کارل لینه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کارل لینه
Carl von Linné.jpg
متولد ۲۳ مهٔ ۱۷۰۷(۱۷۰۷-خطای عبارت: نویسه نقطه‌گذاری شناخته نشده «�»-۲۳)
رُس هولْتْ، المهولت، سوئد
مرگ ۱۰ ژانویه ۱۷۷۸ میلادی (۷۰ سال)
اوپسالا، سوئد
رشته فعالیت گیاه‌شناسی، زیست‌شناسی، جانورشناسی
محل کار دانشگاه لاند
دانشگاه اوپسالا
دانشگاه هاردرفیک
دلیل شهرت طبقه‌بندی علمی جانداران
امضا
امضای کارل لینه

کارل فون لینه (به سوئدی: Carl von Linné) ‏ (۱۷۰۷-۱۷۷۸) گیاه‌شناس و پزشک سوئدی و پایه‌گذار نظام امروزی طبقه‌بندی گیاهان و جانوران بود.

کارل لینائوس دانشمند گیان شناس در حدود دو قرن پیش شروع به مطالعه علمی گیاهان کرد.

نام[ویرایش]

نام او به سوئدی «کارل نیلسون لینائوس» (به سوئدی: Carl Nilsson Linnæus) است. خود او از نام لاتینی «کارولوس لینائوس» در آثارش استفاده می‌کرد. در ایران به نام «کارل فون لینه» (از ضبط فرانسه نام اشرافی او Carl von Linné)، «کارل لینه» یا بیشتر «لینه» معروف است.

زندگی[ویرایش]

مجسمه

کارل لیناوس در سال ۱۷۰۷ در رُس هولْتْ (Råshult)، روستایی در شهرستان آلْمولت، استان اسمولند در جنوب سوئد به دنیا آمد.

در جوانی مانند پدر و پدربزرگ مادریش برای کشیش شدن تربیت شده بود؛ ولی خودش به این کار هیچ علاقه‌ای نداشت. علاقهٔ او به گیاه‌شناسی مورد توجّه پزشکی از شهر خودش قرار گرفت که او را به دانشگاه لاند برای تحصیل فرستاد و بعد از یک سال به دانشگاه اوپسالا منتقل شد.

در طول این مدّت لینه دریافت که پرچم و مادگی اساسی برای تقسیم‌بندی گیاهان است. او مقالهٔ کوتاهی در بارهٔ این موضوع نوشت و به دنبال آن مقام استادیاری دانشگاه را بدست آورد. درسال ۱۷۳۲ آکادمی علوم اوپسالا برای تحقیقات در ناحیه لپلند که تا آن موقع ناشناخته بود از او حمایت مالی کرد. نتیجهٔ این تحقیقات مقالهٔ «فلورا لاپونیکا» بود که در سال ۱۷۳۷ به چاپ رسید.

پس از آن لینه راهی اروپا شد. او در هلند با یان فردریک گرونوویوس دیدار کرد و نسخه‌ای از کار خود در زمینهٔ طبقه‌بندی گیاهان یعنی کتاب «سیسْتِما ناتورا» را به او نشان داد. در این کتاب که در چاپ دهم خود در سال۱۷۵۸ چاپ شد، ۴۴۰۰ گونه حیوانات و ۷۷۰۰ گونه از گیاهان طبقه‌بندی شده بود. لینه در این کتاب نام‌های طولانی و بی‌ضابطه رایج آن زمان مانند physalis amno ramosissime ramis angulosis glabris foliis dentoserratis را با نام‌های کوتاهی مانند Physalis angulata جایگزین کرد که امروز نیز بکار می‌رود. او حدود دو قرن پیش شروع به مطالعهٔ علمی گیاهان کرد. لینه شکل و ساختمان گل و دانهٔ گیاهان را وسیله طبقه‌بندی آن‌ها قرار داد.


منابع[ویرایش]

  • زندگی نامه کارل لینه