نحل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سوره نحل)
پرش به: ناوبری، جستجو
حجر سورهٔ نحل اسراء
شمارهٔ کتابت: ۱۶
جزء : ۱۴
نزول
شمارهٔ نزول: ٧٠
محل نزول: مکه
اطلاعات آماری
تعداد آیات: ۱۲۸
تعداد کلمات: ١٨٥١
تعداد حروف: ٧٨٣٨

نحل در زبان عربی به معنی زنبور عسل است که نام سوره ۱۶ از قرآن است و ۱۲۸ آیه دارد. بخشی از این سوره مکی و بخشی مدنی است. در این سوره بیش از هر بحثی، پیرامون نعمت‌های خدا است و به همین دلیل این سوره نعم (جمع نعمت) نیز نامیده شده‌است. نام مشهور این سوره نحل است به دلیل آنکه به هنگام شمردن نعمت‌های خدا به زبور عسل نیز اشاره کرده‌است. از بحث‌های دیگر سوره به توحید و معاد و احکام اسلامی مانند دعوت به عدل، انفاق، هجرت، جهاد، نهی از منکر و ستم و پیمان‌شکنی و دعوت به شکرگزاری می‌توان اشاره کرد.[۱] نحل: دلیل نام‌گذاری این سوره به این نام اشاره به نحل (زنبور عسل) و وحی ویژه خداوند به آن است.

نِعَم‌: نام دیگر این سوره «‌نِعَم‌» (جمع نعمت) است، چراکه محور اصلی این سوره ذکر نعمت‌های الهی است.[۱]

ترتیب و محل نزول: این سوره مکی است و به ترتیب مصحف شانزدهین، و به ترتیب نزول، هفتادمین سوره قرآن است.[۲]

تعداد آیات و حجم: این سوره به اتفاق آراء دارای ۱۲۸ آیه و ۱۸۵۱ کلمه و ۷۸۳۸ حرف است. از نظر حجم از سوره‌های مئون و متوسط قرآن و سه چهارم یک جزء قرآن را دربر دارد. سومین سوره از سوره‌های چهارده‌گانه سجده است که آیه ۴۸ آن سجده مستحب دارد.

فضائل و خواص[ویرایش]

در فضيلت سوره از پیامبر اسلام نقل شده: هر كه سوره نحل را قرائت نمايد، خداي بلند مرتبه هر نعمتي را كه به او داده است حساب نكند و اجر او به اندازه كسی است كه بميردو وصيتی از خود به يادگار گذارد و اگر در آن روز بميرد او را چندان ثواب است مانند كسی كه در هنگامه مرگ به بهترين ها وصيت كند. در روايت از محمد باقر: هر كس سوره نحل را در هر ماه يک بار بخواند از زيان مالی (قرض) در دنيا و نيز از هفتاد نوع بلا كه سبک ترين آنها ديوانگی،جذام و پيسي باشد ايمن باشد و مسكنش در آخرت در بهشت عدن (محلي در وسط بهشت) باشد.

منابع[ویرایش]

  1. مکارم شیرازی, ناصر و جمعی از نویسندگان. تفسیر نمونه. ج. 11. دارالکتب الاسلامیه, 1374. ص 148-150سوره نحل، مقدمه 

پیوند به بیرون[ویرایش]