هنری هشتم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
هنری هشتم
پادشاه انگلستان و ایرلند
Hans Holbein, the Younger, Around 1497-1543 - Portrait of Henry VIII of England - Google Art Project.jpg
هنری هشتم اثر هانس هلباین پسر
سلطنت۲۱ آوریل ۱۵۰۹–۲۸ ژانویه ۱۵۴۷
پیشینهنری هفتم
پسینادوارد ششم
زاده۲۸ ژوئن ۱۴۹۱
کاخ گرینویچ، گرینویچ (ناحیه)، انگلستان
درگذشته۲۸ ژانویهٔ ۱۵۴۷ (۵۵ سال)
کاخ وایتهال، لندن، انگلستان
همسران
فرزند(ان)ماری اول انگلستان
ادوارد ششم
الیزابت یکم
دودمانتودور
پدرهنری هفتم
مادرالیزابت یورک
دین و مذهبکاتولیک

هِنری هشتم (به انگلیسی: Henry VIII of England) (متولد ۲۸ ژوئن ۱۴۹۱ در گرینویچ (ناحیه)(منطقه)؛ – درگذشته ۲۸ ژانویه ۱۵۴۷ در لندن) پادشاه انگلستان، لرد و سپس پادشاه ایرلند، دومین پسر هنری هفتم بود.

زندگی‌نامه[ویرایش]

وی در سال ۱۵۰۹ میلادی بعد از مرگ پدرش هنری هفتم به سلطنت رسید. هنری در موضوع طلاق کاترین آراگن و جستجوی همسری که بتواند برای او یک ولیعهد به دنیا آورد، خود را با کلمنت هفتم پاپ و کلیسای کاتولیک روم درگیر کرد و مذهب مردم انگلستان را از کاتولیک به پروتستان تغییر داد و در نتیجه هنری به سلطهٔ مذهبی پاپ در انگلستان پایان بخشید و کلیسای انگلستان را مستقل کرد و خود را رهبر آن معرفی کرد.

این موضوع به نفع کامل انگلیس تمام شد، زیرا اولاً سیاست روحانی پاپ با سیاست ملی انگلستان مخالفت داشت و ثانیاً هر ساله مبلغ هنگفتی پول به عنوان خزانهٔ پاپ از کشور خارج می‌گشت.

هنری اولین پادشاه انگلیسی است که تحت تأثیر و نفوذ رنسانس تربیت شد. جان اسکلتن شاعر معروف انگلیسی یکی از مربیان و معلمان وی بود. هنری مردی فاضل و ادیب و زبانشناس و موسیقیدان بار آمد. وی بیشتر به خاطر ۶ بار ازدواج پی در پی اش مشهور شده‌است که در دو مورد آنها، او همسر خود را اعدام کرد.

ماجرای ازدواج نخست هنری[ویرایش]

هنری پسر دوم پادشاه انگلستان بود. پادشاه برای این که بتواند از حمایت سیاسی اسپانیا بهره‌مند بشود (آن زمان اسپانیا، پرتغال و هلند ابرقدرت‌های اروپا و جهان به‌شمار می‌رفتند) مصر بود که ازدواجی سیاسی ترتیب بدهد. وی کاترین دختر پادشاه اسپانیا را به عقد ولیعهدش آرتور درآورد. وقتی کاترین جوان قدم به انگلستان گذاشت، متوجه شد ولیعهد (در واقع داماد) پسری علیل و بیمار است که تمام عمرش را در رختخواب سپری کرده. اما کاترین جرئت اعتراض نداشت و در دربار انگلستان ماند و در میان مردم به کاترین آراگون معروف شد. خیلی زود ولیعهد بیمار درگذشت و کاترین عزم بازگشت به کشور خودش را کرد. پادشاه که حاضر نبود این موقعیت را از دست بدهد، اصرار کرد که کاترین را به عقد خودش دربیاورد. این موضوع اعتراض کلیسا و مردم را برانگیخت زیرا ازدواج پدرشوهر و عروس را نامشروع می‌دانستند ولی پادشاه مدعی شد چون میان کاترین و پسرش هیچ مقاربتی صورت نگرفته، پس ازدواج او با عروسش مشکلی ندارد. اما به هرحال او نتوانست در برابر اعتراضها پایداری کند و تصمیم گرفت کاترین را به عقد پسر دیگرش هنری درآورد که چندین سال کوچکتر از کاترین بود. هنری به اجبار با همسر برادر متوفایش ازدواج کرد درحالی که هیچ علاقه‌ای به او نداشت. این ازدواج منجر به تولد دختری به نام ماری شد که بعدها ماری خونین لقب گرفت. هفت بارداری بعدی کاترین نتیجه‌ای جز سقط نداشت و این موضوع وقتی مهم شد که هنری به تخت نشست و همه منتظر تولد یک ولیعهد بودند. به این ترتیب هنری بر آن شد تا از او جدا شود. کلیسا اجازه جدایی به پادشاه نمی‌داد زیرا عدم تولد فرزند ذکور را دلیلی بر طلاق نمی‌دانست. پس هنری بر آن شد تا پیمان زناشویی خود با کاترین را باطل کند. این کار نیز از دید کلیسا مجاز نبود؛ بنابراین با لایحه‌ای که تامس کرامول، منشی و پس از چندی نخست‌وزیر پادشاه به شورای اعیان برد، هنری با ایجاد اصلاحاتی خود را رهبر دینی نیز نامید تا به هدف خود برسد.

دلیل تغییر مذهب هنری هشتم انگلستان[ویرایش]

کاترین آراگن پس از چند سقط و بچهٔ مرده نتوانسته بود وارث پسر به دنیا آورد. او دختری به دنیا آورده بود بنام ماری. اما هنری وارث مرد می‌خواست و در نتیجه تصمیم گرفت کاترین را طلاق دهد. هنری به ندیمهٔ کاترین بنام آن بولین دل بست. ابتدا هنری از آن خواست تا معشوقه‌اش شود اما آن موافقت نکرد و هنری تصمیم گرفت با آن ازدواج کند. پاپ وقت، کلمنت هفتم، با طلاق کاترین و ازدواج مجدد هنری موافقت نکرد و هنری که چنین دید در سال ۱۵۳۴ میلادی در پارلمان انگلستان خود را رئیس کل کلیسای این کشور اعلام داشت و پاپ را از این سمت در قلمرو انگلستان خلع کرد و مذهب کشور انگلستان را از کاتولیک به پروتستان تغییر داد. نمایندگان پارلمان بر این تصمیم صحه گذاردند و از همان زمان کلیسای انگلستان از دستگاه پاپ جدا شده و دارای سراسقف (اسقف کانتربوری) از آن خود گردیده و طلاق و ازدواج مجدد آزاد شده‌است.

ماجرای دومین همسر و خانواده بولین[ویرایش]

پس از ماجرای نازایی کاترین، تمام خانواده‌های معروف انگلستان تلاش کردند تا دخترانشان را به پادشاه معرفی کنند. هنری که مردی زنباره و عیاش بود، با زنان بسیاری ارتباط برقرار کرد و حتی صاحب اولاد پسر نیز شد ولی از آنجا که هیچ‌کدام از این فرزندان حاصل یک ازدواج رسمی و شرعی نبودند، نمی‌توانستند ولیعهد باشند. یکی از این خاندان‌ها، خاندان بولین بود که در تلاش بود دخترشان، آن بولین را به پادشاه عرضه کند. اما هنری برخلاف تصور، دلباخته خواهر متأهل وی، ماری شده و با پرداخت پول به همسرش، زن جوان را در اختیار گرفت. اما حتی تولد پسر نیز دردی از دربار دوا نکرد. آن بولین بالاخره توانست نظر شاه را جلب کند و باردار شود. هنری پس از بارداری آن، به سرعت مراسم عقد را برگزار کرد واو را همسر قانونی خود نامید. صد روز بعد آن بولین دختری به دنیا آورد و او را الیزابت نامید. کسی که بعدها با نام الیزابت اول برتخت نشست. تولد دختر پادشاه را ناامید کرد اما آن بولین همچنان در دربار ماند. او خیلی زود مجدداً باردار شد ولی جنین را بر اثر سقط شبانه از دست داد. او که مطمئن بود این بار شاه به او رحم نخواهد کرد و به سراغ زنان دیگر خواهد رفت، موضوع سقط را مخفی کرده و از برادرش خواست با او نزدیکی کند بلکه آن مجدداً باردار شده و آن را ادامه بارداری قبلی اش قلمداد نماید. اما درباریان به‌طور اتفاقی شاهد روابط نامشروع آن بولین با برادرش شدند و خبر را به هنری رساندند. البته گمان می‌رود که موضوع رابطه نامشروع آن با برادرش تهمتی از طرف پادشاه و دشمنان آن بولین برای نابودی او بوده و صحت نداشته باشد. چرا که خاندان بولین با به اوج رسیدن ناگهانی خود پس از ازدواج آن با پادشاه دشمنان زیادی در دربار پیدا کرده بودند. همچنین هانری هشتم که به زن بازبودن مشهور بود، بهانه‌ای برای رهایی از ازدواج با آن می‌خواست تا با معشوقه جدید خود جین سیمور ازدواج کند، پس تهمت‌های علیه آن را براحتی پذیرفته و دستور گردن زدن او را صادر نمود. آن بولین به سرعت محاکمه شده و به جرم زنای با محارم گردن زده شد.

همسر سوم: جین سیمور[ویرایش]

زناشویی هنری با جین سیمور خوشایندترین همه بود جین پسری بنام ادوارد به دنیا آورد ولی خودش از این زایمان سخت جان بدر نبرد جین سیمور خدمتکار ان بولین بود.


همسر چهارم: آن از کلیوز

بعد از مرگ جین سیمور و به درخواست درباریان برای ایجاد روابط خارجی و وجود یک ملکه در دربار،هنری موافقت میکند که با آن کلیوز ازدواج کند.وقتی آن به انگلستان میرسد،شاه بدون تشریفات و بی خبر با عده ای از درباریان که به شکل رعایا لباس پوشیده اند به دیدن ملکه آینده میروند.متاسفانه آن کلیوز به زیبایی تصویری که شاه دیده بود نبود.با اینکه با یکدیگر ازدواج میکنند ولی هنری بعد از ۶ ماه آن را طلاق داده و با ندیمه کم سن او به نام کاترین هاوارد ازدواج میکند.پس از آن هنری از آن میخواهد که به عنوان خواهر خوانده شاه در انگلستان بماند و تابعیت انگلستان را به او میدهد.


همسر پنجم: کاترین هاوارد

کاترین کم سن و سال و زیبا از اقوام آن بولین و جزو ندیمه های ملکه آن کلیوز بود.هنری هشتم که از آن کلیوز ناامید و جذب زیبایی و جوانی کاترین شده بود بعد از طلاق آن با کاترین ازدواج کرد.ازدواج آن ها کمتر از ۲ سال طول کشید.کاترین به جرم خیانت و زنا در برج لندن زندانی و اعدام شد.


همسر ششم: کاترین پار

آخرین همسر هنری هشتم زنی بیوه بود که قبل از هنری هردوبار ازدواج کرده بود و هر دو شوهر او مرده بودند.کاترین به خوبی از عهده همه امور برآمد و تا آخر عمر هنری از وی مراقبت کرد.


مرگ[ویرایش]

پس از مرگ وی در سال ۱۵۴۷ ابتدا پسر او ادوارد ششم و شش سال بعد ماری اول انگلستان دختر او از همسر اولش، کاترین آراگن به حکومت رسیدند.پس از ماری اول که بر اثر بیماری فوت کرد،الیزابت اول به حکومت رسید.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]