جاده فیروزکوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
IRN-79.svg
IRN-EN-79.svg
جاده ۷۹
جاده سوادکوه(اصلیت)
اطلاعات مسیر
طول۲۱۰ کیلومتر (۱۳۰ مایل)
۲۰ کیلومتر از این جاده در محدوده میان قائم‌شهر و ساری با Iran First Level Road 22.png جاده ۲۲ مشترک است
تقاطع‌های بزرگ
ازبومهن، استان تهران
بهقائمشهر، استان مازندران
موقعیت
استان‌هااستان تهران و استان مازندران
شهرهای بزرگپردیس، دماوند، فیروزکوه در استان تهران
سوادکوه، سوادکوه شمالی و قائم‌شهر در استان مازندران
سامانه بزرگراهی
بزرگ‌راه‌های ایران
آزادراه‌ها

جاده ۷۹، جاده‌ای است از تهران به مازندران که به جاده فیروزکوه معروف است و جاده سوادکوه نیز نامیده می‌شود و از تهران تا قائمشهر و سپس به ساری امتداد می‌یابد.

این جاده ابتدا از تهران شروع سپس به شهر بومهن در استان تهران رسیده و از آنجا به قائم شهر در استان مازندران ختم می‌شود.

همچنین این جاده طولانی‌ترین محور در بین جاده‌های استان است. این جاده از آمار تصادفات کمتری برخودار است و به همین علت به دلیل حجم زیاد ترافیک در محور هراز در بیشتر مقاطع سال اکثر ماشین آلات و خودروهای سنگین اعم از کامیون‌ها و تریلرها از این محور وارد استان می‌شوند. طبق آمار اعلام شده سالانه حدود ۲۵٪ مسافران نوروزی و تابستانی از این جاده برای ورود به استان استفاده می‌کنند.

در محدوده شهرها[ویرایش]

قائم‌شهر[ویرایش]

بخشی از این جاده که محدودهٔ غربی شهر قائم‌شهر می گذرد، کنارگذر غربی قائمشهر نام دارد و تقاطع آن با جاده ۲۲ نزدیک این محدوده است.

شیرگاه[ویرایش]

بخشی از این جاده که وارد شهرستان سوادکوه میشود و از این شهر عبور می کند.

زیرآب[ویرایش]

بخشی از این جاده که از داخل شهر زیرآب عبور می کند.

پل سفید[ویرایش]

بخشی از این جاده که از داخل شهر پل سفید عبور می کند.

ورسک[ویرایش]

بخشی از این جاده که از داخل روستای ورسک عبور می کند. از این بخش از جاده می توان پل ورسک را مشاهده کرد.

گدوک[ویرایش]

بخشی از این جاده که از گردنه گدوک گذشته ، از استان مازندران رد شده و وارد استان تهران می شود.

فیروزکوه[ویرایش]

بخشی از این جاده که از داخل شهر فیروزکوه می گذرد و تقاطع آن با جاده ۳۶ (محور فیروزکوه-سمنان) نزدیک این محدوده است.

دماوند[ویرایش]

بخشی از این جاده که از داخل شهر دماوند عبور می کند.

بومهن[ویرایش]

بخشی از این جاده که از محدودهٔ شهر بومهن می گذرد، آزادراه کنارگذر جنوبی بوبهن نام دارد و تقاطع آن با جاده هراز (جاده ۷۷) نزدیک این محدوده است.

پردیس[ویرایش]

بخشی از این جاده که از محدودهٔ شهر جدید پردیس می گذرد، آزادراه پردیس - تهران نام دارد که در نهایت به بزرگراه بابایی در تهران متصل می‌شود و جاده تمام می‌شود.

تاریخچه[ویرایش]

جاده فیروزکوه یا همان محور سوادکوه بعد از جاده کندوان و هراز قدیمی‌ترین جاده استان از نظر تاریخ افتتاح محسوب می‌شود. کار ساخت این جاده حدود ۱۶ سال به طول انجامید.

موقعیت مسیر[ویرایش]

این محور که در نهایت به قائم شهر در مازندران ختم می‌شود از تهران شروع و با پیمودن ۵۴ کیلومتر به شهر بومهن در استان تهران می‌رسد. از آنجا با وارد شدن به راه اصلی می‌توان با طی کردن ۱۷ کیلومتر به شهر دماوند که تقریباً با محور هراز مشترک است رسید. در ادامه با پیمودن ۹۸ کیلومتر به شهر فیروزکوه و با گذر از شهرهای پل سفید؛ زیرآب؛ شیرگاه در شهرستان سوادکوه با طی کردن ۱۰۷ کیلومتر به قائم شهر ختم می‌شود.

اهمیت[ویرایش]

جاده بین‌المللی فیروزکوه یکی از سه محور ارتباطی شهر تهران به شمال ایران است. طبق آمار حدود ۲۵٪ از مسافران نوروزی استان مازندران، از طریق این جاده وارد استان می‌شوند. این محور در بیشتر مواقع از ترافیک کمتری نسبت به محور هراز برخوردار است.

ایمنی[ویرایش]

این جاده به دلیل مسطح بودن بیشتر مسیر از ایمنی بیشتری برخودار است. این جاده دارای سه لاین رفت و برگشت مجموعاً ۶ لاین در نقاط کویری خود می‌باشد. فقط در پل بزرگ وسط شهر پل سفید و در محدودهٔ ورودی کارسالار؛ شیرگاه و زیرآب که جاده از عرض کمتری برخوردار است در برخی مواقع سال شاهد ترافیک سنگین هستیم. به همین دلیل طبق آمار اعلام سهم تلفات و تصادف در این جاده کمتر از محورهای هراز و کندوان است.

نقاط حادثه خیز[ویرایش]

پر خطرترین نقطه این محور محدوده گدوک می‌باشد این منطقه به علت ارتفاع زیاد همواره دارای مه غلیظ در تمام مقاطع سال می‌باشد که در فصل زمستان هم با بارش سنگین برف مواجه می‌شود و همین امر باعث بروز حوادث و تصادفاتی شده‌است. این نقطه حادثه خیز حدود ۱۵ کیلومتر طول دارد. از نکات جالب این نقطه پخت آش و فروش آن به مسافران در هوای سرد زمستان است.

مناطق دیدنی[ویرایش]

از نقاط دیدنی این جاده می‌توان به پل ورسک، آبشار ورسک، سه خط طلا، پل کلانتری دوآب، قلعه کنگلو، آبشار گزو، دریاچه شور مست، جنگل‌های آوریم سد لفور، پارک جنگلی آزادمهر شهر پل سفید، پارک جنگلی جوارم شهر زیراب که همگی در شهرستان سوادکوه قرار دارند اشاره نمود.

نگارخانه[ویرایش]