سوپ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سوپ با گوشت، سبزیجات و جو

سوپ (به فرانسوی: soupe) یا شوربا، مایعی خوراکی بسیار غنی و گرم می‌باشد، که مصرف آن در برنامهٔ غذایی نقشی بسیار اساسی دارد. سوپ، از مواد غذایی مختلف نظیر آب، سبزیجات، گوشت، گوشت چرخ‌کرده، روغن، ادویه، نمک خوراکی و دیگر افزودنی‌ها تهیه می‌شود. علاوه بر این، سوپ به صورت خورشی پیش ‌غذا برای باز شدن اشتهای افراد سرو می‌شود. به‌طور کلی سوپ‌ها به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند: سوپ‌های رقیق و سوپ‌های غلیظ. در اصل سوپ‌ها در گذشته خود غذایی کامل بوده ‌اند که اساس آن‌ها برپایه، گوشت قرمز، گوشت ماکیان، گوشت خوک یا ماهی بوده‌است. شکل فعلی سوپ و مواد تشکیل‌دهندهٔ آن قدمت چندانی ندارد و به قرن ۱۹ باز می‌گردد. ولی امروزه از سوپ به عنوان پیش غذا استفاده میشود که اکثرا همراه با غذا سرو میشود.[۱]

ادویه سوپ[ویرایش]

سوپ‌ها ادویه‌های خاصی دارند که خیلی گسترده ست و سلیقه ای، پس بسته به ذائقه شخصی به آن‌ها ادویه می‌زنند. مثلاً به سوپ جو کمی پودر آویشن می‌زنند، در کل برای همه سوپ‌ها بهترست یک یا دو عدد برگ بو اضافه شود که البته موقع سرو باید آن‌ها را برداشت. بعضی سوپها با طعم تند مطبوع تر هستند، لذا از فلفل و طعم دهنده‌های تند مزه در آن‌ها استفاده می‌شود. بعضی از آن‌ها نیز با طعم شیرین سرو می‌شوند و در آن‌ها از شکر یا عسل استفاده می‌شود.

البته اضافه نمودن زعفران به انواع سوپ مخصوصا در آشپزی ایرانی متداول است و طعم بسیار مطبوعی به سوپ می بخشد .

سبزیجات سوپ[ویرایش]

در تهیهٔ سوپ‌ها، از انواع سبزیجات استفاده می‌شود؛ اما سبزیجاتی که کاربرد بیشتری دارند شامل انواع کلم، هویج، ذرت، نخود فرنگی، کرفس، جعفری، سیر، پیازچه و پیاز است که بایستی با توجه به نوع سوپ آنها را خرد کرد.

پانویس[ویرایش]

  1. Auguste Escoffier: Kochkunstführer, Nordhausen 1923, Seite 99

منابع[ویرایش]

  • علی پور، مهرانگیز. هنر آشپزی مارال. چاپ اول. شیراز: کوشا مهر، ۱۳۸۳.

هنگام نوشتن این مقاله، از مقالهٔ "Suppe‎" در ویکی‌پدیای آلمانی استفاده شده‌است:

Wikipedia contributors, "Suppe," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://de.wikipedia.org/w/index.php?title=Suppe&oldid=82961726.