لردگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
لردگان
لردگون
Cheshmeyeberam (2).JPG
کشور  ایران
استان چهارمحال بختیاری
شهرستان لردگان
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی لردجان لوردغان
سال شهرشدن ۱۳۵۵
مردم
جمعیت ۴۰٬۵۲۸ نفر (۱۳۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۵۵۶ متر
اطلاعات شهری
ره‌آورد قالی بختیاری، کباب بختیاری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۸۳
چشمه برم

لُردِگان یکی از شهرهای استان چهارمحال و بختیاری ایران است. این شهر مرکز شهرستان لردگان بوده و در بخش مرکزی این شهرستان واقع شده‌است. اقلیم لردگان نیمه مرطوب گرم با زمستانهای نیمه سرد است.

مردمان لردگان از لران بختیاری هستند. شهر لردگان مرکز شهرستان لردگان با هزار و هفتصد متر ارتفاع از سطح دریا در ۱۶۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد، مرکز استان چهارمحال و بختیاری، قرار گرفته‌است.

جوشش چشمه برم در مرکز شهر لردگان گردشگاه با همین نام را به وجود آورده‌است. این چشمه پرآب علاوه بر تأمین آب کشاورزی و آشامیدنی یکی از سرشاخه‌های کارون به‌شمار می‌آید. متاسفانه در سالهای اخیر توجه کافی و درخور به امر نگهداری و نظافت این چشمه نشده بطوری که در بعضی مواقع سطح این چشمه بطور کامل پوشیده از جلبک و علف می شود. اگرچه این شهر همواره در ردهای پایین توجه از طرف مدیران کشوری و حتی استانی قرار دارد، بخاطر وجود منابع طبیعی و خاک حاضلخیز، این شهر از جمله شهرهای مولد ثروت در کشور بوده است و از این لحاظ میزان محرومیت در این شهر کمتر احساس می شود.

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۴۰٬۵۲۸ نفر (در ۱۰٬۴۸۲ خانوار) بوده‌است.[۱] در استان چهارمحال و بختیاری بغیر از شهرکرد، مرکز استان، شهر لردگان دارای بالاترین رشد جمعیتی شهرهای استان است به‌طوری‌که از روستایی کوچک با ۹۵۱ نفر جمعیت در سال ۱۳۳۵ به سومین شهر پرجمعیت استان با ۴۰۵۲۸ نفر در سال ۱۳۹۵ رسیده‌است. در سالهای اخیر به دلایلی همانند مشکلات مربوط به کم آبی، نرج مهاجرت از روستاهای اطراف به شهر به شدت افزایش یافته است و این باعث افزایش نرخ رشد جمعیت این شهر گردیده است.

جمعیت تاریخی
سال جمعیت
۱۳۳۵ ۹۵۱
1345 ۱٬۶۸۵ ۷۷٫۲ ٪
1355 ۵٬۵۱۲ ۲۲۷٫۱ ٪
1365 ۸٬۳۳۱ ۵۱٫۱ ٪
۱۳۷۵ ۱۶٬۹۴۰ ۱۰۳٫۳ ٪
۱۳۸۵ ۲۲٬۷۲۸ ۳۴٫۲ ٪
۱۳۹۰ ۳۵٬۲۷۶ ۵۵٫۲ ٪
۱۳۹۵ ۴۰٬۵۲۸ ۱۴٫۹ ٪

زبان[ویرایش]

مردم لردگان به زبان لری گویش بختیاری سخن می‌گویند.[۲][۳]

جغرافیا[ویرایش]

شهر لردگان در دشت نسبتا مسطی قرار دارد. این دشت حاصلخیز در میان رشته کوه زاگرس قرار دارد و با قله هایی همانند ریگ و آس جم احاطه میشود.

سوغات[ویرایش]

قالی بختیاری، گلیم، لباس‌های محلی، چنته، نمکدان، مفرش کشک و قارا-بنه یا پسته وحشی.

پانویس و منابع[ویرایش]

  1. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار. 
  2. امان‌اللهی بهاروند، سکندر (1370): قومُ لر پژوهشی دربارهٔ پیوستگی قومی و پراکندگی جغرافیاییُ لرها در ایران، تهران، آگاه.
  3. راولینسون، هنری لرزیک. سفرنامه راولینسون: گذر از ذهاب به خوزستان. ترجمهٔ سکندر امان‌اللهی بهاروند. تهران: ترجم، ۱۳۶۲. ۱۵۲.