جاده فیروزکوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

IRN-79.svg
IRN-EN-79.svg

جاده 79
جاده سوادکوه(اصلیت)
اطلاعات مسیر
طول:۲۵۲ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از:بومهن، استان تهران
به:قائمشهر، استان مازندران
موقعیت
استان‌ها:استان تهران و استان مازندران
شهرستان‌ها:پردیس، دماوند، فیروزکوه در استان تهران
سوادکوه، سوادکوه شمالی و قائم‌شهر در استان مازندران
سیستم بزرگ‌راه
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

جاده ۷۹، جاده‌ای است از تهران به مازندران که به جاده فیروزکوه معروف است و جاده سوادکوه نیز نامیده می‌شود و از تهران تا قائمشهر و سپس به ساری امتداد می‌یابد.

این جاده ابتدا از تهران شروع سپس به شهر بومهن در استان تهران رسیده و از آنجا به قائم شهر در استان مازندران ختم می‌شود.

همچنین این جاده طولانی‌ترین محور در بین جاده‌های استان است. این جاده از آمار تصادفات کمتری برخودار است و به همین علت به دلیل حجم زیاد ترافیک در محور هراز در بیشتر مقاطع سال اکثر ماشین آلات و خودروهای سنگین اعم از کامیون‌ها و تریلرها از این محور وارد استان می‌شوند. طبق آمار اعلام شده سالانه حدود ۲۵٪ مسافران نوروزی و تابستانی از این جاده برای ورود به استان استفاده می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

جاده فیروزکوه یا همان محور سوادکوه بعد از جاده کندوان و هراز قدیمی‌ترین جاده استان از نظر تاریخ افتتاح محسوب می‌شود. کار ساخت این جاده حدود ۱۶ سال به طول انجامید.

موقعیت مسیر[ویرایش]

این محور که در نهایت به قائم شهر در مازندران ختم می‌شود از تهران شروع و با پیمودن ۵۴ کیلومتر به شهر بومهن در استان تهران می‌رسد. از آنجا با وارد شدن به راه اصلی می‌توان با طی کردن ۱۷ کیلومتر به شهر دماوند که تقریباً با محور هراز مشترک است رسید. در ادامه با پیمودن ۹۸ کیلومتر به شهر فیروزکوه و با گذر از شهرهای پل سفید؛ زیرآب؛ شیرگاه در شهرستان سوادکوه با طی کردن ۱۰۷ کیلومتر به قائم شهر ختم می‌شود.

اهمیت[ویرایش]

جاده بین‌المللی فیروزکوه یکی از سه محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است. طبق آمار حدود ۲۵٪ از مسافران نوروزی استان مازندران، از طریق این جاده وارد استان می‌شوند. این محور در بیشتر مواقع از ترافیک کمتری نسبت به محور هراز برخوردار است.

ایمنی[ویرایش]

این جاده به دلیل مسطح بودن بیشتر مسیر از ایمنی بیشتری برخودار است. این جاده دارای سه لاین رفت و برگشت مجموعاً ۶ لاین در نقاط کویری خود می‌باشد. فقط در پل بزرگ وسط شهر پل سفید و در محدودهٔ ورودی کارسالار؛ شیرگاه و زیرآب که جاده از عرض کمتری برخوردار است در برخی مواقع سال شاهد ترافیک سنگین هستیم. به همین دلیل طبق آمار اعلام سهم تلفات و تصادف در این جاده کمتر از محورهای هراز و کندوان است.

نقاط حادثه خیز[ویرایش]

پر خطرترین نقطه این محور محدوده گدوک می‌باشد این منطقه به علت ارتفاع زیاد همواره دارای مه غلیظ در تمام مقاطع سال می‌باشد که در فصل زمستان هم با بارش سنگین برف مواجه می‌شود و همین امر باعث بروز حوادث و تصادفاتی شده‌است. این نقطه حادثه خیز حدود ۱۵ کیلومتر طول دارد. از نکات جالب این نقطه پخت آش و فروش آن به مسافران در هوای سرد زمستان است.

مناطق دیدنی[ویرایش]

از نقاط دیدنی این جاده می‌توان به پل ورسک، آبشار ورسک، سه خط طلا، پل کلانتری دوآب، قلعه کنگلو، آبشار گزو، دریاچه شور مست، جنگل‌های آوریم سد لفور، پارک جنگلی آزادمهر شهر پل سفید، پارک جنگلی جوارم شهر زیراب که همگی در شهرستان سوادکوه قرار دارند اشاره نمود.

نگارخانه[ویرایش]