کنفسیوس‌گرایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کنفوسیانیسم)
پرش به: ناوبری، جستجو

آئین کنفوسیانیسم (Confucianism) توسط کنفوسیوس (Confucius) حکیم و سیاست‌مدار چینی بنیان گذاری شد که با وجود مقبولیت عامه، پس از چندی از رونق افتاد و جای خود را به آئین بودا داد.

تعالیم کنفوسیوس ترکیبی بود از اصول اخلاقی، سیاست مدرن و مقداری مسائل دینی.

تعالیم[ویرایش]

تعالیم کنفوسیوس این بود که خیر و شر باهم دیگر یک انسان را می سازد و انسان چه خود بداند چه نداند از هردو جنبه استفاده می برد.ودیگر تعلیم او اطاعت و مهربانی و اجرای عدالت بودو اینکه تشریفات مجلّل وادب وعبادت ارزش انسان را بیان می کند.کلا مردم باید نیک باشندواز جنبه های شیطانی در امان باشند وخود سرنوشت خود را با خوی نیکو بسازند.

لی[ویرایش]

وی معتقد بود که اجداد مردم طبق قاعده لی (Li) زندگی می‌کردند و به همین خاطر، از انواع نیکی‌ها و برکات برخوردار بودند، ولی مردم زمان وی بر اثر رها کردن آن شیوه، از آن امور محروم مانده‌اند. لی از دیدگاه کنفوسیوس معانی مختلفی داشت و برای پاکی، ادب، تشریفات و عبادت به کار می‌رفت. وی معتقد بود با پیروی از لی هر چیزی بسامان می‌آید و جامعه آرمانی تشکیل می‌شود.

اصول اخلاقی[ویرایش]

وی پنج رابطه را مطرح کرد که هرگاه درست باشند، همه چیز درست می‌شود:

 1. مهربانی در رابطه میان پدر و پسر
 2. لطف برادر بزرگ‌تر به برادر کوچک‌تر و تواضع برادر کوچک‌تر در مقابل برادر بزرگ‌تر
 3. عدالت شوهر با زن و اطاعت زن از شوهر
 4. علاقه‌مندی زبردستان به زیردستان و اطاعت زیردستان از زبردستان
 5. مهربانی فرمانروایان به رعایا و وفاداری رعایا به فرمانروایان

آرمانشهر[ویرایش]

کنفوسیوس در مورد آرمانشهر و رابطه شهریار با رعایا تعلیم می‌داد که هرگاه کشور نیز مطیع قانون می‌شوند. وی درباره انسان کامل نیز سخن گفت و صفات پنجگانه وی را چنین نشان داد:

 1. عزت نفس
 2. علو همت
 3. خلوص نیت
 4. شوق به عمل
 5. خوش رفتاری

پیروان[ویرایش]

شاگردان کنفوسیوس که گفته می‌شود ۷۰ نفر بودند، به سراسر کشور چین رفتند و به تعلیم حاکمان و صاحب منصبان مشغول شدند و گروهی از آنان نیز گوشه گیری را برگزیدند. تعالیم این حکیم به وسیله شاگردانش تا یکی دو نسل پس از وی گسترش یافت.

منابع[ویرایش]

 • حسین توفیقی،آشنایی با ادیان بزرگ، سمت، شابک ۹۶۴۴۵۹۴۱۰x
 • ویکی‌پدیای انگلیسی