جاده فیروزکوه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
جاده فیروزکوه
اطلاعات مسیر
طول: ۲۵۲ کیلومتر
تقاطع‌های اصلی
از: بومهن، استان تهران
به: قائمشهر، استان مازندران
موقعیت
استان‌ها: استان تهران و استان مازندران
شهرستان‌ها: پردیس، دماوند، فیروزکوه در استان تهران
سوادکوه، سوادکوه شمالی و قائم‌شهر در استان مازندران
سیستم بزرگ‌راه

بزرگ‌راه‌های ایران

آزادراه‌ها

جاده ۷۹، جاده‌ای است از تهران به مازندران که به جاده فیروزکوه معروف است و از تهران تا قائمشهر و سپس به ساری امتداد می‌یابد.

این جاده ابتدا از تهران شروع سپس به شهر بومهن در استان تهران رسیده و از آنجا به قائم شهر در استان مازندران ختم می شود.

همچنین این جاده طولانی ترین محور در بین جاده های استان است. این جاده از آمار تصادفات کمتری برخودار است و به همین علت به دلیل حجم زیاد ترافیک در محور هراز در بیشتر مقاطع سال اکثر ماشین آلات و خودروهای سنگین اعم از کامیون ها و تریلر ها از این محور وارد استان می شوند.طبق آمار اعلام شده سالانه حدود ۲۵٪ مسافران نوروزی و تابستانی از این جاده برای ورود به استان استفاده می کنند.

تاریخچه[ویرایش]

جاده فیروزکوه یا همان محور سوادکوه بعد از جاده کندوان و هراز قدیمی ترین جاده استان از نظر تاریخ افتتاح محسوب می شود. کار ساخت این جاده حدود ۱۶ سال به طول انجامید.

موقعیت مسیر[ویرایش]

این محور که در نهایت به قائم شهر در مازندران ختم می شود از تهران شروع و با پیمودن ۵۴ کیلومتر به شهر بومهن در استان تهران می رسد. از آنجا با وارد شدن به راه اصلی می توان با طی کردن ۱۷ کیلومتر به شهر دماوند که تقریبا با محور هراز مشترک است رسید. در ادامه با پیمودن ۹۸ کیلومتر به شهر فیروزکوه و با گذر شهر های پل سفید؛ زیرآب؛ شیرگاه و ... با طی کردن ۱۰۷ کیلومتر به قائم شهر ختم می شود.

ایمنی[ویرایش]

این جاده به دلیل مسطح بودن بیشتر مسیر از ایمنی بشتری برخودار است. این جاده دارای سه لاین رفت و برگشت مجموعا ۶ لاین در نقاط کویری خود می باشد. فقط در محدوده ای ورودی کارسالار؛ شیرگاه و زیرآب که جاده از عرض کمتری برخوردار است در برخی مواقع سال شاهد ترافیک سنگین هستیم.به همین دلیل طبق آمار اعلام سهم تلفات و تصادف در این جاده کتر از محور های هراز و کندوان است.

نقاط حادثه خیز[ویرایش]

پر خطرترین نقطه این محور محدوده گدوک می باشد این منطقه به علت ارتفاع زیاد همواره دارای مه غلیظ در تمام مقاطع سال می باشد که در فصل زمستان هم با بارش سنگین برف مواجه می شود و همین امر باعث بروز حوادث و تصادفاتی شده است. این نقطه حادثه خیز حدود ۱۵ کیلومتر طول دارد. از نکات جالب این نقطه پخت آش و فروش آن به مسافران در هوای سرد زمستان است.

مناطق دیدنی[ویرایش]

از نقاط دیدنی این جاده می توان به پل ورسک؛آبشار ورسک؛ آبشار گزو؛ دریاچه شور مست؛ جنگل های اوریم؛ سد لفور؛ در سوادکوه و پارک جنگلی جورام در زیرآب اشاره کرد.

نگارخانه[ویرایش]