تابستان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

تابستان دومین فصل از چهار فصل سال در گاهشماری خورشیدی است و گرم‌ترین فصل سال است. فصل تابستان برای نیمکره شمالی زمین، از اوّل تیرماه شروع شده و تا پایان شهریورماه (۳۱ شهریور) ادامه پیدا می‌کند و شامل سه ماهِ تیر، مرداد و شهریور است. درحالیکه همین دورهٔ زمانی برای نیمکرهٔ جنوبی زمستان است و تابستانِ نیمکرهٔ جنوبی متقابلاً هنگامی است که در نیمکرهٔ شمالی زمستان است. این فصل پس از بهار و قبل از پاییز قرار گرفته و فصل گرما و میوه است.

فعالیت‌ها[ویرایش]

مردم با گذراندن وقت بیشتری در خارج از خانه در تابستان، از هوای گرم‌تر لذت می‌برند. فعّالیت‌هایی مانند سفر به ساحل و پیک‌نیک در ماه‌های تابستان بیشتر رخ می‌دهد. ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال، فوتبال آمریکایی، والیبال، اسکیت بورد، بیسبال، سافتبال، کریکت، تنیس و گلف بازی می‌کنند. ورزش‌های آب نیز پرهوادار هستند؛ این شامل اسکی روی آب، شنا، گشت و گذار با قایق، جت‌اسکی و دیگر تفریحات مشابه است. همچنین کودکان در تابستان بیشتر به دوچرخه‌سواری می‌پردازند.

میوه‌ها[ویرایش]

تابستان فصل گرماست؛ در تابستان میوه‌های متنوع‌تر و محبوب‌تری همانند انگور، زردآلو، هلو، شلیل، خربزه، هندوانه، آلبالو، گیلاس آلوچه، طالبی و بسیاری دیگر وجود دارد.[۱]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. تبیان. «میوه‌های تابستانی».
  • لغت‌نامه دهخدا، سرواژه «تابستان»
  • ویکی‌پدیا انگلیسی