شیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۳۳°۲۶′ جنوبی ۷۰°۴۰′ غربی / ۳۳.۴۳۳° جنوبی ۷۰.۶۶۷° غربی / -33.433; -70.667

جمهوری شیلی
República de Chile
شیلی
پرچم
شعار ملی«با خرد یا نیرو»
سرود ملیسرود ملی شیلی
پایتخت
(و بزرگترین شهر)
سانتیاگو
۳۳°۲۶′ جنوبی ۷۰°۴۰′ غربی / ۳۳.۴۳۳° جنوبی ۷۰.۶۶۷° غربی / -33.433; -70.667
زبان رسمی اسپانیولی
نوع حکومت جمهوری
نام حاکمان 
رئیس جمهور

سباستین پینیرا 
مساحت
 -  مساحت ۷۵۶٬۹۵۰کیلومتر مربع (۳۸ام)
 -  آب‌ها (٪) ۱٫۰۷
جمعیت
 -  سرشماری ۱۶٬۹۲۸٬۸۷۳ 
(۶۰ام)
 -  تراکم جمعیت ۲۲‎/km۲‏ (۱۹۴ام)
واحد پول پزو شیلی (CLP)
منطقه زمانی n/a (ساعت جهانی-۴)
 -  تابستانی (DST) n/a (ساعت جهانی)
دامنه اینترنتی .cl
پیش‌شماره تلفنی +۵۶

شیلی، با نام رسمی جمهوری شیلی (به اسپانیایی: República de Chile)، کشوری است در آمریکای جنوبی که پایتخت آن سانتیاگو است. شیلی در نقشه آمریکای جنوبی به مانند یک نوار بلند و باریک میان کوه‌های رشته کوه آند در شرق و اقیانوس آرام در غرب کشیده شده‌است. اقیانوس آرام کل مرز غربی این کشور را تشکیل می‌دهد، و از شمال با پرو، از شمال شرق با بولیوی، از شرق با آرژانتین، و در پایین‌ترین نقطه جنوبی کشور با گذرگاه دریک هم‌مرز است. این کشور به همراه اکوادور تنها کشورهایی در آمریکای جنوبی هستند که با برزیل مرز مشترک ندارند. طول خط ساحلی این کشور با اقیانوس آرام ۶۴۳۵ کیلومتر است.

شیلی است که معمولا توصیف شامل سه بخش. اولین بار از این، شناخته شده به عنوان قاره شیلی شامل یک نوار طولانی باریک از زمین در سواحل غرب از مخروط جنوبی که گسترش بین تشابه 17 درجه 29'57 "S و 56 درجه 32 'S، بیشتر از ساحل جنوب شرقی اقیانوس آرام به آند. این یک طول 4270 کیلومتر، حداکثر عرض 445 کیلومتر در 52 ° 21 'S، خارج از تنگه ماژلان، و حداقل عرض 90 کیلومتر در 31 درجه 37' S، بین پونتا آمولاناس و می رسد پاسو د لا کاسا د پیدرا. این مرز پرو به شمال، بولیوی به شمال شرق، آرژانتین به شرق، در مجموع 6339 کیلومتر از مرزهای زمین، و گذرگاه دریک در جنوب. دوم، به نام دیوار شیلی، مربوط به گروه از جزایر آتشفشانی در مجمع الجزایر جنوب اقیانوس آرام. خوان فرناندز و جزایر ناگوار متعلق به جنوب امریکا، جزیره سالاس ی گومز و جزیره ایستر، از لحاظ جغرافیایی در پلینزی واقع سوم، به نام سرزمین شیلی قطب جنوب به مساحت قطب جنوب در سال 1250 257.6 کیلومتر مربع بین طول جغرافیایی است 53 ° W و 90 درجه W که بر روی شیلی مدعی حاکمیت، گسترش مرز جنوبی آن به قطب جنوب. این ادعا است به حالت تعلیق که توسط پیمان قطب جنوب، که شیلی از امضا کنندگان است تصریح شده، بدون که امضا به منزله چشم پوشی. از آنجا که از حضور خود در امریکا، اقیانوسیه و قطب جنوب، شیلی خود را به عنوان یک کشور سه قاره توصیف می کند.

اسپانیا را فتح و شیلی استعمار در اواسط قرن 16، به جای حکومت اینکا در شمال و مرکز شیلی، اما شکست را به تسخیر مستقل ماپوچه که ساکنان جنوب مرکزی شیلی. پس از اعلام استقلال خود را از اسپانیا در سال 1818، شیلی در 1830s به عنوان یک جمهوری استبدادی نسبتا پایدار پدید آمده است. در قرن 19، شیلی شاهد رشد اقتصادی و ارضی قابل توجهی، پایان دادن به مقاومت ماپوچه در 1880s و به دست آوردن قلمرو شمالی در حال حاضر خود را در جنگ از اقیانوس آرام (1879-1883) پس از شکست پرو و بولیوی. در اواخر 1960s و 1970s زود، کشور قطبش چپ به راست شدید سیاسی و آشفتگی را تجربه کرد. این توسعه با کودتای 1973 شیلی که دولت جناح چپ سالوادور آلنده را سرنگون و نهاد یک دیکتاتوری نظامی جناح راست 16 ساله که بیش از 3000 نفر کشته و یا گم چپ به اوج خود رسید. رژیم به رهبری آگوستو پینوشه در سال 1990 به پایان رسید و پس از آن یک همه پرسی در سال 1988 از دست داده و توسط یک ائتلاف چپ میانه که از طریق چهار ریاست جمهوری تا سال 2010 حکومت موفق شد.


تاریخ[ویرایش]

نوشتار اصلی: تاریخ شیلی
ماپوچه‌ها ساکنان اصلی مرکز و جنوب شیلی

حدود ۱۰ هزار سال پیش، مردم سرخ‌پوست مهاجر در داخل دره‌های حاصلخیز و در امتداد ساحلی که هم اکنون شیلی نامیده می‌شود، ساکن شدند. اینکاها امپراتوریشان را تا آنچه امروزه شیلی شمالی خوانده می‌شود گسترش دادند، اما بایر بودن این ناحیه از گسترش اقامت آنها جلوگیری می‌نمود.

فتح این سرزمین که امروزه شیلی خوانده می‌شود تنها بصورت تدریجی واقع شد، و اروپایی‌ها به دستان جمعیت محلی این نقطه متحمل عقب نشینیهای مکرر شدند. قیام گسترده ماپوچه که در سال ۱۵۳۳ آغاز شد به مرگ والدیویدا و تخریب بسیاری از مستعمرات اصلی در این نقطه منجر گردید. قیامهای اصلی بعدی در سالهای ۱۵۹۸ و ۱۶۵۵ رخ داد. هرگاه که ماپوچه‌ها و دیگر گروه‌های بومی شورش می‌نمودند، مرز جنوبی این مستعمره به سمت شمال جابجا می‌گردید.

لغو برده داری در سال ۱۶۸۳ از تنشها در مرز بین مستعمره و سرزمین ماپوچه‌ها تا بخش جنوب کاست، و اجازه داد تا تجارت بین استعمارگران و ماپوچه‌ها افزایش یابد.

سیاست شیلی[ویرایش]

نوشتار اصلی: سیاست در شیلی
نوشتار اصلی: سیاست خارجه شیلی

نام شیلی[ویرایش]

نوشتار اصلی: ریشه نام شیلی

نظریات متفاوتی راجع به ریشهٔ کلمهٔ «شیلی» وجود دارد. بر طبق یک نظریه، اینکاها در پرو، که در تسخیر سرزمین آروکانیان‌ها شکست خورده بودند، دره آکنکاگوا «شیلی» را با دستکاری در نام یک رئیس قبیله‌ای («کاسیکوئه») که «تیلی» خوانده می‌شد و در زمان تسخیر اینکاها در آن ناحیه حکومت می‌کرد، انتخاب نمودند.[۱]

نظریهٔ دیگر به شباهت درهٔ آکنکاگوا با درهٔ کاسما در پرو اشاره می‌کند که در آن یک شهر و دره با نام «شیلی» وجود داشت.[۲]

جغرافیای شیلی[ویرایش]

نوشتار اصلی: جغرافیای شیلی

به دلیل فاصله میان سرزمین اصلی (مین لند) و جزیره ایستر، شیلی چهار تراز متفاوت تنظیم زمان کشوری با زمان بین‌المللی (UTC) برای آنها استفاده می‌نماید:

  • سرزمین اصلی از ۴- UTC، و در تابستان از نظام یکساعت جلوتر ۳- UTC استفاده می‌کند.
  • جزیره ایستر از ۶- UTC، و در تابستان از سیستم یک ساعت جلوتر ۵- UTC استفاده می‌نماید.

تقسیمات اداری[ویرایش]

ChileRegions.png

شیلی به ۱۳ ناحیه تقسیم می‌شود، که هریک تحت ریاست یک «مدیر» منصوب شده از سوی رئیس جمهوری اداره می‌شود. هر ناحیه نیز به استان‌هایی با «فرمانداران استانی» تقسیم می‌شود، که فرمانداران نیز توسط رئیس جمهور تعیین می‌گردند. نهایتاً هر استان به شهرداریهایی تقسیم می‌گردد،[۳] که اغلب به شهرداری‌ها عنوان کمونا را نسبت می‌دهند و هر شهرداری یک شهردار و چند مشاور برای خود دارد، که به عنوان "concejales" از سوی ساکنان آن نقاط انتخاب می‌شوند.

برای هر ناحیه یک نام و یک عدد رومی، از سمت شمال به جنوب منظور شده‌است. کلاً، اعداد رومی بیش از اسم این نواحی مورد استفاده قرار می‌گیرند. تنها مورد استثنا در ناحیه‌ای است که سانتیاگو قرار دارد و برای آن "RM" درنظر گرفته شده‌است، که بیانگر «رژیون متروپلیتانا»، یا «ناحیه پایتختی» می‌باشد.

در سال ۲۰۰۵، کنگره شیلی اصلاحیه‌ای از تصویب گذارند تا دو ناحیه جدید یکی در شمال در اطراف شهر آریکا، و یکی در بخش مرکزی جنوب حوالی والدیویدیا (ناحیه آکا از رودخانه‌ها) ایجاد شود. با قرار دادن اعداد رومی XIV و XV در اسامی این استان‌ها، هردو ناحیه ترتیب اعداد جغرافیایی که از شمال به جنوب تنظیم شده بود را برهم زدند. تصور بر این است که نام رسمی آنها جایگزین نام حاوی عددشان شود.

نام مرکز
XV آریکا و پاریناکوتا آریکا
I تاراپاکا ایکیلی
II آنتوفاگوستا آنتوفاگوستا
III آتاکاما کوپیاپو
IV کوکیمبو لا سرنا
V والپارایزو والپارایزو
VI اوهیگینز رانکاگوا
VII مائولی تالکا
VIII بیوبیو کونسپسیون
IX آرائوکانیا تموکو
XIV لوس ریوس والدیویا
X لوس لاگوس پورتومونت
XI آیسن کویایکی
XII ماژلان پونتا آرناس
RM سانتیاگو سانتیاگو

شهرها[ویرایش]

مردم[ویرایش]

شیلی یک کشور نسبتاً یکدست از لحاظ جمعیت می‌باشد و بیشتر جمعیت آن غالباً اسپانیایی‌تبار هستند که با درجات مختلفی از آمیزش با بومیان سرخ‌پوست.

حدود ۸۵ درصد از جمعیت کشور در نواحی شهری زندگی می‌کنند، ضمن آن که ۴۰ درصد آنها در منطقهٔ کلان‌شهری سانتیاگو ساکن‌اند. رشد جمعیت شیلی با نرخ حدود ۰٫۹۷ درصد در میان کشورهای آمریکای لاتین پایین است که تنها پس از اروگوئه و کوبا در رده سوم قرار دارد.

زبان[ویرایش]

درک و فهم گویش شیلیایی زبان اسپانیایی برای بیگانگان دشوار است. علت آن حذف هجاهای آخر و اصوات 's' در واژه‌ها، تلفظ بسیار نرم برخی از حروف بیصدا و سطوح بالای کاربرد کلمات عامیانه، به ویژه در نواحی سانتیاگو و اطراف آن است.

مردم شیلی همچنین نسبت به اسپانیایی‌زبانان سایر کشورهای همسایه سریعتر صحبت می‌کنند. این عوامل همگی دست به دست هم می‌دهند تا دیدارکنندگان تازه‌وارد به این کشور، حتی گویشوران حرفه‌ای زبان اسپانیایی، چندان درک مطلب نکنند.

فرهنگ و نمادهای ملی[ویرایش]

یک گل کوپیهوی سرخ
نوشتار اصلی: فرهنگ شیلی

گل ملی کوپیهو (" لاپاجریا روزاً، لاله کوهی شیلی)، در جنگلهای جنوبی شیلی می‌روید.

نشانهای ملی این کشور دو نوع جانور ملی را ترسیم می‌نمایند: کرکس («والچر گریفوس»، یک پرنده بسیار بزرگ که در کوهستانها زندگی می‌کند) و هوئمول («هیپوکاملوس بیسولکوس»، یک گوزن دم سفید که نژادش در خطر است). در این مورد همچنین یکجمله اسطوره‌ای وجود دارد «Por la razón o la fuerza» («با حق یا به زور» یا «با منطق یا با زور»).

اقتصاد[ویرایش]

نوشتار اصلی: اقتصاد شیلی
چشم‌انداز مرکز اقتصادی سانتیاگو

بخش فاینانس (مالیه) شیلی سریعتر از حوزه‌های دیگر اقتصاد طی چند سال اخیر پیشرفت نموده است؛ قانون اصلاح بانکداری که در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسید دامنه فعالیت مجاز خارجی را برای بانکهای شیلی گسترش داد. دولت شیلی در سال ۲۰۰۱ آزادی بیشتری را در بازارهای سرمایه پیاده نمود. مردم شیلی از ابزارهای مالی جدیدی برخوردار شده‌اند همچون وام‌های سرمایه‌گذاری مسکن، معاملات سلف و حقوق خرید و فروش ارز، کارگزاری (مقاطعه کاری)، لیزینگ، و کارتهای اعتباری. ارائه این محصولات جدید نیز همراه با کاربرد فزاینده از ابزار سنتی همچون وامها و کارتهای اعتباری بوده‌است. سیستم پرداخت خصوصی مقرری شیلی، با دارائی‌های حدود ۵۴ میلیارد دلار در پایان سال ۲۰۰۴، به منبع مهمی از دارایی سرمایه‌ای برای بازار سرمایه تبدیل شده‌است.

شیلی یکی از بهترین نرخهای اعتباری (+ S&P A) را در بین کشورهای آمریکای لاتین حفظ نموده‌است. دولت به بازپرداخت قروض خارجی خود ادامه می‌دهد. قروض مرکب خارجی بخش‌های دولتی و خصوصی در پایان سال ۲۰۰۴، تقریباً ۵۰ درصد کل تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌داد- که بر اساس استانداردهای آمریکای لاتین رقم پایینی است.

دفاع[ویرایش]

نوشتار اصلی: نیروهای دفاعی شیلی
A Chilean Navy SH-32 Super Puma helicopter landing onUSS Mitscher (DDG 57).jpg

نیروهای مسلح شیلی از طریق وزارت دفاع به وسیله رئیس جمهور کنترل می‌شوند. رئیس جمهور این اختیار را دارد تا فرمانده کل نیروهای مسلح را برکنار نماید.

فرمانده کل قوای ارتش شیلی ژنرال اسکار ایزوریتا فرر است. ارتش شیلی شامل ۵۵۰۰۰ نفر نیرو بوده و به وسیله ستاد ارتش در سانتیاگو سازماندهی می‌شود، که شامل هفت یگان در این منطقه، یک تیپ هوابرد در رانکاگوا، و یک نیروی مخصوص تکاور در کولینا هستند. ارتش شیلی یکی از حرفه‌ای‌ترین و پیشرفته‌ترین ارتشها از لحاظ فناوری در کشورهای آمریکای لاتین می‌باشد.[۴]

دریاسالار رودولفو کودینا دیاز رهبری ۲۵۰۰۰ نفر نیروی دریایی شیلی و از جمله ۵۰۰۰ تفنگدار دریایی را برعهده دارد. از میان ۲۹ فروند کشتی زمینی- دریایی ناوگان شیلی، تنها ۶ فروند از آنها سامانه اصلی عملیاتی (از انواع تخریبچی و ناوچه محافظ) هستند. این کشتی‌ها در والپاریزو مستقر می‌باشند. نیروی هوایی دارای سامانه هوابرد ویژه ترابری و اسکورت برای خود بوده؛ و هیچگونه ناوشکن یا هواپیمای بمب افکن ندارد. نیروی دریایی شیلی همچنین ۳ فروند زیردریایی در تالکاهوانو دارد.

ژنرال اوسوالدو سارابیا ویلچز فرماندهی ۱۲۵۰۰ نفر افراد نیروی هوایی را بر عهده دارد. مجموعه یگانهای هوابرد شیلی در بین پنج مقر تیپ هوایی توزیع شده که در نواحی ایکوئیکو، آنتوفاگاستا، سانتیاگو، پورتو مونت و پونتا آرناس واقع شده‌اند. نیروی هوایی شیلی همچنین در یک پایگاه هوایی در جزیره کینگ جورج قاره جنوبگان عملیات هوایی انجام می‌دهد. نیروی هوایی شیلی در سال ۲۰۰۶ ۱۰فروند هواپیمای اف-۱۶ آمریکایی را در کنار ۶ فروند هواپیمای دست دوم بازسازی شده از همان نوع مزبور از نیروی هوایی سلطنتی هلند، تحویل گرفت.

پلیس[ویرایش]

پس از کودتای نظامی در سپتامبر ۱۹۷۳، پلیس ملی شیلی که به عنوان تفنگداران شیلی نیز شناخته شده‌اند، با وزارت دفاع متحد شدند. با بازگشت حکومت دموکراتیک، پلیس تحت کنترل وزارت کشور قرار گرفت اما ظاهراً بطور اسمی تحت نظارت وزارت دفاع باقی‌مانده‌است. ژنرال خوزه برنالس رئیس ۳۰ هزار نیروی پلیس مرد و زن شیلی است که مسئول اجرای قانون، مدیریت ترافیک، مراقبت از مرزها، سرکوب (قاچاقچیان) مواد مخدر و مقابله با تروریسم در سراسر کشور شیلی هستند.

اداره آگاهی پلیس شیلی در سال ۱۹۳۳ به وجود آمد که به عنوان یک سازمان پلیسی غیرنظامی و مشابه با دامنه و عملکرد پلیس فدرال آمریکا (اف‌بی‌آی) عمل می‌کند. از لحاظ اداری بخشی از وزارت دفاع، فعالیتش به عنوان یک بازوی تحقیقاتی از شاخه قضائی است. پرفکتو آرتورو هررا وردوگو فعلاً رئیس پلیس آگاهی در شیلی می‌باشد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. Encina, Francisco A. , and Leopoldo Castedo. Resumen de la Historia de Chile. ۴th ed. Santiago: Zig-Zag, ۱۹۶۱.
  2. Encina, Francisco A. , and Leopoldo Castedo. Resumen de la Historia de Chile. ۴th ed. Santiago: Zig-Zag, ۱۹۶۱.
  3. «Organigrama,» حکومت شیلی
  4. Chile (02/09)

^ کتابهایی هم در این زمینه نوشته شده (همچون ' چگونه در جنگل شیلی باید زندگی کرد' نوشته ژان برنان و آلوارو تابوادا) که می‌کوشد تا به بیان جزئیات و شرح مشکلات و حالات ویژه منحصربه‌فرد گویش شیلیایی بپردازد.

پیوند به بیرون[ویرایش]

شرح منابع[ویرایش]

منابع رسمی[ویرایش]

اطلاعات عمومی[ویرایش]

اطلاعات، سفر، زندگی در خارج، حقوق بشر و محیط زیست شیلی ] پروژه اطلاعات شیلی

منابع[ویرایش]