آزادشهر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
آزادشهر
شاه پسند
کشور  ایران
استان گلستان
شهرستان آزادشهر
بخش مرکزی
نام(های) دیگر قره تکن، شاه پسند
نام(های) قدیمی قره تکن، شاه پسند
سال شهرشدن 1341
مردم
جمعیت ۳۹،۹۷۹ نفر سال ۱۳۹۰ [۱]
جغرافیای طبیعی
مساحت 892/47کیلومتر مربع
ارتفاع از سطح دریا 150متر
اطلاعات شهری
شهردار سیدمنصورباقری رامیانی
پیش‌شماره تلفنی ۰۱۷
تابلوی خوش‌آمد به شهر

آزادشهر شهری است در استان گلستان ایران. این شهر مرکز شهرستان آزادشهر این استان است. جمعیت شهرستان آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۹۱۷۶۷ نفر بوده‌است [۳]. جمعیت شهر آزادشهر در سال ۱۳۹۰، برابر با ۵۰٬۳۷۴ نفر بوده‌است. از مراکز گردشگری و باستانی این شهرستان می‌توان بقعهٔ امامزاده محمدبن‌‌زید ( آق امام )، پارک جنگلی و پارک زیتون‌تپه را نام برد.

فرآورده‌ها[ویرایش]

مرکبات -آلوجات - غلات - گندم - جو - برنج- کلزا

موقعیت[ویرایش]

محل تلاقی مسیر ارتباطی ۳ شهر بزرگ گنبد کاووس و گرگان و شاهرود بوده و مسیر ارتباطی شمال کشور به مشهد از این شهر می‌گذرد. به نحوی که از شمال به شهرستان گنبد کاووس، از غرب به مرکز استان (گرگان)، از شرق به شهرستان مینودشت و استان خراسان واز جنوب هم به شهرستان شاهرود و استان سمنان محدود می‌شود. گرچه شواهد تاریخی بازمانده اندکند، اما می‌توان انتظار داشت به سبب همین موقعیت تاریخی از دیرباز آزادشهر محل سکونت بوده باشد؛ خاصه از آن رو که در نزدیکی آن امام‌زاده و زیارتگاه است و اصولا چنین زیارتگاهی در اماکن مسکونی بنا می‌شود و محل اجتماع است. به نظر می‌رسد آنجاها که در متون تاریخی کهن از «دروازه ی جرجان» یاد می‌شود، اشاره به نام روستایی باشد که هسته اولیه آزادشهر کنونی است؛ مثلاً گفته شده است که محمدبن‌جعفر صادق، فرزند امام ششم شیعیان در «باب جرجان» کشته و به خاک سپرده شده است.

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه ریزی استانداری گلستان(به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
  2. «۱۴ قومیت ساکن در شهرستان آزادشهر ، نمونه وحدت و همدلی هستند». تیتر آزاد، ۱۱ / اسفند / ۱۳۹۱. 
  3. «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد»(فارسی)‎. مرکز آمار ایران، ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از نسخهٔ اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.