تراریخته

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

تراریخته (به انگلیسی: Transgenesis)،‌ که به آن تراژن‌زایی نیز می‌گویند، به فرآیند تزریق یک ژن بُرون زاد (انگلیسی: exogenous gene) — که تراژن (انگلیسی: Transgesis) خوانده می‌شود — به جانداران زنده، گفته می شود، به طوری که جاندار ویژگی جدیدی پیدا کند و آن را به فرزندانش منتقل کند.[۱] در فناوری تولید جانداران تراریخت، یک یا چند ژن به ژنوم طبیعی جاندار اضافه یا از آن حذف می‌شود. درصورتی که ژنی از جاندار حذف شود، به جاندار حاصل فروریخته (انگلیسی: Knock out) گفته می‌شود.

جانداران تراریخت و فروریخت کاربردهای زیادی در پزشکی و زیست‌فناوری دارند. امروزه بسیاری از پروتئین‌های دارویی مانند انسولین، فاکتور ۸ انعقاد خون، هورمون‌های رشد و … از طریق این فناوری تولید می‌شود. با استفاده از فناوری تراریخت گیاهانی تولید شده‌اند که ارزش غذایی بیشتری دارند یا مقاوم به یک سری از آفت‌ها هستند.

جانورانی که زیر تابش پرتو فرابنفش نور تولید می‌کنند، باکتری‌های موسوم به «کاندوم‌های زنده» که جلوی تکثیر ویروس اچ‌آی‌وی را می‌گیرند، خوک‌های مولد پروتئین اسفناج و بزهای تولیدکننده تارعنکبوت همگی از جانداران تراریخت هستند.

با این عمل همچنین می‌توان گیاهان تراریخته به‌وجود آورد که نیاز به آبیاری و زهکشی کمتر داشته باشند یا در راستای علم زیست‌شناسی کرد.اگر در ژن یا ژنوم حیوان چیزی اضافه یا کم شود را تراریخته می گوییم.

اگر به جانداری ژن اضافه کنیم و در تغییری در ژنوم حیوان ایجاد شود و آن ژن را به نوزادش دهد را حیوان تراریخته است.

تاریخچهٔ جانداران تراریخت[ویرایش]

اولین جاندار تراریخت در سال ۱۹۷۳ توسط استنلی کوهن و هربرت بویر تولید شد. پس از تولید اولین جاندار تراریخت طی کنفرانسی تحقیقاتی تصمیماتی جهت کنترل و نظارت بر این فناوری نوپا گرفته شد. نتیجهٔ این کنفرانس این بود که دستکاری ژنتیکی به شرطی می‌تواند صورت بگیرد که در حیطهٔ قوانین مؤسسهٔ ملی بهداشت آمریکا باشد.

منابع[ویرایش]

  1. ویکی پدیا انگلیسی