گوجه‌فرنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گوجه فرنگی)
پرش به: ناوبری، جستجو
فارسیEnglish
گوجه فرنگی
Tomatoes-on-the-bush.jpg
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
Division: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
راسته: بادنجان‌سانان
تیره: سیب‌زمینیان
سرده: بادنجان
گونه: S. lycopersicum
نام علمی
Solanum lycopersicum
لینه

گوجه فرنگی (نام علمی: Solanum lycopersicum) سبزیجات‌ای سرخ‌رنگ و خوش بو و آبدار است. این گیاه بومی آمریکای جنوبی و مرکزی است که طی دورهٔ استعماری اسپانیا به سایر نقاط جهان منتقل شد. انواع مختلف این گیاه امروزه در سراسر جهان پرورش داده می‌شود. البته «گوجه فرنگی» از نظر علم باغبانی و نداشتن هسته در دسته سبزیجات محسوب می‌شود.

گوجه فرنگی سرشار از ویتامین سی و لیکوپن است. این میوه امروزه به روش‌های مختلفی، به طور خام یا به‌عنوان یکی از مواد لازم برای تهیهٔ غذا، انواع سس و نوشیدنی مصرف می‌شود و بخش مهمی از رژیم غذایی مردم بسیاری از کشورها را تشکیل می‌دهد. کشت و پرورش این گیاه به طور کلی، مساحتی حدود سه میلیون هکتار را به خود اختصاص داده است، که نزدیک یک‌سوم کل مساحت مختص به کشت تره‌بار در جهان است.[۱]

با وجود این که گوجه فرنگی در علم گیاه‌شناسی یک میوه تلقی می‌شود، اغلب به‌عنوان تره‌بار شناخته می‌شود.

گوجه فرنگی به تیرهٔ سیب‌زمینیان تعلق دارد و از گیاهان چندساله است.[۲]

به علت اهمیت اقتصادی، این گیاه موضوع تحقیق و پژوهش‌های بسیاری قرار دارد و در علم ژنتیک به‌عنوان یکی از گیاهان الگو شناخته می‌شود. تحقیقات انجام‌شده بر این گیاه در سال ۱۹۹۰ به تولید نخستین نوع تراریختهٔ مجاز برای مصرف و تجارت در ایالات متحده آمریکا انجامید.[۱]

گیاه‌شناسی[ویرایش]

Tomatooes.jpg

برگ گوجه فرنگی[ویرایش]

دانشمندان دریافته اند ماده ای شیمیایی به نام گلیکوالکالید در برگ های گوجه فرنگی وجود دارد که مصرف آن می‌تواند باعث معده درد و بروز اختلالات عصبی شود.

تاریخچه[ویرایش]

طرز انتقال گوجه فرنگی در جهان # پرو: خاستگاه گیاه خودرو # مکزیک: اولین مرکز پرورش گوجه فرنگی # اروپا و آسیا: دومین مرکز پرورش گوجه فرنگی # ایالات متحده آمریکا: سومین مرکز پرورش گوجه فرنگی
Bright red tomato and cross section02.jpg

خاستگاه گوجه فرنگی آمریکای جنوبی می‌باشد. شواهد ژنتیکی نشان می‌دهند که اجداد گوجه فرنگی گیاهانی خودرو و علفی بودند که میوه‌های کوچک سبزرنگی داشتند و در نقاط کوهستانی پرو می‌روییدند. این گیاهان گونه‌های مختلفی از سرده پیشین Lycopersicon بودند. یکی از این‌گونه‌ها با نام علمی Solanum lycopersicum به مکزیک منتقل شد و پس از مدتی در آن‌جا توسط بومیان پرورش یافت.

تاریخ دقیق پرورش گوجه فرنگی برای اولین بار مشخص نیست. به نظر می‌رسد نخستین گوجه فرنگی پرورش‌یافته نوعی میوهٔ زردرنگ به اندازهٔ گوجه‌فرنگی‌های ریز گیلاسی بوده که توسط آزتک‌ها کشت می‌شده است. نوشته‌های برجامانده از این تمدن نشان می‌دهند که این میوه همراه با فلفل، ذرت و نمک آماده و مصرف می‌شد.

گفته شده گوجه فرنگی حدوداً از ۵۰۰ سال پیش از مسیح در جنوب مکزیک پرورش داده می‌شد. بومیان پوئبلو بر این باور بودند که کسانی که دانه‌های گوجه فرنگی را مصرف می‌کردند با نیروهای خدایان متبرک می‌شدند.

در مورد انتقال گوجه فرنگی به اروپا نظریه‌های متفاوتی وجود دارد. برخی از تاریخ‌دانان بر این عقیده هستند که ارنان کورتس، مکتشف اسپانیایی، این میوه‌های کوچک زردرنگ را پس از تصرف شهر تنوکتیتلان، پایتخت آزتک‌ها در سال ۱۵۲۱، به اروپا منتقل کرد. نظریهٔ دیگر این است که کریستف کلمب در سال ۱۴۹۳ نخستین فردی بود که این گیاه را به اروپا منتقل کرد. قدیمی‌ترین مدرک که از وجود گوجه فرنگی در اروپا اطلاع می‌دهد کتابی در مورد گیاه‌شناسی است که در سال ۱۵۴۴ توسط پیِترو آندرئا ماتیولی، پزشک و گیاه‌شناس ایتالیایی نوشته شده است. وی در دست‌نوشتهٔ خود از این میوه با عنوان pomo d’oro، به معنای سیب طلایی یاد کرده است.

توزیع توسط اسپانیایی‌ها[ویرایش]

پس از ساکن شدن در آمریکای لاتین، اسپانیایی‌ها گوجه‌فرنگی را در اوایل قرن شانزدهم در مستعمره‌های مختلف خود در حوزه کارائیب توزیع کردند. آن‌ها هم‌چنین آن را به اروپا و جزایر فیلیپین منتقل کردند که از آن‌جا به آسیای جنوب شرقی و سپس سراسر آسیا انتقال داده شد. گوجه فرنگی به آسانی در آب‌وهوای مدیترانه‌ای رشد کرده و از حدود سال ۱۵۴۰ در این منطقه پرورش داده شده است.

نخستین تصویر گیاه گوجه فرنگی در اروپا توسط پیترو آندرئا ماتیولی

این میوه در همان ابتدا پس از توزیع به اروپا مورد مصرف خوراکی قرار گرفت و در اوایل قرن هفدهم میلادی برای تهیهٔ غذا در اسپانیا استفاده می‌شد. نخستین کتاب آشپزی کشف شده که شامل دستورهایی برای پخت غذا با گوجه فرنگی بوده است در سال ۱۶۹۲ در ناپل منتشر شد. به نظر می‌رسد نویسندهٔ این کتاب این دستورها را از منابع اسپانیایی به‌دست آورده باشد. با این وجود این میوه در برخی نقاط چون فلورانس صرفاً مصرف تزئینی داشت و تنها در اواخر قرن هفدهم یا اوایل قرن هجدهم برای مصرف خوراکی مورد استفاده قرار گرفت.

بریتانیا[ویرایش]

گوجه فرنگی تنها در اوایل سال ۱۵۹۰ در بریتانیا پرورش داده شد. یکی از نخستین کسانی که آن را کشت کرد جراحی به نام جان جرارد بود که در سال ۱۵۹۷ کتابی در مورد گیاه‌شناسی منتشر کرد که به موضوع این گیاه نیز می‌پرداخت. وی می‌دانست که گوجه فرنگی در اسپانیا و ایتالیا خورده می‌شود؛ با این وجود اعتقاد داشت که این میوه سمی است. در واقع این گیاه حاوی میزان کمی توماتین، نوعی گلیکوآلکوئید سمی است که معمولاً خطرناک نمی‌باشد. دیدگاه جرارد بر افکار عمومی تأثیر گذاشت و این گیاه در بریتانیا و مستعمره‌های آن در آمریکای شمالی به عنوان خوراکی ناسالم شناخته شد.

در اواسط قرن هجدهم، گوجه فرنگی به طور گسترده در بریتانیا خورده می‌شد. در همین قرن دانشنامه بریتانیکا دربارهٔ این میوه چنین نوشت که از گوجه فرنگی به طور روزانه در سوپ‌ها و نیز به‌عنوان چاشنی استفاده می‌شود. در عصر ویکتوریا، میزان پرورش گوجه فرنگی در گلخانه به حد صنعتی رسید.

آمریکای شمالی[ویرایش]

قدیمی‌ترین مدارک مربوط به کشت گوجه فرنگی در شمال آمریکا به سال ۱۷۱۰ در کارولینای جنوبی برمی‌گردد. ممکن است این گیاه از طریق کارائیب به آمریکای شمالی رسیده باشد. در اواسط این قرن، برخی از مردم هنوز بر این باور بودند که گوجه فرنگی سمی است، و به طور کلی این گیاهان بیش‌تر جنبهٔ زینتی داشتند تا مصرف خوراکی. توماس جفرسون، از بنیادگذاران ایالات متحده آمریکا مقداری از دانه‌های گوجه فرنگی را که در پاریس خورده بود به آمریکا فرستاد.

به‌علت شرایط آب‌وهوایی، برخی ایالات چون فلوریدا و کالیفورنیا عمدتاً تبدیل به تولیدکنندگان گوجه فرنگی شدند. دانشگاه کالیفرنیا در دیویس به یکی از مراکز اصلی پژوهش در مورد گوجه فرنگی تبدیل شده است.

رقم‌های مختلف گوجه فرنگی

خاورمیانه[ویرایش]

گوجه فرنگی در اوایل قرن نوزدهم در خاورمیانه توزیع شد و غالباً به عنوان یکی از مواد لازم برای پخت غذا مصرف می‌شد.

ایران[ویرایش]

این گیاه از دو طریق وارد ایران شد: راه اول از طریق ترکیه و ارمنستان، و راه دوم از طریق سفرهای مکرر خاندان قاجار به فرانسه بود. نام اولیهٔ گوجه فرنگی در ایران بادمجان ارمنی یا رومی بود.[۲] در ایران در ابتدا پرورش گوجه‌های کوچک که امروزه گوجه گیلاسی نامیده می‌شوند، مرسوم شد. پس از مدتی گوجه های بزرگتر وارد ایران شدند که به دلیل تفاوت اندازه با گوجه های رایج در آن زمان، به «گوجه فرنگی» مشهور شدند. در دوره قاجاریه، افراد خاندان معیری برای نخستین بار گوجه‌فرنگی را در مزرعه‌ای (که محوطهٔ فرودگاه مهرآباد کنونی است) پرورش دادند.[۳]

کشت و پرورش[ویرایش]

اشکال مختلف گوجه فرنگی:۱)پهن ۲)کمی پهن ۳)گرد ۴)بلند و گرد ۵)شبیه قلب ۶)استوانه‌ای ۷)شبیه گلابی ۸) شبیه آلو

رقم‌های مختلف گوجه فرنگی[ویرایش]

امروزه هزاران (نزدیک ۷۵۰۰) رقم گوجه فرنگی در سراسر جهان کشت می‌شود. این رقم‌ها در اندازه، شکل، رنگ و طعم با یک‌دیگر فرق می‌کنند. قطر آن‌ها ممکن است از ۱ یا ۲ سانتی‌متر (گوجه فرنگی ریز آلبالویی و گوجه فرنگی وحشی) تا ۱۰ سانتی‌متر (گوجه فرنگی گوشت گاوی) باشد. با این وجود بیش‌تر گوجه فرنگی‌ها در مراکز خرید قطری به اندازهٔ ۵، ۶ سانتی‌متر دارند.

اغلب انواع گوجه فرنگی میوه‌هایی قرمزرنگ دارند، با این حال این میوه به رنگ‌های زرد، نارنجی، صورتی، بنفش، سبز، سیاه و سفید نیز دیده می‌شود. گوجه فرنگی‌های چندرنگ یا مخطط نیز به‌ندرت کمتری یافت می‌شوند.

گوجه فرنگی‌هایی که به منظور کنسرو شدن یا تولید سوپ پرورش داده می‌شوند معمولاً کشیده (طول ۷ تا ۹ سانتی‌متر و عرض ۴ تا ۵ سانتی‌متر) و کم‌آب‌تر از سایر رقم‌ها هستند و به گوجه فرنگی‌های آلویی معروفند.

تولید[ویرایش]

در سال ۲۰۰۸ حدود ۱۳۰ میلیون تن گوجه فرنگی در جهان تولید شد. چین با یک‌چهارم تولیدات جهانی (که بیش‌تر آن در بازار داخلی آن مصرف می‌شود)، و به دنبال آن ایالات متحده آمریکا، ترکیه، هند، ایتالیا، مصر و ایران بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ گوجه فرنگی در این سال بودند. ایالت کالیفرنیا ۹۰٪ تولیدات گوجه فرنگی آلویی ایالات متحده آمریکا و ۳۵٪ جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

طبق اطلاعات اف‌ای‌اواس‌تی‌ای‌تی[۴] مهم‌ترین تولیدکنندگان گوجه فرنگی در جهان در سال ۲۰۰۸ کشورهای زیر بودند:[۲]

کشور تولید گوجه فرنگی به تُن
چین چین ۳۳٬۸۱۱٬۷۰۲
ایالات متحده آمریکاایالات متحده آمریکا ۱۲٬۵۷۵٬۹۰۰
ترکیه ترکیه ۱۰٬۹۸۵٬۴۰۰
هند هند ۱۰٬۲۶۰٬۶۰۰
ایتالیا ایتالیا ۵٬۹۷۶٬۹۱۲
مجموع جهانی ۱۲۹٬۶۴۹٬۸۸۳

تولید گوجه فرنگی معمولاً به دو دستهٔ مجزا تقسیم می‌شود: تولید برای مصرف تازه (گوجه فرنگی بازار) و تولید برای تبدیل (گوجه فرنگی صنعتی). گوجه فرنگی صنعتی (که معمولاً از نوع گوجه فرنگی آلویی است) حدوداً یک‌دوم تولیدات اروپایی، ۹۰٪ تولیدات ایالات متحده آمریکا و ۱۵٪ تولیدات چین را تشکیل می‌دهد (در سال ۲۰۰۸).

تولید گوجه فرنگی برای مصارف صنعتی تقریباً یک‌چهارم تولید کل جهانی (۲۶٫۸ میلیون تن در سال ۲۰۰۲، به‌عبارتی ۲۳٫۴٪) را تشکیل می‌دهد. سه منطقهٔ اصلی که این نوع گوجه فرنگی را تولید می‌کنند کالیفرنیا، کشورهای نزدیک سواحل مدیترانه و چین هستند.

طبق آمار فائو تولید جهانی گوجه فرنگی در سال ۲۰۰۷ به ۱۲۶٫۲ میلیون تن در مساحت ۴٫۶۳ میلیون هکتار بوده است، و به‌عبارتی بازدهی متوسط برابر ۲۷٫۳ تن در هکتار. لازم است ذکر شود که تولیدات غیرتجاری (شخصی وخانوادگی) در این آمار به حساب نیامده است.

کشت هایدروپونیک گوجه فرنگی

طبق اطلاعات فائو گوجه فرنگی در ۱۷۰ دنیا با آب‌وهواهای مختلف کشت می‌شود. پس از سیب‌زمینی و سیب‌زمینی شیرین، گوجه فرنگی بیش‌ترین حجم تولید تره‌بار جهانی را دارد و در فهرست بالاتر از هندوانه و کلم قرار می‌گیرد.

۱۶ کشور زیر در مجموع ۸۰٪ تولید جهانی را تشکیل می‌دهند:

سال ۲۰۰۷ مساحت کشت (هزار هکتار) بازده (تن بر هکتار) تولید (هزار تن)
چین چین ۱۴۵۵ ۲۳٫۱ ۳۳٬۶۴۵
ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا ۱۷۵ ۶۵٫۷ ۱۱٬۵۰۰
ترکیه ترکیه ۲۷۰ ۳۶٫۷ ۹٬۹۲۰
هند هند ۴۷۹ ۱۷٫۹ ۸٬۵۸۶
مصر مصر ۱۹۴ ۳۷٫۹ ۷٬۵۵۰
ایتالیا ایتالیا ۱۸۸ ۵۱٫۰ ۶٬۰۲۶
ایران ایران ۱۴۰ ۳۵٫۷ ۵٬۰۰۰
اسپانیا اسپانیا ۵۶ ۶۵٫۰ ۳٬۶۱۵
برزیل برزیل ۵۷ ۵۹٫۴ ۳٬۳۶۴
مکزیک مکزیک ۱۳۰ ۲۲٫۳ ۲٬۹۰۰
روسیه روسیه ۱۵۸ ۱۵٫۱ ۲٬۳۹۳
اوکراین اوکراین ۸۰ ۱۹٫۰ ۱٬۵۲۰
یونان یونان ۲۷ ۵۴٫۷ ۱٬۴۵۰
ازبکستان ازبکستان ۵۷ ۲۳٫۲ ۱٬۳۲۷
شیلی شیلی ۲۰ ۶۵٫۱ ۱٬۲۷۰
مراکش مراکش ۲۰ ۵۷٫۰ ۱٬۱۴۰

تولید جهانی گوجه فرنگی از سال ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۷ چهاربرابر شد و ز ۲۷٫۶ میلیون تن به ۱۰۲٫۲ میلیون تن رسید. به آیت ترتیب رشد متوسط سالانه حدود ۳٫۳۶٪ بوده است. این رشد خصوصاً در آسیا زیاد بوده است و چین تولیدات خود را هفت‌برابر و هند ۱۸٫۵برابر کرده است.[۱]

گل و میوهٔ گیاه گوجه‌فرنگی.
گل گیاه گوجه‌فرنگی.

صادرات و واردات[ویرایش]

در سال ۲۰۰۶ صادرات گوجه فرنگی تازه کمی بیش از ۶ میلیون تن بود و ۴٫۸٪ تولیدات جهانی آن سال را تشکیل می‌داد. سه کشور کشور صادرکنندهٔ اصلی مکزیک، سوریه و اسپانیا بودند.

نخستین کشورهای واردکنندهٔ گوجه فرنگی تازه در همان سال به‌ترتیب ایالات متحده آمریکا، آلمان، فرانسه، انگلستان و روسیه بوده‌اند.

مهم‌ترین کشورهای صادرکنندهٔ گوجه فرنگی پردازش‌شده (خمیر و پوره) در سال ۲۰۰۶ به‌ترتیب چین، اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا، شیلی و ترکیه بودند. کشورهای واردکنندهٔ این نوع گوجه فرنگی در همان سال به ترتیب روسیه، ژاپن، اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا بوده‌اند.[۱]

کشور صادرات گوجه فرنگی تازه (هزار تن)
مکزیک مکزیک ۱٬۰۳۲
سوریه سوریه ۱٬۰۰۵
اسپانیا اسپانیا ۹۸۷
هلند هلند ۷۷۷
اردن اردن ۳۴۵
ترکیه ترکیه ۲۴۷
بلژیک بلژیک ۲۰۰
مراکش مراکش ۱۹۲
ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا ۱۴۴
کانادا کانادا ۱۴۲

کشورهای مصرف‌کننده[ویرایش]

گوجه فرنگی

طبق آمار فائو، مصرف جهانی گوجه فرنگی در سال ۲۰۰۳ ۱۰۲٫۸ میلیون تن بود. چین با ۲۴٫۶٪ این رقم نخستین کشور مصرف‌کنندهٔ گوجه فرنگی است و ایالات متحده آمریکا (۹٫۸٪)، هند (۸٫۷٪)، ترکیه (۵٫۹٪) و مصر (۵٫۹٪) به‌ترتیب پس از آن قرار می‌گیرند.

رکورد مصرف سالانهٔ گوجه فرنگی به ازای هر یک نفر به لیبی (۱۱۷ کیلوگرم در سال) تعلق می‌گیرد. به دنبال آن یونان (۱۱۵ کیلوگرم در سال) و سایر کشورهای اطراف دریای مدیترانه (تونس، ترکیه، مصر، ایتالیا و لبنان) قرار می‌گیرند. میزان مصرف گوجه فرنگی خانگی در این آمار محاسبه نشده است.

۱۸ کشور زیر در مجموع ۷۷٪ مصارف جهانی را به خود اختصاص می‌دهند.[۱]

سال ۲۰۰۳ کل مصرف (هزار تن) مصرف به ازای هر یک نفر (Kg/نفر/سال)
چین چین ۲۵٬۲۶۵ ۱۹
ایالات متحده آمریکا ایالات متحده آمریکا ۱۰٬۱۰۹ ۳۴
هند هند ۶٬۸۳۶ ۶
ترکیه ترکیه ۶٬۱۱۲ ۸۵
مصر مصر ۶٬۰۷۰ ۸۴
ایتالیا ایتالیا ۳٬۷۹۷ ۶۶
ایران ایران ۳٬۳۹۴ ۴۹
برزیل برزیل ۳٬۳۰۵ ۱۸
روسیه روسیه ۲٬۵۴۰ ۱۷
اسپانیا اسپانیا ۱٬۷۵۳ ۴۲
فرانسه فرانسه ۱٬۵۵۶ ۲۵
انگلستان انگلستان ۱٬۳۴۷ ۲۲
یونان یونان ۱٬۲۶۸ ۱۱۵
مکزیک مکزیک ۱٬۲۵۳ ۱۲
آلمان آلمان ۱٬۲۲۶ ۱۴
اوکراین اوکراین ۱٬۱۷۰ ۲۴
ازبکستان ازبکستان ۱٬۰۹۶ ۴۲
ژاپن ژاپن ۱٬۰۶۶ ۸

آفت و بیماری[ویرایش]

Tomaat neusrot (Solanum lycopersicum).jpg
گوجه فرنگی‌ای که دچار یک بیماری باکتریایی شده است.

مقاومت رقم‌های مختلف گوجه فرنگی نسبت به آفات و بیماری‌های گوناگون متفاوت است.

محصولات گوجه فرنگی در معرض از بین رفتن توسط آفات، بیماری‌های قارچی، باکتریایی و ویروسی، رقابت با علف‌های هرز و شرایط آب‌وهوایی و خاکی نامساعد هستند. آفات و بیماری‌های گوجه فرنگی اغلب با آفات و بیماری‌های سایر گیاهان خانوادهٔ سیب‌زمینیان مانند بادمجان و توتون مشترک‌اند.[۱]

یکی از بیماری‌های شایع گوجه فرنگی در اثر ویروس موزائیک توتون ایجاد می‌شود. انواع سفیدک و آتشک از سایر موارد شایعی هستند که موجب خرابی این محصولات می‌شوند.

سن سپردار،[۵] کرم طوقه‌بر،[۶] شته، وایت‌فلای، کرم میوه گوجه فرنگی،[۷] کنه تارتن دولکه‌ای،[۸] لیسه و سوسک سیب‌زمینی کلرادو[۹] از آفات گوجه فرنگی می‌باشند.[۲]

مصرف[ویرایش]

گوجه فرنگی امروزه در سراسر جهان به شیوه‌های مختلف، به‌صورت خام در انواع سالاد، و به‌طور پردازش‌شده برای تهیهٔ غذا و سوپ، سس و رُب مصرف می‌شود. آب گوجه فرنگی هم‌چنین نوشیدنی خنکی است که برای تهیهٔ برخی کوکتل‌ها چون بلادی مری استفاده می‌شود.

گوجه فرنگی خاصیت اسیدی دارد و به همین دلیل ذخیره و نگاهداری آن در انبار به صورت خام، سس و رُب آسان می‌باشد. این میوه هم‌چنین می‌تواند به صورت ورقه‌های نازک خشک‌شده در روغن زیتون نگاهداری و مصرف شود.

گوجه فرنگی در غذاهای مدیترانه‌ای به خصوص در ایتالیا استفادهٔ فراوان دارد و از مواد اصلی مورد نیاز برای تهیهٔ پیتزا و سس برای پاستا است.[۲]

ارزش خوراکی[ویرایش]

گوجه فرنگی (خام)
مواد مغذی در هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی ۷۴ کیلوژول (۱۸ کیلوکالری)
کربوهیدرات‌ها ۳٫۹ g
قندها ۲٫۶ g
فیبر ۱٫۲ g
چربی ۰٫۲ g
پروتئین ۰٫۹ g
آب ۹۴٫۵ g
ویتامین آی معادل ۴۲ میکروگرم (۵٪)
- بتاکاروتن ۴۴۹ میکروگرم (۴٪)
- لوتئین و زآکسانتین ۱۲۳ μg
ویتامین ب۱ (تیامین) ۰٫۰۳۷ میلی‌گرم (۳٪)
ویتامین ب۳ (نیاسین) ۰٫۵۹۴ میلی‌گرم (۴٪)
ویتامین ب۶ ۰٫۰۸ میلی‌گرم (۶٪)
ویتامین C ۱۴ میلی‌گرم (۲۳٪)
ویتامین E ۰٫۵۴ میلی‌گرم (۴٪)
ویتامین K ۷٫۹ میکروگرم (۸٪)
منیزیم ۱۱ میلی‌گرم (۳٪)
منگنز ۰٫۱۱۴ میلی‌گرم (۶٪)
فسفر ۲۴ میلی‌گرم (۳٪)
پتاسیم ۲۳۷ میلی‌گرم (۵٪)
لیکوپن ۲۵۷۳ µg
Link to USDA Database entry
درصدها نسبی‌اند
منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا

گوجه فرنگی از لحاظ ارزش غذایی بسیار کم‌کالری (۲۰ کیلوکالری در هر ۱۰۰ گرم) و سرشار از ویتامین‌های مختلف (آ، ث و ای) و مواد معدنی است. ۹۳ تا ۹۵٪ آن را آب تشکیل می‌دهد و قندها که ۳ تا ۴٪ آن را نشکیل می‌دهند عبارت‌اند از گلوکز و فروکتوز.

مهم‌ترین مواد معدنی موجود در گوجه فرنگی که به نوع خاک و کود بستگی دارد شامل پتاسیم، کلر و فسفر است.

گوجه فرنگی هم‌چنین دارای لیکوپن، یکی از قوی‌ترین انواع آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، و چند نوع رنگ‌دانه از خانوادهٔ کاروتنوئیدها از جمله بتاکاروتن است.[۱]

ارزش محتمل برای سلامتی[ویرایش]

گوجه فرنگی حاوی ویتامین‌های آ، ث و لیکوپن است. رنگ قرمز گوجه فرنگی از لیکوپن موجود در آن ناشی می‌شود. این ماده که آنتی‌اکسیدان بسیار قوی‌ای محسوب می‌شود، تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف بسیار بالای گوجه فرنگی خام خطر ابتلا به سرطان پروستات را به میزان کمی کاهش می‌دهد.[۱۰]

تعدادی از تحقیقات نشان می‌دهند که لیکوپن، به خصوص در گوجه فرنگی پخته، در جلوگیری از ابتلا به سرطان پروستات مؤثر است؛ ولی تحقیقات دیگری با این نتایج مغایرت داشتند.

به‌علاوه، تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف گوجه فرنگی و کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه، سرطان سر و گردن و بیماری‌های مخرب اعصاب مرتبط است.[۱۱]

جهش‌های ژنتیکی در رقم‌های مختلف گوجه فرنگی و انواع وحشی آن گنجی از ژن‌های مختلف که لیکوپن، کاروتن، آنتوسیانین و آنتی‌اکسیدان‌های دیگر تولید می‌کنند به وجود آورده است. میزان این آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها در برخی رقم‌های پرورش داده‌شده نسبت به میزان طبیعی آن افزایش داده شده است.[۲]

کاروتنوئیدهای موجود در گوجه فرنگی[ویرایش]


(μg/100 g)
بتاکاروتن ۴۴۹
آلفاکاروتن ۱۰۱
لیکوپن ۲۵۷۳
لوتئین/زآکسانتین ۱۲۳
فیتوئن ۱۸۶۰
فیتوفلوئن ۸۲۰
نوعی سوپ محلی در اندلس که با گوجه فرنگی تازه تهیه می‌شود.

خوراکی[ویرایش]

گوجه فرنگی به طور خام یا پخته خورده می‌شود. گوجه فرنگی خام را می‌توان با نمک مصرف کرد، ولی اغلب آن را در سالاد با موادی دیگر مخلوط می‌کنند و سپس مصرف می‌کنند. گوجه فرنگی خام هم‌چنین برای تهیهٔ برخی سوپ‌ها استفاده می‌شود.

پختن گوجه فرنگی موجب از بین رفتن بخشی از ویتامین‌های آن می‌شود، ولی در عین حال جذب لیکوپن را افزایش می‌دهد. گوجه فرنگی پخته از مواد تشکیل‌دهندهٔ بسیاری از غذاها و سس‌هاست.[۱]

فراوری گوجه فرنگی[ویرایش]

امروزه صنعت عظیمی فراوری گوجه فرنگی را برعهده دارد و آن را به صورت خشک شده، پوست‌کنده، پوره، رِب، انواع سس از جمله سس کچاپ، پودر و آب‌میوه در اختیار مصرف‌کنندگان می‌گذارد. دو عمل اصلی فراوری صنعتی گوجه فرنگی تغلیظ کردن و خشک کردن هستند.[۱]

دلمه گوجه فرنگی

نگاهداری[ویرایش]

گوجه فرنگی نرسیده معمولاً در دمای اتاق و در جای تاریک نگاهداری می‌شود تا زمانی که برسد. با این شرایط، عمر مفید آن ۳ تا ۴ روز است. پس از رسیدن، گوجه فرنگی باید ظرف یک تا دو روز مصرف شود. گوجه فرنگی تنها در صورتی در یخچال قرار داده می‌شود که کاملاً رسیده باشد، هرچند این موجب تغییر طعم می‌شود.[۲]

مسمومیت[ویرایش]

برگ‌ها، ساقه و میوهٔ سبز نرسیدهٔ این گیاه دارای میزان کمی توماتین است که سمی است. مصرف برگ گوجه فرنگی در چای در حداقل یک مورد موجب مرگ فرد شده است، ولی به‌طور کلی میزان توماتین گوجه فرنگی به آن حد زیاد نیست که برای انسان خطری داشته باشد، و غذاهایی چون گوجه فرنگی سبز نرسیدهٔ سرخ‌شده برای سلامتی ضرری ندارند. گوجه فرنگی رسیده دارای توماتین نمی‌باشد.[۲]

مصرف گوجه فرنگی خام در بعضی از افراد موجب حساسیت می‌شود و می‌تواند به آنافیلاکسی منجر شود. این حساسیت نادر به‌علت ترکیب برخی از پروتئین‌های موجود در گوجه فرنگی و ایمونوگلوبین‌های ای می‌باشد.

گوجه فرنگی تازه می‌تواند به باکتری سالمونلا آلوده شود. در اواخر بهار سال ۲۰۰۸ مصرف گوجه فرنگی آلوده به این باکتری در ایالات متحدهٔ آمریکا موجب مسمویت ۲۲۸ فرد و بستری شدن ۲۵ نفر در ۲۳ ایالت گردید. به این ترتیب گوجه فرنگی از بسیاری از زنجیره‌های غذایی و فروشگاه‌ها جمع‌آوری گردید. در کانادا گزارشی حاکی از مسمومیت به‌علت مصرف گوجه فرنگی آلوده اعلام نشد، ولی زنجیره‌های غذایی بزرگ چون مک‌دونالد و کی‌اف‌سی از روی احتیاط گوجه فرنگی را موقتاً از منوهای خود حذف کردند.[۱]

گوجه فرنگی سبز سرخ‌شده و سوخاری از غذاهای جانبی در جنوب ایالات متحدهٔ آمریکاست.

محل اتصال ساقه گوجه‌فرنگی و قسمت‌های سبزرنگ گوجه‌فرنگی می‌توانند تا ۱/۲ درصد حاوی سولانین باشد. ۵۰ گرم سولانین می‌تواند موجب سردرد، حالت تهوع و استفراغ شود. برای همین نیز باید از مصرف گوجه‌فرنگی‌های کال دوری کرد و محل اتصال ساقه را همواره با احتیاط جدا کرد.[۱۲]

میوه یا تره‌بار[ویرایش]

از لحاظ گیاه‌شناسی گوجه فرنگی میوه محسوب می‌شود. با این حال میزان قند و شیرینی گوجه فرنگی نسبت به میوه‌های دگر کم‌تر است و اغلب به‌عنوان بخشی از سالاد یا غذایی اصلی، و نه دسر، سِرو می‌شود. به این ترتیب به‌علت مصرف عملی‌ای که در آشپزی دارد تره‌بار خوانده می‌شود. این ابهام مختص گوجه فرنگی نیست و تعدادی دیگر از گیاهانی که تره‌بار می‌خوانیم، هم‌چون بادنجان، خیار، کدو و کدو حلوایی، میوه هستند.

این ابهام در ایالات متحدهٔ آمریکا در سال ۱۸۸۷ موجب یک مباحثهٔ حقوقی شد. در این سال قوانین تعرفه‌های گمرکی موجب می‌کردند که برای تره‌بار (و نه میوه‌ها) عوارض پرداخت شود. به این ترتیب جایگاه و طبقه‌بندی گوجه فرنگی در این کشور اهمیت قانونی یافت. دیوان عالی ایالات متحده آمریکا برای حل این مشکل، در روز ۱۰ مه ۱۸۹۳ بر پایهٔ تعریف عمومی که گوجه فرنگی را به‌علت استفادهٔ عملی آن تره‌بار محسوب می‌کرد، اعلام کرد که گوجه فرنگی جزء تره‌بار است. با این حال این اظهار تنها به‌منظور به‌عمل درآوردن قوانین تعرفه‌های گمرکی بود و موجب اقدام برای تغییر رده‌بندی گوجه فرنگی از لحاظ گیاه‌شناسی نگردید.

شورای اتحادیه اروپا در سال ۲۰۰۱ در یک رهنمود اعلام کرد که گوجه فرنگی باید میوه محسوب شود.[۲]

رکوردها[ویرایش]

سنگین‌ترین گوجه فرنگی وزنی برابر ۳٫۵۱ کیلوگرم داشت و در سال ۱۹۸۶ در اکلاهما پرورش داده شده بود. بزرگترین گوجه فرنگی نیز با عرضی برابر ۱۹٫۸ سانتی‌متر در سال ۲۰۰۰ در انگلستان به ثبت رسید.

درخت گوجه فرنگی در تفرجگاه جهانی والت دیزنی در فلوریدا.

بوتهٔ بزرگ گوجه فرنگی موجود در تفرجگاه جهانی والت دیزنی در فلوریدا احتمالاً بزرگ‌ترین گیاه گوجه فرنگی در جهان است و با محصول بیش از ۳۲٬۰۰۰ گوجه فرنگی برای وزنی کلی برابر ۵۲۲ کیلوگرم رکورددار رکوردهای جهانی گینس می‌باشد. هر تاک این گیاه به طور هم‌زمان هزاران گوجه فرنگی می‌دهد که در رستوران‌های پارک دیزنی سِرو می‌شوند.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ ۱٫۴ ۱٫۵ ۱٫۶ ۱٫۷ ۱٫۸ ۱٫۹ «ویکی‌پدیای فرانسوی». بازبینی‌شده در ۵ سپتامبر ۲۰۱۰. 
 2. ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ ۲٫۷ ۲٫۸ ۲٫۹ «ویکی‌پدیای انگلیسی». بازبینی‌شده در ۵ سپتامبر ۲۰۱۰. 
 3. http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/05/130523_l41_art_amanat_lecture.shtml
 4. Food and Agriculture Organization Corporate Statistical Database
 5. Pentatomoidea
 6. Turnip Moth
 7. Helicoverpa zea
 8. Tetranychus urticae
 9. Colorado potato beetle
 10. Etminan M, Takkouche B, and Caamano-Isorna F. The role of tomato products and lycopene in the prevention of prostate cancer: a meta-analysis of observational studies. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2004 Mar;13(3):340-5. 2004. 2004.
 11. Zhang, C. X. ; Ho, S. C. ; Chen, Y. M. ; Fu, J. H. ; Cheng, S. Z. ; Lin, F. Y. (2009). "Greater vegetable and fruit intake is associated with a lower risk of breast cancer among Chinese women". International Journal of Cancer 125 (1): 181–188. doi:10.1002/ijc.24358. PMID 19358284. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19358284
 12. «ده ماده غذایی که می‌توانند کشنده باشند». DW.COM. ۲۰۱۵-۰۹-۰۴. بازبینی‌شده در ۲۰۱۵-۰۹-۰۴. 

پیوند به بیرون[ویرایش]

Tomato
Bright red tomato and cross section02.jpg
Cross-section and full view of a hothouse (greenhouse-grown) tomato
Scientific classification
Kingdom: Plantae
(unranked): Angiosperms
(unranked): Eudicots
(unranked): Asterids
Order: Solanales
Family: Solanaceae
Genus: Solanum
Species: S. lycopersicum
Binomial name
Solanum lycopersicum
L.
Synonyms

Lycopersicon lycopersicum (L.) H. Karst.
Lycopersicon esculentum Mill.[1]

The tomato (see pronunciation) is the edible, often red, fruit/berry of the plant Solanum lycopersicum,[2] commonly known as a tomato plant. The plant belongs to the nightshade family, Solanaceae.[1] The species originated in western South America.[2][3] The Nahuatl (Aztec language) word tomatl gave rise to the Spanish word "tomate", from which the English word tomato derived.[3][4] Its use as a cultivated food may have originated with the indigenous peoples of México.[2][5] The Spanish discovered the tomato from their contact with the Aztec peoples during the Spanish colonization of the Americas, then brought it to Europe, and, from there, to other parts of the European colonized world during the 16th century.[2]

Tomato is consumed in diverse ways, including raw, as an ingredient in many dishes, sauces, salads, and drinks. While tomatoes are botanically berry-type fruits, they are considered culinary vegetables as an ingredient or side dish for savory meals.[3] Numerous varieties of tomato are widely grown in temperate climates across the world, with greenhouses allowing its production throughout the year. The plants typically grow to 1–3 meters (3–10 ft) in height and have a weak stem that sprawls.[2] It is a perennial in its native habitat, and cultivated as an annual. Fruit size varies according to cultivar, with a width range of 0.5–4 inches (1.3–10.2 cm).[2]

Names

Tomatoes

Etymology

The word "tomato" comes from the Spanish tomate, which in turn comes from the Nahuatl word tomatl [ˈtomat͡ɬ], meaning "the swelling fruit".[4] The native Mexican tomatillo is tomate (in Nahuatl: tomātl About this sound pronunciation , meaning "fat water" or "fat thing").[6] When Aztecs started to cultivate the Andean fruit to be larger, sweeter, and red, they called the new species xitomatl (or jitomates) (pronounced [ʃiːˈtomatɬ]),[2] ("plump with navel" or "fat water with navel"). The scientific species epithet lycopersicum is interpreted literally from Latin in the 1753 book, Species Plantarum, as "wolfpeach", where wolf is from lyco and peach is from persicum.

Pronunciation

The usual pronunciations of "tomato" are /təˈmt/ (usual in American English) and /təˈmɑːt/ (usual in British English).[7] The word's dual pronunciations were immortalized in Ira and George Gershwin's 1937 song "Let's Call the Whole Thing Off" ("You like /pəˈtt/ and I like /pəˈtɑːt/ / You like /təˈmt/ and I like /təˈmɑːt/") and have become a symbol for nitpicking pronunciation disputes.[citation needed] In this capacity, it has even become an American and British slang term: saying "/təˈmt/ /təˈmɑːt/" when presented with two choices can mean "What's the difference?" or "It's all the same to me".[citation needed]

Fruit versus vegetable

Tomatoes are considered a fruit or vegetable depending on context. According to Encyclopedia Britannica, tomatoes are a fruit labeled in grocery stores as a vegetable due to (the taste) and nutritional purposes.[3]

Botanically, a tomato is a fruit, a berry, consisting of the ovary, together with its seeds, of a flowering plant. However, the tomato has a much lower sugar content than other edible fruits, and is therefore not as sweet. Typically served as part of a salad or main course of a meal, rather than at dessert, it is, in the US, considered a "culinary vegetable". One exception is that tomatoes are treated as a fruit in home canning practices: they are acidic enough to process in a water bath rather than a pressure cooker as vegetables require. Tomatoes are not the only food source with this ambiguity: bell peppers, cucumbers, green beans, eggplants, avocados, and squashes of all kinds (such as zucchini and pumpkins) are all botanically fruits, yet cooked as vegetables. This has led to legal dispute in the United States. In 1887, US tariff laws that imposed a duty on vegetables, but not on fruits, caused the tomato's status to become a matter of legal importance. The US Supreme Court settled this controversy on 10 May 1893, by declaring that the tomato is a vegetable, based on the popular definition that classifies vegetables by use, that they are generally served with dinner and not dessert (Nix v. Hedden (149 U.S. 304)). The holding of this case applies only to the interpretation of the Tariff Act of 3 March 1883, and the court did not purport to reclassify the tomato for botanical or other purposes.

Botany

Description

Tomato flower
An unripe tomato growing on the vine

Tomato plants are vines, initially decumbent, typically growing 180 cm (6 ft) or more above the ground if supported, although erect bush varieties have been bred, generally 100 cm (3 ft) tall or shorter. Indeterminate types are "tender" perennials, dying annually in temperate climates (they are originally native to tropical highlands), although they can live up to three years in a greenhouse in some cases. Determinate types are annual in all climates.[citation needed]

Tomato plants are dicots, and grow as a series of branching stems, with a terminal bud at the tip that does the actual growing. When that tip eventually stops growing, whether because of pruning or flowering, lateral buds take over and grow into other, fully functional, vines.[8]

Tomato vines are typically pubescent, meaning covered with fine short hairs. These hairs facilitate the vining process, turning into roots wherever the plant is in contact with the ground and moisture, especially if the vine's connection to its original root has been damaged or severed.[citation needed]

Most tomato plants have compound leaves, and are called regular leaf (RL) plants, but some cultivars have simple leaves known as potato leaf (PL) style because of their resemblance to that particular relative. Of RL plants, there are variations, such as rugose leaves, which are deeply grooved, and variegated, angora leaves, which have additional colors where a genetic mutation causes chlorophyll to be excluded from some portions of the leaves.[9]

The leaves are 10–25 cm (4–10 in) long, odd pinnate, with five to 9 leaflets on petioles,[10] each leaflet up to 8 cm (3 in) long, with a serrated margin; both the stem and leaves are densely glandular-hairy.[citation needed]

Their flowers, appearing on the apical meristem, have the anthers fused along the edges, forming a column surrounding the pistil's style. Flowers in domestic cultivars can be self-fertilizing. The flowers are 1–2 cm (0.4–0.8 in) across, yellow, with five pointed lobes on the corolla; they are borne in a cyme of three to 12 together.[citation needed]

Tomato fruit is classified as a berry. As a true fruit, it develops from the ovary of the plant after fertilization, its flesh comprising the pericarp walls. The fruit contains hollow spaces full of seeds and moisture, called locular cavities. These vary, among cultivated species, according to type. Some smaller varieties have two cavities, globe-shaped varieties typically have three to five, beefsteak tomatoes have a great number of smaller cavities, while paste tomatoes have very few, very small cavities.[citation needed]

For propagation, the seeds need to come from a mature fruit, and be dried or fermented before germination.[citation needed]

Classification

In 1753, Linnaeus placed the tomato in the genus Solanum (alongside the potato) as Solanum lycopersicum. In 1768, Philip Miller moved it to its own genus, naming it Lycopersicon esculentum.[11] This name came into wide use, but was technically in breach of the plant naming rules because Linnaeus's species name lycopersicum still had priority. Although the name Lycopersicum lycopersicum was suggested by Karsten (1888), this is not used because it violates the International Code of Nomenclature[12] barring the use of tautonyms in botanical nomenclature. The corrected name Lycopersicon lycopersicum (Nicolson 1974) was technically valid, since Miller's genus name and Linnaeus's species name differ in exact spelling, but since Lycopersicon esculentum had become so well known, it was officially listed as a nomen conservandum in 1983, and would be the correct name for the tomato in classifications which do not place the tomato in the genus Solanum.

Genetic evidence has now shown that Linnaeus was correct to put the tomato in the genus Solanum, making Solanum lycopersicum the correct name.[1][13] Both names, however, will probably be found in the literature for some time. Two of the major reasons that some[who?] still consider the genera separate are the leaf structure (tomato leaves are markedly different from any other Solanum), and the biochemistry (many of the alkaloids common to other Solanum species are conspicuously absent in the tomato). Hybrids of tomato and diploid potato can be created in the lab by somatic fusion, and are partially fertile,[14] providing evidence of the close relationship between these species.

Genetic modification

Tomatoes that have been modified using genetic engineering have been developed, and although none are commercially available now, they have been in the past. The first commercially available genetically modified food was a variety of tomato named the Flavr Savr, which was engineered to have a longer shelf life.[15] Scientists are continuing to develop tomatoes with new traits not found in natural crops, such as increased resistance to pests or environmental stresses. Other projects aim to enrich tomatoes with substances that may offer health benefits or provide better nutrition.

Research on tomatoes

An international consortium of researchers from 10 countries, among them researchers from the Boyce Thompson Institute for Plant Research, began sequencing the tomato genome in 2004, and is creating a database of genomic sequences and information on the tomato and related plants.[16][17] A prerelease version of the genome was made available in December 2009.[18] The genomes of its mitochondria and chloroplasts are also being sequenced as part of the project. The complete genome for the cultivar Heinz 1706 was published on 31 May 2012 in Nature.[19] Since many other fruits, like strawberries, apples, melons, and bananas share the same characteristics and genes, researchers stated the published genome could help to improve food quality, food security and reduce costs of all of these fruits.[20]

Breeding

The Tomato Genetic Resource Center, Germplasm Resources Information Network, AVRDC, and numerous seed banks around the world store seed representing genetic variations of value to modern agriculture. These seed stocks are available for legitimate breeding and research efforts. While individual breeding efforts can produce useful results, the bulk of tomato breeding work is at universities and major agriculture-related corporations. These efforts have resulted in significant regionally adapted breeding lines and hybrids, such as the Mountain series from North Carolina. Corporations including Heinz, Monsanto, BHNSeed, and Bejoseed have breeding programs that attempt to improve production, size, shape, color, flavor, disease tolerance, pest tolerance, nutritional value, and numerous other traits.[citation needed]

History

Solanum lycopersicum var. lycopersicum. Sheet from the oldest tomato collection of Europe, 1542–1544. Naturalis Leiden.

The tomato is native to western South America.[2] Wild versions were small, like cherry tomatoes, and most likely yellow rather than red.[2] A member of the deadly nightshade family, tomatoes were erroneously thought to be poisonous by Europeans who were suspicious of their bright, shiny fruit.[3] This was exacerbated by the interaction of the tomato's acidic juice with pewter plates.[21] The leaves and immature fruit in fact contain trace amounts of solanine, which in larger quantity would be toxic, although the ripe fruit does not.[22]

Mesoamerica

Aztecs and other peoples in Mesoamerica used the fruit in their cooking. The exact date of domestication is unknown: by 500 BC, it was already being cultivated in southern Mexico and probably other areas.[23]:13 The Pueblo people are thought to have believed that those who witnessed the ingestion of tomato seeds were blessed with powers of divination.[24] The large, lumpy variety of tomato, a mutation from a smoother, smaller fruit, originated in Mesoamerica, and may be the direct ancestor of some modern cultivated tomatoes.[23]:15

Spanish distribution

Spanish conquistador Hernán Cortés may have been the first to transfer the small yellow tomato to Europe after he captured the Aztec city of Tenochtitlan, now Mexico City, in 1521, although Christopher Columbus may have taken them back as early as 1493. The earliest discussion of the tomato in European literature appeared in a herbal written in 1544 by Pietro Andrea Mattioli, an Italian physician and botanist, who suggested that a new type of eggplant had been brought to Italy that was blood red or golden color when mature and could be divided into segments and eaten like an eggplant—that is, cooked and seasoned with salt, black pepper, and oil. It was not until ten years later that tomatoes were named in print by Mattioli as pomi d’oro, or "golden apples".[23]:13

After the Spanish colonization of the Americas, the Spanish distributed the tomato throughout their colonies in the Caribbean. They also took it to the Philippines, from where it spread to southeast Asia and then the entire Asian continent. The Spanish also brought the tomato to Europe. It grew easily in Mediterranean climates, and cultivation began in the 1540s. It was probably eaten shortly after it was introduced, and was certainly being used as food by the early 17th century in Spain.

Italy

The recorded history of tomatoes in Italy dates back to at least 31 October 1548, when the house steward of Cosimo de' Medici, the grand duke of Tuscany, wrote to the Medici private secretary informing him that the basket of tomatoes sent from the grand duke's Florentine estate at Torre del Gallo "had arrived safely".[citation needed] Tomatoes were grown mainly as ornamentals early on after their arrival in Italy. For example, the Florentine aristocrat Giovanvettorio Soderini wrote how they "were to be sought only for their beauty", and were grown only in gardens or flower beds. The tomato's ability to mutate and create new and different varieties helped contribute to its success and spread throughout Italy. However, even in areas where the climate supported growing tomatoes, their habit of growing to the ground suggested low status. They were not adopted as a staple of the peasant population because they were not as filling as other fruits already available. Additionally, both toxic and inedible varieties discouraged many people from attempting to consume or prepare any other varieties.[25] In certain areas of Italy, such as Florence, the fruit was used solely as a tabletop decoration, until it was incorporated into the local cuisine in the late 17th or early 18th century. The earliest discovered cookbook with tomato recipes was published in Naples in 1692, though the author had apparently obtained these recipes from Spanish sources.[23]:17

Unique varieties were developed over the next several hundred years for uses such as dried tomatoes, sauce tomatoes, pizza tomatoes, and tomatoes for long-term storage. These varieties are usually known for their place of origin as much as by a variety name. For example, Pomodorino del Piennolo del Vesuvio is the "hanging tomato of Vesuvius". Five different varieties have traditionally been used to make these "hanging" tomatoes. They are Fiaschella, Lampadina, Patanara, Principe Borghese, and Re Umberto. Other tomatoes that originated in Italy include San Marzano, Borgo Cellano, Christopher Columbus, Costoluto Genovese, and Italian Pear. These tomatoes are characterized by a relatively intense flavor compared to varieties typically grown elsewhere.[citation needed]

Britain

Tomatoes for sale in a UK supermarket

Tomatoes were not grown in England until the 1590s.[23]:17 One of the earliest cultivators was John Gerard, a barber-surgeon.[23]:17 Gerard's Herbal, published in 1597, and largely plagiarized from continental sources,[23]:17 is also one of the earliest discussions of the tomato in England. Gerard knew the tomato was eaten in Spain and Italy.[23]:17 Nonetheless, he believed it was poisonous[23]:17 (in fact, the plant and raw fruit do have low levels of tomatine, but are not generally dangerous; see below). Gerard's views were influential, and the tomato was considered unfit for eating (though not necessarily poisonous) for many years in Britain and its North American colonies.[23]:17

However, by the mid-18th century, tomatoes were widely eaten in Britain, and before the end of that century, the Encyclopædia Britannica stated the tomato was "in daily use" in soups, broths, and as a garnish. They were not part of the average person's diet, and though by 1820 they were described as "to be seen in great abundance in all our vegetable markets" and to be "used by all our best cooks", reference was made to their cultivation in gardens still "for the singularity of their appearance", while their use in cooking was associated with exotic Italian or Jewish cuisine.[26]

Middle East and North Africa

The tomato was introduced to cultivation in the Middle East by John Barker, British consul in Aleppo circa 1799 to 1825.[27][28] Nineteenth century descriptions of its consumption are uniformly as an ingredient in a cooked dish. In 1881, it is described as only eaten in the region "within the last forty years".[29] Today, the tomato is a critical and ubiquitous part of Middle Eastern cuisine, served fresh in salads (e.g., Arab salad, Israeli salad, Shirazi salad and Turkish salad), grilled with kebabs and other dishes, made into sauces, and so on.

North America

A variety of small tomatoes

The earliest reference to tomatoes being grown in British North America is from 1710, when herbalist William Salmon reported seeing them in what is today South Carolina.[23]:25 They may have been introduced from the Caribbean. By the mid-18th century, they were cultivated on some Carolina plantations, and probably in other parts of the Southeast as well. Possibly, some people continued to think tomatoes were poisonous at this time; and in general, they were grown more as ornamental plants than as food. Thomas Jefferson, who ate tomatoes in Paris, sent some seeds back to America.[23]:28

Alexander W. Livingston was the first person who succeeded in upgrading the wild tomato, developing different breeds and stabilizing the plants. In the 1937 yearbook of the Federal Department of Agriculture, it was declared that "half of the major varieties were a result of the abilities of the Livingstons to evaluate and perpetuate superior material in the tomato". Livingston's first breed of tomato, the Paragon, was introduced in 1870. In 1875, he introduced the Acme, which was said to be involved in the parentage of most of the tomatoes introduced by him and his competitors for the next twenty-five years.[30]

When Alexander W. Livingston had begun his attempts to develop the tomato as a commercial crop, his aim had been to grow tomatoes smooth in contour, uniform in size and having better flavor. One year, after many attempts, he passed through his fields, picking out particular tomato plants having distinct characteristics and heavy foliage. He saved the seeds carefully. The following spring he set two rows across his family garden located just below the hill and milk house. To his happy surprise, each plant bore perfect tomatoes like the parent vine. After five years, the fruit became fleshier and larger. In 1870, Alexander introduced the Paragon and tomato culture soon became a great enterprise in the county. Today, the crop is grown in every state in the Union. He eventually developed over seventeen different varieties of the tomato plant.[30]

Because of the long growing season needed for this heat-loving crop, several states in the US Sun Belt became major tomato-producers, particularly Florida and California. In California, tomatoes are grown under irrigation for both the fresh fruit market and for canning and processing. The University of California, Davis (UC Davis) became a major center for research on the tomato. The C.M. Rick Tomato Genetics Resource Center at UC Davis is a gene bank of wild relatives, monogenic mutants and miscellaneous genetic stocks of tomato.[31] The Center is named for the late Dr. Charles M. Rick, a pioneer in tomato genetics research.[32] Research on processing tomatoes is also conducted by the California Tomato Research Institute in Escalon, California.[33]

In California, growers have used a method of cultivation called dry-farming, especially with Early Girl tomatoes. This technique encourages the plant to send roots deep to find existing moisture in soil that retains moisture, such as clayey soil.

Modern commercial varieties

Tomatoes that have not ripened uniformly

The poor taste and lack of sugar in modern garden and commercial tomato varieties resulted from breeding tomatoes to ripen uniformly red. This change occurred after discovery of a mutant "u" phenotype in the mid 20th century that ripened "u"niformly. This was widely cross-bred to produce red fruit without the typical green ring around the stem on uncross-bred varieties. Prior to general introduction of this trait, most tomatoes produced more sugar during ripening, and were sweeter and more flavorful.[34][35]

Evidence has been found that 10−20% of the total carbon fixed in the fruit can be produced by photosynthesis in the developing fruit of the normal U phenotype. The u genetic mutation encodes a factor that produces defective chloroplasts with lower density in developing fruit, resulting in a lighter green colour of unripe fruit, and repression of sugars accumulation in the resulting ripe fruit by 10−15%. Perhaps more important than their role in photosynthesis, the fruit chloroplasts are remodelled during ripening into chlorophyll-free chromoplasts that synthesize and accumulate lycopene, β-carotene, and other metabolites that are sensory and nutritional assets of the ripe fruit. The potent chloroplasts in the dark-green shoulders of the U phenotype are beneficial here, but have the disadvantage of leaving green shoulders near the stems of the ripe fruit, and even cracked yellow shoulders, apparently because of oxidative stress due to overload of the photosynthetic chain in direct sunlight at high temperatures. Hence genetic design of a commercial variety that combines the advantages of types u and U requires fine tuning, but may be feasible.[36]

Cultivation

Tomato plants 7 days after planting
Tomato seedlings growing indoors
27 days after planting
52-day-old plant, first fruits
Green tomatoes nestled on the vine

The tomato is grown worldwide for its edible fruits, with thousands of cultivars.[37] A fertilizer with an NPK ratio of 5-10-10 is often sold as tomato fertilizer or vegetable fertilizer, although manure and compost are also used.[citation needed]

Production

In 2014, world production of tomatoes was 170.8 million tonnes, with China accounting for 31% of the total, followed by India, the United States and Turkey as the major producers (table).[38] In 2014, tomatoes accounted for 23% of the total fresh vegetable output of the European Union, with more than half of this total coming from Spain, Italy and Poland.[39]

In 2013, global tomato exports were valued at 88 billion US dollars.[40]

Rank Country Production
millions of tonnes[38][41]
1  China
52.6
2  India
18.7
3  United States
14.5
4  Turkey
11.9
5  Egypt
8.3
6  Iran
6.0
7  Italy
5.6
8  Spain
4.9
World
170.8

Varieties

There are around 7,500 tomato varieties grown for various purposes[citation needed] having been selected with varying fruit types, and for optimum growth in differing growing conditions.

Tomato varieties can be divided into categories based on shape and size.[citation needed]

 • Beefsteak tomatoes are 10 cm (4 in) or more in diameter, often used for sandwiches and similar applications. Their kidney-bean shape, thinner skin, and shorter shelf life makes commercial use impractical.
 • Plum tomatoes, or paste tomatoes (including pear tomatoes), are bred with a lower water /higher solids content for use in tomato sauce and paste, for canning and sauces and are usually oblong 7–9 cm (3–4 in) long and 4–5 cm (1.6–2.0 in) diameter; like the Roma-type tomatoes, important cultivars in the Sacramento Valley.[42]
 • Cherry tomatoes are small and round, often sweet tomatoes, about the same 1–2 cm (0.4–0.8 in) size as the wild tomato.
 • Grape tomatoes are smaller and oblong, a variation on plum tomatoes.
 • Campari tomatoes are sweet and noted for their juiciness, low acidity, and lack of mealiness, bigger than cherry tomatoes, and smaller than plum tomatoes.
 • Tomberries, tiny tomatoes, about 5 mm in diameter
 • Oxheart tomatoes can range in size up to beefsteaks, and are shaped like large strawberries.[citation needed]
 • Pear tomatoes are pear-shaped and can be based upon the San Marzano types for a richer gourmet paste.[citation needed]
 • "Slicing" or "globe" tomatoes are the usual tomatoes of commerce, used for a wide variety of processing and fresh eating.[citation needed] The most widely grown commercial tomatoes tend to be in the 5–6 cm (2.0–2.4 in) diameter range.

Tomatoes are also classified as determinate or indeterminate. Determinate, or bush, types bear a full crop all at once and top off at a specific height; they are often good choices for container growing. Determinate types are preferred by commercial growers who wish to harvest a whole field at one time, or home growers interested in canning. Indeterminate varieties develop into vines that never top off and continue producing until killed by frost. They are preferred by home growers and local-market farmers who want ripe fruit throughout the season. As an intermediate form, there are plants sometimes known as vigorous determinate or semi-determinate; these top off like determinates, but produce a second crop after the initial crop. The majority of heirloom tomatoes are indeterminate, although some determinate heirlooms exist.[citation needed]

Early tomatoes and cool-summer tomatoes bear fruit even where nights are cool, which usually discourages fruit set.[citation needed] There are varieties high in beta carotenes and vitamin A, hollow tomatoes and tomatoes that keep for months in storage.[citation needed] In 1973, Israeli scientists developed the world's first long shelf-life commercial tomato varieties.[43][full citation needed][better source needed]

Heirloom tomatoes are becoming[when?] increasingly popular, particularly among home gardeners and organic producers[where?], since they tend to produce more interesting and flavorful crops at the cost of disease resistance and productivity.[42] The definition of an heirloom tomato is vague, but unlike commercial hybrids, all are self-fertile varieties that have bred true for 40 years or more. Quite a few seed merchants and banks provide a large selection of heirloom seeds.[42] Home cultivars are often bred for flavor to the exclusion of all other qualities, while commercial cultivars are bred for factors like consistent size and shape, disease and pest resistance, suitability for mechanized picking and shipping, and ability to ripen after picking.[citation needed] Hybrid plants remain common[where?], since they tend to be heavier producers, and sometimes may combine unusual characteristics of heirloom tomatoes with the ruggedness of conventional commercial tomatoes.[citation needed]

Most modern tomato cultivars are smooth surfaced, but some older tomato cultivars and most modern beefsteaks show pronounced ribbing, a feature that may have been common to virtually all pre-Columbian cultivars.[citation needed] While virtually all commercial tomato varieties are red, some cultivars – especially heirlooms – produce fruit in blue, green, yellow, orange, pink, black, brown, ivory, white, and purple. Such fruits are not widely available in grocery stores, nor are their seedlings available in typical nurseries, but they can be bought as seed. Variations include multicolored fruit with stripes (Green Zebra), fuzzy skin on the fruit (Fuzzy Peach, Red Boar), multiple colors (Hillbilly, Burracker's Favorite, Lucky Cross), etc.

Diseases, pests, and disorders

Tomato fruitworm feeding on unripe tomato
Tomato bug feeding on tomato plant sap
A split heirloom tomato, caused by fluctuation in water availability

Tomato cultivars vary widely in their resistance to disease. Modern hybrids focus on improving disease resistance over the heirloom plants.

Various forms of mildew and blight are common tomato afflictions, which is why tomato cultivars are often marked with a combination of letters that refer to specific disease resistance. The most common letters are: LBlate blight,[44] Vverticillium wilt, Ffusarium wilt strain I, FFfusarium wilt strain I and II, Nnematodes, Ttobacco mosaic virus, and Aalternaria.

Some common tomato pests are stink bugs, cutworms, tomato hornworms and tobacco hornworms, aphids, cabbage loopers, whiteflies, tomato fruitworms, flea beetles, red spider mite, slugs,[45] and Colorado potato beetles. The tomato russet mite, Aculops lycopersici, feeds on foliage and young fruit of tomato plants, causing shrivelling and necrosis of leaves, flowers, and fruit, possibly killing the plant.[46]

A common tomato disease is tobacco mosaic virus. Handling cigarettes and other infected tobacco products can transmit the virus to tomato plants.[47]

Another particularly dreaded disease is curly top, carried by the beet leafhopper, which interrupts the lifecycle. As the name implies, it has the symptom of making the top leaves of the plant wrinkle up and grow abnormally.[citation needed]

After an insect attack tomato plants produce systemin, a plant peptide hormone . Systemin activates defensive mechanisms, such as the production of protease inhibitors to slow the growth of insects. The hormone was first identified in tomatoes, but similar proteins have been identified in other species since.[48]

Although not a disease as such, irregular supplies of water can cause growing or ripening fruit to split. Besides cosmetic damage, the splits may allow decay to start, although growing fruits have some ability to heal after a split. In addition, a deformity called cat-facing can be caused by pests, temperature stress, or poor soil conditions. Affected fruit usually remains edible, but its appearance may be unsightly.

Companion plants

Tomatoes serve, or are served by, a large variety of companion plants.

Among the most famous pairings is the tomato plant and carrots; studies supporting this relationship have produced a popular book about companion planting, Carrots Love Tomatoes.[49]

The devastating tomato hornworm has a major predator in various parasitic wasps, whose larvae devour the hornworm, but whose adult form drinks nectar from tiny-flowered plants like umbellifers. Several species of umbellifer are therefore often grown with tomato plants, including parsley, queen anne's lace, and occasionally dill. These also attract predatory flies that attack various tomato pests.[50]

Borage is thought to repel the tomato hornworm moth.[51]

Plants with strong scents, like alliums (onions, chives, garlic), mints (basil, oregano, spearmint) and French marigold, (Tagetes patula) are thought to mask the scent of the tomato plant, making it harder for pests to locate it, or to provide an alternative landing point, reducing the odds of the pests from attacking the correct plant.[52] These plants may also subtly affect the flavor of tomato fruit.[53]

Ground cover plants, including mints, stabilize moisture loss around tomato plants and other Solanaceae, which come from very humid climates, and therefore may prevent moisture-related problems like blossom end rot.[citation needed]

Tap-root plants like dandelions break up dense soil and bring nutrients from below a tomato plant's reach, possibly benefiting their companion.[citation needed]

Tomato plants can protect asparagus from asparagus beetles, because they contain solanine that kills this pest,[citation needed] while asparagus plants contain Asparagusic acid that repels nematodes known to attack tomato plants.[54] Marigolds also repel nematodes.[55][56][57]

Pollination

Tomato flower in full bloom, next to a young, green developing fruit
Flowers and ripe fruit can be present simultaneously

In the wild, original state, tomatoes required cross-pollination; they were much more self-incompatible than domestic cultivars. As a floral device to reduce selfing, the pistil of wild tomatoes extends farther out of the flower than today's cultivars. The stamens were, and remain, entirely within the closed corolla.

As tomatoes were moved from their native areas, their traditional pollinators, (probably a species of halictid bee) did not move with them.[58] The trait of self-fertility became an advantage, and domestic cultivars of tomato have been selected to maximize this trait.[58]

This is not the same as self-pollination, despite the common claim that tomatoes do so. That tomatoes pollinate themselves poorly without outside aid is clearly shown in greenhouse situations, where pollination must be aided by artificial wind, vibration of the plants (one brand of vibrator is a wand called an "electric bee" that is used manually), or more often today, by cultured bumblebees.[59] The anther of a tomato flower is shaped like a hollow tube, with the pollen produced within the structure, rather than on the surface, as in most species. The pollen moves through pores in the anther, but very little pollen is shed without some kind of externally-induced motion. The best source of outside motion is a sonicating bee, such as a bumblebee, or the original wild halictid pollinator. In an outdoors setting, wind or animals usually provide sufficient motion to produce commercially viable crops.[citation needed]

Fruit formation

Pollination and fruit formation depend on meiosis. Meiosis is central to the processes by which diploid microspore mother cells within the anther give rise to haploid pollen grains, and megaspore mother cells in ovules that are contained within the ovary give rise to haploid nuclei. Union of haploid nuclei from pollen and ovule (fertilization) can occur either by self- or cross-pollination. Fertilization leads to the formation of a diploid zygote that can then develop into an embryo within the emerging seed. Repeated fertilizations within the ovary are accompanied by maturation of the ovary to form the tomato fruit.

Homologs of the recA gene, including rad51, play a key role in homologous recombinational repair of DNA during meiosis. A rad51 homolog is present in the anther of tomato (Lycopersicon esculentum),[60] suggesting that recombinational repair occurs during meiosis in tomato.

Hydroponic and greenhouse cultivation

Tomatoes are often grown in greenhouses in cooler climates, and cultivars such as the British 'Moneymaker' and a number of cultivars grown in Siberia are specifically bred for indoor growing. In more temperate climates, it is not uncommon to start seeds in greenhouses during the late winter for future transplant.

Greenhouse tomato production in large-acreage commercial greenhouses and owner-operator stand-alone or multiple-bay greenhouses is on the increase, providing fruit during those times of the year when field-grown fruit is not readily available. Smaller sized fruit (cherry and grape), or cluster tomatoes (fruit-on-the-vine) are the fruit of choice for the large commercial greenhouse operators while the beefsteak varieties are the choice of owner-operator growers.[61]

Hydroponic technique is often used in hostile growing environments, as well as high-density plantings.

Picking and ripening

To facilitate transportation and storage, tomatoes are often picked unripe (green) and ripened in storage with ethylene.[62] Unripe tomatoes are firm. As they ripen they soften until reaching the ripe state where they are red or orange in color and slightly soft to the touch.[citation needed] Ethylene is a hydrocarbon gas that many fruits produce, which acts as the molecular cue to begin the ripening process. Tomatoes ripened in this way tend to keep longer, but have poorer flavor and a mealier, starchier texture than tomatoes ripened on the plant.[citation needed] They may be recognized by their color, which is more pink or orange than the other ripe tomatoes' deep red, depending on variety.[citation needed]

A machine-harvestable variety of tomato (the "square tomato") was developed in the 1950s by University of California, Davis's Gordie C. Hanna, which, in combination with the development of a suitable harvester, revolutionized the tomato-growing industry. This type of tomato is grown commercially near plants that process and can tomatoes, tomato sauce, and tomato paste. They are harvested when ripe and are flavorful when picked. They are harvested 24 hours a day, seven days a week during a 12- to 14-week season, and immediately transported to packing plants, which operate on the same schedule. California is a center of this sort of commercial tomato production and produces about a third of the processed tomatoes produced in the world.[63]

In 1994, Calgene introduced a genetically modified tomato called the FlavrSavr, which could be vine ripened without compromising shelf life. However, the product was not commercially successful, and was sold only until 1997.[64] Slow-ripening cultivars of tomato have been developed by crossing a non-ripening cultivar with ordinary cultivars.[citation needed]

Yield

The world dedicated 4.8 million hectares in 2012 for tomato cultivation and the total production was about 161.8 million tonnes.[65] The average world farm yield for tomato was 33.6 tonnes per hectare, in 2012.[65]

Tomato farms in the Netherlands were the most productive in 2012, with a nationwide average of 476 tonnes per hectare, followed by Belgium (463 tonnes per hectare) and Iceland (429 tonnes per hectare).[66]

Records

The "tomato tree" as seen by guests on the Living with the Land boat ride at Epcot, Lake Buena Vista, Florida

As of 2008, the heaviest tomato harvested, weighed 3.51 kg (7 lb 12 oz), was of the cultivar "Delicious", and was grown by Gordon Graham of Edmond, Oklahoma in 1986.[67][unreliable source?] The largest tomato plant grown was of the cultivar "Sungold" and reached 19.8 m (65 ft) in length, grown by Nutriculture Ltd (UK) of Mawdesley, Lancashire, UK, in 2000.[68]

A massive "tomato tree" growing inside the Walt Disney World Resort's experimental greenhouses in Lake Buena Vista, Florida may have been the largest single tomato plant in the world. The plant has been recognized as a Guinness World Record Holder, with a harvest of more than 32,000 tomatoes and a total weight of 522 kg (1,151 lb).[69][full citation needed] It yielded thousands of tomatoes at one time from a single vine. Yong Huang, Epcot's manager of agricultural science, discovered the unique plant in Beijing, China. Huang brought its seeds to Epcot and created the specialized greenhouse for the fruit to grow. The vine grew golf ball-sized tomatoes, which were served at Walt Disney World restaurants.[citation needed] The tree developed a disease and was removed in April 2010 after about 13 months of life.[69]

Consumption

Stuffed tomatoes (stuffed with hard-boiled egg and Parmesan)

The tomato is now grown and eaten around the world. It is used in diverse ways, including raw in salads, and processed into ketchup or tomato soup. Unripe green tomatoes can also be breaded and fried, used to make salsa, or pickled. Tomato juice is sold as a drink, and is used in cocktails such as the Bloody Mary.

Tomatoes are acidic, making them especially easy to preserve in home canning whole, in pieces, as tomato sauce or paste. The fruit is also preserved by drying, often in the sun, and sold either in bags or in jars with oil.

Although tomatoes originated in the Americas, they have become extensively used in Mediterranean cuisine. They are a key ingredient in pizza, and are commonly used in pasta sauces. They are also used in gazpacho (Spanish cuisine) and pa amb tomàquet (Catalan cuisine).

Though it is botanically a berry, a subset of fruit, the tomato is a vegetable for culinary purposes, because of its savory flavor (see below).

Storage

Tomatoes keep best unwashed at room temperature and out of direct sunlight. It is not recommended to refrigerate them as this can harm the flavor.[70] Tomatoes stored cold tend to lose their flavor permanently.[71]

Storing stem down can prolong shelf life,[72] as it may keep from rotting too quickly.[73]

Tomatoes that are not yet ripe can be kept in a paper bag till ripening.[74]

Safety

A sign posted at a Havelock, North Carolina Burger King tells customers that no tomatoes are available due to the 2008 United States salmonellosis outbreak.

Plant toxicity

Leaves, stems, and green unripe fruit of the tomato plant contain small amounts of the alkaloid tomatine, whose effect on humans has not been studied.[22] They also contain small amounts of solanine, a toxic alkaloid found in potato leaves and other plants in the nightshade family.[75][76] Use of tomato leaves in herbal tea has been responsible for at least one death.[75] However, levels of tomatine in foliage and green fruit are generally too small to be dangerous unless large amounts are consumed, for example, as greens. Small amounts of tomato foliage are sometimes used for flavoring without ill effect, and the green fruit is sometimes used for cooking, particularly as fried green tomatoes.[22] Compared to potatoes, the amount of solanine in green or ripe tomatoes is low; however, even in the case of potatoes while solanine poisoning resulting from dosages several times normal human consumption has been demonstrated, actual cases of poisoning resulting from excessive consumption of potatoes that have high concentration of solanine are rare.[76]

Tomato plants can be toxic to dogs if they eat large amounts of the fruit, or chew plant material.[77]

Salmonella

Tomatoes were linked to seven salmonella outbreaks between 1990 and 2005,[78] and may have been the cause of a salmonellosis outbreak causing 172 illnesses in 18 US states in 2006,[79] The 2008 United States salmonellosis outbreak also caused the removal of tomatoes from stores and restaurants across the United States and parts of Canada,[80] although other foods, including jalapeño and serrano peppers, may have been involved.

Nutrition

Red tomatoes, raw
Nutritional value per 100 g (3.5 oz)
Energy 74 kJ (18 kcal)
3.9 g
Sugars 2.6 g
Dietary fiber 1.2 g
0.2 g
0.9 g
Vitamins
(%DV)
Qty
Vitamin A equiv.
(5%)
42 μg
(4%)
449 μg
123 μg
Thiamine (B1)
(3%)
0.037 mg
Niacin (B3)
(4%)
0.594 mg
Vitamin B6
(6%)
0.08 mg
Vitamin C
(17%)
14 mg
Vitamin E
(4%)
0.54 mg
Vitamin K
(8%)
7.9 μg
Minerals
Magnesium
(3%)
11 mg
Manganese
(5%)
0.114 mg
Phosphorus
(3%)
24 mg
Potassium
(5%)
237 mg
Other constituents
Water 94.5 g
Lycopene 2573 µg

Percentages are roughly approximated using US recommendations for adults.
Source: USDA Nutrient Database

A tomato is 95% water, contains 4% carbohydrates and less than 1% each of fat and protein (table). In a 100 gram amount, raw tomatoes supply 18 calories and are a moderate source of vitamin C (17% of the Daily Value), but otherwise are absent of significant nutrient content (table).

Potential health effects

No conclusive evidence indicates that the lycopene in tomatoes or in supplements affects the onset of cardiovascular diseases or cancer.[81][82]

In the United States, supposed health benefits of consuming tomatoes, tomato products or lycopene to affect cancer cannot be mentioned on packaged food products without a qualified health claim statement.[83] In a scientific review of potential claims for lycopene favorably affecting DNA, skin exposed to ultraviolet radiation, heart function and vision, the European Food Safety Authority concluded that the evidence for lycopene having any of these effects was inconclusive [84]

Host Plant

The Potato Tuber moth (Phthorimaea operculella) is an oligophagous insect that prefers to feed on plants of the family Solanaceae such as tomato plants. Female P. operculella use the leaves to lay their eggs and the hatched larvae will eat away at the mesophyll of the leaf.[85]

In popular culture

On 30 August 2007, 40,000 Spaniards gathered in Buñol to throw 115,000 kg (254,000 lb) of tomatoes at each other in the yearly Tomatina festival.[86]

In Ontario, Canada, member of provincial parliament Mike Colle named the tomato the official vegetable of the province and designated 15 July as Tomato Day under the Tomato Act in 2016.[87][88]

Tomatoes have been designated the state vegetable of New Jersey. Arkansas took both sides by declaring the South Arkansas Vine Ripe Pink Tomato both the state fruit and the state vegetable in the same law, citing both its culinary and botanical classifications. In 2009, the state of Ohio passed a law making the tomato the state's official fruit. Tomato juice has been the official beverage of Ohio since 1965. A.W. Livingston, of Reynoldsburg, Ohio, played a large part in popularizing the tomato in the late 19th century; his efforts are commemorated in Reynoldsburg with an annual Tomato Festival.[citation needed]

Flavr Savr was the first commercially grown genetically engineered food licensed for human consumption.[89]

The town of Buñol, Spain, annually celebrates La Tomatina, a festival centered on an enormous tomato fight. Tomatoes are a popular "nonlethal" throwing weapon in mass protests, and there was a common tradition of throwing rotten tomatoes at bad performers on a stage during the 19th century; today this is usually referenced as a metaphor. Embracing it for this protest connotation, the Dutch Socialist party adopted the tomato as their logo.

The US city of Reynoldsburg, Ohio calls itself "The Birthplace of the Tomato", claiming the first commercial variety of tomato was bred there in the 19th century.[30]

Several US states have adopted the tomato as a state fruit or vegetable (see above).

See also

References

 1. ^ a b c "Phylogeny". Molecular phylogenetic analyses have established that the formerly segregate genera Lycopersicon, Cyphomandra, Normania, and Triguera are nested within Solanum, and all species of these four genera have been transferred to Solanum 
 2. ^ a b c d e f g h i "Solanum lycopersicum- Tomato". Encyclopedia of Life. Retrieved 1 January 2014. 
 3. ^ a b c d e "Tomato". Encyclopaedia Britannica. 4 January 2018. Retrieved 15 January 2018. 
 4. ^ a b "Tomato". Etymology Online Dictionary. 2018. Retrieved 15 January 2018. 
 5. ^ "Tomato History". Retrieved July 27, 2017. 
 6. ^ "tomahuac". Nahuatl Dictionary. Wired Humanities Projects. Archived from the original on 6 December 2014. 
 7. ^ "English definition of 'tomato' ". Cambridge Dictionaries Online. Cambridge University Press. 2015. Retrieved 15 May 2015. 
 8. ^ Peet, M. "Crop Profiles – Tomato". Archived from the original on 26 November 2009. Retrieved 27 October 2008. [self-published source?]
 9. ^ "Are there different types of tomato leaves?". IVillage. Retrieved 27 October 2008. [unreliable source?]
 10. ^ Acquaah, G. (2002). Horticulture: Principles and Practices. New Jersey: Prentice Hall. ISBN 0-13-033125-2. 
 11. ^ Lycopersicon esculentum, International Plant Name Index
 12. ^ "International Association for Plant Taxonomy, International Code of Nomenclature for algae, fungi, and plants". Retrieved 14 September 2016. 
 13. ^ Peralta, I. E.; Spooner, D. M. (2001). "Granule-bound starch synthase (GBSSI) gene phylogeny of wild tomatoes (Solanum L. section Lycopersicon (Mill.) Wettst. subsection Lycopersicon)". American Journal of Botany. 88 (10): 1888–1902. doi:10.2307/3558365. JSTOR 3558365. PMID 21669622. 
 14. ^ Jacobsen, E.; Daniel, M. K.; Bergervoet-van Deelen, J. E. M.; Huigen, D. J.; Ramanna, M. S. (1994). "The first and second backcross progeny of the intergeneric fusion hybrids of potato and tomato after crossing with potato". TAG Theoretical and Applied Genetics. 88 (2): 181–186. doi:10.1007/BF00225895. 
 15. ^ Redenbaugh, K.; Hiatt, B.; Martineau, B.; Kramer, M.; Sheehy, R.; Sanders, R.; Houck, C.; Emlay, D. (1992). Safety Assessment of Genetically Engineered Fruits and Vegetables: A Case Study of the Flavr Savr Tomato. CRC Press. p. 288. 
 16. ^ Mueller, L. "International Tomato Genome Sequencing Project". Sol Genomics Network. Retrieved 21 October 2009. 
 17. ^ Ramanujan, K. (30 January 2007). "Tomato genome project gets $1.8M". News.cornell.edu. Archived from the original on 13 July 2010. Retrieved 27 October 2008. 
 18. ^ "Tomato Genome Shotgun Sequence Prerelease". 
 19. ^ Sato, S.; Tabata, S.; Hirakawa, H.; Asamizu, E.; Shirasawa, K.; Isobe, S.; Kaneko, T.; Nakamura, Y.; Shibata, D.; et al. (2012). "The tomato genome sequence provides insights into fleshy fruit evolution". Nature. 485 (7400): 635–641. doi:10.1038/nature11119. PMC 3378239Freely accessible. PMID 22660326. 
 20. ^ Tomato genome is sequenced for the first time Archived 4 June 2012 at the Wayback Machine.. Rdmag.com. Retrieved on 5 September 2013.
 21. ^ Why the Tomato Was Feared in Europe for More Than 200 Years — Smithsonian
 22. ^ a b c Mcgee, H. (29 July 2009). "Accused, Yes, but Probably Not a Killer". The New York Times. Retrieved 26 March 2010. 
 23. ^ a b c d e f g h i j k l Smith, A. F. (1994). The Tomato in America: Early History, Culture, and Cookery. Columbia SC, US: University of South Carolina Press. ISBN 1-57003-000-6. 
 24. ^ Donnelly, L. (26 October 2008). "Killer Tomatoes". The East Hampton Star. Archived from the original on 29 May 2009. 
 25. ^ Gentilcore, David (2010) Pomodoro! A History of the Tomato in Italy New York, NY: Columbia University Press, ISBN 0-231-15206-X.
 26. ^ 'LOVE-APPLE, or TOMATO BERRY.-Love apples are now to be seen in great abundance at all our vegetable markets.' The Times (London, England), 22 September 1820, p.3
 27. ^ "British Consuls in Aleppo – Your Archives". Yourarchives.nationalarchives.gov.uk. 26 January 2009. Retrieved 2 April 2009. 
 28. ^ "Syria under the last five Turkish Sultans". Appletons' Journal. 1. D. Appleton and Co. 1876. p. 519. 
 29. ^ "Natural History, Science, &c". The Friend. 54: 223. 1881. 
 30. ^ a b c About Reynoldsburg. ci.reynoldsburg.oh.us
 31. ^ "C. M. Rick Tomato Genetics Resource Center". UC Davis. Retrieved 2 April 2009. 
 32. ^ "UC Newsroom, UC Davis Tomato Geneticist Charles Rick Dies at 87". University of California. 8 May 2002. Archived from the original on 10 October 2008. Retrieved 2 April 2009. 
 33. ^ California Tomato Research Institute. tomatonet.org
 34. ^ Powell AL, Nguyen CV, Hill T, Cheng KL, Figueroa-Balderas R, Aktas H, Ashrafi H, Pons C, Fernández-Muñoz R, Vicente A, Lopez-Baltazar J, Barry CS, Liu Y, Chetelat R, Granell A, Van Deynze A, Giovannoni JJ, Bennett AB (29 June 2012). "Uniform ripening Encodes a Golden 2-like Transcription Factor Regulating Tomato Fruit Chloroplast Development". Science. 336 (6089): 1711–1715. doi:10.1126/science.1222218. PMID 22745430. 
 35. ^ Kolata, Gina (28 June 2012). "Flavor Is Price of Scarlet Hue of Tomatoes, Study Finds". The New York Times. Retrieved 29 June 2012. 
 36. ^ Maria Florencia Cocaliadis, Rafael Fernández-Muñoz, Clara Pons, Diego Orzaez and Antonio Granell (10 April 2014). "Increasing tomato fruit quality by enhancing fruit chloroplast function. A double-edged sword?". Journal of Experimental Botany. 65 (16): 4589–4598,. doi:10.1093/jxb/eru165. 
 37. ^ "Processing tomatoes" (PDF). Commodity Fact Sheet. California Foundation for Agriculture in the Classroom. September 2014. Retrieved 3 June 2016. 
 38. ^ a b "Global tomato production in 2014; Crops/World/2014". FAOSTAT. UN Food and Agriculture Organization, Statistics Division. 2016. Retrieved 6 January 2017. 
 39. ^ De Cicco, Antonella (August 2016). "The fruit and vegetable sector in the EU – a statistical overview". Eurostat. Retrieved 30 January 2017. 
 40. ^ "Global export value for tomatoes in 2013". FAOSTAT. UN Food and Agriculture Organization, Statistics Division. 2016. Archived from the original on 13 July 2011. Retrieved 6 January 2017. 
 41. ^ "Production of fruit and vegetables in Europe by country, 2014". Eurostat. Retrieved 10 July 2016. 
 42. ^ a b c Allen, A. (August 2008). "A Passion for Tomatoes". Smithsonian. Archived from the original on 2013-04-08. 
 43. ^ Yissum: Seed improvement technology. Docs.google.com. Retrieved on 5 September 2013.
 44. ^ Nowakowska, Marzena; et al. (3 October 2014), "Appraisal of artificial screening techniques of tomato to accurately reflect field performance of the late blight resistance", PLoS ONE, PLOS ONE, 9: e109328, doi:10.1371/journal.pone.0109328, PMC 4184844Freely accessible, PMID 25279467 
 45. ^ Hahn, J.; Fetzer, J. (2009). "Slugs in Home Gardens". University of Minnesota Extension. Archived from the original on 11 March 2011. Retrieved 23 June 2012. 
 46. ^ "Aculops lycopersici (tomato russet mite)". Wallingford, UK: Invasive Species Compendium, Centre for Agriculture and Biosciences International. 23 June 2015. Retrieved 11 November 2016. 
 47. ^ Pfleger, F. L.; Zeyen, R. J. (2008). "Tomato-Tobacco Mosaic Virus Disease". University of Minnesota Extension. Archived from the original on 14 June 2012. Retrieved 23 June 2012. 
 48. ^ Narvaez-Vasquez, J.; Orozco-Cardenas, M. L. (2008). "15 Systemins and AtPeps: Defense-related Peptide Signals". In Schaller, A. Induced Plant Resistance to Herbivory. ISBN 978-1-4020-8181-1. 
 49. ^ Riotte, Louise (February–March 1992). "Carrots Love Tomatoes". motherearthnews.com. 
 50. ^ Tomato Casual » Boost Your Tomatoes with Companion Planting! – Part 1. Tomatocasual.com (6 May 2008). Retrieved on 5 September 2013.
 51. ^ Vegetable Garden Companion Planting – Plant Tomatoes, Borage, and Squash Together. Organicgardening.about.com (16 July 2013). Retrieved on 5 September 2013.
 52. ^ Companion Planting Archived 24 September 2013 at the Wayback Machine.. Ghorganics.com. Retrieved on 5 September 2013.
 53. ^ Companion Planting Archived 7 August 2011 at the Wayback Machine.. Homeandgardensite.com (15 January 2009). Retrieved on 5 September 2013.
 54. ^ Takasugi, Mitsuo; Yachida, Youichi; Anetai, Masaki; Masamune, Tadashi; Kegasawa, Kazuo (1975). "Identification of Asparagusic Acid As a Nematicide Occurring Naturally in the Roots of Asparagus". Chemistry Letters. 4 (1): 43–4. doi:10.1246/cl.1975.43. 
 55. ^ Ploeg, Antoon (2000). "Effects of amending soil with Tagetes patula cv. Single Gold on Meloidogyne incognita infestation of tomato". Nematology. 2 (5): 489–93. doi:10.1163/156854100509394. 
 56. ^ Hooks, Cerruti R.R; Wang, Koon-Hui; Ploeg, Antoon; McSorley, Robert (2010). "Using marigold (Tagetes spp.) as a cover crop to protect crops from plant-parasitic nematodes". Applied Soil Ecology. 46 (3): 307–20. doi:10.1016/j.apsoil.2010.09.005. 
 57. ^ Natarajan, N; Cork, A; Boomathi, N; Pandi, R; Velavan, S; Dhakshnamoorthy, G (2006). "Cold aqueous extracts of African marigold, Tagetes erecta for control tomato root knot nematode, Meloidogyne incognita". Crop Protection. 25 (11): 1210–3. doi:10.1016/j.cropro.2006.03.008. 
 58. ^ a b Sharma, V. P. (2012). Nature at Work – the Ongoing Saga of Evolution. Springer. p. 41. ISBN 978-81-8489-991-7. 
 59. ^ Frankie, Gordon; Thorp, Robbin; Coville, Rollin; barbara, Ertter; California Native Plant Society (2014). California bees & blooms : a guide for gardeners and naturalists. Berkeley, CA: Heydey. ISBN 9781597142946. 
 60. ^ Stassen NY, Logsdon JM, Vora GJ, Offenberg HH, Palmer JD, Zolan ME (1997). "Isolation and characterization of rad51 orthologs from Coprinus cinereus and Lycopersicon esculentum, and phylogenetic analysis of eukaryotic recA homologs" (PDF). Current Genetics. 31 (2): 144–157. doi:10.1007/s002940050189. PMID 9021132. Archived (PDF) from the original on 6 July 2010. 
 61. ^ Jones, J. Benton. "Growing in the Greenhouse". Growing Tomatoes. Retrieved 14 August 2012. 
 62. ^ Bittman, Mark (14 June 2011). "The True Cost of Tomatoes". New York Times. 
 63. ^ Bittman, Mark (17 August 2013). "Not All Industrial Food Is Evil". The New York Times. Retrieved 18 August 2013. 
 64. ^ University of California Agriculture and Natural Resources (21 May 1994). "California Agriculture Online". Ucanr.org. doi:10.1016/S0140-6736. Retrieved 21 October 2013. 
 65. ^ a b "FAOSTAT: Production-Crops, 2012 data". Food and Agriculture Organization of the United Nations. 2014. Archived from the original on 6 September 2015. 
 66. ^ "FAOSTAT: Production-Crops, 2012 data", Food and Agriculture Organization of the United Nations, August 2014
 67. ^ "Curiosities of I-5, facts about King and the benefits of volunteers". Chester Progressive. 16 January 2008. 
 68. ^ A World Record Breaker. Nutriculture.com. Retrieved on 5 September 2013.
 69. ^ a b The country's only single vine "tomato tree" growing in The Land pavilion at Epcot. Walt Disney World News
 70. ^ Parnell, Tracy L.; Suslow, Trevor V.; Harris, Linda J. (March 2004). "Tomatoes:Safe Methods to Store, Preserve, and Enjoy" (PDF). ANR Catalog. University of California: Division of Agriculture and Natural Resources. Retrieved 18 February 2013. 
 71. ^ "Selecting, Storing and Serving Ohio Tomatoes, HYG-5532-93" (PDF). Ohio State University. Retrieved 27 October 2008. 
 72. ^ How To Cook. Cooks Illustrated (1 July 2008). Retrieved on 5 September 2013.
 73. ^ Store Tomatoes Stem-End Down to Keep Them from Rotting Too Quickly. Lifehacker.com. Retrieved on 5 September 2013.
 74. ^ "Vegetables". Canadian Produce Marketing Association Website. Canadian Produce Marketing Association. Archived from the original on 5 April 2013. Retrieved 18 February 2013. 
 75. ^ a b Barceloux, D. G. (2009). "Potatoes, Tomatoes, and Solanine Toxicity (Solanum tuberosum L., Solanum lycopersicum L.)". Disease-a-Month. 55 (6): 391–402. doi:10.1016/j.disamonth.2009.03.009. PMID 19446683. 
 76. ^ a b "Executive Summary Chaconine and Solanine: 6.0 through 8.0" (PDF). NIH. 
 77. ^ Brevitz, B. (2004). Hound Health Handbook: The Definitive Guide to Keeping your Dog Happy. Workman Publishing Company. p. 404. ISBN 0-7611-2795-X. 
 78. ^ "A selection of North American tomato related outbreaks from 1990–2005". Food Safety Network. 30 October 2006. Archived from the original on 26 January 2008. Retrieved 20 July 2010. 
 79. ^ "CDC Probes Salmonella Outbreak, Health Officials Say Bacteria May Have Spread Through Some Form Of Produce". CBS News. 30 October 2006. Retrieved 27 October 2008. 
 80. ^ "Tomatoes taken off menus". Calgary Herald. 11 June 2008. Archived from the original on 25 August 2011. Retrieved 20 July 2010. 
 81. ^ Burton-Freeman B, Sesso HD (2014). "Whole food versus supplement: comparing the clinical evidence of tomato intake and lycopene supplementation on cardiovascular risk factors". Adv Nutr. 5 (5): 457–85. doi:10.3945/an.114.005231. PMC 4188219Freely accessible. PMID 25469376. 
 82. ^ Hackshaw-McGeagh LE, Perry RE, Leach VA, Qandil S, Jeffreys M, Martin RM, Lane JA (2015). "A systematic review of dietary, nutritional, and physical activity interventions for the prevention of prostate cancer progression and mortality". Cancer Causes Control. 26 (11): 1521–50. doi:10.1007/s10552-015-0659-4. PMC 4596907Freely accessible. PMID 26354897. 
 83. ^ Schneeman, Barbara O (8 November 2005). "Qualified Health Claims: Letter Regarding "Tomatoes and Prostate, Ovarian, Gastric and Pancreatic Cancers (American Longevity Petition)" (Docket No. 2004Q-0201)". Labeling and Nutrition. US Food and Drug Administration. Retrieved 3 June 2016. 
 84. ^ European Food Safety Authority (2011). "Scientific Opinion on the substantiation of health claims related to lycopene and protection of DNA, proteins and lipids from oxidative damage (ID 1608, 1609, 1611, 1662, 1663, 1664, 1899, 1942, 2081, 2082, 2142, 2374), protection of the skin from UV-induced (including photo-oxidative) damage (ID 1259, 1607, 1665, 2143, 2262, 2373), contribution to normal cardiac function (ID 1610, 2372), and maintenance of normal vision (ID 1827) pursuant to Article 13(1) of Regulation (EC) No 1924/2006" (PDF). EFSA Journal. 9 (4): 2031. doi:10.2903/j.efsa.2011.2031. 
 85. ^ Varela, L. G.; Bernays, E. A. (1 July 1988). "Behavior of newly hatched potato tuber moth larvae,Phthorimaea operculella Zell. (Lepidoptera: Gelechiidae), in relation to their host plants". Journal of Insect Behavior. 1 (3): 261–275. doi:10.1007/BF01054525. ISSN 0892-7553. 
 86. ^ "Spain's tomato fighters see red". ITV. 30 August 2007. Archived from the original on 12 October 2007. Retrieved 2 April 2009. 
 87. ^ "Queen's Park This Week: Will new carding rules make a difference?". tvo.org. 24 March 2016. 
 88. ^ Bill 179, Tomato Act, 2016 Legislative Assembly of Ontario
 89. ^ Morin, XK (2008). "Genetically modified food from crops: progress, pawns, and possibilities". Analytical and Bioanalytical Chemistry. 392: 333–40. doi:10.1007/s00216-008-2313-4. PMC 2556401Freely accessible. PMID 18704376. 

Further reading

External links