مسیح

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در دین یهودیت این واژه با اسم ماشیح به کار برده می‌شد و ماشیح کسی بود که در آخرالزمان ظهور می‌کرد. یهودیان عیسای ناصری را مصداق ماشیح نمی‌دانند.

قدیمی‌ترین نمادهای شناخته شده Christ Pantocrator - در صومعه سنت کاترین. دو حالت مختلف در صورت، در هر دو طرف تأکید بر ماهیت دوگانه مسیح به عنوان هر دو بعد الهی و انسانی دارد.
جلوه ای از به صلیب کشیدن مسیح

مسیح (به عبری: מָשִׁיחַ (Māšîaḥ) (ماشیح)) (به سریانی: ܡ ܫ ܝ ܚ ܐ (M'shiha)) در عهد عتیق به معنی پادشاه یا کاهنی است که با روغن مقدس مسح شده‌است. در عهد جدید، مسیح به شکل یک لقب برای عیسی استفاده شده‌است و به‌طور عام «مسیح» به عنوان مترادف با عیسای ناصری در نظر گرفته می‌شود. [نیازمند منبع]

مسیحیت[ویرایش]

بر طبق انجیل پیروان عیسای ناصری او را پس از مرگ و رستاخیزش، عیسی مسیح یا عیسی کریستیوس نامیدند و خود را بر طبق اعمال رسولان (۱۱:۲۷) مسیحی نامیدند. پیش از مرگ و تصلیب عیسی او بیشتر به عنوان عیسای ناصری یا عیسی پسر یوسف خوانده می‌شد.[۱] اما پس از تصلیب پولس رسول در عهد جدید از او به عنوان عیسی مسیح یا مسیح یاد می‌کرد[۲]

یهودیت[ویرایش]

بیشتر یهودیان عیسی را به عنوان مسیح نمی‌شناسند و همچنان منتظر ظهور مسیحا یا منجی خود می‌باشند در حالیکه مسیحیان منتظر رجعت یا ظهور مجدد مسیح هستند.

اسلام[ویرایش]

مسلمانان عیسی را به عنوان مسیح و پیامبر الهی پذیرفته‌اند اما او را پسر خدا نمی‌دانند؛ و مسئله تثلیث را رد می‌کنند و معتقدند که او کشته نشد و به آسمان رفت و زنده است و یهودا اصخریوطی، یکی از یاران او که به او خیانت کرد، به او شبیه شد و او را به جای عیسی مصلوب کردند. همچنین آنها طبق دیدگاه آخرزمانی در دین اسلام، منتظر ظهور مسیح به همراه مهدی یعنی آخرین فرستاده هستند. در قرآن ۲۵ بار نام عیسی و ۱۱ بار نام مسیح آمده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «Is not this the carpenter's son? Is not His mother called Mary, and His brothers, James and Joseph and Simon and Judas?». Bible hub. دریافت‌شده در ۲۳ اکتبر ۲۰۱۵.
  2. "Saint Paul, the Apostle". Encyclopædia Britannica. Retrieved 2013-05-23.