پرش به محتوا

کالوینیسم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کالونیسم)

کالون‌گرایی یا کالونیسم (به انگلیسی: Calvinism)، که سنت اصلاح‌شده (به انگلیسی: Reformed traditionپروتستانتیسم اصلاح‌شده (به انگلیسی: Reformed Protestantism) یا مسیحیت اصلاح‌شده (به انگلیسی: Reformed Protestantism)[۱] نیز نامیده می‌شود یکی از شاخه‌های اصلی پروتستانتیسم است که از سنت الهیات و اشکال عمل مسیحی که توسط ژان کالوین (۱۵۶۴–۱۵۰۹)، الیهیدان و اصلاح‌طلب پروتستان فرانسوی و دیگر متکلمان دوران اصلاحات بیان شده‌است، پیروی می‌کند.

ریشه‌شناسی واژه

[ویرایش]

کالوینیسم به نام ژان کالوین نامگذاری شده‌است و نخستین بار توسط یک الهیدان لوتری در سال ۱۵۵۲ استفاده شد. حتی اگر یک رویه معمول کلیسای کاتولیک روم این بود که آنچه را بدعت می‌دانست به نام بنیانگذار آن نامگذاری می‌کرد، این اصطلاح در محافل لوتری سرچشمه گرفت. کالوین خود این نامگذاری را محکوم کرد:

آنها نمی‌توانند به ما توهینی بزرگتر از این واژه، کالونیسم، وارد کنند. سخت نیست حدس بزنم که چنین نفرت مرگباری از کجا می‌آید که آنها از من دارند. ۱۵۶۵

—John Calvin, Leçons ou commentaires et expositions sur les révélations du prophète Jeremie, 1565[۲]

باورها

[ویرایش]

سیاسی

[ویرایش]

هر جا که کالونیسم اجازهٔ رشد و نمو داشت، یک حکومت تئوکراسی داد که نوعی الیگارشی بود که در نتیجه اتحاد کشیشان با طبقه متوسط اعلا یا محترمان به‌وجود آمده و توده مردم در آن نقشی نداشتند. حکومت خود کالون و پیوریتن‌ها در ماساچوست آمریکا به نوعی از متفرعات کالونیسم بود.

منابع

[ویرایش]
  1. Manetsch|, Scott M. (2022-05-23). "Switzerland's Original Reformer Was Creative, Combative, and Frequently Controversial". ChristianityToday.com (به انگلیسی). Retrieved 2023-05-23.
  2. Cottret, Bernard (22 May 2003). Calvin, A Biography. A&C Black. p. 239. ISBN 978-0-567-53035-6 – via Google Books.

مکتب‌های سیاسی. دکتر بهاالدین پازارگاد

https://en.wikipedia.org/wiki/Calvinism