دانشنامه جهان اسلام

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دانشنامه جهان اسلام
Jahane eslam-image.jpg
نویسنده به‌کوشش بنیاد دایرةالمعارف اسلامی
ناشر بنیاد دایرةالمعارف اسلامی
محل نشر ایران
تاریخ نشر از سال ۱۳۶۲
زبان فارسی، عربی، انگلیسی
دانشنامه ایران و اسلام

دانشنامهٔ جهان اسلام، دائرةالمعارفی است دربارهٔ آموزه‌های دین اسلام، و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان، از آغاز پیدایش اسلام تا زمان حاضر. از این دانشنامه، که در کل بالغ بر ۴۰ مجلد خواهد شد، تاکنون، ۲۰ جلد[۱] آن شامل هزاران مقاله به‌کوشش بنیاد دایرةالمعارف اسلامی به‌چاپ رسیده‌است.

بر خلاف تصور که ادعا شده بود دانشنامه جهان اسلام در ادامه دانشنامه ایران و اسلام و ترجمهٔ دانشنامه اسلام چاپ لیدن است، در مقدمه دانشنامه جهان اسلام ذکر شده‌است که تفاوت‌های بنیادی با این دانشنامه دارد.[۲]

نام[ویرایش]

به‌دلیل قدمت و اصالت کلمهٔ دانشنامه و استعمال آن برای کتاب‌های دائرةالمعارف گونه در آثار قدما و پیشینیان (مانند دانشنامه علائی ابن سینا و دانشنامه شاهی محمدامین استرآبادیبنیاد دایرة المعارف اسلامی این ترکیب فارسی ساده و رسا را بر اصطلاح «دائرةالمعارف» ترجیح داد، و ازآن‌رو که این دانشنامه مباحث مربوط به جهان اسلام را شامل می‌شود، عبارت «جهان اسلام» را بدان افزود.

جلدها[ویرایش]

جلد سال انتشار شابک حرف
۱ ۱۳۷۵ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۱-x ب
۲ ۱۳۷۵ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۲-۸
۳ ۱۳۷۸ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۳-۶
۴ ۱۳۷۷ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۴-۴
۵
۶ ۱۳۸۰ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۷-۷
۷ ۱۳۸۲ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۸-۷
۸ ۱۳۸۳ ۹۶۴-۴۴۷-۰۰۹-۵
۹ ۱۳۸۴ ۹۶۴-۴۴۷-۱۰-۷
۱۰ ۱۳۸۵ ۹۶۴-۴۴۷-۰۱۱-۷
۱۱ ۱۳۸۶ ۹۶۴-۴۴۷-۰۱۲-۵
۱۲ ۱۳۸۷ ۹۶۴-۴۴۷-۰۱۳-۳
۱۳ ۱۳۸۸ ۹۶۴-۴۴۷-۰۱۴-۸
۱۴ ۱۳۸۹ ۹۶۴-۴۴۷-۰۱۵-۵
۱۵
۱۶ ۱۳۹۱ ۹۷۸-۶۰۰-۴۴۷۰۱۷-۹ خِلعت‌پوشان - داعی

پیشینه[ویرایش]

بنیاد دایرةالمعارف اسلامی در سال ۱۳۶۲ تاًسیس شد. این بنیاد تدوین و نشر دانشنامهٔ جهان اسلام را با نگرشی اسلامی، و روشی علمی، دربارهٔ مباحث مختلف دین اسلام، تاریخ و تمدن و فرهنگ ملل مسلمان، خاصه، ایران و زبان فارسی آغاز کرد.

مقالات[ویرایش]

مقالات گوناگون این دانشنامه که به ترتیب حروف الفبا تنظیم شده، حوزهٔ وسیعی از علوم و معارف را در برمی‌گیرد. ازآن جمله، می‌توان به‌موارد زیر اشاره داشت:

بخشی از مقالات این دانشنامه، بخصوص، آنچه دربارهٔ اسلام، ایران، و ادب فارسی است، اختصاصاً، برای دانشنامه تألیف شده‌است، که هم مؤلفان ایرانی و هم محققان مسلمان کشورهای دیگر در آنها مشارکت داشته‌اند. بخشی دیگر از مقالات، خاصه، حوزه‌هایی که در ایران متخصص ندارد، ترجمه از منابع و مراجع مختلف است.

شیوه‌نامه[ویرایش]

کلیه اطلاعات دربارهٔ شیوه نگارش دانشنامه جهان اسلام در کتابی به نام شیوه‌نامه دانشنامه جهان اسلام شامل چهارده فصل تهیه و بطور جداگانه منتشر شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «- جلد شانزدهم دانشنامه جهان اسلام منتشر شد». بنیاد دایرة المعارف اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۸ دسامبر ۲۰۱۲.
  2. http://maarefeaqli.nashriyat.ir/node/415

پیوند به بیرون[ویرایش]