شاهرود

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شاهرود
کشور  ایران
استان سمنان
شهرستان شاهرود
بخش مرکزی
نام(های) دیگر شاخره،[۱] چخره، امام شهر، امام رود
مردم
جمعیت ۱۴۰٬۴۷۴ نفر در سال ۱۳۹۰[۲]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۳۸۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۴٫۸[۳]
میانگین بارش سالانه ۱۵۶ میلی‌متر[۴]
اطلاعات شهری
شهردار مهندس سید حسن میرفانی[۵]
ره‌آورد آب‌نبات، انگور، برگه میوه، نان تفتان و نان کاک
پیش‌شماره تلفنی ۰۲۳
وبگاه شهرداری شاهرود

شاهرود، یکی از شهر های ایران و مرکز شهرستان شاهرود است. نام‌های قدیمی دیگری برای شاهرود که می‌توان نام برد عبارت است از «حنچره»، «شخره» و «شاخره» اشاره نمود. شاهرود، در حد فاصل دو نوع آب و هوای مرطوب و پرباران در شمال و کویری، در جنوب جای گرفته که آب و هوایی معتدل و مطلوب برای این شهر فراهم کرده است. شاهرود در حد فاصل شهرهای دامغان در شرق، سبزوار و بردسکن در غرب و گرگان در شمال بوده و تقریباً در میانه راه تهران-مشهد می‌باشد به طوریکه فاصله آن از تهران ۴۰۰ کیلومتر و از مشهد ۵۰۰ کیلومتر می‌باشد. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ جمعیت شهر شاهرود ۱۴۰٬۴۷۴ نفر بوده است.[۶] شاهرود پرجمعیت ترین شهر استان محسوب می‌شود. جنگل زیبای ابر در نزدیک شاهرود قرار دارد.همچنین جنگل اولنگ با پوشش گیاهی منحصر به فرد ,در شاهرود می باشد.[۷] [۸]و وجود ادارات کل راه و ترابری، راه آهن شمال شرق، دخانیات، شرکت نفت و سازمان تبلیغات اسلامی بعلاوه پارک علم و فناوری، دانشکده علوم قرآنی، لشکر ۵۸ تکاور ذوالفقار و تنها گروه پداوند هوایی سپاه پاسداران به اهمیت این شهر افزوده است.[۹] مردم شاهرود به زبان فارسی با لهجه شاهرودی تکلم می‌کنند. شاهرود نزدیک به شهر تاریخی و خوش آب و هوای بسطام است.

پیشینهٔ تاریخی[ویرایش]

مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد شاهرود یکی از شهرهای مهم چهاردهمین ایالت تاریخی، «چخره» (از تقسیمات شانزده‌گانهٔ اوستایی در دوران باستان) بوده[۱۰] که در دامنهٔ جنوبی رشته‌کوه البرز، توسط آریایی‌ها بنا نهاده شده‌است. برخی پژوهندگان واژهٔ چخره را شکل ابتدایی شاهرود دانسته‌اند.[۱۱] به لغت اوستایی چخرو-ایتی به معنی چرخ پیشه و چخرو-وَتی به معنی دانای چرخ است. این دو هیئت اوستایی این نام، حاوی نام شاهرود می‌باشند.

اشکانیان[ویرایش]

هستهٔ اولیهٔ شهر به منظور دفاع در برابر مهاجمان، بر فراز تپه‌های کم‌ارتفاع دامنهٔ کوه‌های شمالی و غربی رود بزرگ این منطقه بنا شد که به جهت بزرگی این رود، تدریجاً نام شاهرود را به خود گرفت و به تدریج همراه با برقراری امنیت، رشد و توسعه یافت به طوری که در کنار صددروازه، پایتخت اشکانیان که به باور بسیاری از پژوهشگران محل کنونی شهر دامغان است، در شمار شهرهای معتبر پارتی درآمد. به نوشتهٔ برخی پژوهشگران از جمله «اگورود نیکوف»، سومین آتش مقدس اهورامزدا که در اوستا آمده، آذرفرنبغ است که آتشکدهٔ بزرگ شاهرود بوده‌است.[۱۲]

در دوران بعدتر، این شهر همراه با دامغان در ردیف مهم‌ترین شهرهای ایالت تاریخی کومِش قرار گرفت و به استناد برخی اشاره‌های تاریخی مندرج در متون و بعضی شواهد باستان‌شناسی شهر کنونی شاهرود محل عبور کاروان‌هایی بوده است که بزرگراه غربی-شرقی جادهٔ ابریشم را طی می‌کردند.

آب و هوا[ویرایش]

شاهرود به قاره شاهرود معروف است .دلیل این نام گذاری هم برای تغییرات و تنوع آب و هوایی در چهارگوشه این اقلیم است.

در اکثر ماه های سال آب و هوا معتدل سرد می باشد. شاهرود یکی از شهرهای خوش آب و هوای ایران است.

قسمت مرکزی و نواحی شرقی شاهرود دارای آب و هوای معتدل و نواحی شمالی آن کوهستانی با آب و هوایی سرد و مرطوب است. قسمت جنوبی که در مجاورت کویر واقع شده آب و هوای نسبتاً گرم است. متوسط درجه حرارت سالانه در این شهر ۱۴ درجه سانتی گراد ومیانگین بارندگی سالانه ۱۸۰ میلیمتر است. شاهرود به علت واقع شدن در دامنه کوه از لحاظ آب‌های سطحی به صورت رودخانه‌های دائمی، سهمی نداشته ورودخانه‌های سیلابی و فصلی در این شهر جاری می‌باشد.رود بزرگ شاهرود سالهای گذشته از داخل شهر شاهرود رد می شده است و بستر آن شاهرود را به دو قسمت تقسیم کرده است.

مختصات جغرافیایی[ویرایش]

این شهر در حاشیهٔ شمالی دشت کویر و در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه البرز با موقعیت جغرافیایی ۲۵ دقیقهٔ و ۳۶ درجهٔ عرضی و ۵۸ دقیقهٔ و ۵۴ درجهٔ طولی با ارتفاعی معادل ۱۳۸۰ متر از سطح دریا در شمال خاوری واقع شده است.

جاذبه های طبیعت گردی[ویرایش]

جنگل ابر

جنگل ابر شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگلهای هیرکانی است با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر، یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود می‌باشد. این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت در ادامه جنگل‌های سرسبز شمال کشور به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را اقیانوسی از ابر فراگرفته به این نام مشهور است. در این جنگل ابرها آنقدر به درخت‌ها نزدیک اند که به‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است و می‌توان در میان ابرها گشت و گذار کرد و به باور بسیاری از گردشگران یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.[۱]

گونه‌های جانوری

از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش کل و بز، شوکا و مار و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول را نام‌برد.[۵] طرح جنگل کاری احیا و غنی سازی جنگل‌های مخروبه ابر و قطری از سال ۱۳۷۰ به اجرا در آمده است که وسعتی برابر ۱۱۲۱۶ هکتار از دامنه‌های شمالی را شامل می‌شود. همچنین بیش از ۲۰۰ هکتار از مناطق فوق قرق و عملیات نهال کاری با کاشت گونه‌هایی مانند بلوط، افرا، شیردار، توسکا، ون، اقاقیا، گلابی وحشی، ممرز و تعدادی سوزنی برگ از جنس لاریکس و کاج جنگلی و بذرکاری با گونه‌های ون، ممرز، بلوط، گلابی وحشی انجام شده و عملیات فوق همچنان ا دامه دارد. این جنگل ۱۱۴اُمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۰ بهمن ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. در جلسه شورای عالی محیط زیست در 29 بهمن سال 1393 جنگل ابر منطقه حفاظت شده اعلام شد و در فهرست مناطق چهارگانه سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

جنگل اولنگ

جنگل اولنگ، در ۸۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود واقع شده و از مناطق نمونه گردشگری مصوب شهرستان شاهرود محسوب می شود. این جنگل دارای درختان جنگلی متنوع و تنوع جانوری است.

این جنگل از جاده شاهرود به آزاد شهر با مختصات جغرافیایی ۵۷ و ۵۴ تا ۱۲ و ۵۵ شرقی و ۴۲و ۳۶ تا ۵۰ و ۳۶ عرض شمالی قرار دارد و ادامه جنگلهای سرسبز شمال کشور است.

ویژگی های جنگل :

ارتفاع زیاد جنگل از سطح دریا، پایین بودن درجه حرارت در فصل گرما و وجود چشمه سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع این منطقه در حد فاصل بین دو کلان اقلیم خشک و نیمه خشک و مرطوب و نیمه مرطوب واقع شده که این امر باعث ایجاد تنوع گیاهی و جانوری شده است.

گونه های گیاهی اولنگ :

از گیاهان درختی این جنگل می توان بلوط، ممرز افرا، یردار، توسکا، آزاد داغداغان و از گیاهان مرتعی گونه های، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر را نام برد. این منطقه از معدود مناطقی است که رشته کوه البرز در این ناحیه به حداقل عرضی خود رسیده و تقریباً از یک شاخه اصلی تشکیل شده است.

گونه های جانوری :

از جانوران این منطقه می توان خرس قهوه ای، گرگ، پلنگ، خوک وحشی، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا و از پرندگان کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته، قرقاول را نام برد.

آدرس: هشتاد کیلومتری شمال شرقی شاهرود

آبشار تنگه داستان

آبشار بی نظر تنگه داستان در شمال شهر مجن واقع شده است ، این آبشار در تنگه ای موسوم به تنگه داستان واقع شده که این تنگه در اثر زلزله ای در سالهای بسیار دور رخ داده ایجاد شده و رود خانه منتهی به آبشار از این تنگه میگزرد .که این تنگه هم خود بسایر دیدنی است ، طول تنگه در حدود 2 کیلومتر و عرض تقریبی 5 متر می باشد که کف تنگه کاملا با آب رودخانه اشغال شده است در مسیر رودخانه آبشار هایی با ارتفاع 5 تا 10 متری دیده میشود که به این علت گذر از تنگه بسیار جذاب و هیجان انگیز می باشد .

خوش ييلاق

منطقه حفاظت شده خوش ییلاق در شمال شرقی شهرستان شاهرود قرار گرفته و به دو بخش دشتی و کوهستانی تقسیم می‌شود. از آنجایی که این منطقه بین کویر و جنگل‌های پهن برگ خزری قرار دارد، از تنوع زیستی بالایی برخوردار بوده و هریک از بخش‌های آن دارای تنوع پوشش گیاهی و حیات وحش ویژه‌ای است. بخش شمال غربی و غرب منطقه درختان جنگل‌های پهن برگ خزری همچون افرا، بلوط، راش و ولیک را شامل می‌شود و در بخش اعظمی از منطقه پوشش گیاهی نیمه استپی دیده می‌شود. گونه‌هایی نظیر درمنه کوهی، کلاه میرحسن، گون همراه با درختچه‌های اُرس و بوته‌های زرشک و برخی از خانواده چتریان را می‌توان مشاهده نمود. در مناطق استپی که نواحی شرقی منطقه را تشکیل می‌دهند، گونه‌هایی همچون قیچ، درمنه دشتی، ریش بز و گیاهان شور می‌رویند. دشت زردابه در مرکز این منطقه، زیباترین دشت منطقه می‌باشد که با گل‌ها و گیاهان جالب توجه، یکی از مهم‌ترین زیستگاه‌های وحوش به شمار می‌آید. دره گل سرخ نیز که در شرق دشت زردابه واقع شده است، از پوشش گیاهی کاملاً متفاوت با سایر زیستگاه‌های خوش ییلاق، دارای منظره‌ای بدیع از درختان بلوط و گیاهان جنگلی هیرکانی است. بر اساس مشاهدات صورت گرفته پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق دارای 29 گونه پستاندار، 93 گونه پرنده، 25 گونه خزنده و 5 گونه دوزیست می‌باشد. عمده‌ترین پستانداران منطقه شامل مرال (گوزن قرمز)، شوکا، کل و بز، قوچ و میش، آهو، گراز، خرس قهوه‌ای، گربه پالاس، پلنگ و انواع گربه‌های وحشی، گرگ، شغال، روباه معمولی، کفتار، رودک، خرگوش، تشی و انواع جوندگان و … می‌باشد. از مهم‌ترین پرندگان منطقه می‌توان از عقاب‌ها، بالابان، بحری، شاهین، هوبره، چاق‌لق، بلدرچین، کبک، تیهو، هدهد، شاه بوف، جغد، چکاوک و سینه سرخ نام برد. خزندگان این منطقه عبارتند از کفچه مار، مار افعی، مار جعفری، مار شاخدار ایرانی، تیرمار، مار آتشی، مار پلنگی، گرزه مار و انواع آگاماها، بزمچه بیابانی خزری و لاک‌پشت خشکی‌زی نظیر لاک‌پشت مهمیزدار شرقی. دوزیستان این منطقه شامل وزغ سبز تورانی، وزغ معمولی، وزغ سبز خراسانی و قورباغه درختی می‌باشند. وجود گونه‌های شاخص همچون مرال، شوکا، خرس قهوه‌ای در جنگل‌های انبوه و کوهستانی مرطوب خزری و آهو و هوبره در مناطق پست بیابانی جنوب منطقه از جاذبه‌های طبیعی این منطقه محسوب می‌گردد.

آبشار مجن

آبشار مجن آبشار مجن در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شاهرود واقع شده است. این آبشار زیبا و باصفا، یکی از جلوه های طبیعی شهر شاهرود است. در انتهای مجن دره ای زیبا با مناظری منحصربفرد از کوه و دشت و رود، قرار دارد که در فصل بهار بوی عطر گل های وحشی و در فصل تابستان گل های زیبای آفتابگردان بر زیبایی آن می افزایند. این آبشار در زمستان نیز بسیار دیدنی است و دسته های پر تعداد کبک شما را تا دهانه آبشار همراهی می کنند. از روستا تا ابتدای آبشار، جاده ای خاکی در میان این دره زیبا احداث شده است که در حدود ۱۰ کیلومتر مسافت دارد. در کنار این مسیر درختان بلند سپیدار، باغات و مزارع سرسبز و کلبه هایی کاهگلی جلب نظر می کنند که بسیار جذاب هستند. بازی رنگ در طبیعت این دیار موج می زند. بعد از گذشتن از دره مجن وارد طبیعت کوهستانی منطقه می شوید و دل صخره ای بسیار عظیم طنین آبشار مجن را خواهید شنید. این کوه صخره ای جالب، آبشار را در محوطه ای باریک و غار مانند محصور کرده است. برای دیدن آبشار مجبورید وارد آبی سرد و زلال شوید و با حدود بیست متر پیاده روی در آب! در فضایی زیبا و هیجان آور از آن لذت ببرید.

دشت شقایق کالپوش


دشت آفتابگردان کالپوش


دشت گل ها شاهرود

دشت آفتابگردان در منطقه کالپوش یکی از جاذبه‌های گردشگری شهرستان شاهرود است. با فرا رسیدن شهریور ماه میلیون‌ها گل آفتابگردان در دشت‌های مخملین کالپوش شاهرود شکفته می‌شوند و مناظر بدیع و بی‌نظیری در این منطقه خلق می‌کنند که چشم هر بیننده‌ای مسحور زیبایی آن‌ها می‌شود. دشت آفتابگردان کالپوش در 220 کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد. این منطقه سرسبز و جنگلی با بارندگی کافی و اراضی بسیار مستعد برای کشاورزی و جنگل‌کاری، در مجاورت با پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق از موقعیت ممتاز گردشگری بسیار جالبی برخوردار است. آنچه این دشت را از نمونه‌های مشابه متمایز ساخته و از ویژگی‌های بارز آن محسوب می‌شود، سطوح زیر کشت آن است که برخلاف دیگر مزارع آفتابگردان که در زمین‌های هموار دیده می‌شود، در اینجا در دشت‌های ناهموار و تپه‌های آبشارگونه است که تمایز رنگی بی‌نظیری را خلق می‌کند. کاشت آفتابگردان در این منطقه در اوایل بهار به صورت دیم و آبی است و انواع مختلف آن را شامل می‌شود که از گونه‌‌های ژنتیکی جدید آن، انواع پا کوتاه و درشت دانه را می‌توان نام برد.

دشت شقایق

از دیگر نقاط زیبای این منطقه دشت شقایق‌ها می‌باشد. نمایش منحصر به فرد گل‌های شقایق در منطقه از بیستم اردیبهشت ماه تا پایان خرداد جلوه زیبایی به ناحیه سرسبز کالپوش می‌بخشد و گردشگران بسیاری را به این منطقه جلب می‌کند. همه ساله در همین خصوص جشنواره دشت شقایق و کُشتی محلی در منطقه کالپوش برپا می‌شود.

مسیر دسترسی به این منطقه به این گونه است که پس از طی 60 کیلومتر از مسیر شاهرود- مشهد با رسیدن به شهر میامی، به سمت شمال تغییر مسیر داده که در نهایت به این منطقه منتهی می‌شود.

کوه شاه وار

کورو بسطام

چهار باغ

نگار من

تکه ای از بهشت در شاهرود : نگار من

نگارمن یکی از روستاهای شهرستان شاهرود در ایران است.

این روستا در دهستان خرقان دربخش بسطام جای دارد. جمعیت روستای نگارمن بر پایه نتایج سرشماری سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۹ نفر (۲۳ خانوار) بوده است.

این روستا که افرادی آن را نکارمن نیز می نامند در جاده ی مجن در حوالی شهرستان شاهرود قرار دارد که به دلیل قرارگرفتن در منطقه ای کوهستانی و در دامنه ی کوه دارای آب و هوایی بسیار معتدل در تابستان و سرد و خشک در زمستان می باشد. این روستا به دلیل بهره از آب و هوای معتدل و بسیار خوب مناظر بسیار زیبا و دیدنی را دارا می باشد.

خوش ییلاق

دشت امیریه

دشت آفتابگردان و شقایق‌های کالپوش

=[ویرایش]

بایزید بسطامی عارف بزرگ

عارف بزرگ ابوالحسن خرقانی( هر کس در این سرای آید نانش دهید و از ایمانش مپرسید .......جمله معروف خرقانی در یونسکو)

مقبره شاعر بزرگ ابن یمین فرومدی

مجموعه آرامگاهی بایزید بسطامی؛ مجموعه ی کاملی از مسجد، آرامگاه ، محراب، منار، برج میباشد؛ که آثار متنوعی از دوران سلجوقی به بعد را دربر میگیرد. این مجموعه درکنار آرامگاه عارف بزرگ و مشهور ایرانی (بایزید)، که در قرن سوم هجری قمری زندگی می‌کرده است، ساخته شده است.

1٫ خانقاه بایزید:

شامل سه اتاق کوچک با سقف های کوتاه است، که در سمت غربی بارگاه، قرار گرفته است. این اتاقها با گچبری های زیبائی مزین گشته اند. بر بالای کتیبه ورودی اتاق دوم تاریخ ۷۰۲ هجری مشاهده می‌شود.

۲٫ دالان و ایوان اولجایتو:

این بخش از مجموعه، در سال ۷۱۳ هجری قمری در زمان محمد خدابنده وتوسط خاندان معماران دامغانی ساخته و یا تزیین شده است. سردر ایوان با مقرنس کاری های گچی زیبا وکاشی های معرق فیروزه ای به زیبایی پر شده است. در داخل دالان عبارت بسیار زیبایی به خط ثلث گچبری گشته است…

از محلات قدیم شاهرود می‌توان به شبدری، باغ‌زندان، بیدآباد، مصلی و قلعه اشاره نمود.

تکیه برنجی

چنار سوخته

 • آرامگاه ابن یمین فرومدی
 • تکیه گلشن
 • مسجد شیخ علی‌اکبر
 • مسجد آقا
 • مسجد جامع شاهرود
 • مسجد اخیانی‌ها
 • تکیه زنجیری (بازار)


جاذبه‌های تاریخی و باستانی[ویرایش]

آرامگاه بایزید بسطامی

آرامگاه شیخ حسن جوری ( سربداران)

 • آرامگاه ابن یمین فرومدی
 • بازار شاهرود[۱۶]
 • بازار انارکی‌ها
 • گرمابه چهارسوق

موزه‌ها[ویرایش]

 • موزه باستان شناسی و مردم شناسی شاهرود[۱۷]

ساختمان این بنا مربوط به ساختمان قدیمی شهرداری (بلدیه) شهر بوده و در دوره پهلوی اول بنا شده است و شامل دو بخش باستان شناسی و مردم شناسی است. در بخش باستان شناسی آثار ارزشمندی مربوط به دوره‌های پیش از اسلام و در قسمت مردم شناسی نیز مجموعه‌ای از ابزار و ادوات تولید پوشاک، زیورآلات، دست بافته‌ها، اسناد و قباله‌ها و نیز ابزاری از فنون سنتی زندگی مردم به نمایش گذاشته شده است. همچنین برخی از اشیای مکشوفه در تپه هشت هزار ساله سنگ چخماق بسطام و تپه سه هزار ساله بلوار شاهرود مانند ابزار استخوانی و سنگی کار مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد، سفال‌های خاکستری و نیز درب امامزاده قطری در موزه شاهرود به نمایش گذاشته شده است.[۱۸]

 • موزه حیات وحش شاهرود

موزه حیات وحش شاهرود ادر زمینی به مساحت ۲۰۰ متر مربع ساخته شده و از سال ۸۹ کار خود را آغاز کرده است. در این موزه ۴۲ گونه از جانوران اعم از پستانداران، خزندگان و پرندگان صورت تاکسیدرمی نگهداری می‌شوند که به غیر از تعدادی از پرندگان که منشأ دریایی دارند سایر گونه‌های موجود بومی این شهرستان هستند.[۱۹]

 1. موزه آب

این موزه در خیابان مصلی-داخل حسینیه سعادت برنجی واقع شده است و ابزار آلات باستانی استحصال آب را به نمایش عموم گذاشته است.

امکانات[ویرایش]

اماکن اقامتی[ویرایش]

 • هتل پارمیدا
 • هتل جهانگردی شاهرود
 • هتل نادر
 • متل آزادی
 • هتل معلم شاهرود

بهداشت و درمان[ویرایش]

 • بیمارستان خاتم‌الانبیاء (ص)
 • بیمارستان فاطمیه
 • بیمارستان امداد امام خمینی (ره)
 • بیمارستان شهید احمدی[۲۰]

بوستان‌ها[ویرایش]

 • پارک آبشار
 • پارک محراب
 • پارک کودک
 • پارک بلوار
 • شهر بازی

مراکز آموزشی و علمی[ویرایش]

دانشگاه‌ها[ویرایش]

 • دانشگاه جامع علمی کاربردی شماره ۱ (آفرینش) شاهرود
 • دانشکده علوم قرآنی شاهرود[۲۱]
 • آموزشکده فنی و حرفه‌ای دختران شاهرود
 • مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی و غیردولتی شاهرود
 • مؤسسه آموزش عالی غیرانتفاعی برآیند شاهرود
 • دانشگاه جامع علمی کاربردی ذغالسنگ البرز شرقی
 • حوزه علمیه امام صادق
 • حوزه علمیه ولی عصر
 • حوزه علمیه طاهریه

صنعت[ویرایش]

صنایع[ویرایش]

شهرک صنعتی شاهرود به وسعت حدود ۴۲۰ هکتار و در ۲ فاز عملیاتی اجرا شده و دارای ۲۰۰ واحد صنعتی است که از این تعداد حدود ۹۵ واحد صنعتی با اشتغال زایی بیش از ۱۸ هزار نفر در حال فعالیت بوده و دارای پروانه بهره‌برداری می‌باشند. این شهرک دارای تأسیسات برق، مخابرات، روشنایی، گاز، آسفالت، تصفیه خانه فاضلاب و منابع آب است. از شرکت‌های مهم صنعتی شاهرود می‌توان موارد ذیل را نام برد.[۲۲]

سوغات[ویرایش]

“سوغات و صنایع دستی شاهرود”

برگه زرد آلو، قیسی،( قیسی از مهمترین صادرات شاهرود است) کشمش، انگور، گیلاس، آلو، آلبالو خشک و ...

انواع کشک محلی . ماست گوسفندی . کره محلی

آبغوره / گرد غوره/ آلوی خورشتی و .....

انواع نان، نان قندی، نان کالک، فطیر، انواع نقل و آبنبات.

صنایع دستی از قبیل: گلیم، گلیچ، جاجیم، سفال و سرامیک…

 • یکی از سوغات‌های شاهرود نان‌های کاک، قندی وشیری می‌باشد که توسط مرحوم اورنگ حدود ۴۰ سال پیش ابداع و تولید گردید.
 • 'برگه زردآلو و قیسی' شاهرود' که شهرت جهانی دارد.
 • میوه هایی نظیر زرد آلو, گیلاس, انگور شاهرودی از لحاظ کیفیت در رتبه بالایی در منطقه خاورمیانه قرار دارند.

انگور: بیش از 50نوع انگور در شاهرود وجود دارد.


انگور شاه بابا, انگور لعل, انگور شاهرودی, انگور سیاه, انگور کشمشی, انگور دیشویی و ...

°انگور شاهرود به سراسر کشور های اطراف صادر می شود.

 • = سرشناسان ==
 • کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی دوره نهم

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. آنجا که کویر به جنگل می‌رسد
 2. «سالنامه آماری استان سمنان، سال ۱۳۹۱». معاونت برنامه ریزی و اشتغال استانداری سمنان (نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ به نقل از مرکز آمار ایران)، بهمن ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۶ مهر ۱۳۹۳. 
 3. سالنامه آماری استان سمنان ۱۳۸۶
 4. MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news and headlines
 5. http://shahrood.ir/ShowPage.aspx?page_=news&lang=1&tempname=template2&sub=0&PageID=267&PageIDF=1
 6. «سالنامه آماری استان سمنان، سال ۱۳۹۱». معاونت برنامه ریزی و اشتغال استانداری سمنان (نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰ به نقل از مرکز آمار ایران)، بهمن ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۶ مهر ۱۳۹۳. 
 7. http://www.tabnak.ir/fa/news/308422/%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%DA%A9%D9%87-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A8%D8%B9%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%86-%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%B4%D9%86%D9%88
 8. http://www.sci.org.ir/_vti_bin/ReportServer?http://www.sci.org.ir/90/province/Population/6_pm.rdl&add_pm=920&rs:Format=excel
 9. موقعیت جغرافیایی استان سمنان
 10. لولویی، ۲۳۶ و Darmesteter, J. The Zend Avesta, Vol, Second Edition, London, 1895, pp. 253-8.(به نقل از: شریعت‌زاده، سید علی اضغر: فرهنگ مردم شاهرود، تهران، ۱۳۷۱.)
 11. پور داوود: تاریخ ایرانیان، قسمت اول صفحه ۱۳، پیش از آخر صفحه ۴۲ قصران. (به نقل از: شریعت‌زاده: فرهنگ مردم شاهرود)
 12. لولویی، ۲۳۷ و انصاف‌پور، غلام‌رضا: ایران و ایرانی. تهران: ۱۳۶۳، صفحهٔ ۳۱۱.
 13. سمنان - www.IRAN.IR
 14. سمنان - www.IRAN.IR
 15. سمنان - www.IRAN.IR
 16. جاذبه‌های تاریخی- فرهنگی
 17. جاذبه‌های تاریخی- فرهنگی
 18. [۱]
 19. MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news and headlines
 20. بیمارستان‌ها (سمنان)
 21. سایت اصلی - دانشکده شاهرود
 22. MehrNews.com - Iran, world, political, sport, economic news and headlines
 23. http://www.semnaniec.ir/unit=c-3
 • لؤلوئی، کیوان. «شاهرود و مجموعه تاریخی بسطام». ایران شناخت. شمارهٔ پانزدهم، زمستان ۱۳۷۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]

{