محلات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
محلات
محلات
Mahallat.jpg
کشور ایران
استانمرکزی
شهرستانمحلات
بخشمرکزی
نام(های) پیشینریوکان، ورکان
مردم
جمعیت۴۳٬۲۴۵ نفر (۱۳۹۵)[۱][یادداشت ۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۱۷۷۵ متر
اطلاعات شهری
ره‌آوردانواع گل و گیاه ، انواع سنگهای تراورتن ، حلوا شکری ، حلوا کنجدی ، حلوا ارده ، ارده ، ماهیان زینتی ، گیوه ، بافت های تریکو ، بید قرمز بزیجان ، محصولات کشاورزی و...
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۸۶
وبگاهشهرداری
شناسهٔ ملی خودرو ایران ۵۷ د
کد آماری۱۱۱۵
قلعه مرحوم آقا خان محلاتی در دوره قاجار
چشم‌اندازی در بیرون از محلات
گلخانه‌ای در شهر محلات

مَحَلّات شهری از توابع شهرستان محلات و مرکز شهرستان محلات استان مرکزی می‌باشد.

این شهر در جنوب غرب تهران و در فاصله ۲۶۲ کیلومتری آن قرار داشته و یکی از شهرستان‌های استان مرکزی محسوب می‌شود که در جنوب شرقی آن واقع گردیده‌است. شهر محلات از طرف شمال به قم و آشتیان، از طرف جنوب به اصفهان و گلپایگان، از طرف غرب به خمین و اراک و از طرف شرق به دلیجان محدود است.[۲]

محلات به عنوان بزرگ‌ترین شهرستان کشور از لحاظ سطح زیرکشت گل،[۳] مهد پرورش گل و گیاهان زینتی در کشور،[۴] پایلوت گل‌کاری کشور[۴] است و رتبه اول را از لحاظ تنوع تولید گل در کشور[۵] داراست. شهرستان محلات دارای منابع متعدد و غنی معادن سنگ زینتی، معادن سنگ تراورتن و مرمریت می‌باشد.

نامگذاری[ویرایش]

این شهر را به آن جهت که متشکل از محله‌های گوناگونی با فرهنگ‌های مختلف بود، «محلات» نامیدند.[۶]

تاریخچه[ویرایش]

منطقه محلات در روزگار هخامنشیان بخش کوچکی از ایالت ماد به‌شمار می‌رفته‌است. وجود آثار باستانی آتشکده آتشکوه نشان می‌دهد که از زمان امپراطوری ساسانیان منطقه محلات و خصوصاً دره رودخانه قمرود محل استقرار جمعیت بوده‌است. از دوران اسلامی این منطقه جزو ایالت جبال بود و از زمان سلجوقیان تا قاجاریه جزو منطقه عراق عجم شد. بر اساس کتیبه‌های موجود مربوط به هخامنشیان از محلات با عنوان ورکان نام برده شده‌است و بر اساس قدیمی‌ترین نام مربوط به محلات همان ورکان می‌باشد.[۷] محلات همان گونه که از نام آن پیداست جمع محله و احتمالاً منظور روستاهایی است که محلات از آن‌ها تشکیل شده‌است. روستاهای پیل پایان، ریوکان، زنجیردان و گوشه. همین‌طور در گذشته به محلات «سایرالبلوک» نیز گفته می‌شده چرا که در آن زمان محلات در نقشه از بلوک‌های قم و کاشان نبوده‌است.[۸]

مردم[ویرایش]

مردم محلات فارسی‌زبان هستند و به لهجه محلاتی سخن می‌گویند.[۹] بیشینه مردم این شهر مسلمان و شیعه‌مذهب هستند.[۱۰]

آموزش عالی[ویرایش]

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد محلات
 • دانشگاه غیرانتفاعی مهرگان محلات
 • دانشگاه پیام نور محلات
 • مرکز آموزش عالی محلات

رصدخانه محلات[ویرایش]

شهر محلات دو رصدخانه دارای تلسکوپ در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی و پژوهش سرای دانش آموزی دارد.[نیازمند منبع]

پیست سوارکاری[ویرایش]

شهر محلات دارای یکی از بزرگترین پیست‌های اسب سواری استان مرکزی است و چند مرکز نگهداری اسب و آموزش اسبدوانی در محلات وجود دارد.[نیازمند منبع]

صنعت و اقتصاد[ویرایش]

حلوای سنتی محلات با نام حلوا ارده یکی از سوغاتهای معروف محلات می‌باشد. این حلوا که از کنجد آسیاب شده (ارده) و شکر (در سال‌های قبل از دهه چهل شمسی به جای شکر از شیره کشمش در ساخت حلوا استفاده می‌شده) و ترکیب یک عصاره گیاهی تولید می‌شود. صنعت سنگ‌های تزئینی و معادن سنگ تراورتن و مرمریت و کانی‌های غیر فلزی مانند سیلیس و فلدسپار محلات نیز شهرت فراوانی دارد. سنگ‌های استخراج شده از معادن سنگ محلات به صورت خام (کوپ) یا فرآوری شده به سراسر کشور و بسیاری از کشورهای خارجی صادر می‌شود.

باغ گل در محلات

درحال حاضر چندین واحد کوچک و بزرگ تولید حلوا ارده و ده‌ها معدن سنگ ساختمانی و صدها واحد سنگبری در محلات فعال می‌باشد. درمجموع اقتصاد شهرستان محلات وابستگی زیادی به صنعت سنگ دارد به‌طوری‌که حدود ۱۰۰۰ دستگاه تریلر و کامیون و تعمیرگاه‌ها و فروشگاه‌های لوازم معدنی و صنعتی و دلالی سنگ در معادن و… اشتغال غیرمستقیم صنعت سنگ‌های ساختمانی در شهرستان محلات را تشکیل می‌دهد. بازار سنتی محلات که در طول تاریخ چندمرحله بازسازی شده و اخیراً نیز توسط شهرداری محلات به شکل زیبایی طراحی و مرمت گردیده‌است برای گردشگران و خرید سوغات-حلوا ارده_عرقیات و داروهای گیاهی و پوشاک جالب توجه می‌باشد. تولید پوشاک تریکو یا کشباف در محلات رونق زیادی دارد و تعداد زیادی تولیدی در این رشته در محلات فعال می‌باشد. محلات از نظر اشتغال‌های کوچک مانند تولید گل و گیاه (پرورش گل در محلات) - تولید پوشاک - صنعت حمل و نقل موقعیت بسیار خوبی دارد و قابل مطالعه و الگو برداری برای سایر مناطق کشور با در نظر گرفتن آمایش و استعدادهای هر منطقه می‌باشد. براساس آمارهای رسمی صادرات غیرنفتی از شهرستان محلات با صادرات ۲ استان کمتر توسعه یافته کشور برابر می‌باشد؛ اخیراً مراجعین زیادی از سایر شهرهای ایران برای ساخت دندان مصنوعی به دلیل کیفیت بالا و قیمت پایین به واحدهای دندانسازی این شهر مراجعه می‌کنند. همچنین با صادرات بید قرمز از روستای بزیجان به کشور های شرق آسیا و اروپا از دهه ۱۳۷۰ به بعد این صنعت نیز نقش بسزایی در صنعت گردشگری و صادراتی داشته است.

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

Khorheh.jpg
 • دهکده جهانی بید قرمز بزیجان
 • آبگرم محلات
 • منطقهٔ حفاظت شدهٔ هفتادقله واقع در شمال شهرستان محلات
 • منطقه حفاظت شده موته واقع در روستای گل‌چشمه محلات
 • پارک زیبای سرچشمه محلات واقع در شمال شهر محلات
 • چنار ۱۱۵۰ ساله شهر محلات واقع در میدان چنار شهر محلات
 • یخچال طبیعی نیم‌ور واقع در شهر نیم‌ور
 • انواع باغ‌های پرورش گل محلات واقع در مزارع گل جنوب محلات
 • مجتمع آب درمانی و آب‌گرم طبیعی محلات واقع در روستای آبگرم محلات
 • آتشکده آتشکوه میل میلونه متعلق به زمان ساسانیان در نیم‌ور.
 • ستون‌های سنگی شهر باستانی خورهه از دوران اشکانیان.
 • کوچه‌باغ‌های پولگان محلات واقع در میدان فرمانداری (منطقهٔ پولگان)
 • سد ساسانی نیم‌ور واقع در رودخانه قمرود
 • پل قدیمی باقرآباد واقع در روستای باقرآباد محلات
 • غار آزاد خان واقع در روستای سنجی‌باشی محلات
 • غار سوراخ گاو واقع در خورهه محلات
 • غار چال‌شغال در روستای آتش کوه نیم‌ور
 • غار یکه‌چاه واقع در روستای یکه‌چاه محلات
 • غار باباجابر واقع در روستای جودان محلات
 • غار شاه‌بلبل واقع در خورهه محلات
 • سرچشمه محلات

تأمین آب از لرستان[ویرایش]

آب مصرفی (شرب، صنعتی، کشاورزی) مورد نیاز شهرهای خوانسار، گلپایگان، خمین، محلات، نیم ور، سلفچگان و قم از سرچشمه‌های دز در شهرستان الیگودرز تأمین می‌شود.[۱۱][۱۲][۱۳] به گفته فتاح وزیر وقت نیرو این آب یکی از بهترین آب‌های دنیا است.[۱۴]

اما انتقال آب از شهرستان الیگودرز به شهرهای ذکر شده باعث اعتراض مردم الیگودرز شده‌است. از اثرات انتقال آب، پایین رفتن شدید سطح سفره‌های آب زیرزمینی و در نهایت خشک شدن بیش از ۶۰ حلقه چاه و کم‌آب شدن ۱۷۱ حلقه چاه دیگر در شهرستان الیگودرز بوده‌است.[۱۵] خشک شدن چاه‌ها و چشمه‌های شهرستان الیگودرز علاوه بر خسارات بسیاری که به بخش کشاورزی وارد کرده باعث از بین رفتن مجتمع‌های پرورش ماهی در این شهرستان شده‌است.[۱۶]

یادداشت‌ها[ویرایش]

 1. آمار بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ است و بر همین اساس، جمعیت شهر محلات ۴۳٬۲۴۵ تن و استان مرکزی ۱٬۴۱۳٬۹۵۹ تن بوده‌است.

منابع[ویرایش]

 1. نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ بایگانی‌شده در ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۹ توسط Wayback Machine وبگاه مرکز آمار ایران
 2. هفته نامه سیاحت و تجارت (۱۷ بهمن ۱۳۹۰). «محلات استان مرکزی کجاست؟». خبرآنلاین. دریافت‌شده در ۱۲ شهریور ۱۳۹۱.
 3. «یک دسته گل یک خروار مشکل». همشهری آنلاین. ۲۸ شهریور ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۲۳ مهر ۱۳۹۱.
 4. ۴٫۰ ۴٫۱ [www.markazinews.ir/1390/06/3191 «عطر گل از استان مرکزی برمی‌خیزد»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). مرکزی نیوز. ۲۶ شهریور ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۲۳ مهر ۱۳۹۱.
 5. [farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۱۰۳۲۲۰۰۱۳۸۳ «تولید ۱۲۰ نوع گل توسط گلکاران محلات»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). خبرگزاری فارس. ۲۲ خرداد ۱۳۹۱. دریافت‌شده در ۲۳ مهر ۱۳۹۱.
 6. مهرالزمان نوبان (۱۳۷۶نام مکان‌های جغرافیایی در بستر زمان، تهران: انتشارات ما، ص. ۴۵۰، شابک ۹۶۴-۶۴۹۷-۰۰-۴
 7. «موقعیت تاریخی محلات». شهرداری محلات. ۲۳ آبان ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ ژوئن ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۵ آبان ۱۳۹۱.
 8. «تاریخچه شهرستان». دانشگاه پیام نور مرکز محلات. ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۳ مرداد ۱۳۹۱.
 9. «چند اصطلاح محلاتی». صداوسیمای استان مرکزی. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۲۰.
 10. «استان مرکزی». ایران‌نگری. دریافت‌شده در ۴ اوت ۲۰۲۰.
 11. «نماینده قم: طرح انتقال آب'دز'، رؤیای مردم این استان را محقق می‌کند». خبرگزاری ایرنا. ۲۷ فروردین ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۲ ژوئیه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 12. «آب رودخانه دز به قم رسید». وب‌سایت جام‌جم آنلاین. ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 13. «آب شیرین به قم رسید». واحد مرکزی خبر جمهوری اسلامی ایران. ۱ اردیبهشت ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ مه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 14. «طرح انتقال آب به ۴۰ شهر و روستای قم». جام جم آنلاین. ۱۶ آبان ۱۳۸۷. دریافت‌شده در ۴ اردیبهشت ۱۳۹۰.
 15. «اینجا روزی رودخانه بود». روزنامه اعتماد ۲۹ اردیبهشت ۱۳۸۸. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۰ سپتامبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۶ آوریل ۲۰۱۱.
 16. «الیگودرز قربانی طرح انتقال آب به قمرود». آبنمانیوز۲ اردیبهشت ۱۳۸۹. دریافت‌شده در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۰.

پیوند به بیرون[ویرایش]