پیوریتن‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
گالری متألهین مشهور پیوریتن قرن هفدهم.

پیوریتن‌ها (به انگلیسی: Puritans) یا پارسایان گروهی از پروتستان‌های اصلاح شده انگلیسی در سده‌های شانزدهم و هفدهم میلادی بود که پشتیبان تصفیه کردن کلیسای انگلستان از هر گونه رسم کاتولیک رومی بودند و اعتقاد داشتند که کلیسای انگلستان تنها به طور جزیی اصلاح شده است. پیوریتنیسم به این معنا از سوی برخی از بازگشت روحانیون تبعید شده در دورهٔ مری اول، کوتاه مدتی پس از جلوس الیزابت یکم در سال ۱۵۵۸، به عنوان جنبشی فغال در درون کلیسای انگلستان، بنیان نهاده شد.

این اندیشه در پی اصلاحات دینی الیزابت یکم رخ داد و دو بعد سیاسی و دینی را در بر می‌گرفت. در بعد سیاسی این جنبش به جایی نینجامید. آنها که کلیسای انگلستان را پرت افتاده از کلیسای کاتولیک رم می‌دیدند به ستیز با باورهای کلیسایی انگلیس پرداختند.

پیوریتن‌ها به انجیل استناد داشتند و از باورهای آنها می‌توان به پاسداری از جایگاه اجتماعی مردان و زنان و سهمشان از گناه اصلی در باورهای مسیحی نام برد. برپایهٔ اندیشه‌های ایشان دخترها از گناهی که حوا مرتکب شده‌بود ارث می‌برده‌اند.

پیوریتن‌ها بر این باور بودند که حال که خدا گروهی را فرادست گروه دیگر گذارده پس این فرودستی باید در جامعه رعایت شود و فرودستان فرمان‌بردار فرادستان باشند. با کوچ گستردهٔ پیروان این مکتب پای این کیش به آمریکا هم باز شد.

این فرقه یکی از فرق پرتستانیسم است.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Puritan," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Puritan&oldid=306239660 (accessed August 5, 2009).