بوئین‌زهرا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بوئین‌زهرا
بویین
کشور  ایران
استان قزوین
بخش مرکزی
مردم
جمعیت 18.000
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۴۱۰ متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی 028-3422

بوئین‌زهرا شهری است در بخش مرکزی شهرستان بویین‌زهرا استان قزوین ایران.

نام شناسی[ویرایش]

وجه تسمیه[ویرایش]

برخی کلمه زهرا را تبدیل شده واژه «زرا» از «زر» به معنی مقدس دانسته و بویین را ترکیبی از «بو» و «یین» به معنی «چشمه» و «خدا» می‌دانند که روی هم «چشمه خدای مقدس» می‌شود که آن را متعلق به الهه آناهیتا - فرشته پاکی و آب‌های روان - می‌دانستند. در این منطقه معبدی به نام ناهید بوده که بعدها به «خاتون»، «بی بی»، «دختر» و … تغییر نام داده‌است. در کتاب «التدوین» آمده که منظور از «زهرا» دختر «روی» صاحب ری است که بقعه‌ای را به دخترش بخشید و او هم در آن جا بنایی کرد. «خرابه قلا» یا «قلعه خرابه» و تپه عظیم «برموده» در شمال ابراهیم آباد، حاکی از تمدنی کهن در این منطقه‌است. دشت قزوین، «دشتابی»، «رامند» و بویین زهرا - که درجنوب استان قزوین واقع شده است- تمدنی بسیار کهن دارند. درلا به لای صدها تپه باستانی این منطقه، می‌توان تمدن بزرگ و دیرینه‌ای به طول بیش از ۹۰۰۰ سال را مشاهده کرد. آثار کشف شده از جنس طلا، برنز و سفال، با نقوش شطرنجی و نقاشی حیوانات با رنگ‌های قهوه‌ای تیره، اخرایی و مایل به سبز - از حیث تنوع و تناسب در شکل و رنگ آمیزی - جزو نمونه‌های ارزنده سفال پیش از تاریخ این ناحیه‌است.

مشخصات جغرافیایی[ویرایش]

شهر بویین زهرا از نظر جغرافیایی در ۵۰ درجه و ۴ دقیقه درازای خاوری و ۳۵ درجه و ۴۶ دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع ۱۲۱۰ متری از سطح دریا قرار دارد. آب و هوای این منطقه؛ معتدل مایل به گرم وخشک است.

پیشینه[ویرایش]

از آثارموجود درتپه‌های باستانی شهرستان بویین زهرا؛ پیشینه‌ای حدود ۹۰۰۰ سال برای این منطقه برآورد می‌شود که از قدیمی ترین مناطق ایران و جهان به شمار می‌آید. بویین زهرا درفاصله پنجاه کیلومتری شهر قزوین قرار گرفته‌است. شغل اصلی مردم بویین زهرا کشاورزی است و به طور کلی آب و هوای آن معتدل خشک است. هوای مرکز شهرستان، تابستان‌ها گرم و خشک و زمستان‌ها سرد است. در زلزله سال ۱۳۴۱ بسیاری از آثار باستانی بویین زهرا فرو ریخت. از آثار باقی‌مانده این منطقه می‌توان به کاروان سرای دوره صفویه و برج‌های خرقان اشاره کرد.

مردم[ویرایش]

مردم بوئین زهرا به زبان ترکی سخن میگویند.[۱]

اقتصاد[ویرایش]

شهرستان بوئین زهرا دارای زمین های کشاورزی و باغات بسیاری می باشد. از مهم ترین محصولات زراعی آن می توان به پسته، بادام، گردو، جو و گندم، چغندر قند، میوه های سردرختی و نهال که در روستای امیرآباد نو کشت می شود نام برد. این شهرستان داری 4 شهرک صنعتی فعال و نیمه از جمله آراسنج، دانسفهان، شال و سگزآباد می باشد. هم چنین این شهرستان دارای مجتمع های بزرگ صنعتی مانند شرکت آپاداناسرام(تولید کاشی و سرامیک)، آرین فولاد(تولید مقطعات فلزی و آهن)، پاکنام(بهداشتی و شوینده) و ... می باشد. متأسفانه در سال های اخیر به دلیل عدم توجه مسئولین به تولیدملی و اقتصاد مقاومتی، برخی کارخانجات و شهرک ها در حالت تعطیل یا نیمه تعطیل به سر می برند.

تقسیمات کشوری[ویرایش]

بویین زهرا در سال‌های گذشته بخشی از استان زنجان محسوب می‌شد، اما هم زمان با استان شدن قزوین، یکی از شهرهای این استان به شمار آمد.

ترابری[ویرایش]

  • جاده آسفالته بوئین زهرا کرج
  • جاده آسفالته بوئین زهرا-ساوه
  • جاده آسفالته بوئین زهرا-قزوین
  • جاده آسفالته ای که به رزن وتاکستان وابهر می‌رود

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: ۱۳۸۳ خ.