انار

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اَنار
Illustration Punica granatum2.jpg
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
دسته: گیاهان گلدار
رده: دولپه‌ای‌ها
زیررده: Rosidae
راسته: موردسانان
تیره: حناییان
سرده: اناریان
گونه: P. granatum
نام دوبخشی
Punica granatum

اَنار، نار یا انار خوراکی (نام علمی: Punica granatum) یکی از میوه‌های درختی است که دانه‌هایی اغلب قرمز و گاهی سفید یا رنگ‌هایی بین آن دو دارد. رنگ پوست آن نیز اغلب قرمز و گاه سیاه یا تقریباً زرد است؛ این میوه در معدود کشورهای جهان نظیر ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و ترکیه کشت می‌شود به همین خاطر عضو مرغوب‌ترین میوه‌های جهان و عضو ۱۰ میوهٔ برتر جهان است.[۱]

اَنار بومی کشور ایران تا کوه‌های هیمالیا در شمال هند است و یکی از نخستین گیاهان اهلی شده‌است. ایران با تولید سالانه ۸۰۰ هزار تن اَنار، بزرگ‌ترین تولیدکنندهٔ اَنار در دنیا بوده و هندوستان دومین کشور تولیدکننده‌است.[۲]

در ایران شهرستان فردوس، پاوه، شهرستان بجستان، شهرستان کاشمر، شهرستان خلیل‌آباد، شهرستان بردسکن، شهرستان ساوه، شهرستان نی ریز و شهرستان کوهدشت بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اَنار هستند.[۳][۴][۵]

انار بجستان از مرغوب‌ترین رقم‌های انار ایران می‌باشد که تیمور گورکانی در کتاب منم تیمور جهانگشای می‌گوید در قریه بجستان، اناری خوردم که هسته نداشت و در هیچ جا اناری به خوش طعمی آن نخوردم.

بیش از ۷۰۰ رقم اَنار در کلکسیون مرکز تحقیقات کشاورزی یزد نگهداری می‌شود.[۶]

اَنار در رنگ‌های مختلف از سفید تا سیاه وجود دارد. اَنار تقریباً در هر آب و هوایی و هرگونه خاکی می‌تواند رشد کند و میوه دهد، ولی آب زیاد در زمان رسیدن میوه باعث ترک خوردن آن میوه می‌شود. اَنار، گرمای زیاد با باد خشک و سرمای تا ۱۰- درجه سانتی‌گراد را می‌تواند تحمل کند.[۷]

Pomegranate, arils only
ارزش غذایی به ازای هر ۱۰۰ گرم (۳٫۵ اونس)
انرژی۳۴۶ کیلوژول (۸۳ کیلوکالری)
۱۸٫۷ g
قند۱۳٫۷ g
فیبر خوراکی۴٫۰ g
۱٫۲ g
۱٫۷ g
ویتامین‌ها
درصد ارزش روزانه
ویتامین (B۱)
۶٪
۰٫۰۷ میلی‌گرم
(B۲)
۴٪
۰٫۰۵ میلی‌گرم
نیاسین (B۳)
۲٪
۰٫۲۹ میلی‌گرم
پانتوتنیک اسید (B۵)
۸٪
۰٫۳۸ میلی‌گرم
ویتامین ب۶
۶٪
۰٫۰۸ میلی‌گرم
فولیک (B۹)
۱۰٪
۳۸ میکروگرم
ویتامین ث
۱۲٪
۱۰ میلی‌گرم
مواد معدنیمقدار
درصد ارزش روزانه
کلسیم
۱٪
۱۰ میلی‌گرم
آهن
۲٪
۰٫۳۰ میلی‌گرم
منیزیم
۳٪
۱۲ میلی‌گرم
فسفر
۵٪
۳۶ میلی‌گرم
پتاسیم
۵٪
۲۳۶ میلی‌گرم
روی
۴٪
۰٫۳۵ میلی‌گرم
درصدهای تقریبی ارائه شده برای افراد بزرگسال از روی مرجع مصرف رژیم غذایی هستند.
منبع: مرکز داده غذای وزارت کشاورزی آمریکا

محصولات[ویرایش]

از میوهٔ انار، آب انار، رب انار، لواشک انار و مربای انار تهیه می‌شود. از پوست انار برای تهیه رنگ‌های سنتی استفاده می‌شود، از برگ آن نیز سابق بر این استفاده می‌کردند. همچنین از پوست انار برای دباغی کردن پوست و از گل انار برای برخی مصارف دیگر استفاده می‌گردد. همچنین از چوب شاخه های نازک آن به عنوان سیخ چوبی استفاده می‌شود و جوشانده انار که از جوشاندن پوست انار در آب بدست می‌آید، برای بر طرف کردن برخی از بیماری‌های گوارشی و گلو درد، یک داروی گیاهی محسوب می‌شود.

در ادیان[ویرایش]

در یهودیت[ویرایش]

انار در کتاب مقدس بارها مورد اشاره قرار گرفته‌است و بسیاری از هنرها و سمبل‌های مرتبط با کتاب مقدس دارای تمثیل انار است. در زمانی که موسی خبرچین‌ها را برای شناسایی وضعیت ارض مقدس فرستاد آنان با خود انار برگرداندند که بیانگر سمبل ارض مقدس می‌باشد. در کتاب خروج از پنج کتاب اصلی تورات، کاهن اعظم (کوهن گادول)، دارای سمبل انار بر روی لباس مخصوص خود، افود، است. این سمبل‌های انار به صورت یک در میان با رنگهای طلایی قرار گرفتند. این لباس باید در زمانی که کاهن اعظم وارد قدس الاقداس می‌شد، پوشیده می‌شد. بر اساس کتاب پادشاهان، دو ستون اصلی قرار گرفته در جلوی معبد سلیمان، بواز و جاشین، دارای سمبل انار در بالای خود بودند. سلیمان نبی تاج پادشاهی خود را نیز بر اساس تاج انار طراحی کرده بود.

تمبر سال ۱۹۵۸ دولت اسرائیل به همراه هفت میوه اصلی ارض مقدس، آیات مرتبط از تورات کنار هر یک نوشته شده‌است که انار نیز در این تصویر مشاهده می‌شود.

انار یکی از هفت میوه مقدس (عبری: שבעת המינים شوات هامینیم) مورد اشاره در تورات است. مصرف انار در روز روش هشانا یکی از سنن این روز است که به دلیل داشتن دانه‌های بسیار سمبل تولید مثل و باروری است. در بعضی متون یهودی اشاره شده‌است که انار دارای ۶۱۳ دانه مانند ۶۱۳ دستور خداوند (میتزوت) برای قوم یهود است. انار بر روی سکه‌های اسرائیل در زمان تورات نقش شده بود و همچنین بعضی اوقات تورات با سمبل انار تزیین می‌شود.

در کابالا[ویرایش]

انار دارای نقش بسیار مهمی در کابالا است. بسیاری از پیروان کابالا معتقدند که تجربه عرفانی واردشدن به باغ بهشت مانند وارد شدن به باغ انار است که به عبری پردیس ریمونیم نام دارد. موسی کوردورو کابالیست معروف سده ۱۶ میلادی دارای کتابی در مورد کابالا به نام پردیس ریمونیم (باغ انار) است.

در مسیحیت[ویرایش]

از ابتدای مسیحیت در بسیاری متون مسیحی رابطه زیادی بین انار و عیسی مسیح وجود دارد. تاج انار در بسیاری از این متون مانند تاج پادشاهی خداوند بر سر عیسی مسیح تمثیل می‌شود. وقتی انار بسیار رسیده‌است معمولاً آب انار که شباهت زیادی به خون دارد از آن سرازیر می‌شود که معمولاً این مسئله با ریخته شدن خون عیسی در زمان به صلیب کشیده شدن مشابه دانسته می‌شود. در بسیاری نقاشی‌های مسیحی قرون وسطی، عیسی به صورت کودکی در دامن مادرش مریم تصویر شده‌است در حالی که در دستان خود انار دارد. شهر گرانادا در اسپانیا که به نام انار نامگذاری شده‌است آخرین شهری است که در جنگ شاه و ملکه کاتولیک اسپانیا با مسلمانان فتح گردید و از این رو در نشان رسمی این شهر یک انار قرار داده شده‌است.

نشان خیلی قدیمی انار یهودی در شهرداری گرانادای اسپانیا.
نقاشی اثر بوتیچلی از مریم مقدس و عیسی در حالی که انار به دست دارد.

در اسلام[ویرایش]

انار یکی از میوه‌های مورد اشاره شده در قرآن است که با هفت میوه مقدس اشاره شده در تورات یکسان است. در قرآن، سه بار از این میوه نام برده شده‌است. در سوره الرحمن باغ بهشت به صورت باغی از انار تمثیل شده‌است.

در یارسان[ویرایش]

انار یکی از مقدس ترین میوه ها در یارسان است. داوود از بزرگان دین اهل حق در نطفه میوه انار به دنیا امده است.

در فرهنگ[ویرایش]

 • «جاودانان» یا گارد جاویدان، سربازان برگزیده ایران باستان، نیزه‌هایی به شکل انار داشتند.
 • از سال ۱۳۸۸، در اواخر مهر ماه هر سال، جشنواره انار در روستای مردانقم برگزار می‌شود.[۸][۹][۱۰] جاذبه اصلی این جشنواره اجرای موسیقی عاشقی توسط عاشقهای معروف منطقه ارسباران است.
 • همچنین در روستای تنگ طه شهرستان داراب در اواسط شهریور ماه، جشنواره انار برگزار می‌گردد.
 • انار در دین یارسان مقدس شمرده شده و به عنوان «نیاز» همراه با نذری مقدس دعا داده شده و در مراسم آئینی خورده می‌شود. ضمن اینکه انار یکی از نمادهای این دین به‌شمار می‌رود.
 • شبه جزیره میانکاله با وسعت بیش از ۱۲ هزار هکتار از درختچه های انار بعنوان بزرگترین باغ انار ارگانیک و خودروی جهان در جنوب شرق دریای خزر قرار دارد. [۱۱]

خواص[ویرایش]

آب آنار محصولی سرشار از ویتامین است، بنابر این مصرف آن در برای خستگی، کم خونی، تصلب شرایین، عفونت‌های تنفسی، آسم، ورم لوزه‌ها و قرار گرفتن در معرض تشعشعات توصیه می‌شود. فقط باید توجه کرد که آب آنار در زخم معده، ورم معده با اسیدیته بالای شیره معده منع مصرف دارد!

 • پوست انار رسیده حاوی آلکالوئیدهای پلتیرین، ایزوپلتیرین و متیل ایزوپلتیرین است که اثر ضد کرم کشی قوی دارند. برای خلاص شدن از شر کرم‌ها می‌توان، ۴۰–۵۰ گرم پوست خرد شده را در ۴۰۰ گرم آب سرد به مدت ۶ ساعت روی حرارت ملایم بجوشانید تا نیمی از مایع تبخیر شود. بعد از خنک شدن آن را صاف کرده و ظرف یک ساعت به‌صورت جرعه جرعه کوچک بنوشید.

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

پی‌نوشت[ویرایش]

 1. Kern، Ronni. «Pomegranate – California Rare Fruit Growers, Inc» (به انگلیسی). دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۱۲-۲۱.
 2. «مدیرکل دفتر امور میوه‌های وزارت جهاد کشاورزی در همایش ملی انار مطرح کرد: پیشنهاد ایجاد کارگروه تولید انار ارگانیک در استان». وبگاه رسمی روزنامه خراسان. ۱۴ مهر ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۳۰ مه ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۴ مهر ۱۳۹۰.
 3. «خسارت ۵۰ درصد باغات انار کشور بر اثر سرمازدگی». وبگاه امروز آنلاین. ۱۳ مهر ۱۳۹۰. از پارامتر ناشناخته |انار [تنگ سیاب] کوهدشت را می‌توان مرغوب‌ترین انار کشور و شاید جهان نام برد که به علت ضعف در فروش و بازاریابی به نام کشورهای دیگر به فروش می‌رسد. نشانی= صرف‌نظر شد (کمک)
 4. «چهارمین فصل سفرنامه به سرزمین طلای سرخ؛ رئیس‌جمهور وارد شهرستان فردوس شد». خبرگزاری فارس. ۴ آبان ۱۳۹۰. دریافت‌شده در ۲۵ آبان ۱۳۹۰.
 5. «استاندار خراسان جنوبی بر کاشت محصولات منطبق با اقلیم استان تأکید کرد». خبرگزاری دانشجو. ۱۴ مهر ۱۳۹۰. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۳ اکتبر ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۲۴ مهر ۱۳۹۰.
 6. ساری خانی و ولی پور
 7. انواع ارقام انار
 8. «دومین جشنواره انار در شهرستان کلیبر».
 9. «جشنواره انار روستای مردانقم». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ دسامبر ۲۰۱۵.
 10. «اولین جشنواره انار در کلیبر آذربایجان شرقی». بایگانی‌شده از اصلی در ۴ مارس ۲۰۱۴.
 11. آریان ابوطالبی. «برداشت انار در میانکاله بزرگ ترین جنگل انار خاورمیانه». خبرگزاری ایلنا.
 12. «آشنایی با محصولات باغی و گیاهی روستای مردانقم مرکز دهستان دیزمار شرقی». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ مارس ۲۰۱۴.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Pomegranate," Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed January 10, 2008).

Fruit growth and patterns of lignification in the seeds of four Iranian pomegranate (Punica granatum L.) cultivars, Hassan Sarikhani, Milad Valipour & Abdolkarim Chehregani (2014), The Journal of Horticultural Science and Biotechnology, 89:3, 268-272, http://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/14620316.2014.11513078