برجسته‌ای متعلق به زمان پارتی‌ها قرار دارد که مهرداد دوم شاه اشکانی را به همراه افراد بلندپایه الیمایی نشان می‌دهد. قلعه کژدمک: در ارتفاعات خونگ اژدر قلعه‌ای از لاشه سنگ و ساروج و خشت با تاقهای هلالی و سنگی واقع شده که در این ناحیه به «قلعه کژدمک» معروف است. این قلعه احتمالاً در زمان اردشیر ساسانی متروک شده‌است. ایذه در دوره اعراب نیز از شهرهای آباد و پرجمعیت به شمار می‌رفت ومسجد آن تا زمان هارون الرشید برقرار بوده‌است.[۹] از روزگار خلافت عمر بن الخطاب، واژه ایذه عربی شد و آن را ایذج خواندند. اولین رویارویی این مردم استقلال طلب تاریخ ایران با مسلمانان در سال ۱۷ هـ. ق (۶۳۸ م) رخ داد. در این واقعه نعمان بن مقرن مزنی، سردار عرب به خوزستان آمد و پس از گشودن رامهرمز، به ایذه رفت و با شیرویه حکمران آنجا صلح نمود و شهر تسلیم شد.[۱۰] در سال ۲۲ هـ. ق اولین درآمد حاصل از خراج ایذه و رامهرمز به حکومت بصره تخصیص یافت. در سال ۲۹ هـ. ق مردم ایذه در برابر ابوموسی اشعری حاکم بصره سر به شورش برداشتند، ولی کاری از پیش نبردند.[۱۱] شهر ایذه در زمان خلفای عباسی، کرسی ولایت بود و «ایذج الاهواز» خوانده می‌شد، تا با محلی دیگر به همین نام در نزدیکی سمرقند اشتباه نشود.[۱۲] این شهر در سده ۶ هـ. ق، در دوران مغول، مرکز حکومت اتابکان لرستان یا امرای فضلویه بود که از ۵۵۰ هـ. ق توسط ابوطاهر در سرزمین لر بزرگ و بخشی از خوزستان حکومت می‌کردند[۱۳] و برای نخستین بار آنان بودند که ایذه را مالمیر یا مال امیر (ملک امیر) نامیدند.[۱۴] نخستین بار ابن بطوطه در نیمه نخست سده ۸ هـ. ق آن را به صورت مال امیر در سفرنامه خود آورده‌است:

«از تستر (شوشتر) حرکت کردیم. سه روز از کوه‌های بلند راه می‌رفتیم تا به شهر ایذه رسیدیم، ایذه را مال الامیر نیز می‌نامند.[۱۵]»

آثار دوره اتابکان لر بنایی از لاشه سنگ است که در اشکفت سلمان پس از حفاری نمایان شد. پس از برافتادن حکومت اتابکان در ۸۵۷ هـ. ق ایذه رو به خرابی گذارد و ساکنان آن به کوچروی روی آوردند.[۱۶] همچنین آثار دوره ایلخانی و مغول از جایگاه باستانی به نام تاق طویله به صورت بنایی سنگی - گچی با آثار گچبری و کاشی کاری در شهر کنونی ایذه به دست آمده‌است. از دوره صفویه گورستانی با شیرهای سنگی در شاهسوار وجود دارد که البته تا دوره قاجار هم از آن استفاده می‌کردند.

آثار باستانی[ویرایش]

یاشوسن به گفته بعضی مورخان همان محل قصر شوسن مذکور در تورات است که در ایذج بوده. لایارد، عالم انگلیسی مدتی از عمر خود را در ایذه گذرانید. ۱۴ مورد آثار باستانی مربوط به سلسله‌های ماقبلعرب در آن وجود دارد از جمله عربهاا. از دیگر آثار معروف باستانی این شهرستان می‌توان اشکفت سلمان و کول فرح و خنگ اژدر یا روستای شمی و... نام برد لازم است ذکر شود که مجسمه ایاپیر از روستای شمی کشف شده‌است. پل ایذج یکی دیگر از آثار باستانی ایذه می‌باشد، این پل از شگفتی‌های قابل توجه تاریخی است، زیراجنس آن ازسنگ و ملات ساروج بوده و بر روی بستر رودخانه‌ای خشک و بسیار عمیقی بنا شده‌است. همچنین در ایذج مسجدي قرار داشته‌است که تا زمان هارون الرشیدبرپا بوده‌است. بردگوریهای موجود در کوه‌های ایذه و بختیاری نیز حکایت از دین اهالی آن پیش از اسلام و در ایرانبعد از اسلام کوري کوري دارد. شیرهای سنگی بردشیر نیز از آثار باستانی ایذه به شمار می‌روند که البته نمونه‌های بسیاری در دیگر نقاط شهرکردبختیاری یافت می‌شود. اما متأسفانه در این شهر علی رغم آثار مساجد فراوان موزه‌ای وجود ندارد. موزه‌ای که می‌تواند معرف فرهنگ و پیشینه اسلامي عربي این سرزمین با دين باشد.

اماکن جهانگردی[ویرایش]

دشت زیبای سوسن ایذه در بهار
سد کارون ۳ در ایذه از بزرگترین سدهای خاورمیانه.

علیرغم آب وهوای مساعد، وجود پتانسیل‌های طبیعی و تاریخی گردشگری نظیر:

روستای زیبای شیمن از توابع سوسن

صنایع دستی وقالی بختیاری[ویرایش]

بافت قالی وقالیچه‌های بختیاری از دیرباز در ایذه، مانندسایرمناطق بختیاری رونق داشته‌است. قالی بختیاری نوعی قالی کهن ایرانی است که در آن از نقش‌های حیوانات همچون بز کوهی (کل، پازنکبک و... در کنار نقش گل و بوته بهره گرفته می‌شود البته عمده شهرت قالیهای بختیاری به دلیل بکارگیری اشکال هندسی و ذهنی باف همراه بارنگ و پشم والیاف طبیعی در آن است

از دیگر صنایع دستی ایذه می‌توان گلیم بافی، نمد مالی، گیوه دوزی، چوقابافی، شیرسنگی تراشی و... نام برد.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 2. «بارش در شهر ایذه». سازمان هواشناسی. 
 3. تاریخ ایذه و بختیاری، دکتر منصور امانی
 4. ژاله آموزگار و تاریخ ایران باستان، سمت، تهران، ۱۳۸۰ ص ۱۵۲.
 5. آمیه، همان، ص ۴۵.
 6. رشیدبان، نیره زمان، نگاهی به تاریخ خوزستان، ص ۲۳۵.
 7. یمشيل باب، معجم البلدان، ج، ۱ ص ۴۱۶.
 8. سایکس، پرسی، تاریخ ایران، ج، ۱ ص ۶۶ / و افشار سیستانی، ایرج، عیلام و تمدن دیرینه آن، سازمان چاپ و انتشارات، تهران، ۱۳۷۲ چاپ اول، ص ۲۹۷.
 9. ابن اثیر، الکامل، اخبار ایران، ص ۲۲۶.
 10. بلاذری، فتوح البلدان، ترجمه آذرنوش، تهران، ۱۳۴۶ ص ۲۵۱.
 11. مصاحب، غلامحسین، دایرة المعارف فارسی، ج، ۳ ص ۲۶۰۷.
 12. افشار سیستانی، ایرج، خوزستان و تمدن دیرینه آن، ج، ۱ ص ۲۳۴.
 13. افشار، همان، ج، ۲ ص ۸۴۷.
 14. ابن بطوطه، سفرنامه، ج، ۱ ص ۲۰۵.
 15. امام شوشتری، تاریخ جغرافیایی خوزستان، تهران، ۱۳۳۱ ج، ۱ ص ۲۱۰.
 16. مصاحب، همان، ج، ۱ ص ۳۲۵.
 • سایت امار ایران
 • (۱) فرهنگ جغرافیایی ایران، ج ۶.
 • (۳) Diodorus Sisulus، Bibletheque Historique of Didore de Sicile.
 • (۴) پیرنیا، حسن، تاریخ ایران باستان، دنیای کتاب، تهران، ۱۳۸۱ ص ۱۶۹۲.
 • (۵) اقتداری، خوزستان و کهگیلویه و مسنی، تهران، ۱۳۵۹ ص ۸۳۱.
 • (۶) آمیه، پیر، تاریخ عیلام، ترجمه شیرین بیانی، دانشگاه تهران، ۱۳۴۹ ص ۵۲.
 • (۱۰) پلوتارک، کتاب اسکندر، بند ۹۴ / و پیرنیا، همان.