کاخ گلستان

مختصات: ۳۵°۴۰′۴۷″ شمالی ۵۱°۲۵′۱۳″ شرقی / ۳۵٫۶۷۹۷۲°شمالی ۵۱٫۴۲۰۲۸°شرقی / 35.67972; 51.42028
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاخ گلستان
میراث جهانی یونسکو
Golestan Palace (2022).jpg
کاخ گلستان در حال حاضر
مکانایران، استان تهران، تهران
معیار ثبتتاریخی: i, ii, iii, iv
شمارهٔ ثبت۱۴۲۲
تاریخ ثبت۲۰۱۳ (طی نشست سی‌وهفتم)
وبگاه
اطلاعات ثبت ملی
شماره ثبت ملی۴۱۷
تاریخ ثبت ملی۱۱ بهمن ۱۳۳۴

کاخ گلستان از کاخ‌های دوره زندیه و قاجار است که در مرکز شهر تهران واقع شده‌است.

کاخ گلستان از عهد صفویه تا دوران معاصر دستخوش تغییراتی گردیده‌است. هر چند که بنیان کاخ گلستان به دوران شاه عباس صفوی و به سال ۹۹۸ ه‍.ق و با احداث چهار باغی در داخل حصار شاه طهماسب و بعدها و در زمان شاه سلیمان صفوی (۱۱۰۹ – ۱۰۷۸ ه‍.ق) با ساخت دیوان خانه‌ای در همان محدوده چنارستان شاه عباسی شکل می‌گیرد، ولی امروزه از آن بنیان‌ها اثری در میان نیست و داشته‌های موجود کاخ گلستان از لحاظ دیرینگی محدود به بخشی از آثار و ابنیه از دوران زندیه بوده و فراتر از آن نمی‌رود.

کاخ گلستان در دوم تیرماه ۱۳۹۲ خورشیدی و در سی و هفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در پنوم پن، پایتخت کامبوج[۱] به عنوان میراث بشری از جانب یونسکو به ثبت رسید.

پیشینه[ویرایش]

نمایی از تخت مرمر در ایوان تخت مرمر در کاخ گلستان به سال ۱۸۴۰ میلادی که توسط اوژن فلاندن، نقاش و معمار فرانسوی کشیده‌شد.
دیوان‌خانه قدیمی‌ترین بنای کاخ گلستان است.
اندرون عمارت دیوان‌خانه در دوران محمدشاه قاجار؛ کاری از هنرمند فرانسوی اوژن فلاندن.
گراور رنگی شده از سردر الماسیه یا باب همایون. این سردر یکی از سه راه ورود به کاخ گلستان بوده و در تقاطع خیابان‌های باب همایون و صوراسرافیل قرار داشته‌است. این بنا در دوران رضاشاه تخریب شد.

اگرچه تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی (۹۸۸ ه‍.ق) برمی‌گردد و بخشی از سفرنامه پیترو دلاواله (در سال ۱۰۲۸ ه‍.ق / سرآغازی بر ارگ سلطنتی) که به توصیف شهر تهران با چنارستانی که قصر سلطنتی را احاطه کرده بوده می‌پردازد، خود موید این نکته است؛ ولی می‌توان شروع محوطه‌ای که در حال حاضر به نام کاخ گلستان باز می‌شناسیم را در روزگار کریمخان زند و میان سال‌های ۱۱۷۳ تا ۱۱۸۰ ه‍.ق و با ساخت دیوان‌خانه‌ای در آن جستجو نمود.

اهمیت واقعی ارگ در دوران آقا محمدخان قاجار رنگ جدی تری به خود گرفت. او در اواخر دوران زندیه و پس از مرگ کریمخان (۱۱۹۳ ه‍.ق) از بحران داخلی ایران استفاده نموده، ایلات قاجار را از دشت گرگان که مرکز سکونت آنان بود به دامنه‌های جنوبی البرز یعنی ولایات تهران و دامغان سوق داد و سعی کرد که به‌تدریج راه خود را به طرف فارس یعنی مرکز حکومت و قدرت زندیه باز کند. (هر چند که لرد کرزن در کتاب ایران و قضیه ایران، دربارهٔ انتخاب تهران به پایتختی توسط آقا محمد خان و ایجاد مقر سلطنتی در این شهر نزدیکی به املاک و مقر طایفه خویش در گرگان و نزدیکی به روس‌ها و تحت مراقبت داشتن آن‌ها را جزء عوامل این انتخاب می‌شمارد) آقا محمد خان پس از غلبه بر لطفعلی خان زند در شعبان ۱۲۰۹ ه‍.ق به تهران برگشته و در نوروز ۱۲۱۰ ه‍.ق به نام پادشاه ایران تاجگذاری می‌کند. این حرکت آقا محمد خان به اهمیت ارگ سلطنتی بیش از پیش افزوده و در عهد فتحعلی شاه قاجار هم به خاطر تاجگذاری وی در این شهر (۲۴ ربیع‌الاول ۱۲۱۲ ه‍.ق / ۱۷۹۷ میلادی در آستانه قرن ۱۹ و هم‌زمان با ناپلئون) و هم به واسطه خیالات شکوهمند این پادشاه کاخ گلستان توسعه بیشتر و آراستگی بهتری را تجربه کرد.

در عهد ناصرالدین شاه قاجار (تاجگذاری جمعه ۲۱ ذی القعده ۱۲۶۴ ه‍.ق / کاخ گلستان) کاخ گلستان به واسطه مدت حکومت وی (نزدیک به ۴۹ سال) و دیدار او به عنوان اولین پادشاه ایران از اروپا در سه سفر خود به سال‌های ۱۲۹۰، ۱۲۹۵ و ۱۳۰۶ ه‍.ق دستخوش تغییرات اساسی و متأثر از اروپا گردید.

اگرچه در دوران سه پادشاه آخر سلسله قاجاریه (مظفرالدین شاه، محمد علی شاه و احمد شاه قاجار) تا انقراض این سلسله (ربیع‌الثانی ۱۳۴۴ ه‍.ق / ۹ آبان ماه ۱۳۰۴ ه‍.ش) ارگ سلطنتی از لحاظ معماری تغییرات خاصی را به خود ندید، ولی تاریخ آن با شماری از رخدادهای عمده سیاسی مانند انقلاب مشروطه و پیامدهای آن توأم و عجین گردید.

نگاره‌ای از کاشی‌کاریهای دیوارهٔ عمارت شمس‌العماره در کاخ گلستان.

ارگ سلطنتی در سال‌های بعد از انقراض سلسله قاجار و به روی کار آمدن سلسله پهلوی شاهد تاجگذاری پهلوی اول (۴ اردیبهشت ۱۳۰۵ ه‍.ش) و پهلوی دوم (۴ آبان ۱۳۴۶ ه‍.ش) و هم‌چنین بعضی از تغییرات و تصرفات در بافت خود بوده‌است که ما آن‌ها را ناروا و نابه جا می‌دانیم.

کاخ گلستان در حال حاضر با وسعتی برابر با ۴/۵ هکتار (یک دهم وسعت اولیه) در بخشی از شهر تهران به صورتی عضوی غریب از اندام شهری از هم گسیخته واقع شده‌است و اطراف آن مملو از ساخت و سازهای جدید و بی‌هویت با عملکردهای ناهمگن با اوست.[۲]

ثبت جهانی[ویرایش]

ورودی ساختمانی که تالارهای آیینه و سلام در آن‌اند.
نمایی از ورودی ساختمان تالار سلام در کاخ گلستان.
نمایی با نقاشی شیر و خورشید و فرشتگان برهنه.

کاخ گلستان از کاخ‌های دوره زندیه و قاجار است که در مرکز شهر تهران واقع شده‌است.

در دوم تیر ۱۳۹۲ (۲۳ ژوئن ۲۰۱۳) و در سی‌وهفتمین اجلاس سالانه کمیته میراث جهانی سازمان یونسکو در کامبوج، کاخ گلستان در فهرست میراث جهانی این سازمان به ثبت رسید.[۳]

پرونده کاخ گلستان که در سال ۲۰۰۷ م به سازمان یونسکو ارسال شده بود بالاخره توانست در سی و هفتمین اجلاس سالانه رضایت کارشناسان میراث جهانی یونسکو را کسب کرده و در نهایت در فهرست میراث جهانی قرار بگیرد. تا قبل از این، اتفاقاتی از جمله مرتفع بودن ساختمان در کنار کاخ گلستان موجب شده بود تا دوستداران و کارشناسان میراث فرهنگی نگران ثبت آن شوند. با این حال پس از بررسی مسائل، کارشناسان یونسکو این کاخ را به عنوان شانزدهمین اثر تاریخی ایران در جهان ثبت کردند.[۴]

بناهای موجود در کاخ[ویرایش]

بناهایی که قبلاً در کاخ گلستان بوده‌است[ویرایش]

رویدادهای تاریخی که در این کاخ رخ داده‌اند[ویرایش]

نام شاهان ساکن در کاخ[ویرایش]

کتابخانه[ویرایش]

۱۹ رمضان ۱۴۴۱ هجری قمری طراحی و کتابت قرآن منسوب به دستخط دهمین امام شیعیان در ۲۳۵۴ صفحه به اتمام رسیده‌است. نسخه اصلی این قرآن، که با شماره ۱۰۴۴ در کتابخانه کاخ گلستان تهران به ثبت رسیده، تنها اثر مکتوب و منسوب به امام هادی در ایران است که به همت حمید رابعی احیا و بازآفرینی شده‌است.[۶]

نسخه اصلی این قرآن شامل ۱۶ صفحه ۸ سطری است که در آن بخشی از سوره‌های عنکبوت، زمر و لقمان بر روی پوست آهو کتابت شده و با کاغذهایی از نوع خانبالغ حاشیه‌نگاری شده‌است. نکته قابل توجه در مورد این قرآن درج عبارت «السبع الخامس من العنکبوت الی زمر بخط والدی علی بن محمد علیه‌السلام» در صفحه دوم آن است که احتمالاً دستخط امام حسن عسکری یا امام دوازدهم شیعیان می‌تواند باشد.[۷]

در طراحی نسخه بازآفرینی شده این قرآن، تعداد سطور و ابعاد صفحات مانند قرآن اصلی کار شده و زواید قرآن که بعداً و توسط افراد دیگری غیر از کاتب اولیه به آن اضافه شده مثل اِعراب، شنگرف، نقاط و تزئینات حذف شده‌است. همچنین با توجه به اینکه در نرم‌افزار احیا دستخط این قرآن نیز طراحی شده و به مجموعه نرم‌افزار جامع احیا دستخط و بازآفرینی قرآن‌های خطی منسوب به ائمه اطهار اضافه شده‌است، این امکان وجود دارد که در ویرایش‌های بعدی این قرآن، شماره‌گذاری آیات و در صورت لزوم ترجمه فارسی و خط قرآنی نسخ برای سهولت در استفاده اضافه شود. نخستین نسخه این قرآن به امامین عسکریین اهدا شده‌است.[۸]

نگارخانه[ویرایش]

سراسرنماها[ویرایش]

سراسرنمای از ساختمان شمس‌العماره
سراسرنمایی از تالار اصلی عمارت بادگیر در کاخ گلستان
سراسرنمای خلوت کریمخانی
سراسرنمای ۳۶۰ درجه از محوطه کاخ گلستان

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://whc.unesco.org/en/news/1047/
  2. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۲ مارس ۲۰۱۶. دریافت‌شده در ۲۲ دسامبر ۲۰۱۵.
  3. Sites in Ukraine, the Iran and the Democratic People’s Republic of Korea inscribed on UNESCO’s World Heritage List UNESCO
  4. خبرگزاری فرارو
  5. هدایت، مهدیقلی (۱۳۶۳ ش). خاطرات و خطرات. تاریخ وارد شده در |سال= را بررسی کنید (کمک)
  6. قرآن، iqna ir | خبرگزاری بین‌المللی (۱۳۹۹/۰۲/۲۴–۱۱:۱۱). «اتمام طرح احیا و بازآفرینی قرآن منسوب به دستخط امام هادی (ع)». fa. دریافت‌شده در 2021-03-29. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  7. حاج‌باقریان, طیبه (1395-01-04). "دهمین مهر سپهر امامت (نگاهی به دو نسخهٔ نفیس کاخ گلستان دربارهٔ امام هادی (ع))". صحیفه اهل بیت (ع). 3–4 (2): 249–268. Check date values in: |date= (help)
  8. قرآن، iqna ir | خبرگزاری بین‌المللی (۱۳۹۹/۰۲/۲۰–۰۹:۵۸). «احیا و بازآفرینی مجموعه آثار امام هادی (ع) در کتابخانه آستان قدس رضوی». fa. دریافت‌شده در 2021-03-29. تاریخ وارد شده در |تاریخ= را بررسی کنید (کمک)
  • بناها و آواها، نشریه تخصصی موسیقی و معماری، شماره ۲ تابستان ۱۳۸۲

پیوند به بیرون[ویرایش]