سربندر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۰°۲۶′شمالی ۴۹°۰۵′شرقی / ۳۰.۴۳°شمالی ۴۹.۰۸°شرقی / 30.43; 49.08 الگو:نويسنده: حامد پيروزرام

سر بندر
کشور  ایران
استان خوزستان
شهرستان ماهشهر
بخش سر بندر
نام(های) قدیمی سربندر
سال شهرشدن ۱۳۵۲ خورشیدی
مردم
جمعیت ۱۰۰۰۰۰
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۳متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه بین ۶ تا ۶۰ درجه
میانگین بارش سالانه ۶۹٪ - ۱۵٪
روزهای یخبندان سالانه ۰
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۶۱
وبگاه ؟
تابلوی خوش‌آمد به شهر

سربندر نام بخش مسکونی و غیر بندرگاهی بندر امام خمینی است.

با ساخت بندر امام خمینی در دورهٔ پهلوی (که در آن زمان بندر شاهپور نامیده شد)، برای اسکان کارکنان و کارگران بندر، تصمیم گرفته شد شهرکی در پانزده کیلومتری شمال بندر ساخته شود. این منطقه سربندر نامیده شد. در دوره جنگ ایران و عراق، جمعیت سربندر به یکباره افزایش یافت. اکثر افرادی که جنگ زده نامیده می‌شدند به یکباره و به دلیل در امان ماندن از حملات رژیم صدام حسین از شهرهای خرمشهر، آبادان، شادگان و دیگر شهرهای همجوار به سربندر مهاجرت کردند؛ و شهرک‌های متعددی مانند شهرک مقداد، شهرک دستغیب، و شهرک هجرت (شهید صباغان) در آن ساخته شد. این رویداد باعث شد تا سربندر بیشتر به صورت یک شهر مستقل در نظر گرفته شود. سربندر نفطه شروع راه آهن سراسری ایران می‌باشد که به دستور رضاشاه پهلوی ساخته شد و بندر امام خمینی (شاهپور) را به بندرترکمن (بندر شاه) در کرانه دریای خزر پیوند می‌دهد. بیشتر مردم ساکن در سربندر از اهالی الیگودرز، ایلام، شادگان، کرمانشاه، همدان، مناطق بختیاری، آبادان و خرمشهر به این منطقه آمده‌اند و عمدتاً به زبان‌های فارسی یا عربی سخن می‌گویند.

موقعیت شهری[ویرایش]

شهر سربندر به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی مرز ایران و عراق و طبیعت گرم و خشک دارای آب و هوای فوق‌العاده گرم در اکثر فصول سال می‌باشدکه دمای هوای آن در مرداد ماه به بیش از ۵۰ درجه سانتیگراد می‌رسد.

سربندر در ۹۰ کیلومتری (بخاطر ایجاد آزادراه جدید خلیج فارس) و در کل در ۷۸ کیلومتری اهواز (خط مستقیم) اهواز مرکز استان خوزستان و ۸۴ کیلومتری آبادان (از طریق جاده) و ۷۴ کیلومتری آبادان (خط مستقیم) قرار دارد.

شهر ماهشهر «در کنار» صنایع عظیم پتروشیمی که ۴۰درصد را از سهم پتروشیمی کشور را تشکیل می‌دهد یکی از بزرگترین اسکله‌های کشور بنام بندر امام خمینی[۱] و پایانه حمل و نقل بندر امام خمینی را نیز درخود دارد.[۲]

منابع[ویرایش]