زرند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زرند
زرند
کشور  ایران
استان کرمان
شهرستان زرند
بخش مرکزی
نام(های) قدیمی زراوند، زروند
مردم
جمعیت ۶۰٬۳۷۰ نفر در سال ۱۳۹۵[۱]
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۶۴ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۱۴۰ میلی‌متر
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۳۴
شناسهٔ ملی خودرو

 ایران ۶۵-ط

 ایران ۷۵-ط[۲]

زرند از شهرهای استان کرمان در جنوب شرق ایران است. این شهر مرکز شهرستان زرند است. جمعیت شهر زرند بنا بر سرشماری سال ۱۳۹۵ مرکز آمار ایران، بیش از ۶۰٬۳۷۰ نفر بوده‌است. فاصلهٔ شهر زرند تا کلان‌شهر کرمان ۷۵ کیلومتر است و شهر زرند در شمال غربی آن واقع شده‌است.

تاریخچه[ویرایش]

چنین برمی‌آید که زرند در سده‌های نخستین پس از ظهور اسلام یکی از بزرگ‌ترین و آبادترین شهرهای ایران مرکزی و جنوب شرقی بوده‌است؛ بدین معنی که در منطقهٔ کرمان که قسمت وسیعی از ایران کنونی را شامل می‌شده، زرند از ایالات حائز اهمیت به‌شمار می‌رفته‌است. یقیناً پیش از ظهور اسلام زرند دارای یک منطقه مسکونی پررونق بوده‌است. حتی نقل شده‌است مسجد جامع کنونی این شهر که بر جای مسجد جامع کهن و قدیمی بنا شده، در طول تاریخ ده‌ها بار تخریب و بازسازی شده‌است و قبل از اسلام آتشکده بوده که پس از اسلام، مانند بسیاری از آتشکده‌های ایران، به مسجد تبدیل گشته‌است.

یکی دیگر از اسناد مکتوب که کهن بودن شهر زرند را ثابت می‌نماید. جملهٔ کوتاه یاقوت حموی جغرافی‌دان بزرگ اسلامی در سده‌های ششم و هفتم در کتاب معجم البلدان است که نگاشته: «زرند با حرکت فتحه در اول و دوم و نون ساکن و دال بدون نقطه شهری باستانی و بزرگ از شهرهای سرآمد کرمان است.» در دوران داریوش که کرمان مرکز یکی از ساتراپی‌‌ها بود، راه تجاری کرمان به خراسان از طریق زرند می‌گذشته‌است.

دلیل دیگر قدمت زرند، وجود تعداد زیادی از روستاها و دهکده‌های قدیمی در منطقه می‌باشد که اسامی آن‌ها از لغات باستانی اشتقاق یافته‌است. ژنرال سر پرسی سایکس افسر معروف انگلیسی که در سال ۱۸۹۰ میلادی (۱۱۸ سال قبل) به ایران سفر کرده، در کتاب خود (هشت سال در ایران) می‌نویسد: ناحیهٔ زرند در صفحات تاریخ از قرن دوازدهم میلادی به این طرف که به حیطهٔ تصرف ملک دینار غُز درآمد سابقه‌دار است، در قدمت آن تردید نمی‌رود و چون محل تقاطع جاده‌های مختلف است بطور حتم در یک ایام حائز اهمیت بوده‌است.

آنطوری‌که در متون تاریخی و جغرافیایی قدیم استنباط می‌شود، از سال ۳۰۰ تا آغاز سال ۶۰۰ هجری قمری یعنی از قرن ششم و هفتم زرند شهری بزرگ و با عظمت بوده‌است. در قرن چهارم دارای شش دروازه بوده و در پایان قرن ششم آنگونه که در جامع التواریخ حسنی آمده بین ۵۰ تا ۲۰۰٫۰۰۰ نفر جمعیت داشته‌است. در سال ۵۸۳ هجری ملک دینار شهر زرند را به عنوان مقر اصلی انتخاب می‌نماید. اما قدیمی‌ترین ذکری که بر جای مانده و مربوط به قدمت زرند می‌باشد سال‌های ۵۶۹ یا ۵۷۲ هجری یعنی تقریباً ۸۴۰ سال پیش در زمان سلاجقهٔ کرمان است که زرند از موقعیت نظامی ویژه‌ای برخوردار بوده‌است. در قرن چهارم ابو علی محمد ابن الیاس حاکم کرمان دژ و قلعه‌ای عظیم در حصار زرند ساخت و در زمان شاهرخ خان افشار زرندی که در زمان حکومت نادر شاه افشار حاکم کرمان بوده، چون از مردم زرند به‌شمار می‌آمد در عمران و آبادانی شهر خود تلاش درخور شایسته انجام داد. مهم‌ترین نکته‌ای که در متون کتب مختلف تاریخی در مورد زرند آمده و شاید هم در سایر شهرهای استان کم‌تر بوده، شهرنشینی مردم این شهر پیش از اسلام است. تمام این گفته‌ها حاکی از اعتبار شهر به عنوان یک واحد جمعیتی با اهمیت و اقتصادی شکوفا در قبل از اسلام می‌باشد. بعضی از واژه‌های کنونی که هنوز هم در روستاهای اطراف زرند مانند: خیط، اسفند، جرجافک وجود دارد تاریخ شهرستان را به زمان‌های باستان قوت می‌بخشد. گذشته از این، گویا در دوران شاهان ساسانی در مرکز شهر، قلعه‌ای محاق در کنار خندقی ساخته می‌شود و اطراف شهر به وسیلهٔ برج و بارو محافظت می‌شده‌است.

بعد از اسلام یعنی از قرن چهارم هجری قمری به بعد، در متون تاریخ، از زرند به عنوان مجموعه‌ای از شهرهای ایالت یاد شده‌است. ابن حوقل در کتاب صورة الارض خود از زرند به عنوان شهری مستقل در شمال کرمان یاد کرده‌است. همین‌طور در سال‌های ۳۰۰ قمری ابو الحسن ابراهیم اصطخری زرند را با نام شهر آورده‌است. بهرحال هر چه در کتب قدیم بیشتر نظر افکنده و تفحص کنیم، به کهن بودن شهر زرند بیشتر پی خواهیم برد.

وجه تسمیه زرند[ویرایش]

زرند در طول تاریخ اسامی متعددی داشته که همه این‌ها خودبه دلایلی خاص بوده‌است.

زراوند[ویرایش]

این نام را می‌توان زیباترین کلمه دانست و ریشه در متون ادبیات فارسی قدیم دارد که در دورانی خاص به شهر زرند گفته شده‌است به‌طوری‌که در روزگاران قدیم افراد فاضل و صاحب خرد نام زراوند را بر فرزندان خود که از نظر وجاهت جمال و نجابت اخلاق و نیز دارا بودن هنر مردمداری بوده و نسبت به سایر اولاد پسر ارجحیت داشته می‌گذاشتند و حتی او را به بهترین مقام‌های روحانی دوران خود انتخاب می‌کردند. نمونه آن که در اکثر کتب قدیمی بخصوص فرهنگ مرحوم دهخدا از آن یاد شده، پیری نرسی نام بوده که سه پسر داشته و نام پسری که ویژگی‌های ذکر شده را شامل می‌گردیده زراوند گذاشته‌است. البته کلمه زراوند معانی دیگری نیز دارد که مهم‌ترین آن‌ها که با زروند و زرند هم‌خوانی داشته و هم‌معنی بوده مکان زر می‌باشد. (زرا) به معنی زر، (وند) به معنی مکان آمده که در مجموع به مکان زر گفته شده‌است. معنی دیگر زراوند که در کتاب اوستا آمده به محلی اطلاق می‌شده که در اطراف آن رودهای متعدد وجود داشته باشد. چنین معنی هم با توجه به موقعیت جغرافیائی زرند که هنوز هم بعد از گذشت قرنها، آثار و بقایای رودخانه‌ها، سیلاب‌ها و جویبارها که در گذشته به واسطه دامنه طویل رشته کوه‌های سر به فلک کشیده که در شرق زرند قرار گرفته‌اند مطابقت دارد. معنی دیگر زرآوند که در کتب تاریخی آمده با توجه به کلمه (آوند) ظرف طلا قید گردیده که تمام معانی مذکور حکایت از تنها اسم زیبا و سنتی زراوند است که به زرند می‌گفتند.

معرفی کلی[ویرایش]

زرند به دلیل داشتن منابع غنی معدنی از جمله زغال سنگ، سنگ آهن و در برخی مناطق آن معادن مس یکی از صنعتی‌ترین شهرهای ایران می‌باشد که این باعث افزایش روزافزون جمعیت در این شهر شده‌است. از محصولات مهم کشاورزی این شهر پسته است.

آب وهوا و اقلیم[ویرایش]

آب وهوای شهر زرند نیمه کویری است و تابستان‌های نسبتاً گرم و زمستان‌های سردی دارد در کوهستان‌ها آب و هوایی معتدل در تابستان و سرد در زمستان دارد. میانگین بارش در شهر زرند۱۴۰میلی‌متر است و بیشترین میزان بارش در آذرماه با ۳۴٬۱ میلی‌متر است. مردم زرند بعد از سال‌ها انتظار شاهد بارش برف در روزهای ۱۶ و ۱۷ دی ماه سال ۱۳۹۲ بودند که در این دو روز بیش از ۲۵ سانتی‌متر برف در این شهر باریدن داشت که این مقدار بارش در ۳۰ سال گذشته بی‌سابقه بود.[۵]

موقعیت زمین شناختی[ویرایش]

این شهرستان بر روی یکی از خطرناکترین گسل‌های زلزله خیز ایران که از جنوب کشور تا شهر تهران ادامه دارد واقع شده که این امر باعث ایجاد زلزله‌های پی در پی در این شهرستان شده‌است. به‌طوری‌که در ۴۰ سال گذشته شاهد ۲ زلزله مرگبار در آذر ماه ۱۳۵۶ (روستاهای گیسک و باب تنگل) و اسفند ماه ۱۳۸۳ (روستاهای داهوئیه و حتکن) بوده‌است.

ناهمواری و کوهستان[ویرایش]

به‌طور کلی کوه‌های زرند به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند در شمال شرق و شرق رشته کوه کوهبنان در غرب و جنوب غرب (مرز رفسنجان) کوه‌های سرتخت بادامو کوه‌های سیریز در شمال بلندترین قلهٔ این شهرستان کوه مزار حتکن با ارتفاع ۳۴۰۰متر نام دارد از دیگر قلل معروف این شهرستان:

 • کوه مزار حتکن با ارتفاع ۳۴۰۰متر
 • کوه گردو ۳۲۵۰متر سبلوییه
 • کوه دوشاخ شاهرمز۳۲۰۰متر سرباغ
 • کوه سرخ ۳۲۰۰متر
 • کوه دختر سیریز ۲۲۰۰متر
 • کوه خانوک (چغوت)۳۱۵۰متر
 • کوه شاردو دشتخاک ۳۳۰۰متر
 • کوه گاو (هم‌مرز با کوهبنان و راور)۳۶۰۰متر
 • کوه چهل دختر سربنان ۳۱۰۰متر

فضای سبز شهری[ویرایش]

سرانهٔ فضای سبز در زرند بالاست و دو برابر استاندارد کشوری است.[۶]:

در حاشیهٔ بلوارهای تختی،پانزده خرداد و در تمام میادین فضای سبز به وفور یافت می‌شود. در کنار تمام خیابان‌های شهر درختان کاج،نارون،توت فراوان است.

در حاشیهٔ شمال شرقی،شمالی شهر جنگل مصنوعی وجود دارد و بزرگترین جنگل مصنوعی زرند در پارک شهید قرار دارد.

صنایع[ویرایش]

این شهر با داشتن معادن و کارخانجات متعدد چهره یک شهر صنعتی را به خود گرفته‌است.

کارخانجات صنعتی مهم[ویرایش]

 • نیروگاه زرند
 • کارخانه زغال شویی
 • کارخانه فولاد
 • دو کارخانه کک سازی
 • پالایشگاه قطران
 • واگن سازی
 • تولید سنگ آهن
 • نساجی آریان
 • مجتمع کارخانجات لبنی
 • کارخانجات کنسروسازی شمیسا
 • کارخانه پارس پانل
 • کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن
 • کارخانه گندله سازی

معادن[ویرایش]

زرند یکی از وسیع‌ترین ذخایر زغال سنگ را در ایران دارا است و نیمی از ذخایر زغال سنگ استان را دربر گرفته‌اند لیست معادن موجود در حوزه استحفاظی شهرستان زرند به شرح زیر می‌باشد

محصولات کشاورزی[ویرایش]

زرند یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان پسته در ایران است. حداکثر 45هزار تن پسته در زرند برداشت می‌شود. پسته ممتاز زرند بهترین و خوش طعم‌ترین پسته در جهان است. اراضی زیر کشت پسته در زرند 45هزار هکتار است. قسمت عمده ای از دشت زرند را باغات پسته پوشانده‌اند. به جز پسته محصولات باغی دیگری همچون میوه جات سردسیری(هلو،بادام،گردو،آلو،زردالو،سیب،گیلاس،آلبالو،گلابی و..) و انار،زیتون،زرشک نیز برداشت می‌شود.

گندم،جو،دانه های روغنی،جالیزات،زعفران نیز از جمله محصولات زراعی هستند. به‌طور میانگین سالانه در زرند بیش از 6000تن گندم،بیش از 8000تن علوفهتن علوفه برداشت میشود.

ولی امروزه به دلیل کاهش بارندگی ها این نوع محصولات نیز در حال کاهشند کشت پنبه نیز در روستای شعبجره رونق دارد.[۷]

در سال 1397 در هر هکتار از 600هکتار باغات بادام زرند 1000کیلوگرم و در کل بیش از 600تن بادام برداشت می‌شود.[۸]

امکانات فرهنگی[ویرایش]

سینما[ویرایش]

 • سینما آزادی[۹]

کتابخانه[ویرایش]

شهر زرند دارای ۴ کتابخانه عمومی رسمی زیرنظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی[ویرایش]

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد زرند شامل چندین گرایش کارشناسی و پنج گرایش زمین‌شناسی شامل زمین‌شناسی اقتصادی، زمین‌شناسی نفت، پترولوژی، تکتونیک و چینه‌شناسی و فسیل‌شناسی کارشناسی ارشد می‌باشد. همچنین رشته کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی و مردم‌شناسی نیز در مقطع کارشناسی ارشد در این دانشگاه دایر است. علاوه بر رشته‌ها و مقاطع یادشده، در این دانشگاه مقطع دکترای تخصصی روانشناسی و دکترای تخصصی پترولوژی نیز دایر است.
 • مجتمع آموزش عالی زرند
 • دانشگاه پیام نور واحد زرند[۱۰]
 • دانشگاه علمی و کاربردی زرند
 • دانشکدهٔ فنی خاتم‌الانبیاء زرند
 • دانشکدهٔ علوم پزشکی زرند[۱۱]

مناطق دیدنی[ویرایش]

آثار قدیمی[ویرایش]

لازم است ذکر شود بیشتر آثار تاریخی شهرستان بر اثر بلایای طبیعی از جمله زلزله و سیل از بین رفته‌اند

 • برج زرندوییه
 • حسینیه قلعه
 • بازار وکیل و سهرابی
 • خانه ارجمند
 • امارت چهار برج یزدان آباد
 • مقبره عبدالسلام زرندی
 • مجموعهٔ دیلمقانی
 • روستای بابهوتک


روستاهای ییلاقی[ویرایش]

روستاهای منطقه حتکن در ۴۰کیلومتری شهر زرند قرار دارد.

منطقه حتکن یکی از زیباترین روستاها و مناطق استان کرمان است و بی شک میتوان به آن پسوند بهشتی در حاشیه کویر اضافه کرد.

حتکن مانند الماسی در جغرافیای خشک شمال کرمان میدرخشد.

آب و هوای عالی حتکن، کوه هایی که تا اردیبهشت نیز برف دارند،جاده های پیچ در پیچ ،جنگل های بادام کوهی و بنه،چشمه های فراوان،کشتزار های سرسبز و باغات زیبای میوه های شیرین سردسیری از ابعاد زیبایی های حتکن هستند

هرچند این روستا از شر تازیانه های خشکسالی در امان نیست ولی موقعیت این روستا باعث حفظ زیبایی های آن شده است.

از روستاهای حتکن می‌توان به: سرباغ حتکن سکوکان درگر باب گهر دراب ده میلان مدبون مزارع حاشیهٔ چشمه‌های مجاور جادهٔ حتکن اشاره کرد. [۱۲]

تاریخی‌ترین جاذبه طبیعی شهرستان زرند درخت چنار کهنسال روستای سراپرده در منطقه سربنان است. منطقهٔ سربنان به دلیل دارا بودن آب و هوای بسیار خوب همچنین بارندگی مناسب به مکان بسیار خوبی برای گردشگران تبدیل شده. قنوات و چشمه‌ها همچنین رودهایی که در سال‌های خوش بارش جریان دارند موجب به تشکیل باغ‌های متعدد میوه و کشتزار‌هایی که مانند فرش سبز بر زمین کشیده شده‌اند. همچنین چندین روستا که بسیار به هم نزدیک هستند و مزارع آن‌ها به آن‌ها چسبیده‌اند بر جذابیت آن‌ها می‌افزاید. از دیگر دیدنی‌های سربنان می‌توان به سد قدرونی و دریاچه‌ای کوچک و سیل‌بندها و بندهای خاکی که در بهار و زمستان تا حدی پاییز و تابستان آب دارند اشاره کرد.

در نزدیکی سربنان منطقه‌ای به نام دشت خاک وجود دارد که مزارع بنفش رنگ زعفرانش چشم‌انداز مناسبی به وجود آورده‌اند. خاک بسیار حاصل خیز، این روستا را به مکانی مناسب برای کشاورزی تبدیل کرده. قلعه‌ها و روستایی پلکانی و چشم‌اندازها بر جاذبه‌های روستا افزوده‌است.

یا به زبان محلی گرگاک که به زبان پیشیان به گرگانک تلفظ می‌شد به بزرگ‌ترین دهستان کشور تبدیل شده‌است و دارای درختان بلند چنار، چشمه‌ها و قنوات می‌باشد. سال‌های پربارش جذابیت‌های این منطقه را بیش‌تر می‌کند.

 • مناطق اطراف شهر

روستای گیسک (روستای طالقانی) بی شک یکی از بی نظیرترین روستاهای کشور به شمار میرود. این روستا به دلیل زمین‌لرزه ۱۳۵۶ باب تنگل در تخریب شده و به دلیل انتقال روستا به پایین دست همچنان دست نخورده مانده است. خانه هایی که با گل سرخ و در روی کوه به شکل طبقاتی ساخته شدند چشم انداز بسیار مناسبی را بوجود آورده است.

روستای سرباغ شاهرمز که در فاصله بسیار کم از شهر زرند و در دامنه های کوه های دوشاخ واقع شده با درختان کهنسال و چشم انداز کامل و زیبا از شهر زرند تفرجگاه بسیار خوبی برای زرندی هاست. اما به دلیل عدم ابیاری و توجه به این درختان این درختان با خشکسالی و روزهای بسیار سخت ایام اخر عمر خود را سپری میکنند.

روستای گزوئیه یکی از بهترین مکان ها برای مطالعه زمین شناسی چه در ایران بلکه در جهان است.

از دیگر مناطق زیبا و ییلاقی در اطراف زرند میتوان به روستاهای آب پنگویئه، در تنگل، داهوییه،چشمه گتکوئیه اشاره کرد

رد پای دایناسورها[ویرایش]

یکی از آثار بسیار با ارزش و نادر دنیا که اخیراً در زرند کشف و محرز گردیده و شگفتی کارشناسان و باستان شناسان را به همراه داشته‌است پیدا شدن جای پای دایناسورها در روستای ده علیرضا زرند می‌باشد.[نیازمند منبع] اولین بار گزارش کشف جای پای خزندگان عظیم‌الجثه و ترسناک مذکور، در سال ۱۹۶۹ میلادی توسط پروفسور لاپارنت استاد انستیتو زمین‌شناسی پاریس و دکتر داودزاده کارشناس ارشد سازمان زمین‌شناسی کشورمان انجام گرفت.[نیازمند منبع] زمین شناسان مذکور پس از تحقیق و پژوهش کامل، در زمینهٔ کشف ردپای دایناسورهای تریاس بالایی ـ ژوراسیک زیرین و میانی در منطقهٔ شمال کرمان تحقیق خود را بر صحت رد پای جانوران مربوطه منتشر نمودند. در ژوئیهٔ همان سال (۱۹۶۹ م) دو زمین‌شناس ایرانی شرکت ملی فولاد و آهن ایران، در دره نیزار شمال زرند، یک ردپای بزرگ با سه پنجه را کشف کردند[نیازمند منبع] و در پائیز سال مذکور، ردپای واضح دیگری در اطراف همان محل کشف گردید یک قالب گچی از ردپای مورد نظر تهیه گردید و در نمایشگاه بین‌المللی شرکت ملی فولاد و آهن آسیا در تهران ارائه، سپس قالب مذکور به موزهٔ زمین‌شناسی کشور تحویل گردید. از ششم تا هجدهم آوریل ۱۹۷۰ میلادی در ادامه کاوش‌ها، تیمی از کارشناسان کشورمان به اتفاق مجدد پروفسور لاپارنت در دره نیزار ۲۰ کیلومتری شمال زرند، دو لایه از ردپای دایناسورها را شناسایی کردند. کمی بالاتر، پنج ردپای بزرگ دیگر بر روی ماسه سنگ‌ها مشاهده شد. جمع‌آوری محسن ایزدی.

سوغات[ویرایش]

از سوغات و خوراکی های محلی زرند میتوان به بزقرمه،سوهان زرندی،چلوگوشت زرندی، آش آماچو،کماچ،کماچ سهن،کلمپه،روغن جوشی اشاره کرد.[۱۳][۱۴]

شده،پته،قالی،سرمه سنگ از جمله صنایع دستی شهر زرند میباشند.[۱۵] [۱۶]

جستارهای وابسته[ویرایش]

رسانه‌ها[ویرایش]

 • دو هفته‌نامه کویر کرمان
 • هفته‌نامه آینده ما
 • هفته‌نامه سلام ما
 • هفته‌نامه سیمای خبر
 • پایگاه خبری صبح زرند
 • پایگاه خبری زرندنیوز
 • پایگاه خبری صدای زرند

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. «نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰». معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان جنوبی (به نقل از مرکز آمار ایران)، ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. بازبینی‌شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۲. 
 2. ref>پلاک وسایل نقلیه استان کرمان
 3. ایسنا:شهردار جدید زرند مشخص شد
 4. محمدرضا مهدلو شهردار زرند شد
 5. http://www.sedayezarand.ir/?p=5468
 6. [http://www.irna.ir/kerman/fa/News/91190/شهری/سرانه_فضای_سبز_شهر_زرند_دو_برابراستاندارد_کشوری_است
 7. [http://www.sedayezarand.ir/50823/درباره-محصولات-و-کشاورزی-زرند-بیشتر-بد
 8. [http://www.iribnews.ir/fa/news/2219395/آغاز-برداشت-بادام-از-باغ-های-زرند
 9. جشن بزرگ انقلاب در سالن سینما آزادی زرند
 10. دانشگاه پیام نور زرند
 11. دانشکده علوم پزشکی زرند
 12. [http://www.sedayezarand.ir/9528/معرفی-دهستان-حتکن-زرند-تصاویر/
 13. [http://www.sedayezarand.ir/gallery/عکس-جشنواره-آماچو-در-روستای-ختم-سربنان/
 14. [https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/06/14/1821163/کرمان-جشنواره-چلوگوشت-زرندی-در-زرند-برگزار-می-شود
 15. [http://www.iribnews.ir/fa/news/2158816/جشنواره-شده-بافی-در-زرند
 16. [https://miras.kr.ir/12-اثر-میراث-ناملموسمعنوی-استان-کرمان-ث/