سوپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سوپ با گوشت، سبزیجات و جو

سوپ (به فرانسوی: soupe)، مایعی خوراکی و غنی از مواد مغذی است که معمولاً به‌صورت گَرم مصرف می‌شود. مصرف آن در برنامهٔ غذایی نقشی بسیار اساسی دارد. سوپ، از مواد غذایی مختلف نظیر آب، سبزیجات، گوشت، گوشت چرخ‌کرده، روغن، ادویه، نمک خوراکی و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شود. علاوه بر این، سوپ به‌عنوان پیش‌غذا برای باز شدن اشتهای افراد و معمولاً همراه یک غذای اصلی سرو می‌شود.[۱] به‌طور کلی سوپ‌ها به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: سوپ‌های رقیق و سوپ‌های غلیظ.

در اصل سوپ‌ها در گذشته خود غذایی کامل بوده‌اند که اساس آن‌ها برپایهٔ گوشت قرمز، گوشت ماکیان، گوشت خوک یا ماهی بوده‌است. شکل فعلی سوپ و مواد تشکیل‌دهندهٔ آن قدمت چندانی ندارد و به قرن ۱۹ بازمی‌گردد.[۱]

ادویه سوپ[ویرایش]

سوپ‌ها ادویه‌های خاصی دارند که خیلی گسترده و سلیقه‌ای هست، پس بسته به ذائقه شخصی به آن‌ها ادویه می‌زنند؛ مثلاً به سوپ جو کمی پودر آویشن می‌زنند. بعضی سوپ‌ها با مزهٔ تند مطبوع‌تر هستند و از فلفل و طعم‌دهنده‌های تند مزه در آن‌ها استفاده می‌شود. بعضی از آن‌ها نیز با طعم شیرین سرو می‌شوند و در آن‌ها از شکر یا عسل استفاده می‌شود.

سبزیجات سوپ[ویرایش]

در تهیهٔ سوپ‌ها، از انواع سبزیجات استفاده می‌شود؛ اما سبزیجاتی که کاربرد بیشتری دارند شامل انواع کلم، هویج، ذرت، نخود فرنگی، کرفس، جعفری، سیر، پیازچه و پیاز است.

گوناگونی[ویرایش]

سوپ‌ها گوناگونی و تنوع بسیار زیادی دارند و به چند دسته تقسیم می‌شوند که نمونه‌هایی از آن‌ها عبارت‌اند از:

سوپ‌های میوه[ویرایش]

سوپ‌های سبزیجات[ویرایش]

سایر سوپ‌ها[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Auguste Escoffier: Kochkunstführer, Nordhausen 1923, Seite 99

منابع[ویرایش]

  • علی‌پور، مهرانگیز. هنر آشپزی مارال. چاپ اول. شیراز: کوشا مهر، ۱۳۸۳.

Wikipedia contributors, "Suppe," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Suppe&oldid=82961726.